Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2010 nr 132 poz. 2234

Uchwała nr XLI/191/2010 Rady Gminy Zakrzówek

z dnia 12 sierpnia 2010r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Zakrzówek lub jej jednostkom podległym oraz wskazania organów uprawnionych do udzielania ulg

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 59 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz.U. z 2009r. Nr 57, poz. 1240 z późn. zm.) Rada Gminy(1) uchwala co następuje:

§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Zakrzówek lub jej jednostkom podległym od osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej oraz wskazuje organy do tego uprawnione.

§ 2. 1. Należności cywilnoprawne mogą zostać umorzone w całości lub w części, na wniosek dłużnika wyłącznie w przypadku uzasadnionym ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, w szczególności jeżeli terminowe spłacenie należności cywilnoprawnych mogłoby zagrażać istotnym interesom dłużnika, zwłaszcza egzystencji jego lub jego rodziny albo dalszemu funkcjonowaniu lub gdy jest to uzasadnione szczególnie ważnymi względami społecznymi lub gospodarczymi. 2. Umorzenie należności cywilnoprawnych może nastąpić również z urzędu, jeżeli: a) osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6 000 zł, b) osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie, c) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne, d) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji, e) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny. 3. W przypadku gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w ust. 1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 3. 1. Umorzenie należności głównej powoduje również umorzenie należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu należności uboczne. 2. W przypadku zapłaty samej należności głównej przypadające od niej odsetki oraz inne należności uboczne są umarzane, bądź ich spłata odraczana lub rozkładana na raty według zasad określonych w niniejszej uchwale. 3. W przypadku, gdy umorzenie dotyczy tylko części należności organ lub osoba uprawniona oznacza termin zapłaty pozostałej części należności, z zastrzeżeniem, że w razie niedotrzymania przez dłużnika terminu jej zapłaty natychmiast wymagalna staje się cała należność.

§ 4. Do umarzania, odroczenia lub rozkładania na raty spłaty należności uprawniony jest Wójt Gminy Zakrzówek i Zastępca Wójta Gminy Zakrzówek.

§ 5. Umorzenie, odroczenie terminu spłaty lub rozłożenie na raty spłaty należności, o których mowa w niniejszej uchwale następuje w trybie przepisów prawa cywilnego.

§ 6. 1. Przy umarzaniu, odraczaniu terminu spłaty lub rozkładaniu na raty należności cywilnoprawnych, o których mowa w § 2 ust. 1 i ust. 2 lit. e, § 2 ust.3, § 3 i § 5 przypadających od dłużnika będącego podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną stosuje się ponadto przepisy rozporządzenia Komisji ( WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis ( Dz. Urz. UE L 379 z 28 grudnia 2006 ). 2. Podmioty korzystające z pomocy "de minimis" zobowiązane są do przedłożenia wraz z wnioskiem: a) wszystkich zaświadczeń o otrzymaniu pomocy de minimis, jakie otrzymały w roku bieżącym oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat kalendarzowych lub oświadczeń o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie albo oświadczeń o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, b) informacji wynikających z przepisów § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 roku w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis ( Dz. U. Nr 53, poz. 311).

§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi.

§ 8. Traci moc uchwała nr XXXVIII/167/2006 Rady Gminy Zakrzówek z dnia 29 czerwca 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa przypadających Gminie Zakrzówek lub jej jednostkom organizacyjnym.

§ 9. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

1) [Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego NK.II.0911/264/10 z dnia 20 września 2010 r.]

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00