Sprawozdanie Starosty Puławskiego
z dnia 7 lutego 2013r.
z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2012 rok
W związku z upływem kadencji Komisji Bezpieczeństwa i Porządku utworzonej przez Starostę Puławskiego w dniu 14 maja 2009 roku, Starosta Puławski na podstawie art. 38 a ust.1, ust 5 i ust 9 oraz art. 38 b ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 142 poz. 1592 z 2001 r. z poźn. zm.) w celu realizacji zadań Starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami, oraz zadań w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli Zarządzeniem Nr 42/2012 z dnia 5 lipca 2012 roku, powołał Komisję Bezpieczeństwa i Porządku w składzie:
1) Witold Popiołek - Starosta Puławski, przewodniczący komisji;
2) Marcin Pisula - radny delegowany przez Radę Powiatu w Puławach;
3) Albin Zasada - radny delegowany przez Radę Powiatu w Puławach;
4) kom. mgr Dariusz Kruk - członek komisji delegowany przez KP Policji w Puławach;
5) podinsp. Roman Maruszak - członek komisji delegowany przez KP Policji w Puławach;
6) bryg. mgr inż. Grzegorz Podhajny - KP Państwowej Straży Pożarnej w Puławach, członek komisji;
7) lek. med. Tadeusz Jankowski - Powiatowy Inspektor Sanitarny, członek komisji;
8) mgr inż. Andrzej Mensik - Kierownik Wydziału Zarządzania kryzysowego i Ochrony Ludności Starostwa Powiatowego w Puławach, członek komisji.
W 2012 roku odbyło się jedno posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Na posiedzeniu w dniu 1 października 2012 r. komisja:
1. Zapoznała się z aktualną sytuacją w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach w świetle zagrożenia strajkiem pracowników.
2. Oceniła jakie utrudnienia i zagrożenia dla mieszkańców Powiatu Puławskiego niesie za sobą decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Puławach o zamknięciu starego mostu na Wiśle.
Z aktualną sytuacją w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach członków komisji zapoznała Pani Jolanta Herda - Dyrektor SP ZOZ w Puławach. Poinformowała, że w szpitalu wszczęty został spór zbiorowy. Ustawa określa tryb i formę postępowania przy sporze zbiorowym, dyrekcja nie ma wpływu na postępowanie organizacji związkowych. Zgodnie z przepisami zorganizowane zostało referendum na temat strajku. W referendum udział wzięło 605 pracowników, za strajkiem opowiedziało się 543, przeciw 61 pracowników. Referendum jest ważne, SPZOZ Puławy zatrudnia 1015 pracowników.
Związki zawodowe postulują o 30% podwyżkę płac. W chwili obecnej brak jest środków finansowych w SP ZOZ na jakiekolwiek podwyżki płac.
W dniu 28 września 2012 r. powołany został komitet strajkowy w skład, którego weszło pięć związków zawodowych, do komitetu strajkowego nie przystąpili lekarze. Protest będzie przebiegał w następujący sposób:
1) 04.10.2012 r. - oflagowanie obiektu,
2) 05.10.2012 r. - czarne stroje + napis "protest"
- nie będą realizowane procedury ISO,
3) 08.10.2012 r. - 13.00 - 14.00 godzinny protest ( przerwa w pracy).
W szpitalu powołano sztab kryzysowy na okoliczność ewentualnego strajku. Podpisane zostały promesy porozumień ze szpitalem w Opolu Lubelskim, Szpitalem Wojskowym w Dęblinie oraz ze szpitalami w Lublinie min. Szpitalem Wojskowym przy Al. Racławickich ,szpitalami na ul. Biernackiego i Al. Kraśnickich. W trakcie dyskusji poruszono sprawy związane z wynagrodzeniami w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej a także o skutkach dla szpitala w przypadku realizacji postulatu związków dotyczącego 30 % podwyżki płac.
Pani Dyrektor SP ZOZ poinformowała, że zarobki lekarzy są dobre, średnia płaca średniego personelu medycznego kształtuje się na poziomie 2,5 tys. zł, najniższy personel otrzymuje minimum ustawowe. Sytuacja szpitala jest bardzo zła. Zaniedbania w zakresie płac sięgają kilku lat. Jeżeli w 2012 roku nie będzie zbilansowania finansowego działalności SP ZOZ, Zarząd Powiatu będzie musiał podjąć decyzje w sprawie szpitala wynikające z ustawy o działalności leczniczej.
Przy zrealizowaniu postulatu 30% podwyżki płac Pani Dyrektor szacuje , że po kilku miesiącach dojdzie do całkowitej zapaści finansowej szpitala tj. do jego likwidacji.
W dalszej części posiedzenia Komisji Starosta Puławski omówił sprawę zamknięcia mostu na Wiśle w związku z wydaną przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Puławach, decyzją o natychmiastowym zakazie jego użytkowania . Poinformował o decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie wstrzymującej wykonanie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego do czasu rozpatrzenia odwołania. Komisja po dyskusji przyjęła następujące stanowisko:
Stanowisko
Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
z dnia 1 października 2012 r.
Realizując zapis art. 38a ustawy o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r. (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 142 z późń. zm.) w Powiecie Puławskim, działająca w celu realizacji zadań Starosty Puławskiego w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli Komisja Bezpieczeństwa i Porządku na posiedzeniu w dniu 1 października 2012 r. oceniła stan zagrożenia porządku i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu puławskiego w kontekście zamknięcia przeprawy mostowej ("stary most") na Wiśle.
W dniu 11 września 2012 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Puławach wydał decyzję zakazującą m.in. użytkowania mostu na Wiśle nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Stronami tej decyzji są Gmina Miasto Puławy i Gmina Puławy jako współwłaściciele tego obiektu. Realizacja czynności w trybie określonym w decyzji oraz jego zamknięcie w trybie natychmiastowej wykonalności miałaby bardzo istotny wpływ na zapewnienie w pełnym zakresie bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu zamieszkałych na terenie gminy Janowiec i częściowo gminy Puławy, łącznie około 12 tys. mieszkańców. Rygor nadany w decyzji wykluczył możliwość przygotowania zmiany organizacji w ruchu drogowym. Zamknięcie mostu spowodowałoby wzrost zagrożenia zdrowotnego dla mieszkańców tych gmin z uwagi na wydłużenie drogi dojazdu karetek i przekroczenie wymaganego ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym czasów dojazdu zespołów ratownictwa medycznego. Wydłużenie czasów dojazdu służb ratowniczych i policji, szczególnie na teren gminy Janowiec i części gminy Puławy wymaga wcześniejszych zmian i uzgodnień min:
- w wojewódzkim planie systemu ratownictwa medycznego (weryfikacja rozmieszczenia ZRM),
- w planach operacyjnych Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej PSP.
- komunikacji publicznej - MZK ,PKS
Komisja nie ustosunkowuje się do stanu technicznego mostu.
Komisja ocenia iż zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 13.09.2012r . było konieczne z uwagi na zaistniałą sytuację która w sposób negatywny wpłynęła na poziom bezpieczeństwa ludzi i naruszając stosunki społeczne w Powiecie Puławskim miała znamiona sytuacji kryzysowej.
Komisja wnosi aby w przyszłości przy podejmowaniu decyzji tak istotnych dla bezpieczeństwa mieszkańców, w szczególności dotyczących obiektów budowlanych zaliczanych do infrastruktury krytycznej, uprawniony organ wydający decyzje poprzedził to analizą skutków i realnych możliwości wykonania decyzji administracyjnej .Należy rozważyć także czy organ wydający decyzje administracyjną która w znaczący sposób rzutuje na sprawy mieszkańców powiatu nie powinien wcześniej poinformować o takim zamiarze jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje i służby, których decyzja może dotyczyć w sposób pośredni. Nie kwestionując kompetencji organu administracji jakim jest PINB dla wydania przedmiotowej decyzji, nie polemizując z merytorycznym jej uzasadnieniem zwraca uwagę, że media lokalne zostały poinformowane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wydaniu decyzji o zamknięciu mostu wcześniej niż organy samorządu terytorialnego i Starosta Puławski, co jest działaniem niedopuszczalnym.
Stanowisko komisji zostało przesłane: Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Lublinie, Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Puławach, Prezydentowi Miasta Puławy, Wójtowi Gminy Janowiec, Wójtowi Gminy Puławy, Komendantowi Powiatowemu Policji w Puławach, Komendantowi Powiatowemu PSP w Puławach, Dyrektorowi SP ZOZ w Puławach, Przewodniczącemu Rady Powiatu Puławskiego oraz do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie-Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Starosta Puławski |
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00