Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2010 nr 136 poz. 2282

Uchwała nr XLVI/476/2010 Rady Miejskiej w Zamościu

z dnia 27 września 2010r.

w sprawie wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający sie o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystosci ciekłych

Na podstawie art.7 ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.) oraz §2, §3 i §4 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 grudnia 2005r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia (Dz.U. z 2006r. Nr 5, poz.33) Rada Miejska uchwala, co następuje:

§ 1. Ustala się wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

§ 2. 1. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości powinien spełniać następujące wymagania:

a) posiadać zaplecze techniczno-biurowe stosowne do zakresu usług, w szczególności dysponować miejscem do magazynowania pojemników na odpady, kontenerów oraz miejscami postojowymi dla pojazdów samochodowych; teren bazy powinien być utwardzony, ogrodzony i zabezpieczony przez dostępem osób trzecich,

b) posiadać specjalistyczne środki transportu, przystosowane do bezpyłowego odbierania oraz transportu odpadów komunalnych zawierające instalację umożliwiającą odbieranie odpadów z urządzeń przeznaczonych do ich zbierania; samochody powinny być oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację przedsiębiorcy (nazwa firmy, numer telefonu),

c) dysponować pojemnikami, workami i kontenerami do gromadzenia odpadów komunalnych niesegregowanych, w ilości zapewniającej świadczenie usług zgodnie z obowiązującym "Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Zamość"

d) posiadać zaplecze i środki techniczne umożliwiające zorganizowanie selektywnego odbioru odpadów komunalnych, w szczególności zapewnić odpowiedniego rodzaju i ilości pojemników lub worków,

e) dysponować miejscem do mycia i dezynsekcji samochodów, kontenerów oraz pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych, spełniającym wymagania z zakresu ochrony środowiska lub umową z uprawnioną firmą na wykonanie tej usługi.

2. Przedsiębiorca we własnym zakresie przeprowadza zabiegi sanitarno-higieniczne i porządkowe związane ze świadczonymi usługami poprzez niezwłoczne usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń powstałych przy odbiorze i transporcie odpadów komunalnych.

§ 3. Wymagania, o których mowa w §2 powinny zostać potwierdzone odpowiednimi dokumentami :

a) tytułem prawnym do nieruchomości, na której znajduje się zaplecze techniczno-biurowe,

b) umową kupna, najmu, dzierżawy lub fakturą potwierdzającą posiadanie środków.

§ 4. 1. Przedsiębiorca, o którym mowa w §2 zobowiązany jest uwzględniając zapisy wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz gminnego planu gospodarki odpadami, do unieszkodliwiania odpadów komunalnych poprzez przekazywanie uprawnionemu podmiotowi:

a) zebranych selektywnie opakowań z papieru i tektury oraz papieru i tektury nieopakowaniowych, opakowań wielomateriałowych, opakowań z tworzyw sztucznych, tekstyliów, opakowań ze szkła,

b) zebranych selektywnie odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

c) zebranej selektywnie frakcji odpadów niebezpiecznych zawartych w odpadach komunalnych,

d) zebranych selektywnie odpadów budowlanych z remontów,

e) składowanie na składowisku odpadów komunalnych nie podlegających selekcji i drobnej frakcji popiołowej oraz innych strumieni odpadów komunalnych zmieszanych.

2. Przedsiębiorca, o którym mowa w §2 zobowiązany jest uwzględniając zapisy wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz gminnego planu gospodarki odpadami do unieszkodliwiania odpadów ulegających biodegradacji powstających w domkach jednorodzinnych poprzez wskazanie w umowie sposobu zagospodarowania ich tj. indywidualne kompostowanie na terenie nieruchomości we własnym zakresie i na własne potrzeby w przydomowych kompostownikach.

3. Miejsce odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych ustala się na składowisku w Dębowcu (gmina Skierbieszów) zarządzanym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu.

§ 5. 1. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinien spełniać następujące wymagania:

a) posiadać prawo dysponowania bazą wyposażoną w zaplecze techniczno-biurowe, na terenie której będą garażowane środki transportu przewidziane do świadczenia usług objętych zezwoleniem; teren bazy transportowej powinien być utwardzony, ogrodzony i zabezpieczony przez dostępem osób trzecich,

b) dysponować środkami transportu odpowiednimi do zakresu prowadzonej działalności (pojazdy asenizacyjne, posiadające możliwość opróżniania zbiornika bezodpływowego z dużych odległości, zgodnie z technicznymi oraz sanitarno-porządkowymi wymaganiami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz. U. Nr 193, poz. 1617); samochody powinny być oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację przedsiębiorcy (nazwa firmy, numer telefonu),

c) dysponować miejscem do mycia i dezynsekcji pojazdów spełniającym wymagania z zakresu ochrony środowiska lub umową z uprawnioną firmą na wykonywanie tej usługi.

§ 6. Traci moc Uchwała Nr XXXVI/356/09 Rady Miejskiej w Zamościu z dnia 26 października 2009r. w sprawie wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

§ 7. Wykonanie Uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Zamość.

§ 8. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.


Uzasadnienie

do uchwały Rady Miejskiej w Zamościu w sprawie wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Zmiana uchwały następuje z uwagi na zmiany obowiązujących przepisów prawa związanych z wprowadzeniem obowiązku segregacji odpadów biodegradowalnych. Uchwała nakłada obowiązek dla podmiotów uprawnionych do odbioru odpadów komunalnych wskazania sposobu zagospodarowania odpadów ulegających biodegradacji.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00