Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 566 poz. 4343

Uchwała nr LI/281/2010 Rady Miejskiej w Grybowie

z dnia 26 sierpnia 2010r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz zakresu i trybu kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji udzielonych dla szkół i przedszkoli publicznych i niepublicznych, prowadzonych na terenie Miasta Grybów przez osoby fizyczne lub prawne inne niż Miasto Grybów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 80 ust. 4 i art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz art. 218 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1240 z późn. zm.) - Rada Miejska w Grybowie uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwała określa tryb udzielania i rozliczania dotacji oraz zakres i tryb kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji udzielanych dla publicznych oraz niepublicznych:

1)przedszkoli, w tym specjalnych i z oddziałami integracyjnymi,

2)innych form wychowania przedszkolnego (punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego),

3)szkół podstawowych i gimnazjalnych, w tym specjalnych i z oddziałami integracyjnymi, prowadzonych na terenie Miasta Grybów przez osoby fizyczne lub prawne inne niż Miasto Grybów.

§ 2. 1. Przedszkola publiczne otrzymują na każdego ucznia z budżetu Miasta Grybów dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Miasto Grybów, z zastrzeżeniem ust. 5.

2. Przedszkola niepubliczne otrzymują na każdego ucznia z budżetu Miasta Grybów dotację w wysokości równej 75% ustalonych w budżecie miasta wydatków bieżących, ponoszonych w przedszkolach dla których organem prowadzącym jest Miasto Grybów w przeliczeniu na jednego ucznia, z zastrzeżeniem ust. 5.

3. Inne publiczne formy wychowania przedszkolnego otrzymują na każdego ucznia z budżetu Miasta Grybów dotację w wysokości równej 50% ustalonych w budżecie miasta wydatków bieżących, ponoszonych w przedszkolach dla których organem prowadzącym jest Miasto Grybów w przeliczeniu na jednego ucznia, z zastrzeżeniem ust. 5.

4. Inne niepubliczne formy wychowania przedszkolnego otrzymują na każdego ucznia z budżetu Miasta Grybów dotację w wysokości równej 40% ustalonych w budżecie miasta wydatków bieżących, ponoszonych w przedszkolach dla których organem prowadzącym jest Miasto Grybów w przeliczeniu na jednego ucznia, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w ust. 1-4, otrzymują na każdego ucznia niepełnosprawnego z budżetu miasta dotację w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

6. Szkoły publiczne otrzymują na każdego ucznia z budżetu miasta dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez Miasto . Dotacja na każdego ucznia nie może być jednak niższa niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

7. Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu miasta w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

8. Publiczne i niepubliczne przedszkola oraz szkoły podstawowe, które zgodnie z art. 71b ust. 2a ustawy prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację na każde dziecko z budżetu miasta w wysokości równej kwocie przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

§ 3. W przypadku zmiany wysokości planowanych przez Miasto Grybów wydatków bieżących przewidzianych na utrzymanie ucznia w miejskich przedszkolach i szkołach ulegają również zmianie kwoty dotacji należnej podmiotom, o których mowa w uchwale - poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zmian budżetowych.

§ 4. 1. Osoby prawne lub fizyczne o których mowa w § 1 w terminie nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji występują do Burmistrza Miasta Grybów z wnioskiem o udzielenie dotacji należnej, określając we wniosku:

1)datę wydania i numer zezwolenia na prowadzenie przedszkola, innych form wychowania przedszkolnego lub szkoły,

2)planowaną liczbę uczniów, którzy będą uczęszczać do przedszkola, innych form wychowania przedszkolnego lub szkoły do końca roku budżetowego z uwzględnieniem zmian po 1 września roku szkolnego,

3)nazwę banku i numer rachunku bankowego podmiotu otrzymującego dotację.

2. Niepubliczne: przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły oraz publiczne jednostki, o których mowa w § 2 ust. 8, otrzymują dotacje jedynie pod warunkiem złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, w terminie do 30 września roku poprzedzającego. Nie złożenie wniosku w terminie przez pozostałe - publiczne - dotowane podmioty spowoduje przyznanie im dotacji na podstawie danych z roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

3. Wzór wniosku o udzielenie dotacji stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

§ 5. 1. Dotacje przekazywane są w 12 częściach, w terminie do 20 dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy podmiotów, o których mowa w § 1.

2. Osoba prowadząca dotowane podmioty składa w terminie do 10 dnia każdego miesiąca w Urzędzie Miejskim w Grybowie informację o faktycznej liczbie uczniów ustaloną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, według stanu na pierwszy dzień danego miesiąca. Wzór informacji określa załącznik nr 2 do uchwały.

3. Dotacje za miesiące lipiec - sierpień przekazywane są na podstawie informacji o liczbie uczniów lub wychowanków z miesiąca czerwca, z uwzględnieniem uczniów skreślonych z listy uczniów po złożeniu tej informacji.

§ 6. 1. Osoba prowadząca przedszkole, inne formy wychowania przedszkolnego i szkoły, o których mowa w § 1, jest zobowiązana przedstawić Burmistrzowi Miasta Grybów pisemne sprawozdanie z wykorzystania dotacji dwa razy w roku:

1)za okres od stycznia do sierpnia w terminie do 20 września danego roku,

2)za okres od stycznia do grudnia w terminie do 20 stycznia roku następnego,

3)w przypadku, gdy osoba o której mowa w § 1 podejmie decyzję o zaprzestaniu działalności danego podmiotu przedkłada sprawozdanie, o którym mowa w ust 1, nie później niż 14 dni po otrzymaniu ostatniej raty dotacji.

2. Wzór rozliczenia dotacji stanowi załącznik nr 3 do uchwały.

§ 7. 1. Organ dotujący może przeprowadzić okresowo kontrolę faktycznej liczby uczniów dotowanej jednostki i prawidłowości wykorzystania dotacji w zakresie kształcenia, wychowania i opieki w tym profilaktyki społecznej.

2. Kontrola obejmuje:

1)zgodność danych wykazywanych we wniosku o udzielenie dotacji, miesięcznej informacji o liczbie uczniów i w rozliczeniach dotacji - na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania,

2)prawidłowość wykorzystania dotacji zgodnie z przeznaczeniem, o którym mowa w art. 80 ust. 3d i 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty - na podstawie dokumentacji finansowo-księgowej kontrolowanej jednostki oświatowej.

3. Kontrolę o której mowa w ust. 1, przeprowadzają przedstawiciele Burmistrza Miasta Grybów, zwani dalej kontrolerami, na podstawie imiennego upoważnienia.

4. Kontrolerzy mają prawo do:

1)swobodnego poruszania się na terenie kontrolowanego podmiotu, w tym swobodnego wstępu do obiektów i pomieszczeń związanych z przedmiotem kontroli,

2)wglądu do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, pobierania dokumentów i innych materiałów, z zachowaniem przepisów o tajemnicy Ustawowo chronionej,

3)wystąpienia o udzielenie w terminie przez nich wyznaczonym, ustnych i pisemnych wyjaśnień w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli,

4)sporządzenia niezbędnych dla kontroli odpisów lub wyciągów z dokumentów, jak również zestawień i obliczeń na podstawie przedstawionych dokumentów.

§ 8. 1. Kontroler jest obowiązany powiadomić organ prowadzący, co najmniej na tydzień przed planowaną kontrolą o terminie i zakresie kontroli.

2. Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie jednostki kontrolowanej lub organu prowadzącego w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanej jednostce oraz w obecności pracowników placówki,jednostki.

3. Wyniki przeprowadzonej kontroli kontroler przedstawia w protokole kontroli.

4. Protokół kontroli zawiera opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, w tym ustalonych uchybień i nieprawidłowości.

5. Protokół kontroli sporządza się w dwóch egzemplarzach i podpisują go kontroler i osoba upoważniona przez organ prowadzący placówkę (jednostkę kontrolowaną) do reprezentowania kontrolowanego podmiotu.

§ 9. 1. Jeżeli osoba reprezentująca jednostkę kontrolowaną odmawia podpisania protokołu - protokół podpisuje jedynie kontroler, czyniąc w nim adnotację o odmowie podpisania protokołu oraz dołącza pisemne wyjaśnienie osoby reprezentującej jednostkę przyczyn odmowy podpisu.

2. Odmowa podpisania protokołu nie wstrzymuje wydania wniosków pokontrolnych oraz dochodzenia zwrotu dotacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.

3. Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli.

4. Osoba reprezentująca jednostkę kontrolowaną może zgłosić Burmistrzowi Miasta Grybów w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu kontroli, pisemne wyjaśnienie co do ustaleń zawartych w protokole.

§ 10. 1. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli nieprawidłowości mających wpływ na prawo lub wysokość dotacji przysługującej kontrolowanej jednostce Burmistrz Miasta Grybów w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu lub wpływu wyjaśnień, o których mowa w § 9 ust. 4, kieruje do kontrolowanej jednostki wystąpienie pokontrolne wzywające do zwrotu całości lub części przekazanej dotacji.

2. Wystąpienia pokontrolnego nie kieruje się, jeżeli Burmistrz Miasta Grybów uwzględni wyjaśnienia, o których mowa w § 9 ust. 4.

3. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości innego rodzaju, niż określone w ust. 1, Burmistrz Miasta Grybów kieruje do jednostki kontrolowanej wnioski zmierzające do ich usunięcia i usprawnienia działalności objętej kontrolą.

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Grybów.

§ 12. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej


Marek Obrębski

Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr LI/281/2010
Rady Miejskiej w Grybowie
z dnia 26 sierpnia 2010 r.
Zalacznik1.pdf

Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr LI/281/2010
Rady Miejskiej w Grybowie
z dnia 26 sierpnia 2010 r.
Zalacznik2.pdf

Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr LI/281/2010
Rady Miejskiej w Grybowie
z dnia 26 sierpnia 2010 r.
Zalacznik3.pdf

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00