Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 629 poz. 5090

Uchwała nr LIX /357 / 2010 Rady Gminy Jabłonka

z dnia 20 października 2010r.

w sprawie w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonka, w części obejmującej miejscowość Jabłonka, dla obszarów "Jabłonka - 54" i "Jabłonka - 55"

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) Rada Gminy Jabłonka, po stwierdzeniu zgodności projektu zmiany planu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonka, uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonka, w części obejmującej miejscowość Jabłonka, przyjętego uchwałą Nr XXVIII/240/2005 Rady Gminy Jabłonka z dnia 18 czerwca 2005 r. (Dz. U. Woj. Małopolskiego Nr 516, poz. 3655), dla obszarów "Jabłonka - 54" i "Jabłonka - 55".

2. Granice obszarów objętych ustaleniami zmiany planu określają rysunki planu, o których mowa w ust. 3 pkt 2.

3. Ustalenia zmiany planu, o której mowa w ust. 1 wyrażone są w formie:

1)tekstu niniejszej uchwały,

2)rysunków planu w skali 1 : 1000, stanowiących, jako Załączniki Nr 1a i 1b do niniejszej uchwały, integralną część zmiany planu.

4. Uchwalając niniejszą zmianę planu, Rada Gminy Jabłonka, stosownie do art. 20 ust. 1 ww. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, rozstrzyga o sposobie realizacji, zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz o zasadach ich finansowania.

5. Rozstrzygnięcia, o których mowa w ust. 4, zawarte są w Załączniku Nr 2 do niniejszej uchwały

Rozdział 1.
Przepisy wprowadzające

§ 2. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:

1)planie - rozumie się przez to zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o której mowa w § 1 ust. 1,

2)ustawie - rozumie się przez to przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.),

3)działce budowlanej - rozumie się przez to działkę budowlaną, o której jest mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,

4)powierzchni zabudowy - rozumie się przez to powierzchnię zabudowy, o której mowa w Polskiej Normie PN-ISO 9836:1997 - Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych,

5)wskaźnikach wykorzystania terenu - rozumie się przez to rozpatrywane łącznie dla danego terenu wielkości: powierzchni zabudowy oraz powierzchni terenu biologicznie czynnego,

6)wysokości budynku - rozumie się przez to wymiar liczony od projektowanego poziomu terenu przyległego do budynku, do najwyżej położonej krawędzi dachu (kalenicy) lub punktu zbiegu połaci dachowych; jeżeli budynek położony jest na stoku, wysokość oblicza się jako średnią arytmetyczną wysokości mierzonych w miejscach najwyżej i najniżej położonego projektowanego terenu przyległego do budynku.

1. Na rysunkach planu zamieszczono oznaczenia wymienionych poniżej obiektów i stref, o których mowa w ust. 1 pkt 2, lit. d:

§ 3. 1. Rysunki planu zawierają:

1)legendę oraz określenie skali rysunku planu,

2)oznaczenia:

a) granic obszarów objętych ustaleniami planu,

b) terenów o określonym przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania oraz linii rozgraniczających te tereny,

c) linii zabudowy,

d) obiektów i stref, dla których mają zastosowanie szczególne regulacje dotyczące warunków zagospodarowania, w tym oznaczenia informacyjne nie będące ustaleniami planu,

3)wyrys ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonka z oznaczeniem granic terenów objętych ustaleniami planu.

2. W granicach obszarów objętych ustaleniami planu wyznacza się tereny o określonym przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania, wyodrębnione na rysunkach planu liniami rozgraniczającymi i oznaczone następującymi symbolami (w nawiasach podano numery paragrafów tekstu planu zawierających ustalenia dla poszczególnych rodzajów terenów):

1)"MNU" - tereny zabudowy mieszkaniowej i usługowej (§ 9),

2)"U" - tereny usług (§ 10)

3)"UP" - tereny usług publicznych (§ 11),

4)UPS" - tereny obiektów sakralnych (§ 12),

5)"ZP" - tereny zieleni urządzonej (§ 13),

6)"KDD", "KDW" - tereny ciągów komunikacyjnych (§ 14).

3. Tereny, o których mowa w ust. 2, oznaczono na rysunkach planu symbolami składającymi się z części cyfrowej, wyróżniającej dany teren spośród innych terenów, oraz z następującej po niej części literowej określającej rodzaj przeznaczenia terenu zgodnie z ust. 2.

4. Na rysunkach planu zamieszczono oznaczenia wymienionych poniżej obiektów i stref, o których mowa w ust. 1 pkt 2, lit. d

1)obiekt wpisany do rejestru zabytków - kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego wraz z otoczeniem w obrębie ogrodzenia, nr wpisu A - 73/22/69,

2)strefy wymaganych minimalnych odległości cmentarzy od zabudowań mieszkalnych i niektórych obiektów (50 i 150 metrów) - podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz. U. Nr 52, poz. 315).

5. Przy podejmowaniu na podstawie planu rozstrzygnięć, których przedmiotem jest sposób zagospodarowania terenów, w szczególności w sprawach dotyczących pozwoleń na budowę oraz projektów podziału nieruchomości, należy uwzględniać łącznie:

1)ustalenia planu, zawarte w rozdziałach 2 i 3 niniejszej uchwały,

2)2) wymogi wynikające z powszechnie obowiązujących aktów prawa, w tym prawa miejscowego

Rozdział 2.
Ustalenia ogólne

§ 4. 1. Ustala się wymienione poniżej zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego:

1)nawiązywanie do tradycyjnych form i układu zabudowy, z zapewnieniem harmonijnej kontynuacji istniejącego układu przestrzennego (np. w zakresie szczytowego lub kalenicowego usytuowania budynków względem drogi),

2)przy remontach, przebudowach, rozbudowach i nadbudowach - korygowanie formy architektonicznej obiektów trwałych, dysharmonijnych w stosunku do otoczenia; poprawę ich kształtu, detalu i kolorystyki,

3)wprowadzanie zieleni urządzonej i obiektów małej architektury we wszystkich terenach przeznaczonych na cele zabudowy.

2. Jako obowiązujące zasady kształtowania przestrzeni publicznych ustala się:

1)szczególnie staranne kształtowanie obszarów przestrzeni publicznej, do których zalicza się: tereny usług publicznych, tereny zieleni urządzonej, drogi publiczne oraz ogólnodostępne drogi wewnętrzne,

2)wyposażanie przestrzeni publicznych w zieleń urządzoną i elementy małej architektury,

3)przewiduje się prowadzenie sieci infrastruktury technicznej w obrębie linii rozgraniczających ciągów drogowych; inne rozwiązania dopuszcza się w przypadkach uzasadnionych względami technicznymi lub ekonomicznymi.

3. W granicach obszarów objętych ustaleniami planu dopuszcza się:

1)remonty i przebudowę istniejącej zabudowy, a także jej rozbudowę, na warunkach określonych w planie,

2)realizację sieci i urządzeń infrastruktury technicznej niezbędnych dla potrzeb lokalnych,

3)wytyczanie dróg dojazdowych, ciągów pieszo-jezdnych i pieszych.

4. Realizacja inwestycji wymienionych w ust. 3 jest dopuszczalna o ile nie powoduje naruszenia przepisów dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych oraz innych przepisów odrębnych.

5. Lokalizacja reklam dopuszczalna jest w granicach terenów oznaczonych symbolami "MNU" i "U", przy zachowaniu zasady, że reklamy w sąsiedztwie drogi krajowej mogą być sytuowane nie bliżej drogi niż w wyznaczonych na rysunku planu liniach zabudowy; wyklucza się stosowanie w pobliżu dróg reklam emitujących światło; dla wolno stojących nośników reklamowych ustala się: wysokość całkowita nie może przekraczać 6 m, powierzchnia ekspozycji reklamowej nie może przekraczać 6 m2.

6. Ustala się zasady tymczasowego wykorzystania terenów:

1)tereny mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu ich zagospodarowania zgodnie z ustaleniami planu,

2)nie dopuszcza się wprowadzania form tymczasowego zagospodarowania terenów; zakaz nie dotyczy obiektów niezbędnych dla prowadzenia robót budowlanych, w okresie wykonywania tych robót.

§ 5. 1. W niniejszym paragrafie określone są zasady ochrony środowiska, przyrody, krajobrazu kulturowego, dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.

2. W odniesieniu do wszystkich obszarów objętych ustaleniami planu należy uwzględnić wymogi wynikające z rozporządzenia Nr 92/06 Wojewody Małopolskiego z dnia 24 listopada 2006 r. w sprawie Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego Nr 806, poz. 4862, Dz. Urz. Woj. Małopolskiego Nr 499 z 2007 r., poz. 3294), w szczególności:

1)ustalenia związane z czynną ochroną ekosystemów nieleśnych, w celu zachowania ich trwałości oraz zwiększania różnorodności biologicznej, dotyczące:

a) ochrony istniejących oraz formowania nowych zadrzewień i zakrzewień śródpolnych i przydrożnych,

b) utrzymania poziomu wód gruntowych odpowiedniego dla zachowania bioróżnorodności,

2)zakazy, z wyłączeniem przypadków określonych w rozporządzeniu, dotyczące:

a) realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, w rozumieniu ustawy Prawo ochrony środowiska,

b) likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych,

c) wydobywania do celów gospodarczych skał oraz skamieniałości,

d) wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu,

e) dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli służą innym celom niż ochrona przyrody lub zrównoważone wykorzystanie użytków rolnych i leśnych oraz racjonalna gospodarka wodna.

3. W granicach obszarów objętych ustaleniami planu wyklucza się lokalizowanie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (w brzmieniu z dnia 31.08.2007 r. - Dz. U. Nr 257, poz. 2573, zm. z 2005 r. Nr 92, poz. 769 oraz z 2007 r. Nr 158, poz. 1105). Wykluczenie powyższe nie dotyczy urządzeń infrastruktury technicznej, w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami.

4. Obszary objęte ustaleniami planu położone są w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 439 - "Zbiornik warstw Magura (Gorce)".

5. W celu ochrony wód powierzchniowych i podziemnych ustala się:

1)zakaz wprowadzania ścieków bytowych bezpośrednio do ziemi, do wód powierzchniowych oraz do poziomów wodonośnych wód podziemnych,

2)zakaz przetwarzania i gromadzenia w celu przetwarzania odpadów niebezpiecznych,

3)ochronę przed zainwestowaniem cieków wodnych oraz terenów ich obudowy biologicznej,

4)w przypadku realizacji inwestycji mogących mieć wpływ na urządzenia wodne, inwestycji lokalizowanych w pobliżu cieków naturalnych oraz na terenach zmeliorowanych, należy uwzględnić wymogi ochrony tych urządzeń i terenów wynikające z przepisów szczególnych oraz warunki określone przez ich zarządców na podstawie przepisów odrębnych,

5)ustala się zakaz stosowania lokalnych indywidualnych lub grupowych systemów oczyszczania ścieków; na obszarach skanalizowanych obowiązuje zakaz stosowania szczelnych zbiorników wybieralnych i nakaz podłączenia do kanalizacji zbiorczej,

6)realizacja zbiorczych systemów wodociągowych powinna być prowadzona równolegle z kompleksowym porządkowaniem gospodarki ściekowej, stosownie do przepisów odrębnych oraz ustaleń planu.

6. W celu zachowania zasobów wód i zwiększania retencyjności terenu dopuszcza się stosowanie w urządzeniach odprowadzających nie zanieczyszczone wody opadowe metod odwodnienia umożliwiających infiltrację do gruntu.

7. Lokalizacja zabudowy w odległości mniejszej niż 150 metrów od granicy istniejących i projektowanych cmentarzy jest dopuszczalna pod warunkiem uwzględnienia wymogów rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz. U. Nr 52, poz. 315) - w szczególności:

1)zabudowania mieszkalne, zakłady produkujące lub przechowujące artykuły żywności, zakłady żywienia zbiorowego powinny być lokalizowane w odległości nie mniejszej niż 150 m od cmentarza,

2)ww. odległość można zmniejszyć do 50 m pod warunkiem, że teren w granicach od 50 do 150 m od cmentarza posiada sieć wodociągową i wszystkie budynki korzystające z wody są do tej sieci podłączone.

8. Stosownie do przepisów odrębnych dotyczących ochrony przed hałasem ustala się, że tereny oznaczone na rysunkach planu symbolem "MNU" zalicza się do rodzaju terenów "przeznaczonych na cele mieszkaniowo-usługowe".

9. W zakresie zasad ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków ustala się ochronę obiektu i obszaru wpisanego do rejestru zabytków tj. kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce wraz z otoczeniem w obrębie ogrodzenia (nr wpisu A - 73/22/69 z dn. 03.01.1969 r.); wszelkie działania dotyczące tego obiektu mogą być podejmowane wyłącznie przy zachowaniu zasad określonych w przepisach o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami; wymieniony obiekt położony jest w obszarze "Jabłonka - 55".

10. W granicach obszarów objętych ustaleniami planu nie zidentyfikowano obiektów uznanych za dobra kultury współczesnej.

§ 6. 1. Ustalenia dotyczące parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy i gabarytów obiektów, określone są w dalszej części niniejszego paragrafu oraz w innych ustaleniach planu, dotyczących tej problematyki.

2. W zakresie wskaźników wykorzystania terenu ustala się:

1)wskaźniki powierzchni zabudowy oraz powierzchni terenu biologicznie czynnego - dla poszczególnych terenów o ustalonym przeznaczeniu - określają przepisy rozdziału 3,

2)wskaźniki wykorzystania terenu, o których mowa w pkt 1, stosuje się do obiektów noworealizowanych, a także w przypadku rozbudowy obiektów istniejących oraz przy zmianie sposobu zagospodarowania działki zabudowanej,

3)w przypadku działek z zabudową powstałą przed wejściem w życie planu - dopuszcza się przekroczenie ustalonego w planie wskaźnika powierzchni zabudowy, z zastrzeżeniem, że powierzchnia zabudowy wzrasta o nie więcej niż 30 % powierzchni istniejącej; w takich przypadkach dopuszcza się także zmniejszenie udziału powierzchni terenu biologicznie czynnego.

3. W zakresie zasad lokalizacji budynków względem linii zabudowy ustala się:

1)budynki należy lokalizować z uwzględnieniem wyznaczonych na rysunkach planu linii zabudowy,

2)wyznaczone na rysunkach planu linie zabudowy są liniami nieprzekraczalnymi, tzn. wyznaczającymi graniczne usytuowanie obrysu rzutu budynku, który może pokrywać się z linią zabudowy lub być odsunięty w głąb terenu,

3)w pasie terenu położonego pomiędzy wyznaczoną linią zabudowy a linią rozgraniczającą teren przeznaczony pod zabudowę od terenów komunikacji, dopuszcza się, pod warunkiem nienaruszania przepisów odrębnych:

a) lokalizację urządzeń budowlanych, sieci infrastruktury technicznej, zjazdów, dojazdów, dojść, obiektów małej architektury, zieleni urządzonej,

b) przebudowę, nadbudowę i rozbudowę istniejących budynków, przy czym wyklucza się rozbudowę w kierunku terenów komunikacji,

4)w przypadkach, gdy rysunki planu nie określają położenia linii zabudowy, budynki należy lokalizować z uwzględnieniem przepisów odrębnych, w szczególności określających odległości obiektów budowlanych od dróg.

4. Ustala się następujące ogólne warunki kształtowania nowej zabudowy:

1)forma architektoniczna budynków powinna być kształtowana w nawiązaniu do uwarunkowań miejscowych, w szczególności do lokalnych tradycji budownictwa regionalnego, bez ograniczeń w zakresie materiałów konstrukcyjnych, przy zastosowaniu materiałów wykończeniowych tradycyjnych lub innych o wyglądzie plastycznym nawiązującym do materiału tradycyjnego,

2)obowiązuje stosowanie tradycyjnych form dachów stromych, dwu- lub wielospadowych, z dopuszczeniem przyczółków i naczółków, z kalenicą równoległą do dłuższej osi budynku, o jednakowym kącie nachylenia przeciwległych połaci dachowych, wynoszącym od 40O do 50O - z zastrzeżeniem, że w przypadku stosowania połaci szczytowych w dachu wielospadowym zaleca się, aby połacie te miały nachylenie powyżej 65 O; okap powinien być wysunięty na odległość co najmniej 0,5 m od lica budynku (zalecane wysunięcie okapu powyżej 0,8 m); nie dopuszcza się otwierania połaci dachowych na długości większej niż

a) 1/2 długości elewacji kalenicowej w przypadku pojedynczego otwarcia,

b) 2/3 długości elewacji kalenicowej łącznie w przypadku wielokrotnego otwarcia,

3)dopuszcza się odstępstwo od zasad określonych w pkt 2) jedynie w przypadku stosowania tradycyjnej dla architektury Orawy formy dachu z "wyżką", jednakże pod warunkiem zastosowania szczególnie starannych rozwiązań w zakresie formy architektonicznej (proporcji bryły, tradycyjnych rozwiązań materiałowych i kolorystycznych, detalu architektonicznego),

4)zalecana jest jednorodność form dachów w obrębie jednego budynku; nad przybudówkami lub częściami budynków o wysokości mniejszej niż wysokość głównej bryły budynku dopuszcza się dachy pulpitowe (kąt nachylenia dachu przybudówki może być mniejszy od kąta nachylenia połaci głównych) lub tarasy,

5)zalecane pokrycia dachu: dachówka lub elementy o fakturze dachówek, gont lub elementy imitujące gont; kolorystyka dachów - kolory ciemne: zieleń, czerwień, brąz, szarość, czerń,

6)ustala się następujące wymagania dotyczące gabarytów budynków:

a) w odniesieniu do budynków położonych w terenach oznaczonych symbolem "MNU" liczbę kondygnacji nadziemnych ogranicza się do dwóch, przy czym kondygnacja druga dopuszczalna jest wyłącznie w formie poddasza użytkowego w dachu stromym, z wyjątkiem budynków garażowych i gospodarczych, które winny być parterowe; wysokość budynków ogranicza się do:

- 10,0 m - dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz budynków w zabudowie zagrodowej,

- 12,0 m - dla budynków usługowych, zamieszkania zbiorowego oraz obiektów związanych z funkcją turystyki i rekreacji

- 8,0 m - dla budynków garażowych i gospodarczych oraz budynków rekreacji indywidualnej,

b) w odniesieniu do budynków usługowych położonych w terenach oznaczonych symbolami "U", "UP" - liczbę kondygnacji nadziemnych ogranicza się do trzech, przy czym kondygnacja trzecia dopuszczalna jest wyłącznie w formie poddasza użytkowego w dachu stromym; wysokość budynków ogranicza się do 14,0 m,

c) w odniesieniu do budynków innych niż usługowe (gospodarczych, garażowych, magazynowych, socjalnych, technicznych itp.) położonych w terenach oznaczonych symbolami "U", "UP" - liczbę kondygnacji nadziemnych ogranicza się do jednej, z dopuszczeniem drugiej kondygnacji w kubaturze dachu; wysokość tych budynków ogranicza się do minimalnej wielkości wynikającej z funkcji lub technologii obiektu, przy czym wyklucza się rozwiązania dysharmonijne w stosunku do krajobrazu, znacznie odbiegające formą, gabarytem i wysokością od otaczającej zabudowy; w przypadkach uzasadnionych rozpiętością dachu (powyżej 14 metrów) dopuszcza się dla tych obiektów zmniejszenie nachylenia połaci dachowych,

7)poziom kondygnacji parteru budynku powinien znajdować się nie wyżej niż 1,5 m nad poziomem przyległego terenu; jeżeli budynek położony jest na stoku, rzędną terenu oblicza się jako średnią arytmetyczną rzędnych najwyżej i najniżej położonego projektowanego terenu przyległego do budynku,

8)trwałe ogrodzenia działek powinny być wykonywane przy użyciu materiałów miejscowych; formy ogrodzeń powinny nawiązywać do tradycji lokalnej,

9)we wszystkich terenach przeznaczonych na cele zabudowy należy, przy zagospodarowaniu działki, wprowadzać zieleń urządzoną oraz obiekty małej architektury.

5. Ustala się zasady kształtowania formy architektonicznej w przypadku przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynków istniejących:

1)przy przebudowie dopuszcza się utrzymanie dotychczasowego gabarytu i formy budynku istniejącego, z obowiązkiem uwzględnienia przepisu ust. 4, pkt 1,

2)przy rozbudowie i nadbudowie istniejących budynków należy uwzględniać zasady określone w ust. 4, o ile istniejąca forma i rozwiązania konstrukcyjne budynku nie uniemożliwiają zastosowania ww. zasad,

3)przy nadbudowie dopuszcza się przekroczenie ustalonej w ust. 4, pkt 6 dopuszczalnej wysokości budynku, wyłącznie w przypadkach, gdy przekroczenie wynika z dostosowania formy dachu do warunków określonych w ust. 4, pkt. 2, (np. przy zastąpieniu dachu płaskiego dachem stromym),

6. W przypadkach, gdy istniejący sposób zabudowy lub zagospodarowania terenu uzasadnia kształtowanie formy architektonicznej budynku w sposób odmienny od ustalonego w ust. 4 i 5, w szczególności w sytuacji: przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy budynków istniejących, dobudowy do obiektu istniejącego, odbudowy obiektu, a także w związku z koniecznością uwzględnienia cech regionalnych, względów zabytkowych lub specyfiki miejsca bądź charakteru obiektu - dopuszcza się możliwość nie zastosowania niektórych z zasad określonych w ust. 4 i 5, lecz tylko w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne dla uwzględnienia istniejących uwarunkowań architektonicznych, konserwatorskich lub funkcjonalno-przestrzennych.

§ 7. Ustala się zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości objętych ustaleniami planu:

1)podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu oraz z przepisami odrębnymi,

2)podział nieruchomości powinien zapewniać:

a) możliwość zagospodarowania wydzielonych działek w sposób zgodny z określonym w planie przeznaczeniem terenu i z warunkami jego zagospodarowania,

b) dostęp nowopowstających działek do drogi publicznej (bezpośredni lub poprzez drogę wewnętrzną, a w przypadku drogi krajowej przez bezpośredni istniejący zjazd), z uwzględnieniem wymogów określonych w przepisach szczególnych; zapewnienie dostępu do drogi publicznej poprzez ustanowienie służebności drogowych dopuszcza się jedynie w przypadku wydzielenia z nieruchomości pojedynczej działki budowlanej,

c) możliwość doprowadzenia sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, elektroenergetycznej, ciepłowniczej oraz telekomunikacyjnej,

d) możliwość zagospodarowania terenu z uwzględnieniem wymogów ładu przestrzennego, w szczególności w zakresie czytelnej struktury funkcjonalno-przestrzennej, kompozycji układu urbanistycznego, prawidłowej obsługi komunikacyjnej,

3)ustala się minimalne wielkości nowowydzielanych działek w terenach przeznaczonych w planie na cele zabudowy:

a) wielkość nowowydzielanej działki budowlanej położonej w terenach oznaczonych symbolem "MNU" powinna wynosić 0,05 ha,

b) w podziałach nieruchomości dla terenów nie wymienionych w pkt a, projektowany sposób podziału nieruchomości powinien wynikać z przewidywanego programu inwestycji, uwzględniającego ustalenia planu i przepisy odrębne,

4)dopuszcza się inny, niż określony w pkt 3, sposób podziału działki:

a) jeżeli celem podziału jest powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami,

b) jeżeli podział służy uzyskaniu działki budowlanej z połączenia kilku nieruchomości, których wyjściowe parametry nie odpowiadają wymaganiom pkt 3.

c) dla wydzielenia terenów na cele infrastruktury społecznej, technicznej i komunikacyjnej (drogi, dojścia, dojazdy, place zabaw, zieleń, urządzenia i obiekty infrastruktury technicznej itp.),

5)jeżeli w projekcie podziału nieruchomości przewidziano wydzielenie działki pod drogę, której nie wyznaczono na rysunkach planu liniami rozgraniczającymi, jej szerokość powinna wynosić co najmniej 5 metrów; odstępstwo dopuszcza się jedynie w sytuacji, gdy istniejące trwałe zainwestowanie uniemożliwia przyjęcie ww. szerokości.

§ 8. Ustala się zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej:

1)w zakresie systemów komunikacji:

a) obsługa komunikacyjna obszarów przyległych do drogi krajowej nr 7 oraz do drogi wojewódzkiej nr 957 odbywać się będzie za pośrednictwem istniejących dróg publicznych niższych klas, istniejących dróg wewnętrznych lub istniejących zjazdów,

b) obsługa komunikacyjna obszarów przyległych do dróg publicznych klasy "D" odbywać się będzie poprzez bezpośrednie włączenia do tych dróg,

2)w zakresie zaopatrzenia w wodę:

a) przewiduje się utrzymanie i rozbudowę istniejących systemów wodociągowych,

b) dopuszcza się realizację nowych ujęć wód i systemów wodociągowych, w tym komunalnych, stosownie do występujących potrzeb, z uwzględnieniem wymogów określonych w przepisach szczególnych,

c) przy budowie, rozbudowie lub modernizacji sieci wodociągowej winny być uwzględniane wymogi dotyczące przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego określone w przepisach odrębnych, w szczególności obejmujące lokalizację hydrantów przeciwpożarowych,

3)w zakresie gospodarki ściekowej:

a) budynki powinny być docelowo przyłączone do gminnych systemów kanalizacji sanitarnej zakończonych oczyszczalniami ścieków,

b) do czasu realizacji zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej, dopuszcza się gromadzenie ścieków w szczelnych zbiornikach wybieralnych,

c) skład powstających ścieków z obiektów usługowych winien odpowiadać warunkom prawnym umożliwiającym odprowadzenie ich do kanalizacji komunalnej; w przypadkach powstawania ścieków nie spełniających wymaganych warunków, postępowanie z nimi winno odpowiadać szczegółowym zasadom usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych,

d) wody opadowe i roztopowe wprowadzane do wód lub do ziemi, nie powinny zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających poziom dopuszczalny wg przepisów dotyczących warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzeniu ścieków do wód lub do ziemi; ścieki opadowe potencjalnie zanieczyszczone (np. z parkingów) winny być podczyszczone przed ich wprowadzeniem do wód powierzchniowych oraz ziemi,

4)w zakresie systemów energetycznych:

a) utrzymuje się istniejące sieci, urządzenia i obiekty infrastruktury technicznej,

b) przewiduje się budowę, przebudowę i rozbudowę istniejących sieci i urządzeń energetycznych, m.in.: lokalizację nowych stacji transformatorowych, stosownie do faktycznego zapotrzebowania na dostawy energii elektrycznej, w tym dla celów grzewczych, a także dopuszcza się kablowanie istniejących linii napowietrznych,

c) przewiduje się możliwość budowy, przebudowy i rozbudowy sieci gazowych obsługujących tereny przeznaczone na cele inwestycyjne,

d) w zakresie systemów grzewczych należy stosować rozwiązania techniczne i media grzewcze nieuciążliwe dla środowiska, z zaleceniem ograniczenia paliw stałych i wykorzystania dla celów grzewczych energii elektrycznej, gazu, oleju niskosiarkowego lub odnawialnych źródeł energii,

5)w zakresie systemów telekomunikacji:

a) przewiduje się możliwość budowy, przebudowy, rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej,

b) działania w zakresie realizacji systemów telekomunikacyjnych należy realizować z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie przepisów odrębnych,

6)w zakresie gospodarki odpadami:

a) postępowanie z odpadami winno odpowiadać wymaganiom określonych w przepisach odrębnych oraz w obowiązującym gminnym programie gospodarki odpadami,

b) odpady powinny być gromadzone w wyznaczonych dla tego celu miejscach oraz wywożone przez wyspecjalizowane jednostki na składowiska,

c) należy stosować selektywną zbiórkę odpadów oraz wydzielenie odpadów niebezpiecznych ze strumienia odpadów komunalnych,

d) w przypadku powstawania odpadów niebezpiecznych postępowanie z nimi winno odpowiadać szczegółowym zasadom usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.

Rozdział 3.
Przeznaczenie i zasady zagospodarowania terenów

§ 9. 1. Tereny zabudowy mieszkaniowej i usługowej ("1.MNU", "2.MNU") przeznacza się dla:

1)zabudowy jednorodzinnej,

2)obiektów usługowych dla działalności nie oddziałującej znacząco na środowisko

3)zabudowy zagrodowej, obiektów i urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki rolnej oraz gospodarstw agroturystycznych,

4)obiektów związanych z funkcją turystyki i rekreacji, w tym budynków zamieszkania zbiorowego i budynków rekreacji indywidualnej,

5)zieleni urządzonej, urządzeń sportu i rekreacji,

6)urządzeń komunikacji kołowej i pieszej (dojazdy, dojścia, ciągi pieszo-jezdne, parkingi),

7)urządzeń i obiektów infrastruktury technicznej dla potrzeb lokalnych

2. Dla terenów, o których mowa w ust. 1, ustala się następujące zasady zagospodarowania oraz warunki i standardy kształtowania zabudowy

1)dopuszcza się lokalizację budynków gospodarczych, garaży i innych obiektów związanych z zabudową, o której mowa w ust. 1,

2)budynki jednorodzinne powinny być lokalizowane w układzie wolnostojącym lub bliźniaczym,

3)wartości wskaźników wykorzystania terenów określa się następująco:

a) powierzchnia zabudowy - maksymalnie 30% powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej),

b) powierzchnia terenu biologicznie czynnego - minimalnie 40% powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej),

4)obiekty i urządzenia powinny być wyposażone w miejsca parkingowe w ilości nie mniejszej niż:

a) 2 miejsca na działce w zabudowie jednorodzinnej,

b) 3 miejsca na działce w zabudowie zagrodowej, w tym przynajmniej jedno miejsce dla sprzętu rolniczego

c) 3 miejsca przypadające na 100 m2 powierzchni użytkowej w obiektach o funkcji usługowej.

§ 10. 1. Teren usług ("1.U") przeznacza się dla:

1)obiektów i urządzeń służących prowadzeniu działalności usługowej,

2)obiektów i urządzeń sportu i rekreacji, zieleni urządzonej

3)urządzeń komunikacji kołowej i pieszej (dojazdy, dojścia, ciągi pieszo-jezdne, parkingi),

4)urządzeń i obiektów infrastruktury technicznej dla potrzeb lokalnych.

2. Dla terenu, o którym mowa w ust. 1, ustala się następujące zasady zagospodarowania oraz warunki i standardy kształtowania zabudowy:

1)wartości wskaźników wykorzystania terenów określa się następująco:

a) powierzchnia zabudowy - maksymalnie 40% powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej),

b) powierzchnia terenu biologicznie czynnego - minimalnie 30% powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej),

2)obiekty i urządzenia powinny być wyposażone w miejsca parkingowe w ilości nie mniejszej niż 4 stanowiska przypadające na każdych 10 zatrudnionych pracowników, a ponadto 3 stanowiska przypadające na 100 m2 powierzchni użytkowej.

§ 11. 1. Teren usług publicznych ("1.UP") przeznacza się dla:

1)obiektów i urządzeń służących prowadzeniu działalności usługowej w zakresie: administracji państwowej i samorządowej, bezpieczeństwa publicznego, kultury, oświaty, nauki, służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, usług biurowych, poczty, telekomunikacji, obsługi ruchu turystycznego, sportu itp.,

2)obiektów i urządzeń sportu i rekreacji, zieleni urządzonej

3)urządzeń komunikacji kołowej i pieszej (dojazdy, dojścia, ciągi pieszo-jezdne, parkingi),

4)urządzeń i obiektów infrastruktury technicznej dla potrzeb lokalnych.

2. Dla terenu, o którym mowa w ust. 1, ustala się następujące zasady zagospodarowania oraz warunki i standardy kształtowania zabudowy:

1)wartości wskaźników wykorzystania terenów określa się następująco:

a) powierzchnia zabudowy - maksymalnie 30% powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej),

b) powierzchnia terenu biologicznie czynnego - minimalnie 30% powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej),

2)obiekty i urządzenia powinny być wyposażone w miejsca parkingowe w ilości nie mniejszej niż 4 stanowiska przypadające na każdych 10 zatrudnionych pracowników, a ponadto 3 stanowiska przypadające na 100 m2 powierzchni użytkowej.

§ 12. 1. Teren obiektów sakralnych ("1.UPS") przeznacza się dla budynku istniejącego kościoła parafialnego wraz z zielenią urządzoną, obiektami małej architektury oraz obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej dla potrzeb lokalnych.

2. Dla terenu, o którym mowa w ust. 1, ustala się następujące zasady zagospodarowania oraz warunki i standardy kształtowania zabudowy:

1)obowiązuje ochrona zabytkowego kościoła parafialnego wraz z otoczeniem w obrębie ogrodzenia; wszelkie zamierzenia inwestycyjne powinny być uzgadniane z właściwym konserwatorem zabytków,

2)należy utrzymać istniejącą zieleń wysoką oraz zapewnić możliwie wysoki wskaźnik zieleni urządzonej.

3. Teren obiektów sakralnych ("2.UPS") przeznacza się dla budynku kaplicy przycmentarnej wraz z innymi obiektami związanymi z pochówkiem zmarłych, zielenią urządzoną, obiektami małej architektury oraz obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej i komunikacji dla potrzeb lokalnych.

4. Dla terenu, o którym mowa w ust. 3, ustala się następujące zasady zagospodarowania oraz warunki i standardy kształtowania zabudowy:

1)obowiązuje szczególna dbałość o formę architektoniczną lokalizowanych obiektów oraz staranne kształtowanie ich relacji przestrzennych z otoczeniem, w tym zapewnienie należytej ekspozycji widokowej, zarówno nowych obiektów jak i pobliskiego zabytkowego kościoła parafialnego,

2)w zagospodarowaniu działki należy zapewnić możliwie wysoki wskaźnik zieleni urządzonej,

3)wartości wskaźników wykorzystania terenów określa się następująco:

a) powierzchnia zabudowy - maksymalnie 15% powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej),

b) powierzchnia terenu biologicznie czynnego - minimalnie 40% powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej).

§ 13. 1. Teren zieleni urządzonej ("1.ZP") przeznacza się dla ogólnodostępnych terenów zieleni urządzonej.

2. W terenie, o którym mowa w ust. 1, dopuszcza się lokalizację:

1)niekubaturowych obiektów i urządzeń służących funkcji rekreacji i wypoczynku,

2)zieleni urządzonej, pieszych alei, obiektów małej architektury oraz obiektów stanowiących typowe elementy architektury ogrodowej jak altany, pergole itp.,

3)niezbędnych dla potrzeb lokalnych urządzeń infrastruktury technicznej.

§ 14. 1. Tereny ciągów komunikacyjnych ("1.KDD", "2.KDD", "1.KDW", "2.KDW") przeznacza się dla ulic publicznych oraz wewnętrznych.

2. Symbole użyte dla oznaczenia terenów, o których mowa w ust. 1, oznaczają odpowiednio:

1)"KDD" - ulice publiczne klasy D - dojazdowe,

2)"KDW" - ulice wewnętrzne.

3. W obrębie linii rozgraniczających ulic mogą być, przy zachowaniu wymagań określonych w przepisach szczególnych, lokalizowane:

1)ciągi piesze i ścieżki rowerowe,

2)ciągi infrastruktury technicznej oraz obiekty i urządzenia infrastruktury o charakterze lokalnym,

3)zieleń urządzona,

4)obiekty małej architektury,

5)miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

4. W miejscach przekroczenia ciągami komunikacyjnymi cieków wodnych należy zapewnić zachowanie ciągłości cieków, z możliwością prowadzenie niezbędnych prac remontowych, regulacyjnych i konserwacyjnych.

5. W rozwiązaniach technicznych układu komunikacyjnego należy uwzględnić wymagania dotyczące dojazdów przeciwpożarowych.

6. Szerokości ulic w obrębie wyznaczonych linii rozgraniczających określają rysunki planu; przyjęte szerokości odpowiadają przepisom dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne.

§ 15. Stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy, ustala się w wysokości 30 %.

§ 16. W odniesieniu do obszarów objętych niniejszym planem tracą moc ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonka, w części obejmującej miejscowość Jabłonka, przyjętego uchwałą Nr XXVIII/240/2005 Rady Gminy Jabłonka z dnia 18 czerwca 2005 r. (Dz. U. Woj. Małopolskiego Nr 516, poz. 3655).

§ 17. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Jabłonka.

§ 18. Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Jabłonka

mgr inż Eugeniusz Moniak


Załącznik Nr 1a do Uchwały Nr LIX /357 / 2010
Rady Gminy Jabłonka
z dnia 20 października 2010 r.

Rysunek Planu - obszar "Jabłonka 54"

infoRgrafika

infoRgrafika

Przewodniczący Rady Gminy Jabłonka

mgr inż Eugeniusz Moniak


Załącznik Nr 1b do Uchwały Nr LIX /357 / 2010
Rady Gminy Jabłonka
z dnia 20 października 2010 r.

Rysunek Planu - obszar "Jabłonka - 55"

infoRgrafika

infoRgrafika

Przewodniczący Rady Gminy Jabłonka

mgr inż Eugeniusz Moniak


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr LIX /357 / 2010
Rady Gminy Jabłonka
z dnia 20 października 2010 r.

Rozstrzygnięcia Rady Gminy Jabłonka o sposobie realizacji, zapisanych w zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Jabłonka dla obszarów: "Jabłonka-54" i "Jabłonka-55", inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania

Do inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, zapisanych w zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonka dla obszarów "Jabłonka-54" i "Jabłonka-55", stanowiących zadania własne gminy, należy realizacja uzbrojenia terenu, w szczególności rozbudowa systemów zaopatrzenia w wodę oraz systemów związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków. Ze względu niewielką powierzchnię obszarów objętych ustaleniami uchwalanej zmiany planu, systemy powyższe nie stanowią odrębnych inwestycji, lecz są składową systemów funkcjonujących bądź przewidzianych do realizacji na obszarze Gminy Jabłonka.

Sposób realizacji inwestycji: Systemy infrastruktury technicznej będą realizowane na zasadach określonych w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Jabłonka, w powiązaniu z istniejącymi lub projektowanymi systemami na obszarze Gminy Jabłonka.

Harmonogram realizacji zadań: Zadania będą realizowane w okresie wieloletnim, z uwzględnieniem występujących potrzeb oraz możliwości finansowych gminy.

Zasady finansowania: Inwestycje będą finansowane zgodnie z przepisami o finansach publicznych. Źródłami finansowania inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej będą dostępne środki, o których mowa w przepisach o finansach publicznych.

Przewodniczący Rady Gminy Jabłonka

mgr inż Eugeniusz Moniak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00