Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 663 poz. 5524

Uchwała nr XLVI/749/2010 Rady Miejskiej w Wieliczce

z dnia 10 listopada 2010r.

w sprawie warunków funkcjonowania oraz trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Wieliczce

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ,art. 40 ust.1 , art. 41 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami), w związku z art. 17 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późniejszymi zmianami), art. 9a ust. 15 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ( Dz. U. Nr 180, poz. 1493 z późniejszymi zmianami) Rada Miejska w Wieliczce uchwala, co następuje:

§ 1

Przyjmuje się tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Wieliczka oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania, zgodnie z treścią załącznika do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Wieliczka.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce


Zbigniew Zarębski


Załącznik do Uchwały Nr XLVI/749/2010
Rady Miejskiej w Wieliczce
z dnia 10 listopada 2010 r.

Tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Wieliczka oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania

Rozdział I.
Przepisy ogólne

1. Gmina Wieliczka podejmuje działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, między innymi organizując pracę Zespołu Interdyscyplinarnego.

2. Zespół Interdyscyplinarny realizuje działania określone w Gminnym Programie Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz w ramach realizacji założeń Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

3. Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań przedstawicieli różnych podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Do zadań Zespołu Interdyscyplinarnego należy w szczególności:

a) diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie,

b) podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,

c) inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie,

d) rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym,

e) inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.

4. Zespół Interdyscyplinarny powołuje Zarządzeniem Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

5. W celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie na podstawie porozumień zawartych pomiędzy Burmistrzem Miasta i Gminy Wieliczka a instytucjami/ jednostkami wymienionymi w rozdz. II pkt. 1 mogą być powoływane grupy robocze.

Rozdział II.
Tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego

1. W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele:

a) Miejskiego-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce,

b) Zespołu ds. Profilaktyki, Ochrony Zdrowia i Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka,

c) Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wieliczce,

d) Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce,

e) Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka,

f) Organizacji Pozarządowych zajmujących się pomocą rodzinie na terenie Gminy Wieliczka,

g) Kuratorskiej Służby Sądowej.

2. Powoływanie i odwoływanie członków Zespołu Interdyscyplinarnego:

1) przedstawiciele poszczególnych instytucji i jednostek wymienionych w ust.1 zostają wskazani imiennie przez osoby kierujące tymi instytucjami i jednostkami;

2) skład Zespołu Interdyscyplinarnego zostanie ustalony zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka;

3) każdy członek Zespołu Interdyscyplinarnego, przed udziałem w pierwszym posiedzeniu składa pisemne oświadczenie o zachowaniu poufności wszelkich informacji i danych uzyskanych przy realizacji zadań w ramach pracy w Zespole;

4) członek Zespołu Interdyscyplinarnego i Grupy Roboczej może zostać odwołany w trybie natychmiastowym, w przypadku uzasadnionego podejrzenia o naruszenie zasad poufności danych i informacji uzyskanych w ramach działania w Zespole Interdyscyplinarnym mocą Zarządzenia Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka;

3. Powoływanie i odwoływanie Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego:

1) Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego zostaje wybrany na pierwszym spotkaniu, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.

2) Przewodniczący zostaje wybrany na czas określony, na okres 3 lat.

3) O wyborze Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego zostaje pisemnie powiadomiony Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

4) Przewodniczący może zostać odwołany na podstawie:

a) uzasadnionego pisemnego wniosku któregokolwiek z członków Zespołu Interdyscyplinarnego. Odwołanie następuje w wyniku głosowania jawnego, zwykłą większością głosów,

b) pisemnej rezygnacji Przewodniczącego,

c) uzasadnionego, pisemnego wniosku Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka.

5) Odwołanie Przewodniczącego skutkuje koniecznością powołania nowego przewodniczącego, zgodnie z zapisami pkt. 1).

Rozdział III.
Warunki funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego

1. Zespół Interdyscyplinarny działa na podstawie porozumień zawartych pomiędzy Burmistrzem Miasta i Gminy Wieliczka, a podmiotami, których przedstawiciele wchodzą w jego skład.

2. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych.

3. Zakres zadań realizowanych przez członków Zespołu Interdyscyplinarnego określony zostanie w porozumieniach zawartych pomiędzy Burmistrzem Miasta i Gminy Wieliczka a podmiotami o których mowa w rozdziale II ust.1.

4. Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego zwołuje jego posiedzenia według ustalonego harmonogramu oraz przewodniczy obradom. Podczas nieobecności Przewodniczącego obrady prowadzi jeden z jego członków wybrany przez pozostałych.

5. Za obsługę techniczno-organizacyjną Zespołu Interdyscyplinarnego odpowiedzialny jest Miejski-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce.

6. Spotkania Zespołu Interdyscyplinarnego odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc, według ustalonego harmonogramu.

7. Z każdego ww. spotkania zostaje sporządzony protokół zawierający: listę obecności, tematykę omawianych spraw ogólnych, przypadki indywidualne, opis działań do podjęcia.

8. Spotkania organizowane są głównie w siedzibie Centrum Profilaktyki i Promocji Zdrowia Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. Mogą być również organizowane w siedzibach poszczególnych instytucji/organizacji wchodzących w skład Zespołu Interdyscyplinarnego.

9. Uczestnictwo w spotkaniach Zespołu Interdyscyplinarnego jest obowiązkowe.

Rozdział IV.
Przepisy końcowe

Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce koordynuje działania Zespołu Interdyscyplinarnego, w szczególności odpowiedzialny jest za kontakty z podmiotami o których mowa w rozdziale II ust.1.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce


Zbigniew Zarębski


Uzasadnienie


Z dniem 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ( Dz. U. Nr 180, poz.1493 z późniekszymi zmianami), która nakłada na gminy m.in. obowiązek tworzenia Zespołów Interdyscyplinarnych. Art.9a,9b i 9c określają sposób powołania, skład oraz zasady działania zespołów interdyscyplinarnych w gminie, w związku z powyższym wniesienie powyższej Uchwały jest zasadne.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce


Zbigniew Zarębski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00