Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2012 poz. 2967

Uchwała nr XXV/182/2012 Rady Gminy Trzyciąż

z dnia 30 maja 2012r.

w sprawie: trybu postępowania o udzielenie dotacji ze środków Budżetu Gminy, mieszkańcom Gminy Trzyciąż, na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Trzyciąż, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonywania zadania objętego dotacją

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr142, poz. 1591 z późn. zm.1), art. 403 ust. 2, 3, 4, 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.2), art. 221 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009r. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.3)

Rada Gminy Trzyciąż uchwala co następuje:

§.1.

1. Ustala się zasady udzielenia dotacji celowej z Budżetu Gminy na dofinansowanie kosztów inwestycji dotyczących ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w tym kryteria wyboru inwestycji do dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposób jej rozliczenia.

2. Zasady udzielenia dotacji, o których mowa w ust. 1, ujęte są w regulaminie stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§.2.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Trzyciąż

§.3.

Uchwała wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Trzyciąż


Lucjan Gajda


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXV/182/2012
Rady Gminy Trzyciąż
z dnia 30 maja 2012 r.

Regulamin
w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji ze środków Budżetu Gminy, mieszkańcom Gminy Trzyciąż, na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Trzyciąż, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonywania zadania objętego dotacją

§ 1. 1. Regulamin ustala zasady wspierania przedsięwzięć zmierzających do poprawy stanu środowiska poprzez zainstalowanie przydomowych oczyszczalni ścieków, które zapewniają oczyszczenie ścieków socjalno-bytowych w stopniu umożliwiającym odprowadzenie ich do gleby lub wody zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Dofinansowanie dotyczy częściowego zwrotu wydatków poniesionych na zakup i montaż przydomowych oczyszczalni ścieków służących do odprowadzania ścieków z budynków mieszkalnych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, zlokalizowanych na terenie gminy Trzyciąż.

3. Poprzez dofinansowanie rozumie się udzielenie dotacji przez Gminę Trzyciąż ze środków Budżetu Gminnego, na rzecz Wnioskodawcy na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.

4. Dotacją mogą być objęte wyłącznie systemy oczyszczania ścieków pochodzące z gospodarstw domowych istniejących , których przepustowość nie przekracza 5,0m 3 /dobę .

5. O dotację może ubiegać się osoba fizyczna będąca właścicielem budynku mieszkalnego, położonego na terenie Gminy Trzyciąż, jeżeli przydomowa oczyszczalnia ścieków odbierać będzie ścieki z tego budynku mieszkalnego. Jeżeli nieruchomość objęta jest współwłasnością o dofinansowanie ubiegają się wspólnie wszyscy współwłaściciele.

6. O dotację mogą ubiegać się osoby opisane w ust 5, które wybudują oczyszczalnię ścieków po dniu wejścia w życie niniejszego regulaminu.

7. Dotacja nie przysługuje w odniesieniu do:

a) Działek niezabudowanych lub zabudowanych wyłącznie budynkami innymi niż budynek mieszkalny.

b) Przydomowych oczyszczalni ścieków zlokalizowanych na obszarach, gdzie istnieje możliwość przyłączenia posesji do istniejących zbiorczych sieci kanalizacji sanitarnej.

c) Istniejących w dniu wejścia niniejszego Regulaminu przydomowych oczyszczalni ścieków.

d) Inwestycji, które uzyskały wsparcie finansowe z innych programów pomocowych lub instytucji.

e) Osób, które otrzymały już dofinansowanie opisane niniejszym Regulaminem jako właściciel lub współwłaściciel.

§ 2. 1. Warunkiem otrzymania dofinansowania w postaci dotacji jest:

a) Rzeczywiste ograniczenie zanieczyszczeń przez zainstalowanie przydomowej oczyszczalni ścieków dla budynków mieszkalnych , zlokalizowanych na terenie gminy Trzyciąż, z jednoczesnym zlikwidowaniem osadników funkcjonujących jako szambo w przypadku ich występowania.

b) Użytkowanie wykonanych urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem na okres minimum 5 lat od daty wypłaty dotacji.

2. Jeżeli nieruchomość znajduje się we współwłasności wymagana jest pisemna zgoda wszystkich współwłaścicieli na wybudowanie oraz użytkowanie oczyszczalni na określonej działce oraz zgoda na likwidację istniejącego zbiornika bezodpływowego.

3. Inwestorem budowy oczyszczalni będzie Wnioskodawca..

4. Wykonana oczyszczalnia ścieków będzie własnością Wnioskodawcy, który będzie ponosił koszty jej utrzymania i eksploatacji.

§ 3. 1. Ogólna wartość dotacji przeznaczonych na dofinansowanie przedsięwzięcia z Budżetu Gminy będzie określona w uchwale budżetowej Rady Gminy Trzyciąż na dany rok budżetowy.

2. Po przyjęciu uchwały budżetowej, Wójt Gminy Trzyciąż podaje do publicznej wiadomości (w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Trzyciąż) wysokość kwoty dotacji przeznaczonej przez Radę Gminy Trzyciąż na dofinansowanie w danym roku, termin rozpoczęcia naboru wniosków z podaniem daty rozpoczęcia i zakończenia.

3. Ze względów technicznych możliwość wykonania i rozliczenia prac, termin końcowy przyjmowania wniosków na dany rok określa się najpóźniej na dzień 15 lipca danego roku .

4. Datą decydującą o uprawnieniu do otrzymania w danym roku budżetowym wyżej wymienionego dofinansowania jest data przedłożenia w Urzędzie Gminy Trzyciąż końcowego protokołu odbioru technicznego przydomowej oczyszczalni ścieków sporządzony przez osobę z wymaganymi uprawnieniami oraz wniosku o płatność - nie później niż do 31 października danego roku .

5. KompletneWnioski o udzielenie dotacji będą rozpatrywane wg kolejności wpływu, a umowy na udzielenie dotacji, będą zawierane do wyczerpania środków finansowych zaplanowanych w budżecie gminy na ten cel w danym roku budżetowym.

§ 4. 1. Wnioskodawca może uzyskać dotację w wysokości max 50% wartości kosztów zabudowanych urządzeń , udokumentowanych na podstawie faktur i/lub rachunków, lecz nie więcej niż 2.000,00 zł , do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych w Budżecie Gminy w danym roku

2. Dofinansowaniu nie podlegają koszty:

a) Wykonania dokumentacji oraz uzyskania wymaganych decyzji i pozwoleń administracyjnych przewidzianych przepisami prawa,

b) Zakupu pojedynczych elementów (urządzeń) przydomowych oczyszczalni ścieków, służących np. do naprawy systemów istniejących,

c) Robocizny własnej dotyczącej prac wykonanych we własnym zakresie przez Wnioskodawcę,

d) Poniesione przez Wnioskodawcę przed datą podpisania umowy dotacji,

§ 5. Budowa i eksploatacja przydomowej oczyszczalni musi spełniać wymogi zawarte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. Nr 137, poz. 984).

Roboty budowlane należy prowadzić zgodnie z Prawem Budowlanym oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 6. Procedura przyznawania pomocy:

1. Wnioski o przyznanie dotacji należy składać po uchwaleniu przez Radę Gminy Trzyciąż uchwały budżetowej na rok, w którym dotacja ma zostać udzielona na zasadach określonych w §3 .

2. Pisemny wniosek o przyznanie dotacji wraz z załącznikami należy złożyć na formularzu dostępnym w Urzędzie Gminy Trzyciąż, (Zał. Nr 1 do niniejszego regulaminu).

3. Wymagane załączniki do wniosku:

Oświadczenia o posiadanym prawie własności nieruchomości. W przypadku nieruchomości, do której tytuł prawny posiada kilka osób, należy dołączyć zgodę wszystkich współwłaścicieli na wybudowanie oraz użytkowanie oczyszczalni na określonej działce oraz zgodę na likwidację istniejącego zbiornika bezodpływowego.

Kserokopia prawomocnych pozwoleń i decyzji administracyjnych, a w przypadku zgłoszeń robót, oświadczenie z Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Olkuszu o braku sprzeciwu zgłoszenia.

Kserokopia opisu lub projektu technicznego instalacji wraz z ich lokalizacją na działce (dopuszczana będzie mapa do celów opiniodawczych) oraz certyfikat lub aprobaty techniczne lub inne dokumenty spełniające wymagania zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami.

końcowy protokół odbioru technicznego sporządzony przez osobę z wymaganymi uprawnieniami.

imienne faktury VAT lub rachunki na zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wraz z potwierdzeniem zapłaty.

Zaświadczenie z Referatu Inwestycji i Rozwoju (pok. nr 30), Urzędu Gminy Trzyciąż, o braku możliwości podłączenia do zbiorczej kanalizacji w okresie 5 lat na terenie danej miejscowości.

4. Zakres złożonego wniosku o udzielenie dotacji nie może obejmować przedsięwzięć zrealizowanych przed zawarciem umowy dotacji.

5. Weryfikację wniosków pod względem merytorycznym prowadzi uprawniony pracownik Urzędu Gminy Trzyciąż. Niekompletny wniosek jest zwracany Wnioskodawcy. Wniosek po usunięciu braków formalnych może zostać złożony ponownie.

Przewodniczący Rady Gminy Trzyciąż


Lucjan Gajda

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00