Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 593 poz. 4654

Uchwała nr XLIX/727/2010 Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna

z dnia 29 października 2010r.

w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Złockie w Gminie Muszyna

Na podstawie art.3 ust.1 i art.20 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U.z 2003r Nr 80 poz.717 z późn. zmianami), art.18 ust.2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r Nr 142 poz. 1591 z późn. zmianami), Rada Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna stwierdza zgodność ustaleń projektu planu ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna i uchwala co następuje:

Rozdział I.
PRZEPISY OGÓLNE

§ 1. Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Złockie w Gminie Muszyna, przyjętego uchwałą Nr XV/180/2004 Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna z dnia 12 marca 2003r. (Dz. Urz. Wojew. Małopolskiego z 2004 r. Nr 184, poz. 2165 z późn.zm.) w zakresie określonym na załączniku graficznym do Uchwały Nr XXVII/414/2009 Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna z dnia 27 marca 2009 roku.

§ 2. 1. Treść niniejszej uchwały stanowi część tekstową planu.

2. Załącznikami do uchwały są:

1)Rysunek planu stanowiący integralną część uchwały, sporządzony na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000, pochodzącej z państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego, jako załącznik Nr 1 do niniejszej Uchwały.

2)Rozstrzygnięcia Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna - podjęte w trybie art. 20 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz.U. Nr 80 poz. 717 z późn. zm.) - o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz o sposobie realizacji zapisywanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych Gminy oraz o zasadach ich finansowania zgodnie z przepisami o finansach publicznych - jako załącznik Nr 2.

3. Ustalenia planu dotyczą przeznaczenia terenu i linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu, warunków i zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów, w tym szczególnych warunków wynikających z potrzeby ochrony środowiska, zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

4. Ustalenia planu nie naruszają i nie wykluczają stosowania innych przepisów szczególnych.

5. Integralną częścią ustaleń planu są następujące elementy rysunku planu:

1)granice obszaru objętego planem,

2)linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach, o różnym przeznaczeniu oraz o różnych warunkach zabudowy i zagospodarowania wraz z symbolami identyfikującymi, zgodnie z częścią tekstową planu, wymienioną w ust. 1.

6. Rysunek planu zawierają ponadto oznaczenia i elementy objaśnione w legendzie rysunków planu - nie stanowiące ustaleń, o których mowa w ust. 5.

7. Jako zgodne z planem uznaje się:

1)wyznaczenie tras urządzeń liniowych związanych z rozbudową systemów infrastruktury technicznej służącej wyposażeniu inżynierskiemu terenów przeznaczonych do zainwestowania stosownie do szczegółowych rozwiązań technicznych, jeżeli nie koliduje to z innymi ustaleniami planu,

2)wyznaczenie i urządzenie drogi wewnętrznej pod warunkiem, że nie będzie to stanowić utrudnienia w wykorzystaniu terenów przyległych do drogi zgodnie z ich przeznaczeniem w planie.

§ 3. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1. Studium - należy przez to rozumieć wprowadzone Uchwałą Nr XIX/181/2000 Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna z dnia 28 czerwca 2000 roku z późn. zm. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy uzdrowiskowej Muszyna,

2. uchwale - należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, obejmującą ustalenia wymienione w tekście niniejszej uchwały oraz ustalenia określone na załączniku graficznym Nr 1 do tej uchwały,

3. linii rozgraniczającej - należy przez to rozumieć linię ciągłą na rysunku planu, rozdzielającą obszar na tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach i warunkach zagospodarowania,

4. linii zabudowy - należy przez to rozumieć linię, w której może być umieszczona ściana budynku lub innych obiektów kubaturowych, bez jej przekraczania w kierunku drogi; zakaz ten nie dotyczy elementów architektonicznych takich jak: schody zewnętrzne, pochylnie, balkon, wykusz, gzyms, okap dachu, zadaszenie wejścia, rynna, rura spustowa, podokienniki oraz innych detali wystroju architektonicznego,

5. przepisach szczególnych - należy przez to rozumieć obowiązujące przepisy określone w ustawach oraz aktach wykonawczych do tych ustaw, poza ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz aktami do niej wykonawczymi,

6. przeznaczeniu podstawowym - rozumie się przez to takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie, wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,

7. przeznaczeniu dopuszczalnym - rozumie się przez to przeznaczenie inne niż podstawowe, które wzbogaca lub uzupełnia a nie powoduje kolizji z przeznaczeniem podstawowym,

8. średnim poziomie terenu - rozumie się przez to średnią arytmetyczną poziomów terenu od strony przystokowej i odstokowej liczoną w obrysie rzutu budynku,

9. kondygnacji nadziemnej - rozumie się przez to kondygnację liczoną od poziomu parteru (poziom ± 0,00).

Rozdział II.
USTALENIA OGÓLNE

§ 4. W zakresie ochrony środowiska i krajobrazu ustala się, co następuje:

1. Obowiązuje utrzymanie wysokich standardów środowiska przyrodniczego, w szczególności czystości wód, powietrza atmosferycznego, gleb.

2. Obowiązuje zakaz przekraczania dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń atmosferycznych, określonych w przepisach szczególnych.

3. Obowiązuje zakaz lokalizacji inwestycji mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w zrozumieniu obowiązujących przepisów szczególnych, za wyjątkiem inwestycji infrastrukturalnych.

4. W zakresie ochrony przed hałasem obowiązuje, zgodnie z przepisami szczególnymi, przestrzeganie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku dla terenów oznaczonych symbolem "UUW" - jak dla terenów przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

5. Cały obszar objęty planem pozostaje w granicach Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który funkcjonuje zgodnie z Rozporządzeniem Nr 5/05 Wojewody Małopolskiego z dnia 23 maja 2005r. w sprawie ochrony Popradzkiego Parku Krajobrazowego (Dz.Urz. Wojew. Małopolskiego Nr 309, poz. 2238). W planie uwzględnia się podstawowe cele ochrony PPK - zachowanie wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych w warunkach racjonalnego zagospodarowania oraz cele operacyjne - ekologiczne, kulturowe, krajobrazowe i społeczne - w zakresie problematyki odnoszącej się do obszaru objętego niniejszym planem miejscowym.

6. Obszar objęty planem położony jest w strefie ochrony uzdrowiskowej "A-Z" uzdrowiska Muszyna zgodnie ze Statutem Uzdrowiska Muszyna przyjętym uchwałą Nr XLII/617/2010 Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna z dnia 31 marca 2010 roku. Zgodnie z tym statutem powierzchnia terenów zielonych wynosi obecnie 94 % obszaru strefy "A-Z". Wskaźnik powierzchni terenów zielonych powinien wynosić nie mniej niż 75 % powierzchni tej strefy. Powierzchnia biologicznie czynna (terenów zielonych) dla terenu objętego planem określona jest w § 6 ust.1 punkt 7 lit. g). Wyznaczona w planie droga wewnętrzna "KDW" położona jest zgodnie z wymienionym wyżej statutem w strefie uzdrowiskowej "B-Z", dla której wskaźnik terenów zielonych powinien wynosić nie mniej niż 55 % powierzchni tej strefy. Z uwagi na to, że teren "KDW" obejmuje drogę wewnętrzną, urządzoną przed opracowaniem operatu uzdrowiskowego i statutu uzdrowiska Muszyna, wskaźnik procentowy powierzchni zielonych nie dotyczy tej drogi. Dla terenu objętego planem, w zakresie ochrony uzdrowiskowej obowiązuje w/w statut uzdrowiska oraz obowiązuje przestrzeganie uwarunkowań zawartych w przepisach szczególnych odnoszących się do strefy uzdrowiskowej "A" i "B". Obowiązuje także zakaz prowadzenia działań mających negatywny wpływ na fizjografię uzdrowiska i jego założenie przestrzenne lub właściwości lecznicze klimatu.

7. Cały obszar opracowania znajduje się w obszarze "Natura 2000" przyjętym przez Komisję Europejską 25 stycznia 2008 r. jako obszar ochrony siedlisk pn. Ostoja Popradzka PLH120019, gdzie obowiązuje specjalna ochrony siedlisk zgodnie z przepisami szczególnymi, a realizacja przedsięwzięć na tym terenie nie może oddziaływać negatywnie na obszar "Natura 2000". Na terenie opracowania planu nie zidentyfikowano siedlisk przyrodniczych ani gatunków, które podlegałyby ochronie w myśl zapisów dyrektywy siedliskowej.

8. Teren objęty planem położony jest w Obszarze i Terenie Górniczym "Muszyna II" ustanowionym dla wód mineralnych decyzją Ministra Ochr. Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14.12.1992r. nr koncesji 112/92 z późn. zmianami, dla którego obowiązują zasady określone w przepisach szczególnych.

9. Tereny objęte panem położone są w obrębie głównego zbiornika wód podziemnych - GZWP nr 438 "Magura (Nowy Sącz)", dla którego należy zachować warunki wynikające z przepisów szczególnych.

§ 5. W zakresie infrastruktury technicznej i uzbrojenia terenu ustala się co następuje:

1. Zakaz zrzutu nieoczyszczonych ścieków do wód i gleby, zakaz gromadzenia odpadów w miejscach do tego nie wyznaczonych.

2. Obowiązek zachowania stref ochronnych od linii elektroenergetycznych i od gazociągów w wielkościach zgodnych z przepisami szczególnymi oraz zgodnie z warunkami określonymi przez zarządzającego sieciami.

3. Zaopatrzenie w wodę z istniejącego systemu zaopatrzenia w wodę z dopuszczeniem jego przebudowy i rozbudowy.

4. Odprowadzenie ścieków komunalnych do gminnego systemu kanalizacyjnego, z odprowadzeniem na istniejącą oczyszczalnię ścieków w Muszynie.

5. Usuwanie odpadów stałych komunalnych poprzez segregację i gromadzenie ich w przystosowanych pojemnikach okresowo opróżnianych i w sposób zorganizowany wywożonych zgodnie z prowadzona polityką Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. Gospodarka odpadami powinna być prowadzona zgodnie z przepisami szczególnymi.

6. Doprowadzenie gazu z istniejących sieci gazowych w oparciu o przepisy szczególne.

7. Ogrzewanie obiektów indywidualne. Stosowane media i paliwa dla celów grzewczych nie mogą powodować przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń powietrza z uwzględnieniem zanieczyszczeń tła.

8. Doprowadzenie energii elektrycznej w oparciu o istniejące sieci na warunkach określonych przez zarządzającego siecią z dopuszczeniem realizacji niezbędnych sieci elektroenergetycznych i stacji transformatorowej.

9. W zakresie telekomunikacji utrzymuje się istniejące sieci telekomunikacyjne, dopuszczając remont, przebudowę i rozbudowę oraz realizację nowych kanalizacji teletechnicznych w oparciu o przepisy szczególne.

10. W zakresie ochrony przeciwpożarowej obowiązuje zapewnienie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz drogi pożarowej zgodnie z przepisami szczególnymi.

Rozdział III.
USTALENIA SZCZEGÓŁOWE

§ 6. 1. UUW - Tereny usług uzdrowiskowo-hotelowych /pow. 1,46 ha/.

1)Ustala się zabudowę wypoczynkowo-sanatoryjną i hotelową wraz z niezbędnymi obiektami i urządzeniami związanymi z wypoczynkiem, lecznictwem uzdrowiskowym (prowadzenie procesu leczniczego i profilaktycznego- sanatorium z zakładem przyrodo-leczniczym, basenami itp.) funkcji gastronomicznej, SPA oraz niezbędnych obiektów i urządzeń towarzyszących (garaże, parking, zaplecze techniczne itp.) jako podstawowe przeznaczenie terenu.

2)Dopuszcza się realizację parku wodnego, obiektów i urządzeń rekreacji dla kuracjuszy (w tym basen kąpielowy), założenie zieleni urządzonej wraz z fontannami, oczkami wodnymi oraz obiektami małej architektury itp. jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe. Dopuszcza się realizację niezbędnych sieci, urządzeń i obiektów infrastruktury technicznej. Utrzymuje się istniejące sieci infrastruktury technicznej, dopuszczając ich remont, przebudowę i rozbudowę w oparciu o przepisy szczególne.

3)Utrzymuje się istniejący hotel SPA pod obecną nazwą "KLIMEK", dopuszczając jego remont, przebudowę, rozbudowę i nadbudowę z możliwością dostosowania do istniejącej architektury budynku.

4)Przy rozbudowie istniejących i realizacji nowych obiektów kubaturowych obowiązuje zachowanie wymogów określonych w przepisach szczególnych oraz:

a) zachowanie linii zabudowy w odległości nie mniejszej niż 8 m. od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi publicznej klasy Z oznaczonej symbolem "TD(Z)" - obecnie powiatowej,

b) zachowanie linii zabudowy od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi publicznej klasy D (gminnej), oznaczonej symbolem "TD(D)" w wielkości nie mniejszej niż 6 m,

c) zachowanie linii zabudowy od linii rozgraniczającej drogę wewnętrzną "KDW" w wielkości nie mniejszej niż 4 m.

5)Dopuszcza się zmniejszenie odległości, o których mowa w punkcie 4 lit. a, b i c wyłącznie za zgodą zarządzających drogami, w oparciu o przepisy szczególne.

6)Dojazd do terenu z istniejących dróg publicznych.

7)Ustala się następujące zasady zabudowy i zagospodarowania:

a) Budynki, przez zastosowanie odpowiedniej skali, formy architektonicznej, materiałów użytych do wykończenia elewacji i kolorystyki - powinny być harmonijnie wpisane w otaczający krajobraz.

b) Wysokość zabudowy o funkcji wypoczynkowo-sanatoryjnej i hotelowej nie może przekroczyć 5 kondygnacji nadziemnych liczonych od poziomu parteru (poziom ±0,00) w tym jedna w dachu. Wyniesienie poziom parteru max. 1,80 m od poziomu terenu. Wysokość wież nie może przekroczyć 30 m. od poziomu terenu przy wejściu do budynku do najwyższego punktu wieży. Dachy wielospadowe o kącie nachylenia głównych połaci w przedziale od 25 do 45 stopni (nie dotyczy wież, parku wodnego, lukarn, wyglądów itp.). Nad parkiem wodnym dopuszcza się dach przeszklony o zmiennej geometrii. Dopuszcza się stropodachy w formie tarasów nad garażami dobudowanymi.

c) Przy przebudowie, rozbudowie i nadbudowie istniejącego budynku dopuszcza się możliwość dostosowanie do istniejącej architektury obiektu.

d) W przypadku realizacji wolnostojących garaży ustala się realizację dachów o kącie nachylenia od 10 - 40 stopni; wysokość obiektów nie może przekraczać 9,0 m nad średnim poziomem terenu. Dopuszcza się realizację garaży dobudowanych do budynku wypoczynkowo-sanatoryjnego i hotelowego z dopuszczeniem przykrycia ich dachami pulpitowymi oraz stropodachami w formie tarasów. Dopuszcza się realizację garaży podziemnych.

e) W granicach terenu objętego planem należy zapewnić niezbędne miejsca postojowe, jednak nie mniej niż 1 miejsce na 10 miejsc noclegowych z preferowaniem parkingów ekologicznych oraz zapewnieniem w ich obrębie terenów biologicznie czynnych. Ustala się możliwość zapewnienia tych miejsc również w garażach oraz na istniejącym parkingu zlokalizowanym poza granicą opracowania (w sąsiedztwie terenu inwestycji) i będącym w dyspozycji inwestora. Obowiązuje zakaz realizacji parkingów obejmujących miejsca postojowe w ilości większej niż 10% miejsc noclegowych w obiekcie wypoczynkowo-sanatoryjno-hotelowym. W przypadku realizacji parkingu o powierzchni przekraczającej 0,10 ha, ścieki opadowe z powierzchni utwardzonych mogą być odprowadzane do odbiornika wyłącznie po ich oczyszczeniu z frakcji stałych i zanieczyszczeń ropopochodnych w oparciu o przepisy szczególne.

f) Utrzymuje się istniejący podział terenu na działki budowlane. W przypadku potrzeby podziału terenu na nowe działki, wielkość wydzielonej działki będzie uzależniona od potrzeb związanych z prowadzoną działalnością usługową.

g) W obszarze "A-Z" wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej należy kształtować przy uwzględnieniu istniejącego zainwestowania i otoczenia oraz ogólnego udziału terenów zielonych w powierzchni strefy. W związku z tym, że teren objęty planem jest obecnie zainwestowany, powierzchnia biologicznie czynna (przy uwzględnieniu istniejącego zagospodarowania) nie może być mniejsza niż 20 % powierzchni terenu inwestycji. Ustalona powyżej wielkość powierzchni biologicznie czynnej nie uszczupla powierzchni terenów zielonych, wymaganej dla strefy uzdrowiskowej A w wielkości 75 % powierzchni tej strefy. W obszarze "A-Z" obowiązują nadto zakazy określone w art. 38 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 28.07.2005r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167 poz. 1399 z późn. zm.).

h) W wykończeniu elewacji budynków wyklucza się stosowanie okładzin panelami z tworzyw sztucznych; należy stosować materiały tradycyjne (drewno, kamień itp. lub ich imitacje).

i) Pokrycia dachowe w kolorach ciemnych stonowanych. Nad parkiem wodnym dopuszcza się dach szklany o zmiennej geometrii.

2. KDW - Tereny istniejącej drogi wewnętrznej o szerokości w liniach rozgraniczających 6 m.; utrzymuje się istniejącą szerokość jezdni. Dopuszcza się remont i przebudowę istniejącej drogi. Ustala się zachowanie linii zabudowy w odległości min. 4 m. od linii rozgraniczającej drogę, z dopuszczeniem zmniejszenia tej odległości za zgodą zarządcy drogi.

Rozdział IV.
PRZEPISY KOŃCOWE

§ 7. Ustala się wysokość opłaty wyrażoną w stosunku procentowym wzrostu wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia planu, o której mowa w art.36 ust.4 ustawy z dnia 27 marca 2003r o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz.717 z późn. zmianami) w wysokości 15 %.

§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.

§ 9. 1. Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

2. Uchwała podlega również publikacji na stronie internetowej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.

Przewodniczący Rady


Stanisław Sułkowski


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLIX/727/2010
Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna
z dnia 29 października 2010 r.

Przewodniczący Rady


Stanisław Sułkowski


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XLIX/727/2010
Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna
z dnia 29 października 2010 r.

Rozstrzygnięcie Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna w sprawie uwag do projektu planu oraz realizacji zapisanych w planie inwestycji które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania.

1. Rada Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna po zapoznaniu się z oświadczeniem Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna z dnia 21 października 2010r., stwierdzającym brak uwag do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Złockie w Gminie Muszyna w okresie wyłożenia tego planu do publicznego wglądu i 14 dni po wyłożeniu, stwierdza brak potrzeby rozstrzygnięcia , o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80 poz.717 z póź. zm.).

2. W związku z tym, że zmiana planu nie wprowadza nowych zapisów dot. realizacji inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, Rada Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna stwierdza brak potrzeby rozstrzygnięcia , o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80 poz.717 z póź. zm.).

Przewodniczący Rady


Stanisław Sułkowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00