Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 571 poz. 4398

Uchwała nr XLVII/527/2010 Rady Miasta Nowy Targ

z dnia 13 września 2010r.

w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przysługujących Gminie Miasto Nowy Targ lub jej jednostkom podległym, oraz wskazania organu i osób do tego uprawnionych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 142 poz.1591, z późn. zm.) i art. 59 ust.1-3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) Rada Miasta Nowy Targ uchwala, co następuje:

§ 1. Określa się szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Miasto Nowy Targ lub jej jednostkom podległym, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazuje się organ lub osoby uprawnione do udzielenia tych ulg.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) należnościach pieniężnych - należy przez to rozumieć kwotę główną należności mających charakter cywilnoprawny, odsetki za zwłokę, koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego i inne koszty według stanu na dzień złożenia wniosku,

2) dłużniku - należy przez to rozumieć osobę fizyczna, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadajacą osobowości prawnej zobowiązaną do zapłacenia należności pieniężnych,

3) wierzycielu - należy przez to rozumieć Gminę Miasto Nowy Targ i jej jednostki organizacyjne działające w formie jednostek budżetowych i zakładów budżetowych,

4) uldze - należy przez to rozumieć umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie terminu spłaty należności pieniężnych,

5) przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz. U. z 2007 roku Nr 155 poz. 1095 z późn. zm.),

6) kompletnym wniosku - oznacza to wniosek zawierający informacje dotyczące wystąpienia okoliczności, o których mowa w uchwale, opis aktualnej sytuacji finansowej oraz wszelkich innych okoliczności uzasadniających składany wniosek oraz dokumenty do merytorycznego i ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy:

a) osoby fizyczne do wniosku składają:

- oświadczenie o stanie majątkowym wg wzoru stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały,

- zaświadczenia o dochodach obojga małżonków i osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,

- odcinki emerytur lub rent - kopie,

- pozostałe dokumentujące nadzwyczajne wydatki lub przesłanki opisane we wniosku,

- inne, na żądanie w trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego.

b) przedsiębiorcy oraz pozostałe jednostki organizacyjne do wniosku składają:

- sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek wyników) za trzy ostatnie lata kalendarzowe,

- odpis zeznania podatkowego za ostatnie trzy lata podatkowe,

- inne na żądanie w trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego.

7) organie uprawnionym - należy to rozumieć organy i osoby wskazane w niniejszej uchwale, uprawnione do udzielania ulg w spłacie należności.

§ 3. 1. Należności pieniężne mogą zostać w całości lub w części umorzone ze względu na interes publiczny lub ważny interes dłużnika:

1) na wniosek dłużnika jeżeli:

a) pobranie należności zagraża interesom dłużnika, zwłaszcza jego egzystencji lub jego rodziny albo dalszemu funkcjonowaniu,

b) sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika ponieważ jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub sąd umorzył postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku upadłego, jeżeli majątek pozostały po wyłączeniu z niego przedmiotów majątkowych dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania,

c) jest uzasadnione szczególnie ważnymi względami społecznymi lub gospodarczymi.

2) z urzędu jeżeli zaistnieją przesłanki zawarte w art.56 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1240, z późn. zm.).

2. Udzielenie ulgi o której mowa w ust.1 następuje w formie pisemnego jednostronnego oświadczenia woli złożonego przez organ lub osoby do tego uprawnione.

3. Umorzenie należności pieniężnych, za które odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić w przypadku gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą w stosunku do wszystkich dłużników.

4. W przypadku gdy umorzenie dotyczy części należności pieniężnych organ lub osoba do tego uprawniona oznacza termin zapłaty pozostałej części należności z zastrzeżeniem, że w razie niedotrzymania terminu spłaty oświadczenie woli dotyczące ulgi traci moc.

§ 4. 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym organ lub osoby do tego uprawnione, na pisemny wniosek dłużnika, mogą jednorazowo odraczać terminy zapłaty całości lub części należności, lub rozłożyć płatność całości lub części należności na raty biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes jednostki organizacyjnej.

2. Udzielenie ulgi, o której mowa w ust.1 następuje w formie pisemnej poprzez zawarcie porozumienia między dłużnikiem a organem lub osobą wymienioną w § 6 ust.1.

3. Od należności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych, których termin zapłaty odroczono lub których spłatę rozłożono na raty, pobiera się za zwłokę 70% zastrzeżonych w umowie odsetek umownych, a w przypadku braku ich zastrzeżenia 70% odsetek ustawowych, liczonych od dnia złożenia wniosku do dnia zapłaty. Odsetki te są doliczane do kwoty odroczonej lub do poszczególnych rat z góry w zawartym porozumieniu.

4. Odsetki które powstały do dnia złożenia wniosku o ulgę rozkładane są na taką samą ilość rat jak należność główna, nie podlegają oprocentowaniu i płatne są w tych samych terminach.

5. W przypadku negatywnej decyzji w sprawie odroczenia lub rozłożenia na raty odsetki liczone są w pełnej wysokości, do dnia dokonania wpłaty. Bieg naliczania odsetek zostaje przerwany w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia doręczenia decyzji (porozumienia).

6. Porozumienie powinno zawierać postanowienie o natychmiastowej wymagalności pozostałej kwoty należności wraz z odsetkami jeżeli dłużnik nie zapłaci którejkolwiek z rat w wyznaczonym terminie, albo w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono.

7. Przy odraczaniu i rozkładaniu na raty spłaty należności pieniężnych stosuje się odpowiednio § 3 ust.3.

§ 5. 1. Do udzielania ulg w spłacie należności uprawnieni są:

1) Burmistrz Miasta - w odniesieniu do należności przypadających Gminie Miasto Nowy Targ lub jej jednostkom podległym bez względu na wysokość kwoty należności pieniężnych,

2) Kierownicy jednostek podległych - w odniesieniu do należności przysługujących tym jednostkom, gdy ich wartość nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym udzielenie ulgi, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a w zakresie rozkładania na raty , lub odraczania terminu płatności bez względu na wysokość kwoty należności.

2. Kompletny wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności dłużnik składa Kierownikowi jednostki podległej, który prowadzi daną sprawę.

3. Kompletny wniosek o umorzenie należności przekraczającej kwotę wymienioną w ust. 1 pkt 2 Kierownik jednostki podległej przekazuje Burmistrzowi Miasta wraz z udokumentowaniem czynności, które zostały podjęte w celu wyegzekwowania powstałej należności.

4. Kierownicy jednostek podległych przedstawiają Burmistrzowi Miasta sprawozdania dotyczące kwot umorzonych należności według stanu na 31 grudnia każdego roku kalendarzowego w terminie do końca stycznia roku następnego po roku sprawozdawczym, a jeżeli umorzenie należności dotyczy przedsiębiorcy w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej sprawozdanie sporządza się na koniec każdego kwartału i przekazuje Burmistrzowi Miasta w terminie 14 dni od zakończenia kwartału.

§ 6. 1. Należność pieniężna staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami należnymi od pierwotnego terminu wymagalności do dnia zapłaty w przypadku gdy zostanie ustalone że:

1) dowody, na podstawie których organ lub osoba uprawniona udzieliła ulgi, okazały się fałszywe,

2) dłużnik wprowadził organ lub osobę uprawnioną w błąd co do okoliczności uzasadniających udzielenie ulgi,

3) dłużnik nie spłacił należności pieniężnej w odroczonym terminie.

§ 7. 1. Organy lub osoby uprawnione, wskazane w § 6 ust. 1 niniejszej uchwały, mogą na wniosek dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą udzielać ulg określonych w niniejszej uchwale, które stanowią pomoc de minimis w zakresie i na zasadach określonych bezpośrednio w obowiązujących aktach prawa Wspólnot Europejskich dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.

2. W celu uzyskania pomocy o której mowa w ust. 1 pkt. 2 podmiot ubiegający się o pomoc de minimis zobowiązany jest do przedstawienia organowi udzielającemu pomocy, zaświadczeń i oświadczeń, o których mowa w art. 37 ust.1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 roku Nr 59 poz. 404 z późn. zm.).

3. Łączna wartość pomocy publicznej udzielonej podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą na podstawie niniejszej uchwały nie może przekroczyć równowartości dopuszczalnej pomocy, o której stanowi Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art.87 i art.88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. UE L z 2006 r. Nr 379 strona 5).

4. Wartość udzielonej pomocy de minimis podlega sumowaniu, niezależnie od organu, który tej pomocy udzielił.

§ 8. Burmistrz Miasta w corocznym sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta przedstawia Radzie Miasta informację o łącznej liczbie i kwocie dokonanych wszystkich umorzeń.

§ 9. Traci moc Uchwała nr 46/XXXIX/06 Rady Miasta Nowego Targu z dnia 30 maja 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja Podatkowa, przypadających Gminie Miasto Nowy Targ lub jej jednostkom organizacyjnym oraz wskazania organów do tego uprawnionych.

§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Nowy Targ.

§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Załącznik do Uchwały Nr XLVII/527/2010
Rady Miasta Nowy Targ
z dnia 13 września 2010 r.
Zalacznik1.pdf

urm 2010 527 z01 - ulgi w należnościach

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00