Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 629 poz. 5088

Uchwała nr LIX / 355 / 2010 Rady Gminy Jabłonka

z dnia 20 października 2010r.

w sprawie zmian ustaleń tekstowych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Jabłonka w części obejmującej miejscowość Jabłonka

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 20 ust. 1 i art. 27 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) Rada Gminy Jabłonka, po stwierdzeniu zgodności projektu zmiany planu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonka, uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonka w części obejmującej miejscowość Jabłonka, przyjętego uchwałą Nr XXVIII/240/2005 Rady Gminy Jabłonka z dnia 18 czerwca 2005 r. (Dz. U. Woj. Małopolskiego Nr 516, poz. 3655).

2. Zmiana planu dotyczy wyłącznie ustaleń tekstowych planu; zakres zmian określa § 2 niniejszej uchwały.

3. Pozostałe ustalenia uchwały, o której mowa w ust. 1, w tym także załącznik graficzny (rysunek planu) oraz pozostałe załączniki, nie ulegają zmianie.

4. Uchwalając niniejszą zmianę planu Rada Gminy Jabłonka rozstrzyga jednocześnie o sposobie realizacji, zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania.

5. Rozstrzygnięcia, o których mowa w ust. 4, zawarte są w załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2. W uchwale Nr XXVIII/240/2005 Rady Gminy Jabłonka z dnia 18 czerwca 2005 r. (Dz. U. Woj. Małopolskiego Nr 516, poz. 3655) wprowadza się następujące zmiany:

1)w § 2, w ust. 1 skreśla się pkt 5,

2)w § 7 po ustępie 12 dodaje się ustęp 13 w brzmieniu: "13. Lokalizacja obiektów budowlanych w bezpośrednim sąsiedztwie granicy państwowej nie może naruszać wymogów określonych w umowie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o wspólnej granicy państwowej."

3)w § 8:

a) po ustępie 1 dodaje się ustęp 1a w brzmieniu: "1a. Zakazuje się lokalizacji wolno stojących nośników reklamowych, z wyłączeniem nośników o wysokości całkowitej nie przekraczającej 6 m i powierzchni ekspozycji reklamowej nie przekraczającej 6 m2, lokalizowanych w terenach oznaczonych symbolami: "MU", "MU1", "MU2", "UP", "UC", "UT", "UTK", "UTK1", "P". Wyklucza się lokalizację nośników reklamowych jeżeli mogą zakłócać wgląd na eksponowane obiekty zabytkowe."

b) po ustępie 3 dodaje się ustępy 4 i 5 w brzmieniu: "4. Ustala się zasady kształtowania formy architektonicznej w przypadku przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynków istniejących: 1) przy przebudowie dopuszcza się utrzymanie dotychczasowego gabarytu i formy budynku istniejącego, z obowiązkiem zachowania zasady nawiązywania do tradycji regionalnej, 2) przy rozbudowie i nadbudowie istniejących budynków należy uwzględniać zasady ustalone w planie dla obiektów nowych, chyba że istniejąca forma i rozwiązania konstrukcyjne budynku uniemożliwiają zastosowania w/w zasad (np. w zakresie wysokości parteru budynku), 3) przy nadbudowie dopuszcza się przekroczenie ustalonych dla nowych budynków wysokości budynku w przypadkach, gdy przekroczenie to wynika z dostosowania budynku do wymaganej formy dachu, (np. przy zastąpieniu dachu płaskiego dachem stromym). 5. W przypadkach, gdy istniejący sposób zabudowy lub zagospodarowania terenu uzasadnia kształtowanie formy architektonicznej budynku w sposób odmienny od ustalonego w planie, w szczególności w sytuacji: przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy budynków istniejących, dobudowy do obiektu istniejącego, odbudowy obiektu, a także w związku z koniecznością uwzględnienia cech regionalnych, względów zabytkowych lub specyfiki miejsca bądź charakteru obiektu, w tym np. nawiązania do historycznych wzorców architektury Orawy - dopuszcza się możliwość niezastosowania niektórych z zasad określonych w planie, lecz tylko w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne dla uwzględnienia istniejących uwarunkowań architektonicznych, konserwatorskich lub funkcjonalno-przestrzennych."

4)w § 9 w ust. 2:

a) pkt 4 otrzymuje brzmienie: "4) wysokość budynków ogranicza się do: a) 15,0 m - dla budynków usługowych położonych w granicach obszaru ograniczonego ulicami: Sobieskiego, Kościuszki, 3-go Maja i Wąską, b) 12,0 m - dla budynków usługowych położonych poza obszarem wymienionym w pkt a, c) 8,0 m dla garaży wolnostojących dla samochodów osobowych oraz budynków gospodarczych w zabudowie jednorodzinnej, d) 10,0 m dla budynków mieszkalnych oraz innych budynków, nie wymienionych w lit. a) - c),"

c) punkty 5 - 7 otrzymują brzmienie: "5) obowiązuje stosowanie tradycyjnych form dachów stromych, dwu- lub wielospadowych, z dopuszczeniem przyczółków i naczółków, z kalenicą równoległą do dłuższej osi budynku, o jednakowym kącie nachylenia przeciwległych połaci dachowych, wynoszącym od 40O do 50O, z zastrzeżeniem, że w przypadku stosowania połaci szczytowych w dachu wielospadowym zaleca się, aby połacie te miały nachylenie powyżej 65O; okap powinien być wysunięty na odległość co najmniej 0,5 m od lica budynku (zalecane wysunięcie okapu powyżej 0,8 m); nie dopuszcza się otwierania połaci dachowych na długości większej niż: a) 1/2 długości elewacji kalenicowej w przypadku pojedynczego otwarcia, b) 2/3 długości elewacji kalenicowej łącznie w przypadku wielokrotnego otwarcia, 6) dopuszcza się odstępstwo od zasad określonych w pkt 6) w przypadku: a) stosowania tradycyjnej dla architektury Orawy formy dachu z "wyżką", jednakże pod warunkiem zastosowania szczególnie starannych rozwiązań w zakresie formy architektonicznej (proporcji bryły, tradycyjnych rozwiązań materiałowych i kolorystycznych, detalu architektonicznego), b) w budynkach produkcyjnych i magazynowych o rozpiętości dachu przekraczającej 12 metrów, gdzie dopuszcza się zmniejszenie kąta nachylenia głównych połaci dachów," 7) powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 30 % powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej); powierzchnia terenu biologicznie czynnego powinna być nie mniejsza niż 30 % powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej),"

5)w § 10 w ust. 2 punkty 6 - 8 otrzymują brzmienie: "6) obowiązuje stosowanie tradycyjnych form dachów stromych, dwu- lub wielospadowych, z dopuszczeniem przyczółków i naczółków, z kalenicą równoległą do dłuższej osi budynku, o jednakowym kącie nachylenia przeciwległych połaci dachowych, wynoszącym od 40O do 50O, z zastrzeżeniem, że w przypadku stosowania połaci szczytowych w dachu wielospadowym zaleca się, aby połacie te miały nachylenie powyżej 65O; okap powinien być wysunięty na odległość co najmniej 0,5 m od lica budynku (zalecane wysunięcie okapu powyżej 0,8 m); nie dopuszcza się otwierania połaci dachowych na długości większej niż: a) 1/2 długości elewacji kalenicowej w przypadku pojedynczego otwarcia, b) 2/3 długości elewacji kalenicowej łącznie w przypadku wielokrotnego otwarcia, 7) dopuszcza się odstępstwo od zasad określonych w pkt 6) w przypadku: a) stosowania tradycyjnej dla architektury Orawy formy dachu z "wyżką", jednakże pod warunkiem zastosowania szczególnie starannych rozwiązań w zakresie formy architektonicznej (proporcji bryły, tradycyjnych rozwiązań materiałowych i kolorystycznych, detalu architektonicznego), b) w budynkach o rozpiętości dachu przekraczającej 12 metrów, gdzie dopuszcza się zmniejszenie kąta nachylenia głównych połaci dachów, 8) powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 30 % powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej); powierzchnia terenu biologicznie czynnego powinna być nie mniejsza niż 30 % powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej); dopuszcza się odstępstwo od ww. wymagań w przypadku rozbudowy istniejących obiektów,"

6)w § 11 w ust. 2 punkty 6 - 9 otrzymują brzmienie: "6) wysokość budynków ogranicza się do 12 metrów, z dopuszczeniem zwiększenia wysokości do 14,0 metrów dla budynków położonych w granicach terenów "UC" przyległych do ulic: Spółdzielców, Wojsk Ochrony Pogranicza, Przemysłowej, 7) obowiązuje stosowanie tradycyjnych form dachów stromych, dwu- lub wielospadowych, z dopuszczeniem przyczółków i naczółków, z kalenicą równoległą do dłuższej osi budynku, o jednakowym kącie nachylenia przeciwległych połaci dachowych, wynoszącym od 40O do 50O, z zastrzeżeniem, że w przypadku stosowania połaci szczytowych w dachu wielospadowym zaleca się, aby połacie te miały nachylenie powyżej 65O; okap powinien być wysunięty na odległość co najmniej 0,5 m od lica budynku (zalecane wysunięcie okapu powyżej 0,8 m); nie dopuszcza się otwierania połaci dachowych na długości większej niż: a) 1/2 długości elewacji kalenicowej w przypadku pojedynczego otwarcia, b) 2/3 długości elewacji kalenicowej łącznie w przypadku wielokrotnego otwarcia, 8) dopuszcza się odstępstwo od zasad określonych w pkt 7) w przypadku: a) stosowania tradycyjnej dla architektury Orawy formy dachu z "wyżką", jednakże pod warunkiem zastosowania szczególnie starannych rozwiązań w zakresie formy architektonicznej (proporcji bryły, tradycyjnych rozwiązań materiałowych i kolorystycznych, detalu architektonicznego), b) budynków usługowych o rozpiętości dachu przekraczającej 12 metrów, gdzie kąt nachylenia głównych połaci dachowych może wynosić od 30O do 50O, c) budynków produkcyjnych i magazynowych o rozpiętości dachu przekraczającej 12 metrów, gdzie dopuszcza się zmniejszenie kąta nachylenia głównych połaci dachów, 9) powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 40 % powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej); dopuszcza się odstępstwo w przypadku rozbudowy istniejących obiektów,"

7)w § 12 w ust. 2 punkt 7 i punkt 9 otrzymują brzmienie: "7) obowiązuje stosowanie tradycyjnych form dachów stromych, dwu- lub wielospadowych, z dopuszczeniem przyczółków i naczółków, z kalenicą równoległą do dłuższej osi budynku, o jednakowym kącie nachylenia przeciwległych połaci dachowych, wynoszącym od 40O do 50O, z zastrzeżeniem, że w przypadku stosowania połaci szczytowych w dachu wielospadowym zaleca się, aby połacie te miały nachylenie powyżej 65O; okap powinien być wysunięty na odległość co najmniej 0,5 m od lica budynku (zalecane wysunięcie okapu powyżej 0,8 m); nie dopuszcza się otwierania połaci dachowych na długości większej niż: a) 1/2 długości elewacji kalenicowej w przypadku pojedynczego otwarcia, b) 2/3 długości elewacji kalenicowej łącznie w przypadku wielokrotnego otwarcia," "9) powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 20 % powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej),"

8)w § 13 w ust. 2 punkty: 4, 6, 7 i 9 otrzymują odpowiednio brzmienie: "4) liczbę kondygnacji nadziemnych budynków ogranicza się do dwóch kondygnacji użytkowych, z dopuszczeniem trzeciej kondygnacji użytkowej w kubaturze dachu stromego," "6) wysokość budynków ogranicza się do 14,0 m," "7) obowiązuje stosowanie tradycyjnych form dachów stromych, dwu- lub wielospadowych, z dopuszczeniem przyczółków i naczółków, z kalenicą równoległą do dłuższej osi budynku, o jednakowym kącie nachylenia przeciwległych połaci dachowych, wynoszącym od 30O do 50O, z zastrzeżeniem, że w przypadku stosowania połaci szczytowych w dachu wielospadowym zaleca się, aby połacie te miały nachylenie powyżej 65O; okap powinien być wysunięty na odległość co najmniej 0,5 m od lica budynku (zalecane wysunięcie okapu powyżej 0,8 m); nie dopuszcza się otwierania połaci dachowych na długości większej niż: a) 1/2 długości elewacji kalenicowej w przypadku pojedynczego otwarcia, b) 2/3 długości elewacji kalenicowej łącznie w przypadku wielokrotnego otwarcia," "9) powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 25 % powierzchni terenu inwestycji (działki budowlanej),"

§ 3. Pozostałe ustalenia planu, o którym mowa w § 1 ust. 1, nie ulegają zmianie.

§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Jabłonka.

§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Jabłonka

mgr inż Eugeniusz Moniak


Załącznik do Uchwały Nr LIX / 355 / 2010
Rady Gminy Jabłonka
z dnia 20 października 2010 r.

Rozstrzygnięcia Rady Gminy Jabłonka o sposobie realizacji, zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Jabłonka w części obejmującej miejscowość Jabłonka, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania

W rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych. W ujęciu przepisów o samorządzie gminnym, do inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, zalicza się realizację: - gminnych dróg, ulic, mostów, placów, - wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Jabłonka w części obejmującej miejscowość Jabłonka, określa zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej. Obecnie dokonywana zmiana ustaleń tekstowych planu nie wprowadza zmian w tym zakresie.

Sposób realizacji inwestycji: Inwestycje z zakresu infrastruktury technicznej należące do zadań własnych gminy będą realizowane z uwzględnieniem zasad określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Jabłonka w części obejmującej miejscowość Jabłonka. Zadania będą realizowane w okresie wieloletnim, z uwzględnieniem występujących potrzeb oraz możliwości finansowych gminy.

Zasady finansowania inwestycji : Inwestycje będą finansowane zgodnie z przepisami o finansach publicznych. Źródłami finansowania inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej będą dostępne środki, o których mowa w przepisach o finansach publicznych.

Przewodniczący Rady Gminy Jabłonka

mgr inż Eugeniusz Moniak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00