Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 598 poz. 4721

Uchwała nr XLVIII/310/10 Rady Miejskiej w Bobowej

z dnia 13 września 2013r.

w sprawie uchwalenia Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gmin Bobowa

Na podstawie art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)

Rada Miejska w Bobowej uchwala co następuje:

§ 1. Uchwala się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Bobowa, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Bobowej.

§ 3. Traci moc uchwała Nr XXIV/156/05 z dnia 30 marca 2005r Rady Gminy Bobowa w sprawie: regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych w Gminie Bobowa

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady


Stanisław Siedlarz


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLVIII/310/10
Rady Miejskiej w Bobowej
z dnia 13 września 2013 r.

Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Bobowa

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1. szkole - rozumie się przez to szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną, kolegium nauczycielskie, nauczycielskie kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych, ośrodki umożliwiające dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim oraz upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,

2. dyrektorze - rozumie się przez to dyrektora placówki, o której mowa w pkt. 1,

3. uczniu - rozumie się przez to również wychowanka ośrodka lub słuchacza kolegium, o którym mowa w pkt 1,

4. rodzicu - rozumie się przez to prawnego opiekuna,

5. pomocy materialnej o charakterze socjalnym - rozumie się przez to stypendium szkolne lub zasiłek szkolny,

6. ustawie o systemie oświaty - rozumie się przez to ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.),

7. ustawie o pomocy społecznej - rozumie się przez to ustawę z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.),

8. ustawie o świadczeniach rodzinnych - rozumie się przez to ustawę z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.).

Rozdział 2.
Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności.

§ 2. Wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia

1. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej. Kwota ta dalej zwana jest również kryterium dochodowym

2. Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia, o której mowa w ust. 1, uprawniającą do ubiegania się o stypendium szkolne ustala się na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy o pomocy społecznej, z tym, że do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej, o których mowa w art. 90c ust. 2 i 3 ustawy o systemie oświaty.

§ 3. Wysokość stypendium szkolnego

1. Maksymalna wysokość stypendium szkolnego (stypendium w pełnej wysokości) nie może przekraczać miesięcznie kwoty stanowiącej dwukrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych

2. Minimalna wysokość stypendium szkolnego nie może być niższa niż 80% kwoty, o której mowa w art. 6 ust.2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

3. Wysokość stypendium ustala się w granicach określonych w ust. 1 i 2 w każdej sprawie indywidualnie, kierując się sytuacją dochodową ucznia i jego rodziny ustalaną zgodnie z § 2, oraz występowaniem w rodzinie ucznia w szczególności takich okoliczności jak: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, alkoholizm, narkomania, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych oraz gdy rodzina ucznia jest niepełna.

4. Jeżeli z racji ograniczonych środków finansowych stypendium szkolne może być udzielone tylko niektórym osobom, jest ono przydzielane w pierwszej kolejności osobom najuboższym, gdzie ilość okoliczności, o których mowa w ust. 3 jest największa. W przypadku nadwyżki środków finansowych stypendium szkolne może zostać podwyższone w pierwszej kolejności osobom najuboższym, gdzie ilość okoliczności, o których mowa w ust. 3 jest największa.

Rozdział 3.
Formy, w jakich udziela się stypendium szkolnego w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Bobowa.

§ 4. Formy stypendium szkolnego

1. .Całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkołach w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, w szczególności: nauka języków obcych, zajęcia sportowe, taneczne, recytatorskie, komputerowe, muzyczne, plastyczne, techniczne, zajęcia dla dyslektyków, dysgrafików, koszty praktyk zawodowych, itp.,

2. Pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników szkolnych, wydawnictw encyklopedycznych, słownikowych, atlasów, lektur, opracowań, edukacyjnych programów komputerowych, sprzętu komputerowego, plecaka szkolnego, zeszytów, przyborów szkolnych, stroju na zajęcia z wychowania fizycznego, wymaganego regulaminem szkoły stroju szkolnego, stroju i akcesoriów do praktycznej nauki zawodu, stroju związanego z uprawianiem dyscypliny sportowej np. odzież sportowa i obuwie sportowe, pomoce dydaktyczno- naukowe, pokrycie kosztów abonamentu internetowego, okularów i soczewek korygujących wzrok, sprzętu sportowego związanego z nauką w szkole (np. piłka,skakanka itp.) lub z uprawianiem określonej dyscypliny sportowej, biurka, krzesła do biurka, itp.

3. Całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych, w szczególności dotyczących: zakwaterowania, dojazdu, czesnego.

4. Świadczenia pieniężne przyznawane wtedy, gdy organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w formach wskazanych w pkt. 1-3 nie jest możliwe lub nie jest celowe.

5. Całkowite lub częściowe pokrycie kosztów wyjazdu na "zieloną szkołę", wyjazdów na wycieczki szkolne o charakterze edukacyjnym (w tym do kina i do teatru).

§ 5. Sposób realizacji stypendium szkolnego.

1. Stypendium szkolne przyznawane w formie, o której mowa w § 4 pkt 1, 2, 3, 5 jest realizowane jako zwrot uprzednio poniesionych kosztów, po przedstawieniu dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, w formie wypłaty gotówkowej lub przelewem na rachunek bankowy wskazany przez rodzica lub pełnoletniego ucznia.

2. W zakresie realizacji pomocy, o której mowa w ust. 1 Dyrektorzy szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Bobowa współdziałają z Ośrodek Pomocy Społecznej w Bobowej.

3. W przypadkach pomocy udzielanej w formie, o której mowa w § 4 pkt 1 dopuszcza się możliwość dokonywania przelewu na rachunek bankowy podmiotu realizującego zadania edukacyjne z częstotliwością inną niż określona w § 9 ust. 4 regulaminu.

4. W sytuacjach szczególnych, zwłaszcza w przypadku braku współpracy z rodzicem wnioskującym o przyznanie stypendium szkolnego pomoc, o której mowa w § 4 pkt 2 może zostać zrealizowana poprzez zakup artykułów przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Bobowej, po wcześniejszym ustaleniu niezbędnych potrzeb edukacyjnych ucznia w jego środowisku szkolnym i następnie ich wydanie wnioskującemu rodzicowi.

§ 6. Świadczenia pieniężne

1. Świadczenia pieniężne, o których mowa w § 4 pkt. 4 wypłacane są w formie gotówki lub przelewem na rachunek bankowy wskazany przez rodzica lub pełnoletniego ucznia.

§ 7. Rachunki i faktury

1. Rachunki i faktury dokumentujące poniesione koszty edukacyjne winny być wystawione na osobę wnioskującą o stypendium szkolne lub jej współmałżonka wskazanego we wniosku o pomoc materialną jako osobę wspólnie pozostającą w gospodarstwie domowym.

2. Dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty są:

1)faktura VAT

2)rachunek od przedsiębiorców niebędących podatnikami podatku od towarów i usług,

3)imienny dowód wpłaty np.: za zakwaterowanie w przypadku pobierania nauki poza miejscem zamieszkania, za czesne, za wycieczkę szkolną,

4)bilety wstępu do teatru, kina oraz za korzystanie z obiektów sportowych,

5)imienny bilet miesięczny, bilety komunikacji lokalnej,

6)pisemne oświadczenie złożone przez rodzica lub pełnoletniego ucznia w przypadku zakupu na targowisku lub zakupu używanych podręczników szkolnych do kwoty 150 zł.

7)zaświadczenie organizatora wyjazdu, wyjścia edukacyjnego (np. wychowawcy, skarbnika klasowego, biura podróży itp.) o dokonaniu wpłaty na ten cel przez rodzica lub pełnoletniego ucznia.

Rozdział 4.
Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego.

§ 8. Tryb przyznawania stypendium

1. Stypendium szkolne przyznawane jest w drodze decyzji administracyjnej z urzędu lub na wniosek:

1)rodziców albo pełnoletniego ucznia,

2)dyrektora szkoły.

2. Wzór wniosku określa załącznik 1 do niniejszego regulaminu.

§ 9. Terminy składania wniosków, wypłaty stypendium oraz zasady refundacji.

1. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Bobowej do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października danego roku szkolnego.

2. W uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.W przypadku uwzględnienia wniosku stypendium przyznane jest od miesiąca następnego po miesiącu, w którym wniosek został wniesiony.

3. Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych, stypendium przyznawane jest na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.

4. Stypendium szkolne wypłacane jest dwa razy w roku szkolnym w miesiącach: listopad-grudzień, maj-czerwiec

5. Termin składania dokumentów potwierdzających wydatki do refundacji za okres od września do grudnia danego roku ustala się ostatecznie do dnia 15 grudnia tego roku, a ich refundacja następuje do dnia 28 grudnia tego samego roku.

6. Koszty zakupu pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, o której mowa w § 4 pkt 2 regulaminu, nabytej w okresie wakacyjnym danego roku podlegają refundacji wyłącznie w okresie od września do grudnia tego roku.

7. W ramach pomocy rzeczowej dla uczniów nie będących uczniami szkół lub klas sportowych może być zakupiona jedna para obuwia sportowego i jeden strój na zajęcia z wychowania fizycznego w semestrze.

8. Organ realizujący pomoc materialną może żądać dodatkowych zaświadczeń potwierdzających zasadność poniesionych kosztów przedstawionych do refundacji przez Wnioskodawcę.

9. W przypadku uczniów posiadających ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ, pomoc materialna może zostać dostosowana do ich indywidualnych potrzeb kształcenia.

Rozdział 5.
Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego.

§ 10. Okoliczności, wysokość oraz formy przyznawania zasiłku szkolnegp.

1. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, po złożeniu stosownego wniosku wraz z udokumentowaniem okoliczności opisanej we wniosku.

2. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

3. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacji lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymanego stypendium szkolnego.

§ 11. Tryb przyznawania zasiłku szkolnego.

1. Zasiłek szkolny przyznawany jest w drodze decyzji administracyjnej z urzędu lub na wniosek:

1)rodziców albo pełnoletniego ucznia,

2)dyrektora szkoły.

2. Wzór wniosku określa załącznik do niniejszego regulaminu.

3. Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Bobowej na dziennik podawczy, w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego.

4. Organ wydający decyzję uzależnia wysokość zasiłku od rodzaju i skutków zdarzenia losowego.

5. Zasiłek szkolny może być przyznany kilka razy w roku - do wyczerpania kwoty stanowiącej 5 % kwoty dotacji celowej z budżetu państwa.

§ 12. Formy wypłaty zsiłku szkolnego

1. Zasiłek szkolny wypłacany jest w formie gotówki lub przelewem na rachunek bankowy wskazany przez rodzica lub pełnoletniego ucznia.

Przewodniczący Rady


Stanisław Siedlarz

Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XLVIII/310/10
Rady Miejskiej w Bobowej
z dnia 13 września 2013 r.
Zalacznik2.pdf

Wniosek o stypendium

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00