Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 610 poz. 4828

Uchwała nr XLI/380/2010 Rady Miejskiej w Kętach

z dnia 24 września 2010r.

w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Kęty oraz jednostkom jej podległym, a także wskazania organu uprawnionego do udzielania ulg

Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r., Nr 142, poz.1591 ze zmianami) oraz art. 59 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz.U. Nr 157, poz. 1240 ze zmianami ) Rada Miejska w Kętach uchwala, co następuje :

§ 1. Określa się szczegółowe zasady umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przysługujących Gminie Kęty oraz jednostkom jej podległym, zwanych dalej "należnościami" od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej "dłużnikami".

§ 2.

Należności , o których mowa w § 1 mogą być umorzone w całości lub w części, jeżeli :

1) na skutek rozwiązania, likwidacji lub upadłości dłużnik będący przedsiębiorcą został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tutyłu zaciągniętych zobowiązań nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

2) nie można ustalić miejsca zamieszkania lub siedziby dłużnika;

3) dłużnik będący osobą fizyczną zmarł nie pozostawiając spadkobierców odpowiedzialnych za jego zobowiązania ani żadnego majątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego (ruchomości), których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł;

4) ściągnięcie należności zagraża egzystencji dłużnika, będącego osobą fizyczną;

5) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub należność okazałaby się nieściągalna albo postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

6) należność jest mniejsza lub równa pieciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

§ 3. 1. Umorzenie należności, odroczenie terminu spłaty należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty, o których mowa w niniejszej uchwale, wobec przedsiębiorców, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz.U. z 2007 Nr 155 poz. 1095 ze zmianami) stanowi pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej ( Dz.U. z 2007 Nr 59 poz. 404 ze zmianami).

2. W przypadku, gdy dłużnik jest przedsiębiorcą, do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć:

1) zaświadczenie lub oświadczenie o pomocy de minimis otrzymanej w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w okresie 2 lat poprzedzających złożenie wniosku albo oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis w tym okresie,

2) informacje o każdej pomocy innej niż pomoc de minimis, a uzyskanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis,

3) oświadczenie, iż dłużnik nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu pkt 9-11 Wytycznych Wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrykturyzacji przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji ( Dz. Urz. UE C 244 z 01.10.2004 r.),

4) wypełniony formularz informacji zgodnie z obowiązującymi przepisami w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.

§ 4. 1. Umorzenie należności w przypadkach określonych w § 2 pkt 4 może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w §2 pkt 1,2,3, 5 i 6 również z inicjatywy wierzyciela.

2. Decyzja o umorzeniu należności musi być poprzedzona postępowaniem wyjaśniającym, które wykaże co najmniej jedną z przesłanek umorzenia wymienionych w §2.

3. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności, w decyzji umorzeniowej oznacza się termin zapłaty pozostałej części należności. W razie niedotrzymania tego terminu przez dłużnika, decyzja umorzeniowa podlega uchyleniu.

4. Umorzenie należności, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie wymienione w §2 zachodzą, co do wszystkich dłużników.

5. Umorzenie należności głównej pociąga za sobą umorzenie należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu należności uboczne.

§ 5. Do rozpatrywania wniosków o umorzenie należności uprawniony jest Burmistrz Gminy Kęty.

§ 6. 1. W przypadkach wskazanych w §2 lub gdy jest to uzasadnione innym ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, na wniosek dłużnika, mogą być jednorazowo odraczane terminy płatności całości lub części należności na raty, na okres nie dłuższy niż do 18 m-cy, licząc od dnia złożenia wniosku.

2. W przypadku negatywnej decyzji w sprawie odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty, odsetki nalicza się w pełnej wysokości do dnia dokonania wpłaty. Nie nalicza się odsetek w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia powiadomienia dłużnika o decyzji Burmistrza.

3. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono, albo nie spłaci w pełnej wysokości ustalonych rat, należność pozostała do zapłaty staje się wymagalna natychmiast wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi za cały okres opóźnienia.

4. W przypadku należności zawierającej podatek VAT, warunkiem odroczenia terminu spłaty lub rozłozenia należności na raty, jest uregulowanie przez dłużnika całego podatku VAT.

§ 7. 1. W przypadku, gdy umorzenie należności w całości lub części następuje z urzędu, właściwą jest forma jednostronnego oświadczenia woli, złożonego przez Burmistrza Gminy Kęty.

2. W przypadku gdy umorzenie należności w części, odroczenie terminu spłaty należności albo rozłożenie płatności lub części należności na raty następuje na wniosek dłużnika, właściwą jest forma pisemnego porozumienia, zawartego pomiędzy dłużnikiem a organem uprawnionym.

3. W przypadku, gdy umorzenie należności w całości następuje na wniosek dłużnika, właściwą formą jest jednostronne oświadczenie woli organu, o którym mowa w ust. 1.

§ 8. Traci moc Uchwała Nr XLIII/367/2006 Rady Miejskiej w Kętach z dnia 29 września 2006 r. w sprawie sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy Kęty z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, a także wskazania organów do tego uprawnionych.

§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy.

§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach


Józef Skudlarski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00