Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2010 nr 154 poz. 2709

Uchwała nr LXV/274/10 Rady Powiatu w Rykach

z dnia 30 września 2010r.

w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, a przypadających Powiatowi Ryckiemu oraz jego jednostkom podległym lub udzielania innych ulg w ich spłacie

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1592, z późn. zm.) oraz art. 59 ust. 1-3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) Rada Powiatu w Rykach uchwala, co następuje:

§ 1. Ustala się szczegółowe zasady, sposób oraz tryb umarzania należności pieniężnych przypadających Powiatowi Ryckiemu i jego jednostkom podległym mających charakter cywilnoprawny, udzielania innych ulg w spłacie tych należności, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną, a także organy uprawnione do udzielania tych ulg.

§ 2. 1. Należności, o których mowa w § 1 mogą być umarzane z urzędu w całości jeżeli:

a) osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek nie podlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł,

b) osoba prawna- została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

c) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne

d) jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji,

e) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

2. W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 3. Na wniosek dłużnika:

1) należności mogą być umarzane w całości,

2) mogą zostać odroczone terminy spłaty całości lub części należności,

3) płatności całości lub części należności może zostać rozłożona na raty - w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem publicznym.

§ 4. Umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie należności może nastąpić po dokładnym wyjaśnieniu stanu faktycznego i stwierdzeniu istnienia okoliczności uzasadniających umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie należności. Każda sprawa wymaga indywidualnego rozpatrzenia.

§ 5. 1. Umarzanie należności, odroczenie terminu spłaty należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty, o których mowa w niniejszej uchwale, wobec przedsiębiorców, w rozumieniu przepisu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007, Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) stanowi pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r., Nr 59 poz. 404 z późn. zm.).

2. Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany do przedstawienia organowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy dokumentów, o których mowa w art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U z 2007 r., Nr 59, poz. 404 z późn. zm.).

§ 6. 1. Do umarzania, odraczania terminów lub rozkładania na raty spłat należności są uprawnione organy wymienione w § 9.

2. Umorzenie należności oraz odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty następuje, w formie pisemnej, na podstawie przepisów prawa cywilnego.

3. W przypadkach, o których mowa w § 2 ust.1 pkt a, b i d, umorzenie należności następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli.

4. Przepisy § 2 i § 3 stosuje się odpowiednio do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty odsetek od tych należności oraz do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat innych należności ubocznych.

5. Przepisów § 2, § 3 i § 6 uchwały nie stosuje się do należności, których sposób i tryb umarzania, odraczania spłaty oraz rozkładania na raty określają odrębne przepisy.

§ 7. 1. Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od daty złożenia wniosku do dnia zastosowania ulgi.

2. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono albo nie spłaci w pełnej wysokości ustalonych rat, należność pozostała do zapłaty staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami liczonymi w pełnej wysokości, do dnia dokonania wpłaty.

§ 8. Zastosowana ulga o umorzeniu należności lub udzieleniu ulgi w spłacaniu należności może być cofnięta, jeżeli wyjdzie na jaw, że dowody, na podstawie których należności umorzono lub udzielono ulg w spłacie, okazały się fałszywe bądź, że dłużnik wprowadził wierzyciela w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę decyzji.

§ 9. 1. Decyzję o umorzeniu, odroczeniu terminu spłaty należności lub o rozłożeniu na raty podejmuje w formie uchwały Zarząd Powiatu w Rykach jeżeli należność ta przekracza 1.000 zł.

2. Organem uprawnionym do umorzenia lub udzieleniu ulg, jeżeli należność ta jest równa lub mniejsza, od kwoty, o której mowa w ust. 1 są kierownicy jednostek podległych.

§ 10. 1. Kierownicy jednostek podległych przedstawiają Zarządowi Powiatu sprawozdanie dotyczące udzielonych ulg według stanu na 31 grudnia każdego roku kalendarzowego w terminie do 31 stycznia roku następnego.

2. Zarząd Powiatu w terminie do 31 marca roku następnego przedstawia Radzie Powiatu sprawozdanie dotyczące udzielonych ulg.

3. Sprawozdanie określone w ust. 1 i ust. 2 sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik Nr 1 do uchwały.

§ 11. Traci moc uchwała Nr VII/37/07 Rady Powiatu w Rykach z dnia 27 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania należności pieniężnych Powiatu Ryckiego i powiatowych jednostek organizacyjnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy-Ordynacja podatkowa, udzielania ulg w spłacaniu tych należności, a także organów do tego uprawnionych

§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Rykach.

§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.


Załącznik do Uchwały Nr LXV/274/10
Rady Powiatu w Rykach
z dnia 30 września 2010 r.

SPRAWOZDANIE z dokonanych umorzeń należności powiatu ryckiego lub powiatowych jednostek organizacyjnych oraz ulg przyznanych w trybie Uchwały Nr

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00