Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2010 nr 153 poz. 2698

Uchwała nr 1231/XLVI/2010 Rady Miasta Lublin

z dnia 4 listopada 2010r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkół, placówek oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych na terenie miasta Lublin prowadzonych przez osoby prawne lub fizyczne inne niż jednostka samorządu terytorialnego

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 12 pkt 11, art. 40 ust. 1, art. 42 ust. 1, art. 44 i art. 92 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.), art. 80 ust. 4 i art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami) - Rada Miasta Lublin uchwala, co następuje:

§ 1

Uprawnionymi do otrzymania dotacji z budżetu miasta Lublin są:

1. Prowadzone na terenie miasta Lublin przez osoby fizyczne i prawne, zwane dalej organami prowadzącymi:

1) przedszkola publiczne,

2) przedszkola niepubliczne,

3) szkoły publiczne,

4) szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkoły publicznej,

5) placówki niepubliczne, o których mowa w art. 2 pkt 4, 5 i 7 ustawy o systemie oświaty,

2. Organy prowadzące

1) publiczne,

2) niepubliczne

- formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy o systemie oświaty.

§ 2

1. Organy prowadzące przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 2, 4, 5 i ust. 2 pkt 2 składają wnioski o udzielenie dotacji - nie później, niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

2. Organy prowadzące publiczne przedszkola i inne publiczne formy wychowania przedszkolnego oraz publiczne szkoły i placówki przedkładają informacje o planowanej na kolejny rok budżetowy liczbie uczniów lub wychowanków w terminach ustalonych dla szkół i placówek prowadzonych przez miasto Lublin, celem złożenia materiałów niezbędnych do zaprojektowania budżetu miasta.

3. Organy prowadzące przedszkola, szkoły i placówki, o których mowa w § 1 przedkładają informację o planowanej liczbie dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

§ 3

1. Wniosek o udzielenie dotacji powinien zawierać następujące dane:

1) nazwę i siedzibę szkoły/placówki,

2) nazwę i siedzibę organu prowadzącego,

3) określenie typu szkoły i formy kształcenia,

4) numer i datę wydania zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych,

5) numer i datę decyzji nadającej uprawnienia szkoły publicznej,

6) planowaną liczbę uczniów lub wychowanków,

7) zobowiązanie do dokonywania rozliczeń z otrzymywanych dotacji w formach i terminach wskazanych przez organ dotujący,

8) zobowiązanie do informowania o zmianach zachodzących w liczbie uczniów/wychowanków,

9) wskazanie numeru rachunku bankowego szkoły lub placówki, na który ma być przekazywana dotacja.

2. Organ prowadzący jest zobowiązany do zgłoszenia wszelkich zmian zawartych we wniosku o udzielenie dotacji, w terminie 14 dni od ich zaistnienia.

3. Wnioski i informacje, o których mowa w § 2 są, składane do Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin

4. Wzór wniosku w sprawie udzielenia dotacji określa Prezydent Miasta Lublin w drodze zarządzenia.

§ 4

1. Dotacja jest udzielana na każdego ucznia lub wychowanka, na zasadach opisanych w ust. 2 - 11, z zastrzeżeniem, iż kwota dotacji przypadająca na konkretnego ucznia lub wychowanka może być przekazana w danym miesiącu tylko jednemu podmiotowi uprawnionemu do otrzymywania dotacji.

2. Przedszkola publiczne otrzymują, na każdego ucznia, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7, dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach prowadzonych przez miasto Lublin.

3. Przedszkola niepubliczne otrzymują na każdego ucznia, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7, dotację w wysokości równej 75% ustalonych w budżecie miasta Lublin wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia.

4. Organy prowadzące publiczne inne formy wychowania przedszkolnego otrzymują na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację w wysokości równej 50% wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez miasto Lublin, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7.

5. Organy prowadzące niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego otrzymują na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację w wysokości równej 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez miasto Lublin, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7.

6. Na dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju przysługuje dotacja w kwocie przewidzianej na ucznia objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez miasto Lublin.

7. Dotacja na ucznia niepełnosprawnego przysługuje w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez miasto Lublin.

8. Szkoły publiczne otrzymują na każdego ucznia dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez miasto Lublin, nie niższej jednak niż kwota otrzymywana przez miasto Lublin na jednego ucznia szkoły tego samego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej.

9. Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują dotację na każdego ucznia w wysokości przewidzianej na jednego ucznia szkoły tego samego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez miasto Lublin.

10. Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych niewymienione w ust. 9 otrzymują dotację na każdego ucznia w wysokości równej 50 % ustalonych w budżecie miasta Lublin wydatków bieżących ponoszonych w przeliczeniu na jednego ucznia w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez miasto Lublin.

11. Placówki niepubliczne, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy o systemie oświaty otrzymują dotację na jednego wychowanka w wysokości przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju placówki w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez miasto Lublin, a w przypadku niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, w wysokości kwoty przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodków w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez miasto Lublin.

§ 5

1. Stawki dotacji, których wysokość jest uzależniona od ustalonych w budżecie miasta Lublin wydatków bieżących przypadających na 1 ucznia lub wychowanka określonego typu i rodzaju szkoły lub placówki, są obliczane na podstawie kwot zaplanowanych w uchwale budżetowej przyjętej na dany rok budżetowy.

2. W odniesieniu do stawek dotacji, o których mowa w § 4 ust. 6, 7, 9 i 11 do czasu uzyskania informacji o ostatecznych kwotach części oświatowej subwencji ogólnej przekazanej Miastu Lublin i podania stawek przewidzianych na 1 ucznia lub wychowanka dotacje są wypłacane wg stawek z poprzedniego roku budżetowego.

3. Po uzyskaniu informacji, o których mowa w ust. 2 następuje korekta wypłaconych dotacji do kwot należnych w danym roku budżetowym.

§ 6

1. Dotacje przekazywane są w 12 częściach, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, na rachunek bankowy szkoły lub placówki, po przedłożeniu przez organ prowadzący szkołę do 10-go dnia każdego miesiąca w Wydziale Oświaty i Wychowania informacji o faktycznej liczbie uczniów, na których ma być przekazana dotacja.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1 powinna zawierać liczbę uczniów według stanu na pierwszy dzień roboczy miesiąca, na który udzielana jest dotacja z wyszczególnieniem:

1) ogólnej liczby uczniów w przedszkolu, szkole lub placówce,

2) liczby uczniów niepełnosprawnych,

3) liczby dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju,

4) w przypadku przedszkoli - liczby dzieci zamieszkałych na terenie innych gmin niż Lublin, z podaniem adresu zamieszkania dziecka.

3. Informację o liczbie uczniów podpisuje osoba upoważniona przez organ prowadzący szkołę lub placówkę.

4. Wzór informacji, o której mowa w ust. 1 określa Prezydent Miasta Lublin w drodze zarządzenia.

5. Dane wykazywane w comiesięcznej informacji, o której mowa w ust. 1, a także dane o uczniach obejmujące imię, nazwisko, nr PESEL oraz adres zamieszkania, organy prowadzące dotowane szkoły i placówki rejestrują w systemie informatycznym udostępnionym przez Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.

6. W lipcu i sierpniu dotacje przekazywane są na podstawie liczby uczniów z czerwca, z wyjątkiem sytuacji, w których uczeń został skreślony z listy uczniów.

7. Dotacja na dziecko uczęszczające do przedszkola przysługuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dziecko kończy 2 lata i 6 miesięcy życia.

8. Podstawą złożenia informacji o uczniach, na których ma być udzielona dotacja jest dokumentacja przebiegu nauczania lub działalności wychowawczej odpowiedniej dla danego typu i rodzaju szkoły/placówki, tj.:

1) wpis do dziennika zajęć przedszkolnych na podstawie karty zgłoszenia dziecka do przedszkola lub umowy zawartej z rodzicami w odniesieniu do przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego,

2) wpis do dziennika zajęć lekcyjnych oraz księgi uczniów w szkołach i placówkach.

§ 7

1. Otrzymana dotacja podlega rozliczeniu za okres od początku roku kalendarzowego do końca miesiąca kończącego okres sprawozdawczy.

2. Rozliczenie wykorzystania dotacji, ujęte w zbiorczym zestawieniu obejmuje informacje o kwocie wykorzystanej dotacji, z wyszczególnieniem kwot na poszczególne rodzaje wydatków.

3. Rozliczenie wykorzystania dotacji jest przekazywane do Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin w terminach odpowiednio do:

1) 10 kwietnia - za okres styczeń - marzec,

2) 10 lipca - za okres styczeń - czerwiec,

3) 10 września - za okres styczeń - sierpień,

4) 10 października - za okres styczeń - wrzesień,

5) 10 stycznia roku następnego - za okres styczeń - grudzień,

6) w ciągu 30 dni od dnia przekazania ostatniej części dotacji - w przypadku, gdy podmiot, o którym mowa w ust. 1 kończy swoją działalność.

4. W poszczególnych miesiącach okresu sprawozdawczego do rozliczenia jest przyjmowana dotacja udzielona na uczniów wg stanu na pierwszy dzień roboczy tego miesiąca, podana w informacji, o której mowa w § 6 ust. 1.

5. Wzór rozliczenia określa Prezydent Miasta Lublin w drodze zarządzenia.

§ 8

1. Przyznana dotacja winna być wykorzystana do końca roku budżetowego, na który została udzielona.

2. Dotacja niewykorzystana w całości w okresie, na który została udzielona, oraz dotacja, która została pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości, albo została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem określonym w przepisach ustawy o systemie oświaty, podlega zwrotowi do budżetu miasta w terminie i na zasadach określonych ustawą z dnia 29 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).

§ 9

1. Podmioty wymienione w § 1, którym Miasto Lublin udzieliło dotacji są kontrolowane w zakresie obejmującym prawidłowość naliczenia i wykorzystania dotacji. Czynności kontrolne przeprowadza się na zasadach określonych w § 10-14, w siedzibie kontrolowanego przedszkola, szkoły lub placówki, w miejscach wykonywania zadań, a w miarę potrzeby w siedzibie organu prowadzącego, a także w siedzibie Urzędu Miasta.

2. Kontrola podmiotów, którym udzielono dotacji z budżetu Miasta Lublin ma na celu sprawdzenie wykorzystania środków publicznych w zakresie zgodności działalności tych podmiotów z przepisami prawa, a w szczególności:

1) zgodności danych zawartych we wniosku o udzielenie dotacji z danymi wpisanymi do ewidencji szkół i placówek niepublicznych,

2) zgodności ze stanem faktycznym liczby uczniów wykazanych w informacji miesięcznej będącej podstawą naliczenia dotacji oraz w rozliczeniu dotacji,

3) terminowości i rzetelności rozliczania otrzymanej dotacji,

4) zgodności sposobów wykorzystania dotacji przyznanych z budżetu miasta Lublin przedszkolom, szkołom i placówkom oraz osobom prowadzącym formy wychowania przedszkolnego z celami określonymi w art. 80 ust. 3d i art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty.

§ 10

1. Kontrole przeprowadzane są przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta Lublin, którzy mają prawo do:

1) wglądu do dokumentacji przebiegu nauczania, dokumentacji organizacji pracy szkoły lub placówki oraz danych osobowych uczniów - celem zweryfikowania danych przedstawionych w dokumentach, o których mowa w § 6 ust. 1, stanowiących podstawę naliczenia dotacji,

2) wglądu do dokumentacji umożliwiającej sprawdzenie prawidłowości wydatkowania środków publicznych pochodzących z dotacji udzielonej z budżetu Miasta Lublin, w tym dokumentacji finansowo-księgowej.

2. Z przeprowadzonych kontroli sporządza się protokoły kontroli, które podpisywane są przez osoby kontrolujące i podmiot kontrolowany. Protokół kontroli powinien zawierać:

1) nazwę podmiotu kontrolowanego w jej pełnym brzmieniu, jego adres i dane rejestrowe,

2) nazwę organu prowadzącego, jego adres i dane rejestrowe,

3) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

4) imię i nazwisko kontrolującego oraz dane identyfikacyjne upoważnienia do przeprowadzania kontroli,

5) określenie zakresu rzeczowego kontroli i okresu objętego kontrolą,

6) imię i nazwisko osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu kontrolowanego,

7) wzmiankę o sporządzonych protokołach dodatkowych, odpisach i wyciągach, zabezpieczonych dowodach itp.,

8) opis stwierdzonego w wyniku kontroli stanu faktycznego ze wskazaniem podstawy dokonanych ustaleń,

9) opis - o ile wystąpiły - stwierdzonych nieprawidłowości i uchybień z uwzględnieniem ich przyczyn i skutków,

10) spis załączników stanowiących składową część protokołu,

11) pouczenie o przysługującym w określonym terminie prawie wnoszenia pisemnych i umotywowanych wyjaśnień, co do ustaleń ujętych w protokole,

12) dane o liczbie egzemplarzy protokołu oraz informację o dacie doręczenia jednego egzemplarza osobie reprezentującej kontrolowany podmiot,

13) podpisy osoby (osób) kontrolującej (kontrolujących) oraz upoważnionych przedstawicieli podmiotu kontrolowanego.

§ 11

1. Jeżeli osoba reprezentująca podmiot kontrolowany odmawia podpisania protokołu to osoby kontrolujące czynią w nim adnotację o odmowie podpisania protokołu oraz dołączają pisemne oświadczenie osoby reprezentującej o odmowie podpisania protokołu.

2. Odmowa podpisania protokołu nie stanowi przeszkody do sformułowania wniosków pokontrolnych oraz wszczęcia procedury zwrotu dotacji na zasadach określonych w przepisach ustawy o finansach publicznych.

3. Osoba reprezentująca podmiot kontrolowany może zgłosić Prezydentowi Miasta Lublin w ciągu 7 dni od dnia podpisania protokołu, bądź od dnia złożenia oświadczenia o odmowie podpisania protokołu, pisemne wyjaśnienie co do ustaleń zawartych w protokole.

§ 12

1. W przypadku stwierdzenia podczas przeprowadzanej kontroli, nieprawidłowości mających wpływ na prawo do otrzymania lub na wysokość otrzymanej dotacji przysługującej kontrolowanej szkole, placówce lub osobie prowadzącej formę wychowania przedszkolnego Prezydent Miasta Lublin w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu lub upływu terminu, o którym mowa w § 11 ust. 3 kieruje do kontrolowanego podmiotu pisemne wystąpienie pokontrolne wzywające do zwrotu całości lub części przekazanej dotacji.

2. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości innego rodzaju, niż określone w ust. 1 Prezydent Miasta Lublin kieruje do kontrolowanego podmiotu zalecenia do realizacji w celu usunięcia nieprawidłowości i uchybień

§ 13

1. Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin dokonuje kontroli dotowanych szkół i osób je prowadzących w zakresie liczby uczniów zgłaszanych do naliczenia dotacji i jej rozliczenia, w szczególności określonym w § 9 ust. 2 pkt.1-3.

2. Czynności kontrolne prowadzone w zakresie, o którym mowa powyżej są prowadzone w siedzibie Wydziału, na podstawie dokumentacji składanej przez organy prowadzące i rejestrowanej w systemie elektronicznym oraz w miejscach wymienionych w § 9 ust. 1, na podstawie dokumentacji, o której mowa w § 10 ust. 1.

3. W przypadku stwierdzenia, iż jeden uczeń jest wykazywany do dotacji przez więcej niż jedną szkołę, Wydział Oświaty i Wychowania ustala podmiot uprawniony do otrzymania dotacji na podstawie:

1) pisemnych wyjaśnień dyrektorów szkół, które wystąpiły o przekazanie dotacji na tego ucznia,

2) przedłożonych przez ww. dyrektorów dokumentów, potwierdzających fakt uczęszczania do danej szkoły,

3) w przypadkach koniecznych, na podstawie pisemnego oświadczenia o miejscu pobierania nauki, złożonego przez pełnoletniego ucznia, a w przypadku gdy uczeń jest niepełnoletni, przez jego rodziców lub prawnych opiekunów.

§ 14

Kontrole podmiotów wymienionych w § 1, w szczególności w zakresie określonym w § 9 ust. 2 pkt 4 wykonuje Wydział Audytu i Kontroli Urzędu Miasta Lublin - na podstawie rocznego planu kontroli oraz doraźnych poleceń Prezydenta Miasta Lublin.

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Lublin.

§ 16

1. Traci moc, z zastrzeżeniem ust. 2, uchwała nr 847/XXXVI/2009 Rady Miasta Lublin z dnia 16 listopada 2009 r. w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek na terenie miasta Lublin prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne inne niż jednostka samorządu terytorialnego.

2. Do czasu ustalenia przez Prezydenta Miasta Lublin wzorów:

1) wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 4,

2) informacji, o której mowa w § 6 ust. 4,

3) rozliczenia, o którym mowa w § 7 ust. 5,

- nie dłużej jednak niż przez 2 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały - zachowują ważność wzory wniosku, informacji i rozliczenia dotacji ustalone uchwałą nr 847/XXXVI/2009 Rady Miasta Lublin z dnia 16 listopada 2009 r. jako załączniki do niej, tj. odpowiednio:

1) Załącznik nr 1 - Wniosek o udzielenie dotacji z budżetu miasta Lublin na 20…. rok,

2) Załącznik nr 2 - Miesięczna informacja o aktualnej liczbie uczniów wg stanu na pierwszy dzień miesiąca. Zapotrzebowanie na dotację na miesiąc ……………….. 20……. r.

3) Załącznik nr 3 - Informacja miesięczna o wysokości dotacji.

§ 17

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

Przewodniczący Rady Miasta Lublin


Piotr Kowalczyk

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00