Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2012 poz. 2993

Uchwała nr XX/111/2012 Rady Gminy Biały Dunajec

z dnia 26 kwietnia 2012r.

w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych

Działając na podstawie art. 6 ust. 1, art. 7 ust 1 pkt 3 oraz art. 18 ust. 1 i art. 58 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. - Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 7 ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. - Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 ze zmianami) oraz § 2, § 3 i § 4 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia (Dz. U. z 2006 r., Nr 5, poz. 33)

§ 1. Określa się wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie Gminy Biały Dunajec w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych - w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszego uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Biały Dunajec.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


mgr Andrzej Styczeń


WYMAGANIA, JAKIE POWINIEN SPEŁNIAĆ PRZEDSIĘBIORCA UBIEGAJĄCY SIĘ O UZYSKANIE ZEZWOLENIA NA PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI W ZAKRESIE OPRÓŻNIANIA ZBIORNIKÓW BEZODPŁYWOWYCH I TRANSPORTU NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH NA TERENIE GMINY BIAŁY DUNAJEC

§ 1. W celu uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych należy złożyć wniosek zgodny z wymaganiami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach; wniosek oraz załączniki do niego podlegają opłacie skarbowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 2. 1) Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie powinien dysponować odpowiednią bazą transportowo-sprzętową, w tym pojazdami asenizacyjnymi, zapewniającą zgodny z prawem odbiór i transport nieczystości ciekłych. Posiadane środki techniczne (samochody lub przyczepy) należy oznakować, w sposób umożliwiający identyfikację przedsiębiorcy (co najmniej nazwa i dane tele-adresowe).

2) Baza sprzętu transportowego powinna zawierać środki transportu przystosowane do odbioru nieczystości ciekłych w warunkach wąskich ulic oraz ograniczeń tonażowych.

3) Przedsiębiorca ma obowiązek wykazać prawo do dysponowania środkami transportu, urządzeniami i sprzętem, o których mowa w ust. 1, w szczególności poprzez przedstawienie oryginału lub potwierdzonych za zgodność z oryginałem kopii: dowodów rejestracyjnych środków transportu, lub stosownych umów cywilnych (najem, dzierżawa itp.).

4) Przedsiębiorca zapewnia zgodność środków transportu oraz urządzeń i sprzętu z obowiązującymi normami, w tym ze szczególnymi wymaganiami dla pojazdów asenizacyjnych oraz ich odpowiedni stan technicznych i estetyczny, pozwalający na zgodne z przeznaczeniem ich wykorzystanie. W przypadku środków transportu wraz z wnioskiem należy przedstawić ważne badania techniczne.

5) Pojazdy asenizacyjne powinny być konstrukcyjnie wyposażone w odpowiednie środki dostępu do wnętrza zbiornika.

6) Pojazdy asenizacyjne powinny być zabezpieczone przed dostępem osób postronnych.

§ 3. 1) Przedsiębiorca jest obowiązany do przekazania całości odebranych nieczystości ciekłych do stacji zlewnej oczyszczalni ścieków, posiadającej możliwość oczyszczenia dowożonych ścieków w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

2) Przedsiębiorca jest zobowiązany do udokumentowania gotowości odbioru nieczystości ciekłych - z określeniem ich rodzaju - przez stację zlewną oczyszczalni ścieków (przedstawienie umowy lub innego dokumentu wystawionego przez zarządzającego oczyszczalnią ścieków).

§ 4. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wywiązywania się z obowiązków prawnych związanych z ewidencją i sprawozdawczością:

1) wystawiania właścicielom nieruchomości dowodów odbioru nieczystości ciekłych, z uwzględnieniem ilości usuniętych nieczystości i daty wykonania usługi oraz danych indywidualizujących właściciela nieruchomości,

2) prowadzenia ewidencji zawartych umów, dowodów opłat za świadczone usługi oraz do sporządzania i przekazywania Wójtowi Gminy - w terminie do końca miesiąca następującego po kwartale wykazu właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy na opróżniane zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych oraz wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi umowy w poprzednim miesiącu umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły,

3) prowadzenia ilościowej i jakościowej ewidencji odebranych nieczystości płynnych oraz zachowania dokumentacji potwierdzającej przekazanie odebranych nieczystości ciekłych do oczyszczalni ścieków,

4) przekazywanie Wójtowi Gminy sprawozdań kwartalnych zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

§ 5. Usługi należy świadczyć w sposób nie powodujący zanieczyszczenia miejsc odbioru i zrzutu nieczystości ciekłych oraz trasy przejazdu.

§ 6. 1) Przedsiębiorca jest zobowiązany do przestrzegania wymogów sanitarnych w ramach prowadzonej działalności, w szczególności dotyczących dezynfekcji i mycia środków transportu oraz innych środków technicznych w sposób zgodny z przepisami prawa.

2) Po dokonanym opróżnieniu zbiornika w pojazdach asenizacyjnych część spustowa zbiornika powinna być odkażona, a po zakończeniu pracy pojazdy te powinny być umyte w miejscach do tego przeznaczonych.

3) We wniosku o udzielenie zezwolenia należy wskazać sposób oraz miejsce realizacji obowiązku mycia i prowadzenia dezynfekcji środków transportu oraz urządzeń, z uwzględnieniem konieczności odprowadzenia powstałych ścieków do: sieci kanalizacyjnej lub bezodpływowego zbiornika na ścieki.

Przewodniczący Rady Gminy


mgr Andrzej Styczeń

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00