Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2010 nr 95 poz. 1769

Uchwała nr XLIII/428/10 Rady Miejskiej w Zamościu

z dnia 31 maja 2010r.

w sprawie zmiany uchwały Nr XLI/584/2002 Rady Miejskiej Zamościa z dnia 25 marca 2002r. w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek dla dyrektorów, wicedyrektorów i innych nauczycieli pełniących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach dla których organem prowadzącym jest miasto Zamość, ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagogów, psychologów i logopedów zatrudnionych w tych jednostkach, ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze w szkołach i placówkach a prowadzących zajęcia z przedmiotów o różnym wymiarze godzin, ustalenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęćnauczycieli dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego

Na podstawie art.42 ust.7 pkt 3 i art. 42a w związku z art.91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. - Karta Nauczyciela (t.j. z 2006r. Nr 97 poz.674 z późn. zm.) Rada Miejska uchwala, co nastepuje:

§ 1. W uchwale Nr XLI/584/2002 Rady Miejskiej Zamościa z dnia 25 marca 2002r. w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek dla dyrektorów, wicedyrektorów i innych nauczycieli pełniących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach dla których organem prowadzącym jest miasto Zamość, ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagogów, psychologów i logopedów zatrudnionych w tych jednostkach, ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze w szkołach i placówkach a prowadzących zajęcia z przedmiotów o różnym wymiarze godzin, ustalenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego zmienionej uchwałą nr XLV/502/06 Rady Miejskiej w Zamościu z dnia 26 czerwca 2006r., uchwałą nr VII/55/07 Rady Miejskiej w Zamościu z dnia 26 kwietnia 2007r. i uchwałą nr XXIV/227/08 Rady Miejskiej w Zamościu z dnia 27 października 2008r. wprowadza się następujące zmiany:

1. Tytuł uchwały otrzymuje brzmienie:

"w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek dla dyrektorów, wicedyrektorów i innych nauczycieli pełniących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach dla których organem prowadzącym jest miasto Zamość, ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagogów, psychologów i logopedów zatrudnionych w tych jednostkach, ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze w szkołach i placówkach a prowadzących zajęcia z przedmiotów o różnym wymiarze godzin, ustalenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego oraz warunków i trybu obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć.".

2. w § 2 dotychczasową treść oznacza się jako ust.1 i dodaje się ust.2 i 3 w brzmieniu:

"2.W przypadku wynikającym z tygodniowego cyklu nauczania danego przedmiotu można zmniejszyć dyrektorowi szkoły tygodniowy wymiar zajęć, określony w załączniku nr1, do ilości godzin wynikających z minimalnej lub pełnej wielokrotności liczby godzin tego cyklu.".

"3.Zmniejszenie lub zwolnienie z obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć następuje na pisemny uzasadniony wniosek dyrektora szkoły na czas określony nie dłuższy niż rok szkolny.".

3. paragraf 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3

1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć , ze względu na :

- wykonywanie prac zleconych przez organ prowadzący,

- szczególne warunki pracy nauczyciela w szkole,

- sprawowanie funkcji doradcy metodycznego.

2. Obniżenia, o którym mowa w ust.1, dokonuje dyrektor szkoły za zgodą Prezydenta Miasta Zamość na czas określony nie dłuższy niż rok szkolny.

3. Obniżenie, o którym mowa w ust.1 , nie może być większe niż 1/3 obowiązkowego wymiaru godzin.".

4. paragraf 4 otrzymuje brzmienie:

"§4 Obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin dla

1) pedagogów, psychologów i logopedów zatrudnionych w szkołach wynosi 24 godziny z zastrzeżeniem pkt 2,

2) pedagogów i psychologów zatrudnionych w ośrodku adopcyjno-opiekuńczym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 27 czerwca 2003r o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 137, poz.1304) wynosi 26 godzin,

3) nauczycieli zatrudnionych w sezonowym schronisku młodzieżowym wynosi 30 godzin,".

5. w załączniku Nr 1 do uchwały :

a) dodaje się pkt 5a w brzmieniu:

"5a Dyrektor sezonowego schroniska młodzieżowego 25 godzin",

b) w punkcie 6 dodaje się tiret 7 w brzmieniu:

"- praktycznej nauki zawodu 12 godzin".

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Zamość.

§ 3. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Uzasadnienie

Projektowana uchwała wynika z konieczności wprowadzenia zapisów gwarantujących bieżące wykonywanie zadań; przedmiotowa uchwała jest zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela w kompetencji rady gminy (powiatu ). Zmiana tytułu spowodowana jest rozszerzeniem uchwały na nauczycieli zgodnie z nowelizacją Karty nauczyciela. Dodatkowe zapisy w §2 dotyczą unormowania zmniejszenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dyrektorów związanego z różnym cyklem nauczania przedmiotów. Obecny zapis daje możliwość jedynie do całkowitego zwolnienia z ustalonego "pensum", zmiana da możliwość ustalenia "pensum" zgodnego z cyklem nauczania. Dotychczasowe brzmienie §3 było w sprzeczności z art.35 ust.1 KN i wykraczało poza zakres delegacji z art.42 ust,7 pkt2 KN (por. wyroki NSA: z dnia 30 stycznia 2003r syg akt II SA/Ka 183/02; z dnia 19 sierpnia 2002r syg. Akt SA/Ka 508/02), dlatego proponuje się nowe brzmienie §3 a dotyczące obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze. Kompetencje w tym zakresie przyznała radzie gminy (powiatu) zmiana ustawy Karta Nauczyciela w art. 91d pkt1 w nowym brzmieniu art.42a. Dotychczasowe brzmienie §4 należało zmienić w związku z propozycją dyrekcji Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Zamościu dotyczącego zmiany godzin pensum na 26 godzin tygodniowo. W załączniku nr 1 wprowadza się brakujące stanowiska funkcyjne w szkołach ( dyrektora szkolnego schroniska młodzieżowego i kierownika praktycznej nauki zawodu). Przepisy uchwały nie są objęte zakresem prawa Unii Europejskiej oraz obowiązkiem dostosowawczym. Ocena skutków regulacji 1. Podmioty na które oddziałuje regulacja Projektowana regulacja ma zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Miasto Zamość. 2. Wpływ regulacji na sektor finansów publicznych. Uchwała nie spowoduje dodatkowych wydatków z budżetu j.s.t. w 2010r. 3. Wpływ regulacji na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz sytuację i rozwój regionalny. Uchwała nie będzie miała wpływu na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz sytuację i rozwój regionalny.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00