Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2010 nr 60 poz. 1208

Uchwała nr LV/461/10 Rady Miasta Biłgoraj

z dnia 23 kwietnia 2010r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty należności pieniężnych Gminy Miasto Biłgoraj mających charakter cywilnoprawny, wskazania organu uprawnionego do udzielania tych ulg, ustalenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulgi stanowić będą pomoc publiczną, a także postanowienia o stosowaniu z urzędu ulgi umorzenia

Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn.zm.) oraz art. 59 ust.2 i ust.3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240), na wniosek Burmistrza Miasta Biłgoraj, po zaopiniowaniu przez Komisję Budżetu, Rada Miasta Biłgoraj uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwała:

1. określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty należności pieniężnych Gminy Miasto Biłgoraj mających charakter cywilnoprawny,

2. wskazuje organ uprawniony do udzielania ulg,

3. ustala warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulgi stanowić będą pomoc publiczną,

4. postanawia o stosowaniu z urzędu umorzenia w przypadkach i na warunkach określonych w § 7.

§ 2. 1. Przez należności pieniężne Gminy Miasto Biłgoraj mające charakter cywilnoprawny należy rozumieć należności pieniężne ewidencjonowane we wszystkich jednostkach organizacyjnych Gminy Miasto Biłgoraj nieposiadajacych osobowości prawnej, a także należności pieniężne ewidencjonowane w księgach rachunkowych budżetu (organu).

2. Należności pieniężne obejmują należność główną i należności uboczne, a w szczególności: odsetki, koszty dochodzenia tej należności, kary umowne.

3. Przez ulgę należy rozumieć umorzenie, odroczenie terminu spłaty lub rozłożenie na raty.

4. Przez ważny interes dłużnika, w przypadku osoby fizycznej, należy rozumieć w szczególności:

- ubóstwo zagrażające egzystencji,

- zdarzenie losowe i klęski żywiołowe,

- chorobę własną lub członka najbliższej rodziny.

§ 3. Organem uprawnionym do udzielania ulg jest Burmistrz Miasta Biłgoraj.

§ 4. 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne mogą być umarzane w całości lub w części, termin ich spłaty może zostać odroczony lub należność może zostać rozłożona na raty.

2. Ulgi udzielane są na pisemny wniosek dłużnika.

3. W celu rozpatrzenia wniosku dłużnika przeprowadzane jest postępowanie dowodowe, mające na celu ustalenie podstawy do zastosowania ulgi.

4. W przypadku, gdy dłużnik odmawia udostępnienia dowodów niezbędnych do ustalenia podstawy do zastosowania ulgi, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

5. Wniosek o udzielenie ulgi tego samego rodzaju w stosunku do tego samego długu będzie ponownie rozpatrywany jedynie w przypadku, gdy u dłużnika nastąpiła obiektywna zmiana sytuacji życiowej, a w szczególności materialno-bytowej i/lub zdrowotnej wpływająca na podstawę do zastosowania ulgi.

6. Umorzenie należności głównej (w przypadku, gdy stanowi jednocześnie zaległość) powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona należność główna.

7. Dopuszcza się możliwość umorzenia z urzędu, bez konieczności przeprowadzenia postępowania dowodowego, należności ubocznych, których wysokość nie przekracza 40 zł. Umorzenie dokumentuje się jednostronnym oświadczeniem woli, które pozostaje w aktach sprawy bez konieczności doręczania odpisu dłużnikowi.

8. W przypadku udzielenia ulgi polegającej na odroczeniu terminu spłaty lub rozłożeniu należności na raty, począwszy od daty złożenia wniosku do końca okresu korzystania z tej ulgi nie nalicza się odsetek za zwłokę.

9. W razie niedotrzymania terminu płatności odroczonej należności bądź terminu płatności którejkolwiek z rat, na jakie należność została rozłożona, następuje z mocy prawa wygaśnięcie decyzji:

a) o odroczeniu terminu zapłaty należności - w całości,

b) o rozłożeniu na raty należności - w części dotyczącej raty niezapłaconej w terminie płatności.

§ 5. Udzielanie ulg następuje, w formie pisemnej, na podstawie przepisów prawa cywilnego.

§ 6. 1. Na podstawie niniejszej uchwały dopuszcza się udzielanie ulg, o których mowa w § 4 ust.1 stanowiących pomoc de minimis - w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.Urz. UE L Nr 379 z 28 grudnia 2006 r.).

2. Udzielanie ulg stanowiących pomoc de minimis następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.jedn. Dz.U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 z późn.zm.).

3. Podmiot ubiegający się, jak i korzystający z pomocy, o której mowa w ust.1 zobowiązany jest do przedkładania oświadczeń o uzyskanej pomocy de minimis oraz informacji o każdej innej pomocy publicznej, jaką otrzymał w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych, z którymi związana jest pomoc de minimis udzielana na podstawie niniejszej uchwały.

4. Podmiot ubiegający się o pomoc, o której mowa w ust.1 zobowiązany jest złożyć oświadczenie, że nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

5. Podmiot korzystający z pomocy, o której mowa w ust.1 zobowiązany jest do końca stycznia każdego roku kalendarzowego, w którym korzystał będzie z pomocy do złożenia oświadczenia, ze nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

§ 7. 1. Postanawia się, że jeżeli:

a) osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6 000 zł,

b) osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

c) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,

d) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji to należności pieniężne budżetu Miasta Biłgoraj mające charakter cywilnoprawny od wymienionych podmiotów umarzane są z mocy prawa.

2. W przypadkach , o których mowa w ust.1 pkt a), b) i d) udokumentowanie umorzenia należności następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli, które pozostaje w aktach sprawy.

3. W przypadku gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w ust.1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 8. Traci moc uchwała Nr LVIII/389/06 Rady Miasta Biłgoraj z dnia 16 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych przypadających Miastu Biłgoraj lub jego jednostkom organizacyjnym, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa.

§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.

§ 10. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Przewodniczący Rady

mgr Zygmunt Dechnik

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00