Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2010 nr 98 poz. 1807

Uchwała nr LXI/250/10 Rady Powiatu w Rykach

z dnia 25 czerwca 2010r.

w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji udzielonych dla szkół i placówek zakładanych oraz prowadzonych na terenie Powiatu Ryckiego przez podmioty inne niż ministrowie i jednostki samorządu terytorialnego

Na podstawie art. 12 pkt 11 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) oraz art. 80 ust. 4 i art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) Rada Powiatu w Rykach uchwala się, co następuje:

Rozdział I Postanowienia ogólne

§ 1. Niniejsza uchwała reguluje tryb, termin i sposób udzielania i rozliczania dotacji oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji udzielonych dla szkół i placówek tego samego typu i rodzaju, do których prowadzenia zobowiązany jest powiat, zakładanych oraz prowadzonych na terenie Powiatu Ryckiego przez podmioty inne niż ministrowie i jednostki samorządu terytorialnego.

Rozdział II Wysokość dotacji

§ 2. 1. Prowadzone przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego i osoby fizyczne publiczne szkoły podstawowe specjalne oraz ośrodki, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty, a także publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które zgodnie z art. 71b ust. 2a ustawy o systemie oświaty prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację z budżetu Powiatu Ryckiego w wysokości równej 100% kwoty przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla Powiatu Ryckiego.

2. Prowadzone przez podmioty inne niż ministrowie i jednostki samorządu terytorialnego szkoły publiczne otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu Powiatu Ryckiego, obowiązanego do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół, w wysokości równej 100% wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez Powiat Rycki, nie niższej jednak niż 100% kwoty przewidzianej na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla Powiatu Ryckiego. W przypadku nieprowadzenia przez Powiat Rycki szkoły tego samego typu i rodzaju podstawą ustalenia wysokości dotacji jest 100% kwoty przewidzianej na jednego ucznia szkoły publicznej danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

3. Placówki publiczne, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy o systemie oświaty, prowadzone przez osoby prawne i fizyczne otrzymują na każdego wychowanka dotację z budżetu Powiatu Ryckiego w wysokości równej 100% wydatków bieżących przewidzianych na jednego wychowanka w placówkach tego samego rodzaju prowadzonych przez Powiat Rycki, jednak nie niższej od 100% kwoty przewidzianej na jednego wychowanka placówki tego rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla Powiatu Ryckiego. W przypadku nieprowadzenia przez Powiat Rycki placówki publicznej danego rodzaju podstawą ustalenia wysokości dotacji jest 100% kwoty przewidzianej na jednego wychowanka placówki tego rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

§ 3. 1. Niepubliczne szkoły podstawowe specjalne oraz ośrodki, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty, a także niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które, zgodnie z art. 71b ust. 2a ustawy o systemie oświaty, prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację z budżetu Powiatu Ryckiego w wysokości równej 100% kwoty przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla Powiatu Ryckiego

2. Dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia w wysokości równej 100% kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Powiat Rycki.

3. Dotacje dla niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych niewymienionych w ust. 2 przysługują na każdego ucznia w wysokości 50 % ustalonych w budżecie Powiatu Ryckiego wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju w przeliczeniu na jednego ucznia. W przypadku braku na terenie Powiatu Ryckiego szkoły publicznej danego typu i rodzaju podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższy powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu lub rodzaju.

4. Placówki niepubliczne, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy o systemie oświaty, otrzymują na każdego wychowanka dotacje z budżetu Powiatu Ryckiego w wysokości równej 100% kwoty przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju placówki w części oświatowej subwencji ogólnej dla Powiatu Ryckiego, a w przypadku niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w wysokości równej 100 % kwoty przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodków w części oświatowej subwencji ogólnej dla Powiatu Ryckiego.

§ 4. 1. Wysokość dotacji w budżecie powiatu na dany rok ustala się w oparciu o planowaną liczbę dzieci/uczniów/wychowanków zgłoszoną w terminie określonym § 5 ust. 1.

2. W przypadku zmiany wysokości planowanych przez powiat wydatków bieżących przewidzianych na utrzymanie jednego dziecka/ucznia/wychowanka w powiatowych szkołach/placówkach, ulegają również zmianie kwoty dotacji należnej jednostce dotowanej - poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zmian budżetowych.

Rozdział III Tryb udzielania i rozliczenia dotacji

§ 5. 1. Dotacji udziela się na wniosek osoby prowadzącej jednostkę złożony nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok, na który dotacja ma być udzielona według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały.

2. Dotacja przekazywana będzie na rachunek bankowy jednostki.

§ 6. 1. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1 o udzielenie rocznej dotacji, w projekcie budżetu Powiatu Ryckiego, planuje się wysokość dotacji należnej jednostce na dany rok budżetowy.

2. Po ostatecznym ustaleniu lub w przypadku zmiany w trakcie roku budżetowego podstawy obliczania dotacji dla dotowanej jednostki wysokość dotacji należnej jednostce na dany rok budżetowy podlega weryfikacji.

3. O każdorazowym ustaleniu lub zmianie wysokości dotacji Starosta Rycki niezwłocznie informuje pisemnie osobę prowadzącą jednostkę.

§ 7. 1. Osoba prowadząca jednostkę zobowiązana jest do składania w Starostwie Powiatowym w Rykach, w terminie do 10 każdego miesiąca, informacji o faktycznej liczbie dzieci/uczniów/wychowanków aktualnej na pierwszy dzień każdego miesiąca, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszej uchwały,

2. W miesiącach wakacyjnych (lipiec i sierpień) liczba dzieci/uczniów/wychowanków uprawnionych do dotacji stanowi stan wskazany w informacji miesięcznej w miesiącu czerwcu, łącznie z absolwentami, za wyjątkiem uczniów skreślonych z listy uczniów.

§ 8. Dotacje przekazywane będą z góry w 12 częściach w terminie: do 5 stycznia na miesiąc styczeń i do ostatniego dnia każdego miesiąca na kolejny miesiąc.

§ 9. 1. Części dotacji, o których mowa w § 8, będą przekazywane w wysokości odpowiadającej faktycznej liczbie uczniów wykazanej przez osobę prowadzącą w informacji, o której mowa w § 7 ust. 1.

2. Część dotacji przypadająca za styczeń ustalana jest na podstawie danych wskazanych we wniosku w miesiącu grudniu.

§ 10. 1. Dotacje przeznaczone są na dofinansowanie realizacji zadań jednostki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej i mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących jednostki.

2. Środki otrzymane z dotacji jednostka zobowiązana jest wydatkować do 31 grudnia danego roku; w przypadku zakończenia działalności przed końcem roku budżetowego, do końca ostatniego miesiąca działalności.

3. Środki z dotacji niewykorzystane w terminie, o którym mowa w ust. 2 jednostka jest zobowiązana zwrócić do dnia 31 stycznia następnego roku.

4. W przypadku gdy termin wykorzystania dotacji jest krótszy niż rok budżetowy, niewykorzystana część dotacji podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od upływu terminu wykorzystania dotacji.

5. Od kwot dotacji zwróconych po terminach, o których mowa w ust. 3 i 4 nalicza się odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, począwszy od dnia następującego po upływie tych terminów.

6. Zasady określone w ust. 3-5 stosuje się odpowiednio do zobowiązania Powiatu Ryckiego z tytułu uzupełnienia dotacji do wysokości należnej.

§ 11. 1. Dotacja podlega rozliczeniu poprzez:

1)złożenie w Starostwie Powiatowym w Rykach rozliczenia (zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 3):

a) za okres 1 stycznia - 30 czerwca w terminie do dnia 15 lipca,

b) za okres 1 stycznia - 31 grudnia w terminie do 15 stycznia następnego roku,

c) za okres od 1 stycznia do końca działalności w trakcie roku budżetowego w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym działalność jednostki została zakończona;

2)ocenę, czy poniesione wydatki są wydatkami zgodnymi z przeznaczeniem dotacji oraz ostateczne ustalenie dotacji należnej na rzecz jednostki w roku budżetowym;

3)ustalenie przypadającej na rzecz Powiatu Ryckiego należności z tytułu zwrotu dotacji, bądź ustalenie kwoty zobowiązania Powiatu Ryckiego z tytułu uzupełnienia dotacji udzielonej o różnicę między dotacją udzieloną, a dotacją należną.

2. Kwota dotacji rocznej wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem, pobranej nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlega zwrotowi na rzecz Powiatu Ryckiego, w ciągu 15 dni od dnia stwierdzenia wymienionych okoliczności, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych naliczanymi począwszy od dnia: przekazania dotacji wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem i/lub następującego po upływie wyżej wymienionego terminu zwrotu w odniesieniu do dotacji pobranej niezależnie lub w nadmiernej wysokości.

3. W przypadku niedokonania zwrotu dotacji w terminie, o którym mowa w ust. 2 wydaje się decyzję określającą kwotę przypadającą do zwrotu wraz z odsetkami, określonymi jak dla zaległości podatkowych oraz termin, od którego nalicza się te odsetki. Decyzja wydawana jest w trybie określonym w § 13.

§ 12. 1. Jednostka zobowiązana jest do prowadzenia dokumentacji finansowo-księgowej w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych wydatków bieżących finansowanych z dotacji.

2. Każda z faktur (rachunków) potwierdzających poniesione wydatki powinna być opatrzona na odwrocie pieczęcią szkoły oraz zawierać sporządzony w sposób trwały opis zawierający informacje: w jakiej części poniesiony wydatek sfinansowany został z otrzymanej dotacji, jakie było przeznaczenie tego wydatku oraz o stosowaniu ustawy Prawo zamówień publicznych wraz z przywołaniem stosownego artykułu tej ustawy

§ 13. Do rozliczenia dotacji, o której mowa w § 10 i § 11 w zakresie nie uregulowanym w niniejszym trybie stosuje się odpowiednio zasady i tryb określone w art. 61, art. 66, art. 251 i art. 252 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Rozdział IV Tryb i zakres kontroli

§ 14. 1. Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli faktycznej liczby dzieci/uczniów/wychowanków dotowanej jednostki i prawidłowości wykorzystania dotacji w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej.

2. Kontrola obejmuje:

1)zgodność danych wykazywanych we wniosku o udzielenie dotacji, miesięcznej informacji o liczbie dzieci/uczniów/wychowanków i w rozliczeniach dotacji - na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania,

2)prawidłowość wykorzystania dotacji zgodnie z przeznaczeniem, o którym mowa w art.80 ust. 3d i art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty - na podstawie dokumentacji finansowo-księgowej kontrolowanej jednostki oświatowej.

§ 15. 1. Kontrolę przeprowadzają pracownicy Starostwa Powiatowego w Rykach na podstawie imiennego upoważnienia Starosty Ryckiego.

2. Upoważnienie zawiera:

1)oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia,

2)wskazanie podstawy prawnej kontroli,

3)imiona i nazwiska oraz numery legitymacji służbowych upoważnionych pracowników,

4)określenie nazwy kontrolowanego podmiotu i organu prowadzącego,

5)określenie zakresu kontroli,

6)datę rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia kontroli,

7)podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska i funkcji.

3. Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie kontrolowanej jednostki w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanej jednostce oraz w obecności pracowników tej jednostki.

4. Kontrolujący mają prawo wglądu do dokumentacji, o której mowa w § 14 ust. 2 uchwały oraz do dokonywania z niej odpisów i kserokopii. Kserokopie służące jako załączniki do protokołu kontroli powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby reprezentujące kontrolowane jednostki.

5. O przeprowadzeniu kontroli powiadamia się dyrektora jednostki oraz organ prowadzący co najmniej 7 dni przed terminem kontroli wraz z informacją o zakresie przedmiotowym kontroli oraz terminie i miejscu jej przeprowadzenia.

§ 16. 1. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, który podpisują kontrolujący i przedstawiciele kontrolowanej jednostki.

2. Protokół kontroli powinien zawierać:

1)nazwę kontrolowanej jednostki w pełnym brzmieniu i jej adres, wskazanie osoby prowadzącej,

2)imiona, nazwiska i stanowiska służbowe osób przeprowadzających kontrolę,

3)datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

4)określenie przedmiotowego zakresu kontroli i okresu objętego kontrolą,

5)imię i nazwisko osoby reprezentującej kontrolowaną jednostkę i osoby pełniącej funkcję głównego księgowego,

6)opis dokonanych ustaleń faktycznych,

7)opis stwierdzonych nieprawidłowości z uwzględnieniem ich przyczyn i skutków,

8)opis dokumentacji dotyczącej przeprowadzonych dowodów,

9)informację o sporządzonych załącznikach stanowiących dowody w stosunku do ustaleń protokołu kontroli,

10)informację o powiadomieniu przedstawiciela kontrolowanej jednostki o przysługującym mu prawie odmowy podpisania protokołu i złożenia w terminie 3 dni od daty jego otrzymania pisemnych wyjaśnień co do przyczyny tej odmowy,

11)dane o liczbie egzemplarzy protokołu oraz informację o doręczeniu jednego egzemplarza osobie reprezentującej kontrolowaną jednostkę.

12)podpisy osób kontrolujących oraz przedstawiciela kontrolowanego i głównego księgowego.

§ 17. 1. Jeżeli osoba reprezentująca jednostkę kontrolowaną odmawia podpisania protokołu - protokół podpisują jedynie osoby kontrolujące, czyniąc w nim adnotację o odmowie podpisania protokołu oraz dołączają pisemne wyjaśnienie przyczyn odmowy podpisu.

2. Odmowa podpisania protokołu nie wstrzymuje wydania wniosków pokontrolnych oraz dochodzenia zwrotu dotacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.

3. Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli.

4. Osoba reprezentująca jednostkę kontrolowaną może zgłosić Staroście Ryckiemu terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu kontroli, pisemne wyjaśnienie lub zastrzeżenie co do ustaleń zawartych w protokole.

§ 18. 1. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli nieprawidłowości mających wpływ na prawo lub wysokość dotacji przysługującej kontrolowanej jednostce Starosta Powiatu w Rykach w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu lub wpływu wyjaśnień lub zastrzeżeń, o których mowa w § 17 ust. 4, kieruje do kontrolowanej jednostki wystąpienie pokontrolne wzywające do zwrotu całości lub części przekazanej dotacji.

2. Wystąpienia pokontrolnego nie kieruje się, jeżeli Starosta Powiatu w Rykach uwzględni w całości wyjaśnienia lub zastrzeżenia, o których mowa w § 17 ust. 4.

3. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości innego rodzaju, niż określone w ust. 1, Starosta Powiatu w Rykach kieruje do jednostki kontrolowanej wnioski zmierzające do ich usunięcia i usprawnienia działalności objętej kontrolą.

Rozdział IV Postanowienia końcowe

§ 19. 1. Wypłatę dotacji wstrzymuje się w przypadku:

1)Brak treści

2)stwierdzenia niezgodności stanu faktycznego z wpisem do ewidencji szkół i placówek niepublicznych lub wpisem do rejestru wydanych zezwoleń na założenie szkoły lub placówki publicznej, mających wpływ na wysokość dotacji;

3)niezłożenia w terminie informacji, o której mowa w § 7 ust. 1, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2;

4)niezłożenia w terminie rozliczenia dotacji, o którym mowa w § 11 ust. 1 pkt 1, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3;

5)złożenia informacji, o której mowa w pkt 3, niezgodnej ze stanem faktycznym;

6)stwierdzenia braku dokumentacji, o której mowa w art. 80 ust 3f i 90 ust. 3f ustawy.

2. Wstrzymana dotacja, wraz z wyrównaniem za okres na który została wstrzymana bez odsetek za zwłokę jest uruchamiana w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zostaną usunięte uchybienia określone w ust. 1.

§ 20. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Rykach.

§ 21. Traci moc Uchwała Nr V/24/07 Rady Powiatu w Rykach z dnia 28 lutego 2007 r. w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych (D. Urz. Województwa Lubelskiego z dnia 25 kwietnia 2007 r. Nr 72, poz. 1480).

§ 22. Uchwałę stosuje się:

1)w zakresie udzielania dotacji począwszy od dotacji na rok 2011,

2)w zakresie rozliczania udzielonej dotacji za okres od 1 lipca 2010 r.

§ 23. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00