Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2010 nr 95 poz. 1764

Uchwała nr LII/491/2010 Rady Miasta Puławy

z dnia 24 czerwca 2010r.

w sprawie "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Miasto Puławy"

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591, z późniejszymi zmianami) art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (jednolity tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 236, poz. 2008, z późniejszymi zmianami) Rada Miasta Puławy, po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Puławach, uchwala co następuje:

§ 1. Wprowadza się "Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Miasto Puławy", stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Traci moc uchwała Nr XV/151/07 Rady Miasta Puławy z dnia 29 listopada 2007 r. w sprawie "Szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy miasto Puławy".

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Puławy.

§ 4. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

Przewodniczący Rady Miasta


mgr Zbigniew Śliwiński

1) Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego nr NK. II. 0911/254/10 z dnia 06.08.2010r.


Załącznik do Uchwały Nr LII/491/2010
Rady Miasta Puławy
z dnia 24 czerwca 2010 r.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Miasto Puławy

Rozdział 1.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenach nieruchomości

§ 1. 1. Na terenie gminy Miasto Puławy obowiązuje selektywna zbiórka następujących frakcji odpadów komunalnych:

- papieru i tektury,

- szkła białego,

- szkła kolorowego,

- tworzyw sztucznych,

- odpadów wielkogabarytowych,

- przeterminowanych leków,

- zużytych baterii i akumulatorów,

- zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

- odpadów biodegradowalnych pochodzących z pielęgnacji ogrodów, parków i pozostałych terenów z urządzoną zielenią,

- odpadów z remontów wykonywanych samodzielnie przez osoby fizyczne.

2. Do gromadzenia selektywnie zebranych odpadów: szkła białego, szkła kolorowego, papieru i tektury, tworzyw sztucznych powstających na terenie nieruchomości w budownictwie wielorodzinnym stosowane są pojemniki odpowiednio oznakowane, w budownictwie jednorodzinnym - worki foliowe.

3. Odpady wielkogabarytowe powinny być gromadzone oddzielnie i usuwane w terminach ustalonych z jednostką wywozową.

4. Do zbiórki przeterminowanych leków służą specjalne pojemniki umieszczone w wyznaczonych aptekach.

5. Miejscem odbioru zużytych baterii i akumulatorów poza punktami sprzedaży detalicznej i hurtowej są wyznaczone placówki oświatowe wyposażone w specjalne pojemniki.

6. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być odbierany przez przedsiębiorców odbierających odpady komunalne - w miejscu i terminie uzgodnionym z przedsiębiorcą.

7. Odpady ulegające biodegradacji pochodzące z pielęgnacji ogrodów, parków i pozostałych terenów z urządzoną zielenią można przekazywać przedsiębiorcom odbierającym odpady komunalne - w terminie uzgodnionym z przedsiębiorcą.

8. W przypadku osób fizycznych dopuszcza się kompostowanie na własne potrzeby odpadów ulegających biodegradacji pochodzących z ogrodów i odpadów kuchennych ulegających biodegradacji - w sposób niepowodujący uciążliwości dla otoczenia.

9. Odpady powstałe w wyniku prowadzenia robót budowlanych powinny być gromadzone w odrębnych pojemnikach lub kontenerach w sposób niepowodujący uciążliwości dla środowiska i usuwane na bieżąco zgodnie z ustaleniami z jednostką wywozową.

10. Niesegregowane odpady komunalne powinny być gromadzone wyłącznie w pojemnikach do tego przeznaczonych.

11. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń ze zjazdów z drogi na własną nieruchomość oraz z części własnej nieruchomości służącej do użytku publicznego (parking, droga wewnętrzna itp.) - niezwłocznie po ich pojawieniu się.

12. Na terenie gminy Miasto Puławy obowiązuje usuwanie sopli lodowych i nawisów śniegu z dachów, gzymsów i innych elementów obiektów budowlanych - niezwłocznie po ich pojawieniu się.

13. Mycia pojazdów mechanicznych, poza myjniami samochodowymi, można dokonywać jedynie w miejscach do tego przystosowanych, spełniających warunki określone w odrębnych przepisach.

14. Naprawy pojazdów mechanicznych powinny być przeprowadzane w specjalistycznych warsztatach.

15. Właściciel może dokonywać doraźnych napraw związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu mechanicznego w obrębie nieruchomości, jeżeli czynności te nie mają negatywnego oddziaływania na środowisko.

16. Zabrania się wykonywania, poza specjalistycznymi warsztatami, naprawy pojazdów mechanicznych związanych z powstawaniem odpadów niebezpiecznych m.in. wymiany olejów, smarów, płynów chłodzących i hamulcowych, amortyzatorów i samochodowych urządzeń klimatyzacyjnych.

Rozdział 2.
Rodzaje i minimalna pojemność urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczenia tych urządzeń i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 2. 1. Dla potrzeb selektywnej zbiórki makulatury, szkła białego, szkła kolorowego, tworzyw sztucznych:

a) na terenie budownictwa wielorodzinnego stosuje się pojemniki o pojemności 1,3m3 - 1,5m3 oraz o pojemności 3m3 , utrzymane w następującej kolorystyce:

- niebieski - z przeznaczeniem na makulaturę

- żółty - z przeznaczeniem na tworzywa sztuczne

- biały - z przeznaczeniem na szkło białe

- zielony - z przeznaczeniem na szkło kolorowe

- czerwony - z przeznaczeniem na makulaturę i tworzywa sztuczne - łącznie

b) w zabudowie jednorodzinnej stosuje się worki z tworzywa sztucznego - z przeznaczeniem na odpady wymienione w pkt a) - łącznie

c) na pozostałych nieruchomościach dopuszcza się stosowanie pojemników o pojemności uzgodnionej z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne.

2. Niesegregowane odpady komunalne winny być gromadzone w zamykanych i szczelnych pojemnikach lub kontenerach.

3. Pojemniki na niesegregowane odpady komunalne mogą mieć pojemność od 0,11m3 do 1,1m3 , a tylko w przypadku gospodarstwa jednoosobowego w zabudowie jednorodzinnej dopuszcza się pojemnik o minimalnej pojemności 0,06m3 ; kontenery na odpady wielkogabarytowe i poremontowe mogą mieć pojemność od 1,1m3 do 30m3 .

4. Z obowiązków określonych w § 2.1. - § 2.3. zwolnieni są właściciele nieruchomości niezamieszkałych.

5. Kosze na odpady o pojemności od 0,03m3 do 0,05m3 , ustawione na drogach publicznych, przystankach komunikacyjnych oraz innych terenach użytku publicznego powinny być rozstawione w sposób i w ilościach zapewniających utrzymanie czystości w miejscach publicznych.

6. Ustala się następujące zasady wyposażania nieruchomości w pojemniki na niesegregowane odpady komunalne:

a) na każdej zamieszkałej nieruchomości jednorodzinnej powinien znajdować się co najmniej jeden pojemnik o minimalnej pojemności 0,11m3 , z tym że łączna objętość pojemników winna zabezpieczyć gromadzenie odpadów w ilości zależnej od liczby zamieszkałych osób oraz częstotliwości ich opróżniania; z wyłączeniem pkt b)

b) w przypadku gospodarstwa domowego jednoosobowego w zabudowie jednorodzinnej dopuszcza się możliwość ustawienia pojemnika o minimalnej pojemności 0,06m3

c) na nieruchomościach obejmujących budynki mieszkalne wielorodzinne, budynki zamieszkania zbiorowego, budynki użyteczności publicznej, obiekty, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, powinny znajdować się pojemniki o pojemnościach określonych w § 2.3., z tym, że łączna objętość pojemników winna zabezpieczać gromadzenie odpadów w ilości zależnej od liczby użytkowników oraz częstotliwości ich opróżniania

przy uwzględnieniu poniższych normatywów - średnich ilości wytwarzanych odpadów komunalnych (papieru i tektury, szkła białego i kolorowego, tworzyw sztucznych i niesegregowanych odpadów), określonych w litrach na jednostkę czasu:

1) 25 l na jednego mieszkańca gospodarstwa domowego na jeden tydzień,

2) 3 l na każdą z osób przebywających na terenie szkoły każdego typu, przedszkola na tydzień,

3) 5 l na jedno łóżko na tydzień - dla szpitali, internatów, hoteli, pensjonatów itp.,

4) 3 l na każdą zatrudnioną osobę na tydzień w instytucji użyteczności publicznej, w firmach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza np. handel, usługi dla ludności, zakłady produkcyjne itp.

7. Pojemniki na odpady winny być utrzymywane w takim stanie sanitarnym i technicznym, aby korzystanie z nich mogło odbywać się bez przeszkód i powodowania zagrożeń dla zdrowia użytkowników, a w szczególności winny być utrzymywane w czystości oraz poddawane dezynfekcji w miarę potrzeby - nie mniej niż jeden raz w roku.

8. Pojemniki winny być ustawione w obrębie własnej nieruchomości z zachowaniem warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późniejszymi zmianami) w miejscach łatwo dostępnych dla użytkowników i pracowników firmy wywozowej.

9. Właściciele nieruchomości są zobowiązani zapewnić pracownikom jednostki wywozowej dostęp do pojemników w czasie ustalonym w umowie o odbiór odpadów, w sposób umożliwiający opróżnienie pojemników bez narażenia na szkodę ludzi i mienie.

10. Obowiązki, określone w § 2. 9 dotyczą także dostępu do urządzeń służących do gromadzenia nieczystości ciekłych.

11. Zabrania się gromadzenia w pojemnikach na odpady komunalne: gorącego popiołu i żużla, gruzu budowlanego, szlamów, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych, a także odpadów z działalności gospodarczej.

12. Obowiązki określone w § 2.7. i § 2.11. stosuje się odpowiednio do koszy na odpady ustawione na drogach publicznych, przystankach komunikacyjnych oraz innych terenach użytku publicznego.

Rozdział 3.
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 3. 1. W celu zapewnienia właściwego stanu sanitarno - higienicznego, częstotliwość usuwania odpadów komunalnych z nieruchomości powinna wynosić:

a) dla zabudowy jednorodzinnej - nie rzadziej niż raz na miesiąc

b) dla zabudowy wielorodzinnej - nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu

c) dla obiektów użyteczności publicznej - nie rzadziej niż raz w tygodniu

d) obiektów, na których prowadzona jest działalność powodująca powstawanie odpadów komunalnych:

- przy działalności gastronomicznej i handlu spożywczym - nie rzadziej niż raz w tygodniu

- przy pozostałej działalności - nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

2. Kosze usytuowane na terenach przeznaczonych do użytku publicznego powinny być opróżniane z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do ich przepełnienia.

3. Częstotliwość wywozu nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych powinna wynikać z zużycia wody i pojemności zbiornika. Właściciel nieruchomości nie może dopuszczać do przepełniania zbiornika zapewniając zachowanie czystości w jego otoczeniu.

4. Przekazywanie odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenów nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego następuje zgodnie z warunkami określonymi w umowach, zawartych między właścicielami nieruchomości a uprawnionymi przedsiębiorcami.

Rozdział 4.
Maksymalny poziom odpadów komunalnych ulegających biodegradacji dopuszczonych do składowania na składowisku odpadów komunalnych

§ 4. System gospodarowania odpadami komunalnymi zapewnia ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania:

1) do 31 grudnia 2010 r. do nie więcej niż 75 % wagowo całkowitej masy odpadów ulegających biodegradacji

tj. 115 kg/osobę/rok w 2010 r.,

2) do 31 grudnia 2013 r. do nie więcej niż 50 % wagowo całkowitej masy odpadów ulegających biodegradacji

tj. 77,5 kg/osobę/rok,

3) do 31 grudnia 2020 r. do nie więcej niż 35 % wagowo całkowitej masy odpadów ulegających biodegradacji

tj. 54 kg/osobę/rok.

Rozdział 5.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe

§ 5. 1. Osoby, będące właścicielami lub opiekunami psów, w szczególności psów o rasach uznawanych za agresywne, oraz innych zwierząt domowych, zobowiązane są do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami i utrzymywania zwierząt tak, aby nie stwarzały i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia, życia ludzi i zwierząt.

2. Osoby utrzymujące psy zobowiązane są do corocznego ich zarejestrowania w Urzędzie Miasta Puławy - w terminie 30 dni od wejścia w posiadanie psa lub w okresie 6 miesięcy od jego urodzenia, a w następnych latach - w I kwartale roku.

3. Na tereny użytku publicznego psy można wyprowadzać wyłącznie na smyczy i ze znaczkiem identyfikacyjnym, a psy ras uznawanych za agresywne - dodatkowo w kagańcu.

4. Przewożenie zwierząt środkami komunikacji publicznej jest możliwe tylko na zasadach ustalonych przez przewoźnika.

5. Zakazuje się wprowadzania psów lub innych zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, placówek handlowych lub gastronomicznych, jeżeli zakaz taki wynika z oznakowania dokonanego przez właściciela nieruchomości (placówki lub obiektu) oraz na tereny placów gier i zabaw dla dzieci. W/w postanowień nie stosuje się do psów - przewodników osób niewidomych.

6. Osoby utrzymujące psy i inne zwierzęta domowe mają obowiązek nie dopuszczać do zakłócania spokoju innym użytkownikom nieruchomości.

7. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń, spowodowanych przez zwierzęta, z obiektów i innych terenów przeznaczonych do wspólnego użytku, a w szczególności z ulic, chodników, placów, terenów zieleni, klatek schodowych, itp. Zebrane odchody zwierzęce należy umieszczać w koszach przyulicznych lub pojemnikach na niesegregowane odpady komunalne.

Rozdział 6.
Wymagania w zakresie utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 6. 1. Na terenie gminy Miasto Puławy dopuszcza się możliwość utrzymywania zwierząt gospodarskich na własny użytek:

- na terenach oznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego symbolem literowym "MNj, MR" (zabudowa jednorodzinna i zagrodowa)

- na terenach budownictwa mieszkalnictwa jednorodzinnego w istniejącej zabudowie zagrodowej będącej częścią prowadzonego gospodarstwa rolnego.

2. Utrzymujący zwierzęta, na terenach określonych w § 6.1., są zobowiązani do prowadzenia hodowli w sposób nieuciążliwy dla środowiska.

Rozdział 7.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 7. 1. Wprowadza się obowiązek przeprowadzania deratyzacji na nieruchomościach w granicach administracyjnych miasta, ze szczególnym uwzględnieniem:

a) budownictwa wielorodzinnego, jednorodzinnego, zabudowy zagrodowej, w placówkach oświatowych, w zespołach opieki zdrowotnej i opieki społecznej, placówkach zbiorowego żywienia, handlu artykułami spożywczymi, placówkach kulturalno - oświatowych,

b) zabudowanych obiektami i magazynami, wykorzystywanymi odpowiednio do obrotu, przetwórstwa, przechowywania, składowania towarów i produktów rolno - spożywczych, składowania odpadów, oczyszczania ścieków komunalnych.

2. Deratyzację przeprowadza się przynajmniej raz w roku - w okresie jesiennym.

3. W przypadkach stwierdzenia obecności gryzoni deratyzację należy przeprowadzać doraźnie, także poza terminem ustalonym w § 7.2.

4. Przeprowadzenie deratyzacji należy do obowiązków właściciela nieruchomości.


Rozdział 8.
Ustalenia końcowe

§ 8. Nadzór nad realizacją obowiązków wynikających z niniejszego "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Miasto Puławy" sprawuje Prezydent Miasta Puławy.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00