Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 571 poz. 4401

Uchwała nr XLIII/314/10 Rady Gminy Spytkowice

z dnia 14 września 2010r.

w sprawie: określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym, przypadających Gminie Spytkowice lub jej jednostkom podległym oraz warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną

Na podstawie: art.18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.); art. 59 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2009r. Nr 157 poz. 1240 z późn. zm.)

Rada Gminy Spytkowice u ch w a l a co następuje :

§ 1.

Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające Gminie Spytkowice lub jej jednostkom podległym mogą być obejmowane udzielaniem ulg w ich spłacie, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym oraz na zasadach określonych w niniejszej uchwale, poprzez:

1) umarzanie w całości lub w części;

2) odraczanie terminu spłaty całości lub części;

3) rozkładanie na raty płatności całości lub części;

§ 2.

Należnościami pieniężnymi o charakterze cywilnoprawnym są kwoty nie będące podatkiem, opłatą czy niepodatkową należnością budżetową o charakterze publicznoprawnym, obejmujące:

1) należność główną;

2) odsetki za zwłokę;

3) koszty dochodzenia należności;

4) inne należności uboczne.

§ 3.

1. Należności pieniężne o charakterze cywilnoprawnym mogą być umarzane w całości, jeżeli:

1) osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000,00 zł;

2) osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

4) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji;

5) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

2. W przypadku gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w ust. 1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

3. Należności pieniężne o charakterze cywilnoprawnym mogą być umarzane w części na wniosek dłużnika w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Gminy Spytkowice.

4. Należności pieniężne o charakterze cywilnoprawnym mogą również być umarzane w całości lub w części mimo braku okoliczności wskazanych w ust. 1-3 jeżeli za umorzeniem przemawiają szczególne względy gospodarcze lub społeczne, a odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty nie zapewniałoby spłaty tych należności.

§ 4.

1. Terminy spłaty całości lub części należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym mogą zostać odroczone na wniosek dłużnika w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Gminy Spytkowice.

2. Płatność całości lub części należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym może zostać rozłożona na raty na wniosek dłużnika w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Gminy Spytkowice.

§ 5.

1. Organami uprawnionymi do udzielania ulg, o których mowa w § 1 są:

1) Wójt Gminy Spytkowice - do kwoty nie przekraczającej 5.000,00 zł. (pięć tysięcy złotych) od jednego dłużnika w ciągu roku kalendarzowego;

2) Kierownik gminnej jednostki podległej, z której działalnością związana jest należność - do kwoty nie przekraczającej 500,00 zł. (pięćset złotych) od jednego dłużnika w ciągu roku kalendarzowego;

3) Rada Gminy Spytkowice - w pozostałych przypadkach.

2. Udzielanie ulg, o których mowa w § 1 następuje w formie pisemnej, w drodze oświadczenia woli organu uprawnionego do udzielenia ulgi w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

3. Udzielanie ulg, o których mowa w § 1 może nastąpić na uzasadniony wniosek dłużnika, a w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w § 3 ust. 1 także z urzędu.

4. Organ uprawniony, udzielając ulgi winien wskazać jej rodzaj oraz wartość z wyszczególnieniem udziału: należności głównej, odsetek za zwłokę, kosztów dochodzenia należności czy innych należności ubocznych.

5. Organ uprawniony, udzielając ulgi polegającej na odroczeniu terminu spłaty lub rozłożeniu płatności na raty winien określić termin zapłaty należności, przy czym termin ten nie może przekraczać 12 miesięcy.

6. Od należności objętej ulgą, polegającą na odroczeniu terminu spłaty lub rozłożeniu płatności na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę w okresie od dnia udzielenia ulgi do dnia wyznaczonego jako termin zapłaty należności. Jeżeli jednak dłużnik nie dokonał wpłat w wyznaczonym terminie od zaległości należy naliczać odsetki ustawowe licząc od pierwotnego terminu płatności, a ulga traci moc i należność staje się natychmiast wymagalna.

§ 6.

1. Udzielanie ulg wymienionych w § 1 w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Spytkowice lub jej jednostkom podległym może:

1) nie stanowić pomocy publicznej;

2) stanowić pomoc de minimis - w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Wspólnot Europejskich dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis;

3) stanowić pomoc publiczną - udzielaną w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia;

4) stanowić pomoc publiczną - udzielaną w celu zapobieżenia poważnym zakłóceniom w gospodarce o charakterze ponadsektorowym lub ich likwidacji;

5) stanowić pomoc publiczną - udzielaną w celu wsparcia krajowych przedsiębiorców działających w ramach przedsięwzięcia gospodarczego podejmowanego w interesie europejskim;

6) stanowić pomoc publiczną - udzielaną w celu promowania i wspierania kultury i dziedzictwa narodowego, nauki oraz oświaty;

7) stanowić pomoc publiczną - będącą rekompensatą za świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym powierzonych na podstawie odrębnych przepisów;

8) stanowić pomoc publiczną - na szkolenia;

9) stanowić pomoc publiczną - na zatrudnienie;

10) stanowić pomoc publiczną - na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw;

11) stanowić pomoc publiczną - na restrukturyzację;

12) stanowić pomoc publiczną - na ochronę środowiska;

13) stanowić pomoc publiczną - na prace badawczo-rozwojowe;

14) stanowić pomoc publiczną - regionalną.

2. W przypadku wymienionym w ust. 1 pkt 3 ulgi w spłacie należności w formach określonych niniejszą uchwałą mogą być udzielane jako pomoc indywidualna albo w ramach programów pomocowych określonych w odrębnych przepisach.

3. W przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 6, 7, 12, 13 ulgi w spłacie należności w formach określonych niniejszą uchwałą mogą być udzielane jako pomoc indywidualna zgodna z programami rządowymi lub samorządowymi albo pomoc udzielana w ramach programów pomocowych określonych w odrębnych przepisach.

§ 7.

Postanowienia niniejszej uchwały nie znajdują zastosowania do należności cywilnoprawnych powstałych w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych Gminie Spytkowice ustawami.

§ 8.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Spytkowice.

§ 9.

Traci moc uchwała Nr XXXXI/350/06 Rady Gminy Spytkowice z dnia 09 czerwca 2006 roku w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wierzytelności Gminy Spytkowice lub jej jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.

§ 10.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice


mgr Zenon Szewczyk

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00