Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 540 poz. 4046

Uchwała nr XLVIII/280/2010 Rady Powiatu w Chrzanowie

z dnia 29 września 2010r.

w sprawie: określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów aktów prawa miejscowego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji

Na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873, z pózn. zm.) i art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1592, z pózn. zm.), Rada Powiatu Chrzanowskiego uchwala, co następuje:

§ 1.

Niniejsza uchwała określa szczegółowy sposób konsultowania projektów aktów prawa miejscowego organów Samorządu Powiatu Chrzanowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz w wypadku jej utworzenia z Powiatową Radą Pożytku Publicznego, w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

§ 2.

1. Konsultowanie projektów aktów prawa miejscowego organów Samorządu Powiatu Chrzanowskiego zgodnie z unormowaniami niniejszej uchwały jest obowiązkowe.

2. Decyzje w sprawie przeprowadzania konsultacji projektów aktów prawa miejscowego, zwanych dalej "konsultacjami", podejmuje Zarząd Powiatu Chrzanowskiego w formie uchwały.

3. Wszelkie zadania związane z przygotowaniem projektów aktów prawa miejscowego i przeprowadzeniem konsultacji wykonuje właściwa komórka organizacyjna Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, zwanego dalej Starostwem lub jednostka organizacyjna powiatu chrzanowskiego.

§ 3.

1. Konsultowanie projektów aktów prawa miejscowego organów Samorządu Powiatu Chrzanowskiego przeprowadza się w celu poznania stanowiska organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w konsultowanej sprawie, a w szczególności poznania ich opinii, uwag i wniosków, zwanych dalej stanowiskami.

2. Konsultacje mają charakter opiniodawczy, a ich wyniki nie są wiążące dla Zarządu Powiatu Chrzanowskiego.

§ 4.

Uchwała Zarządu Powiatu Chrzanowskiego o przeprowadzeniu konsulatacji projektu aktu prawa miejscowego powinna okreslać:

1) przedmiot konsultacji

2) termin konsultacji

3) formy konsultacji;

4) uczestników konsultacji;

5) sposób publikacji informacji o przeprowadzeniu konsultacji;

6) wzór formularza konsultacji;

7) inne informacje, o ile wymaga tego forma konsultacji.

§ 5.

Informacje o przeprowadzaniu konsultacji umieszcza się w szczególności:

1) na stronie internetowej powiatu chrzanowskiego, w zakładce STOWARZYSZENIA oraz KONSULTACJE AKTÓW PRAWA MIEJSCOWEGO

2) w innych mediach, o ile wymaga tego forma konsultacji.

§ 6.

1. Konsultacje powinny być prowadzone pisemnie lub ustnie w co najmniej jednej z podanych form:

1) konferencje;

2) spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych;

3) za pośrednictwem strony internetowej powiatu chrzanowskiego w dziale AKTUALNOSCI oraz zakładce KONSULTACJE AKTÓW PRAWA MIEJSCOWEGO;

4) za pośrednictwem powołanego zespołu opiniodawczo-konsultacyjnego, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych;

5) korespondencyjnie

2. Dopuszczalne są także inne formy, zapewniające szeroki dostęp do uczestnictwa w konsultacjach, zwłaszcza uwzględniające użycie nowoczesnych technik informatycznych

§ 7.

1. Konsultacje uznaje się za ważne bez względu na liczbę podmiotów biorących w nich udział, jeżeli zostały przeprowadzone w sposób przewidziany w uchwale.

2. Stanowiska przedstawiane są na specjalnie przygotowanym formularzu konsultacyjnym.

3. Nieprzedłożenie przez podmioty, o jakich mowa w § 1 stanowisk w terminie wskazanym zgodnie z § 4 pkt 2 uchwały, oznacza rezygnacje z prawa do ich wyrażenia w konsultowanej sprawie.

4. Organizacje uczestniczące w konsultacji zobligowane są do podania wraz ze zgłaszanym stanowiskiem dodatkowych informacji dotyczących celów statutowych organizacji, a także danych takich jak adres, telefon, e-mail lub inna forma kontaktu zwrotnego.

5. Stanowiska anonimowe lub nie zawierające informacji, o których mowa w ust. 4, nie będą rozpatrywane.

§ 8.

1. Po zakończeniu konsultacji właściwy merytorycznie wydział Starostwa lub jednostka organizacyjna powiatu sporządza zestawienie wszystkich zgłoszonych stanowisk przez podmioty wymienione w § 1 uchwały i przedkłada je do rozpatrzenia przez Zarząd Powiatu Chrzanowskiego, wraz z uzasadnioną przez wydział merytoryczny lub jednostkę organizacyjną propozycją ustosunkowania się do zgłoszonych stanowisk.

2. Zarząd Powiatu Chrzanowskiego po rozpatrzeniu stanowisk zgłoszonych podczas konsultacji decyduje o ewentualnym uwzględnieniu ich w projekcie aktu prawa miejscowego, a następnie kieruje przyjęty projekt aktu prawa miejscowego na posiedzenie właściwych Komisji Rady Powiatu Chrzanowskiego, wraz z uzasadnieniem swoich działań oraz informacją zawierająca zestawienie, o jakim mowa w ust.1.

3. W przypadku braku zgłoszenia w trakcie konsultacji w wyznaczonym terminie stanowisk podmiotów, o których mowa w § 1 uchwały, Zarząd Powiatu Chrzanowskiego kieruje projekt aktu prawa miejscowego na posiedzenie właściwych Komisji Rady Powiatu Chrzanowskiego wraz z informacją o braku zgłoszenia stanowisk.

§ 9.

1. Informacje o wynikach konsultacji wraz z zestawieniem uwag oraz uzasadnieniem ich przyjęcia lub odrzucenia wydział merytoryczny lub jednostka organizacyjna podaje do wiadomości na stronie internetowej powiatu, nie później niż w ciągu 30 dni od ich zakończenia.

2. W wypadku konsultacji rocznych lub wieloletnich programów współpracy Powiatu Chrzanowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego - informacje o wynikach konsultacji podaje się do wiadomości na stronie www.powiat-chrzanowski.pl nie później niż w ciągu 14 dni od momentu ich zakończenia.

3. Wyniki konsultacji zawierają zestawienie zgłoszonych stanowisk, o jakich mowa w § 8 ust.1.

§ 10.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Chrzanowskiego.

§ 11.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia

Przewodniczący Rady


Andrzej Uryga


Uzasadnienie do Uchwały Nr XLVIII/280/2010
Rady Powiatu w Chrzanowie
z dnia 29 września 2010 r.

1. Wskazanie potrzeby i celu podjęcia uchwały.

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z pózn. zm.) nałożyła w art. 5 ust. 2 pkt 3 na organy administracji publicznej obowiązek określenia zasad konsultowania z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 tej ustawy oraz w wypadku ich powołania Powiatowymi Radami Pożytku Publicznego, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji. Przepis ten wszedł w życie z dniem 12 marca 2010 r. Zawarte w uchwale uregulowania dotyczące konsultacji projektów aktów prawa miejscowego, szczegółowo określają sposób realizacji obowiązku wyrażonego w art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy. Przedmiotowe konsultacje będą obligatoryjnie przeprowadzone również w przypadku uchwalania rocznych lub wieloletnich programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 tej ustawy (o czym stanowi art. 5a ust. 1 ustawy).

2. Oczekiwane skutki społeczne po przyjęciu uchwały.

Przyjęcie uchwały przyczyni się do wzrostu roli trzeciego sektora oraz większej współpracy władz samorządowych z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami wymienionymi w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Umożliwi ww. podmiotom uczestnictwo w formowaniu aktów prawa miejscowego w dziedzinach określonych w cytowanej ustawie.

3. Skutki finansowe uchwały i źródła ich pokrycia.

Uchwała nie pociąga za sobą skutków finansowych.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00