Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 655 poz. 5441

Uchwała nr LXI/656/10 Rady Miejskiej w Starym Sączu

z dnia 27 września 2010r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad,sposobu i trybu umarzania należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Stary Sącz lub jej jednostkom organizacyjnym oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności,a także wskazania organów do tego uprawnionych

Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym/Dz.U.z 2001roku Nr 142,poz.1591 z późniejszymi zmianami/oraz art.59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych /Dz.U.Nr 157, poz.1240/ Rada Miejska w Starym Sączu uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Określa się szczegółowe zasady,sposób i tryb umarzania ,odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Stary Sącz lub jej jednostkom organizacyjnym,zwanych dalej"Należnościami" od osób fizycznych,osób prawnych,a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej zwanych dalej "Dłużnikami"

2. Przez pojęcie "Należności pieniężne" rozumie się:należności główne wraz z odsetkami,przyznanymi kosztami postępowania i innymi należnościami ubocznymi wg stanu na dzień umorzenia lub udzielenia innej ulgi,przysługującej jednemu dłużnikowi.

§ 2. 1. W uzasadnionych przypadkach po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Należność Pieniężna przypadająca Gminie Stary Sącz lub jego jednostce organizacyjnej może zostać w całości lub w części umorzona,a spłata całości lub części odroczona lub rozłożona na raty na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy,licząc od dnia złożenia wniosku przez dłużnika.

2. Należność Pieniężna może zostać umorzona w całości lub w części wyłącznie w przypadku,gdy:

1)sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika ,ponieważ jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub sąd umorzył postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku upadłego,jeżeli majątek pozostały po wyłączeniu z niego przedmiotów majątkowych dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania,

2)dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców odpowiadających za jego zobowiązania ani żadnego majątku albo pozostawił majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów,albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego,których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł.

3)dłużnik będący osobą prawną został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku,z którego można by egzekwować należność,a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie.

4)zachodzi uzasadnione przypuszczenie,że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne.

5)zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny

§ 3. 1. Umorzenie należności,odroczenie terminu spłaty należności lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty może nastąpić z urzędu z przyczyn wymienionych w § 2 ust.2 pkt 2,3,4 lub na wniosek dłużnika z przyczyn wymienionych w § 2 ust.2 pkt 1,5.

2. Wniosek o umorzenie należności winien być należycie uzasadniony.

3. Umorzenie należności może nastąpić tylko wówczas,gdy zastosowanie innej ulgi przewidzianej w niniejszej uchwale jest niemożliwe lub niewystarczające.

4. W przypadku,gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby,należności,o których mowa w § 1 mogą zostać umorzone tylko wtedy,gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 4. 1. Umarzanie należności,odroczenie terminu spłaty należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty,o których mowa w niniejszej uchwale ,wobec przedsiębiorców w rozumieniu przepisu art.4ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej(Dz.U.z 2007 r. Nr 155 poz. 1095 z późniejszymi zmianami)stanowi pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej(Dz.U. Z 2007 Nr 59 poz.404 z późniejszymi zmianami).

§ 5. 1. Do umarzania,odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty Należności Pieniężnych uprawniony jest Burmistrz Starego Sącza.

2. Burmistrz Starego Sącza może upoważnić kierowników jednostek organizacyjnych do umarzania,odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty należności związanych z działalnością jednostki,którą kierują oraz należności przypadających od pracowników lub byłych pracowników jednostek przez nich kierowanych.

§ 6. Do umarzania,odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty należności pieniężnych przypadających od pracowników lub byłych pracowników Urzędu Miejskiego w Starym Sączu upoważniony jest Burmistrz Starego Sącza.

§ 7. 1. W przypadku,gdy umorzenie należności w całości lub w części następuje z urzędu,właściwą jest forma jednostronnego oświadczenia woli,złożonego -odpowiednio-przez organ uprawniony,o którym mowa w § 6 lub§ 7.

2. W przypadku,gdy umorzenie należności w całości lub w części,odroczenie terminu spłaty należności albo rozłożenie na raty płatności całości lub części należności na raty następuje na wniosek dłużnika,właściwą jest forma pisemnego porozumienia zawartego pomiędzy dłużnikiem a organem uprawnionym,lub- w przypadku umorzenia-w formie jednostronnego oświadczenia woli, złożonego przez organ uprawniony.

§ 8. W przypadku,gdy umorzenie dotyczy części należności,organ uprawniony określa termin spłaty nieumorzonej części należności z zastrzeżeniem,że w razie niedotrzymania terminu spłaty,dłużnik jest zobowiązany do zapłaty całej Należności Pieniężnej.

§ 9. 1. Od Należności Pieniężnej,których termin zapłaty odroczono lub,których spłatę rozłożono na raty,pobiera się za zwłokę 50% zastrzeżonych w umowie odsetek umownych,a w przypadku braku ich zastrzeżenia,50% odsetek ustawowych liczonych od dnia złożenia wniosku do dnia zastosowania ulgi.

2. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności,której termin płatności odroczono albo nie spłaci w pełnej wysokości ustalonych rat ,Należność Pieniężna pozostała do zapłaty staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami liczonymi w pełnej wysokości,do dnia dokonania wpłaty

§ 10. W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Starego Sącza.

§ 12. Z dniem wejścia w życie niniejszej Uchwały traci moc Uchwała Nr L/39/02 Rady Miejskiej w Starym Sączu z dnia 17 czerwca 2002 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności Miasta i Gminy Stary Sącz z tytułu należności pieniężnych,do których nie stosuje się przepisów ustawy ordynacja podatkowa,udzielania innych ulg w spłaceniu tych należności oraz wskazania organu do tego uprawnionego.

§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

PRZEWODNICZĄCY Rady Miejskiej w Starym Sączu

mgr Marian Lis

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00