Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2013 poz. 2372

Rozporządzenie nr 1 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tomaszowie Lubelskim

z dnia 2 maja 2013r.

w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na części terenu gminy Łaszczów oraz części terenu gminy Tyszowce

Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1, pkt 3 lit. b, pkt 4, pkt 6, pkt 10 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278, Nr 60, poz. 372 i Nr 78, poz. 513) zarządza się, co następuje:

§ 1. Określa się obszar zagrożony wścieklizną zwierząt na części terenu gminy Łaszczów obejmujący miejscowości: Łaszczów, Nadolce, Małoniż, Muratyn, Pukarzów, Pukarzów-Kolonia, Wólka Pukarzowska, Dobużek, Dobużek-Kolonia, Nabróż, Nabróż-Kolonia oraz części terenu gminy Tyszowce obejmujący miejscowości: Czartowiec, Czartowiec-Kolonia, Mikulin i oznacza się go tablicami ostrzegawczymi o treści: "UWAGA! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt". Obszar zagrożony ograniczony jest:

1) od strony północnej: przebiega wzdłuż granic administracyjnych miejscowości: Nabróż, Mikulin, Czartowiec-Kolonia;

2) od strony zachodniej przebiega wzdłuż granicy administracyjnej gminy Łaszczów z gminą Rachanie;

3) od strony południowej przebiega wzdłuż rzeki Siklawa do stawu Kazimierz, dalej wzdłuż granicy administracyjnej miejscowości Łaszczów do granicy z miejscowością Steniatyn;

4) od strony wschodniej: przebiega wzdłuż granic administracyjnych miejscowości: Łaszczów, Kmiczyn, Kmiczyn-Kolonia, Nabróż-Kolonia.

§ 2. W okręgu zagrożonym, o którym mowa w § 1 wprowadza się zakazy i nakazy.

1. Nakazuje się:

1) trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu;

2) przy drogach publicznych wywiesić tablice ostrzegawcze o których mowa w § 1;

3) poddanie psów doszczepieniu ochronnemu przeciwko wściekliźnie;

4) nie pozostawiania zwierząt gospodarskich i domowych na pastwiskach, w okólnikach i na wybiegach bez nadzoru.

2. Zakazuje się:

1) urządzania wszelkich polowań oraz odłowów zwierzyny łownej, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych;

2) przywozu i wywozu psów i kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę w charakterze zwierząt towarzyszących z terenu i na teren obszaru zagrożonego bez uzyskania uprzedniego urzędowego zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tomaszowie Lubelskim.

§ 3. Do wykonania nakazów wymienionych w § 2 ust.1 pkt 2 zobowiązuje się Burmistrza Miasta Łaszczowa oraz Burmistrza Miasta Tyszowiec.

§ 4. Zakazy i nakazy, o których mowa w § 2, obowiązują mieszkańców i osoby przebywające czasowo na terenie, a także właścicieli, użytkowników i zarządców gruntów, służbę leśną, zarządców i dzierżawców obwodów łowieckich.

§ 5. Burmistrz Miasta Łaszczowa i Burmistrz Miasta Tyszowiec powiadomi ludność o zakazach i nakazach wynikających z niniejszego rozporządzenia.

§ 6. Rozporządzenie podlega podaniu do publicznej wiadomości w lokalnych środkach masowego przekazu, rozplakatowaniu na tablicach ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Łaszczowie i Urzędu Miejskiego w Tyszowcach oraz w miejscowościach (sołectwach) na obszarze zagrożonym.

§ 7. Rozporządzenie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do publicznej wiadomości.


Uzasadnienie

W związku ze stwierdzeniem w dniu 24.04.2013 r. przypadku wścieklizny u psa w miejscowości Nadolce-Kolonia zachodzi konieczność wydania niniejszego rozporządzenia dla zapobieżenia rozprzestrzeniania się tej choroby i ochrony zdrowia ludzi i zwierząt. Wścieklizna jest zakaźną chorobą zwierząt, podlegającą obowiązkowi zwalczania z mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych groźną dla ludzi i zwierząt. W przypadku stwierdzenia należy podjąć radykalne kroki w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby. Zakaz polowań i odłowów określony w § 2 ust.2 pkt 1 rozporządzenia ma na celu ochronę ludzi przed przypadkowym zakażeniem podczas kontaktu z ewentualnie chorymi pozyskanymi zwierzętami. Ustanowiony w § 2 ust.2 pkt 2 zakaz przywozu i wywozu psów i kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę w charakterze zwierząt towarzyszących z terenu i na teren obszaru zagrożonego bez uzyskania uprzedniego urzędowego zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tomaszowie Lubelskim. Wprowadzony w § 2 ust.1 pkt 1 nakaz trzymania psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu i w §2 ust.1 pkt 4 nakaz nie pozostawiania zwierząt gospodarskich i domowych na pastwiskach, w okólnikach i na wybiegach bez nadzoru ma na celu jak największe ograniczenie możliwości kontaktu zwierząt domowych ze zwierzętami wolno żyjącymi, zaś doszczepienie psów stanowi dodatkową ochronę przed rozwojem choroby (doszczepieniu podlegają zwierzęta nie zaszczepione z różnych przyczyn np. choroba, ciąża). Wynikający z § 1 obowiązek rozwieszenia ogłoszeń " UWAGA! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt" ma na celu ostrzeżenie osób wjeżdżających na teren zagrożony o występującym niebezpieczeństwie zakażenia wścieklizną.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tomaszowie Lubelskim


Janina Wojtas

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00