Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2015 poz. 5385

Uchwała nr IX/66/15 Rady Gminy Stary Zamość

z dnia 27 listopada 2015r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 i art. 40 ust. 1 i 2 pkt.3 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U z 2015 r. poz.1515) oraz art. 21 ust. 1 pkt. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014r., poz. 150 ze zm.), Rada Gminy Stary Zamość uchwala, co następuje:

§ 1. Określa się wysokość dochodu umożliwiającego otrzymanie w najem lokalu na czasnieoznaczony.

1. W gospodarstwie jednoosobowym, jeżeli średni miesięczny dochód z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza 160% najniższej emerytury netto;

2. W gospodarstwie dwuosobowym, jeżeli średni miesięczny dochód z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia na jednego członka gospodarstwadomowego nie przekracza 130% najniższej emerytury netto;

3. W gospodarstwie wieloosobowym, jeżeli średni miesięczny dochód z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia na jednego członka gospodarstwadomowego nie przekracza 110% najniższej emerytury netto.

§ 2. Określa się wysokość dochodu uzasadniającego otrzymanie w najem lokalu socjalnego.

1. W gospodarstwie jednoosobowym, jeśli średni miesięczny dochód z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza 80% najniższej emerytury netto.

2. W gospodarstwie dwuosobowym, jeżeli średni miesięczny dochód z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia na jednego członka gospodarstwadomowego nie przekracza 70% najniższej emerytury netto.

3. W gospodarstwie wieloosobowym, jeżeli średni miesięczny dochód z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia na jednego członka gospodarstwadomowego nie przekracza 55 % najniższej emerytury netto.

§ 3. Ustala się następujące progi dochodowe uprawniające do obniżki czynszu:

1. Dla najmu lokalu na czas nieoznaczony:

1) Dla gospodarstw wieloosobowych:

a) Przy dochodzie na członka gospodarstwa domowego do 100% najniższej emerytury netto - wysokośćobniżki do 20 %;

b) Przy dochodzie na członka gospodarstwa domowego do 70% najniższej emerytury netto - wysokośćobniżki do 40 %.

2) Dla gospodarstw jednoosobowych:

a) Przy dochodzie na członka gospodarstwa domowego do 120% najniższej emerytury netto - wysokośćobniżki do 70%;

b) Przy dochodzie powyżej 120% do 175% najniższej emerytury netto - wysokość obniżki do 50 %.

2. Dla najmu lokalu socjalnego:

1) Dla gospodarstw wieloosobowych przy dochodzie na członka gospodarstwa domowego do 35% najniższej emerytury netto - wysokość obniżki do 50 %;

2) Dla gospodarstw jednoosobowych przy dochodzie na członka gospodarstwa domowego do 60% najniższejemerytury netto - wysokość obniżki do 50 %.

3.Przez dochód, o którym mowa w punktach 1,2,3 rozumie się dochód określony zgodnie z art. 3 ust.3 i ust.4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 966 z późń. zm.)

§ 4. Uprawnienia do zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego.

1. Pierwszeństwo do zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony przysługuje osobom, którenie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i spełniają jeden z poniższych warunków:

1) Posiadają tytuł prawny do lokalu w budynku przeznaczonym do rozbiórki lub remontu kapitalnego;

2) Są pozbawione lokalu w wyniku zdarzeń losowych (klęski żywiołowej, katastrofy, pożaru). Dotyczy towszystkich osób zameldowanych na pobyt stały i zamieszkujących wspólnie z wnioskodawcą;

3) Opuściły dom dziecka lub inne tego rodzaju placówki opiekuńczo - wychowawcze, w związkuz uzyskaniem pełnoletniości, a trafiły do niego z terenu gminy Stary Zamość i spełniają kryteria określonew niniejszej uchwale.

2. Pierwszeństwo do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, w pierwszej kolejności przysługuje:

1) Osoby zamieszkujące lokale, które uległy zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych (klęski żywiołowej,katastrofy, pożaru) w stopniu uniemożliwiającym zamieszkiwanie. Dotyczy to wszystkich osóbzameldowanych na pobyt stały i zamieszkujących wspólnie z wnioskodawcą

2) Osoby, które nabyły prawo do lokalu socjalnego na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego;

3) Osoby, które opuściły dom dziecka lub inne tego rodzaju placówki opiekuńczo - wychowawcze w związkuz uzyskaniem pełnoletniości, a trafiły do niego z terenu gminy Stary Zamość i spełniają kryteria określonew niniejszej uchwale.

4.W przypadku zbiegu kryteriów pierwszeństwa o których mowa w ustępie 1 i 2 jako kryteria dodatkowe ustala się:

- liczbę osób w gospodarstwie domowym posiadających orzeczenie o niepełnosprawności,

- liczbę osób w gospodarstwie domowym posiadających orzeczenie lekarskie potwierdzające przewlekła chorobę,

- liczbę małoletnich dzieci w gospodarstwie domowym.

§ 5. 1. Lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 80m2 mogą być oddawane w najem osobom wpisanymna listę oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony, gdy gospodarstwo domowe tychosób tworzy co najmniej 7 członków.

2. W przypadku braku osób, o których mowa w ust. 1, wynajem lokalu o powierzchni użytkowej powyżej80m2 następuje za 100% zwyżką czynszu.

3. Lokale, o których mowa w ust.1, nie mogą być wykorzystywane przez najemcę na cele inne niżmieszkalne oraz nie mogą być przedmiotem zamiany i podnajmu.

§ 6. 1. Podstawą rozpatrzenia sprawy jest złożony przez osobę zainteresowaną wniosek wraz z pełnądokumentacją celem stwierdzenia spełnienia przez Wnioskodawcę kryteriów określonych niniejszą uchwałą.

2.Wnioski o wynajem lokalu z zasobu gminnego przyjmuje i weryfikuje Urząd Gminy Stary Zamość

3. Wnioski o przyznanie lokalu socjalnego oraz lokalu o najmie na czas nieoznaczony winny zawierać dane osobowe i adresowe wnioskodawcy, informacje o osobach tworzących gospodarstwo domowe wnioskodawcy, informacje a aktualnej sytuacji mieszkaniowej, dokumenty potwierdzające dochód w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, dokumenty potwierdzające okoliczności uprawniające do pierwszeństwa zawarcia umowy najmu określone w rozdziale IV niniejszych zasad, oświadczenie o braku tytułu prawnego do lokalu w przypadku osób wnioskujących o przyznanie lokalu socjalnego.

4. Weryfikacja wniosku oparta jest o informacje i dokumentację pozostającą w dyspozycji Urzędu Gminy o daneuzyskane z systemów informatycznych Urzędu Gminy w Starym Zamościu , Starostwa Powiatowego, Policji, GminnegoOśrodka Pomocy Społecznej, placówekoświatowych do których uczęszczają dzieci Wnioskodawcy.

5.Wniosek spełniający kryteria określone w niniejszych zasadach jest kierowany do Społecznej Komisji Mieszkaniowej powoływanej doraźnie przez Wójta Gminy Stary Zamość, która dokonuje ostatecznego wyboru, po wcześniejszej ocenie warunków socjalno-mieszkaniowych osób ubiegających się o wynajęcie lokalu i uwzględnieniu kryteriów pierwszeństwa zawarcia umowy na podstawie złożonych dokumentów, danych dostępnych Urzędowi Gminy Stary Zamość i jednostkom organizacyjnym gminy oraz wizji lokalnej.

6. O sposobie rozstrzygnięcia wniosku zainteresowani będą powiadamiani pisemnie.

7. Odstąpienie od realizacji ostatecznej listy mieszkaniowej następuje w przypadku:

a) Zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie;

b) Uzyskania informacji o zachowaniu niezgodnym z zasadami współżycia społecznego osób objętychwnioskiem.

§ 7. Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu mogą być przedmiotem zamiany:

1) Na wolny lokal mieszkalny dostarczony przez Gminę, w przypadku, gdy najemca ubiega się o zamianę nalokal o mniejszym metrażu lub powierzchnia lokalu, która jest niewspółmierna do potrzeb mieszkaniowychi sytuacji mieszkalnej wnioskodawcy,

2) Wzajemnej pomiędzy najemcami lokali na wyłączny ich wniosek, gdy przemawiają za tym ich warunkispołeczno - ekonomiczne,

3) Z budynku przeznaczonego do rozbiórki, remontu lub modernizacji, w związku ze stwierdzeniem przezorgan nadzoru budowlanego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia lub zdrowia.

§ 8. Zamiana lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy wymaga zgodyWójta Gminy Stary Zamość.

§ 9. 1. Warunkiem uzyskania zgody jest spełnienie łącznie następujących warunków:

1) Niezaleganie z opłatami czynszowymi- zamiana może być dokonana dopiero po spłaceniu zadłużenia.Dopuszcza się wyrażenie zgody na zamianę lokali pomiędzy najemcami w przypadku, jeżeli najemcazawarł z wynajmującym ugodę o rozłożeniu na raty spłaty zadłużenia z tytułu najmu lokalu i wywiązuje sięz postanowień ugody,

2) Zamiana nie spowoduje pogorszenia warunków mieszkaniowych osób w lokalach objętych zamianą, tj.w żadnym z lokali mieszkalnych nie może przypadać na 1 członka gospodarstwa domowego mniej niż 5 m2powierzchni łącznej pokoi.

2. Zamiana następuje przez rozwiązanie dotychczas obowiązujących umów najmu, podpisanie protokołówzdawczo-odbiorczych, zawarcie nowych umów najmu na wskazane we wniosku o zamianę lokale i przejęcieich protokołem zdawczo-odbiorczym.

§ 10. Gmina może zaproponować zamianę lokalu w przypadku gdy:

1. Najemca nie przestrzega warunków umowy,

2. Najemca posiada zaległości w opłatach za używanie lokalu,

§ 11. Na wniosek najemcy Gmina może dokonać zamiany na inny lokal o mniejszej powierzchni użytkowej, gdy:

1. Dotychczas zajmowany lokal nie kwalifikuje najemcy do otrzymania dodatku mieszkaniowego zewzględu na ponadnormatywną powierzchnię,

2. Najemca lub członek gospodarstwa domowego najemcy jest osobą niepełnosprawną, niezdolną dosamodzielnego poruszania się, a zajmowany lokal nie jest dostosowany do potrzeb takich osób.

§ 12. W razie śmierci głównego najemcy pozostałe w lokalu osoby, które nie wstąpiły w stosunek najmu pośmierci głównego najemcy w trybie art. 691 § 1 k .c., mogą ubiegać się o zawarcie umowy najmu lokalu, jeżeli:

1) Zamieszkiwały wspólnie z najemcą w chwili śmierci najemcy,

2) Nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu lub innej nieruchomości zabudowanej, na terenie Gminy Stary Zamość

3) Nie mają możliwości samodzielnego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

§ 13. 1. W przypadku niespełnienia warunków określonych w § 12, osoby takie powinny opuścići opróżnić lokal w ciągu 3 miesięcy od czasu opuszczenia go przez najemcę lub jego śmierci.

2. Do czasu opróżnienia lokalu osoby te płacą właścicielowi lokalu odszkodowanie w wysokości w jakiejnajemca opłacałby czynsz, w terminach ustalonych dla płatności czynszu.

3. W razie bezskutecznego upływu terminu określonego w ust. 1, Gmina może wytoczyć powództwoo opróżnienie lokalu i wszcząć postępowanie egzekucyjne.

§ 14. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Stary Zamość

§ 15. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego .

Przewodniczący Rady Gminy Stary Zamość


Wiesław Biały

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00