Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 512 poz. 3801

Uchwała nr XLVIII/761/10 Sejmiku Województwa Małopolskiego

z dnia 30 sierpnia 2010r.

w sprawie ustanowienia Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa Małopolskiego

Na podstawie art. 18 pkt 20 oraz art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 z późn. zm.) oraz art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz.130, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 123, poz. 1353), po zaopiniowaniu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Sejmik Województwa Małopolskiego uchwala, co następuje:

§ 1. Ustanawia się Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego.

§ 2. Wzór Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa Małopolskiego i jego miniatury określa załącznik nr 1 do uchwały, regulamin przyznawania Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa Małopolskiego określa załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Małopolskiego.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.


Uzasadnienie

Ustanowienie Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa Małopolskiego ma na celu uhonorowanie osób, organizacji i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju Województwa Małopolskiego na różnych płaszczyznach działalności, m.in. politycznej, gospodarczej, społecznej, kulturalnej, sportowej. Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego wpisuje się w zwyczaj praktykowany przez wiele ważnych instytucji (Uniwersytet Jagielloński, Rada Miasta Krakowa) pragnących w ten sposób oddać szacunek ludziom i podmiotom, których dokonania i zasługi znacznie wykraczają poza zwykłe granice obowiązku. Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego jest mocno związany z historią i współczesnością samorządu regionalnego Małopolski. Świadczy o tym dobór ideowy przedstawień figuralnych oraz dewiz umieszczonych na Medalu, które mają długą i nieprzerwaną tradycję. Symbole te podkreślają wybitną pozycję Małopolski wśród polskich regionów - tak w czasach historycznych, jak i współcześnie. Projekt Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa Małopolskiego został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA (uchwała Nr 45-1601/O/2010 Komisji Heraldycznej z dnia 9 lipca 2010 r.).


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLVIII/761/10
Sejmiku Województwa Małopolskiego
z dnia 30 sierpnia 2010 r.

Wzór Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa Małopolskiego

Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego ma kształt koła o średnicy 90 mm, wykonanego odpowiednio do stopnia z metalu w kolorze złotym, srebrnym lub brązowym. Na licu (awersie) widnieje wizerunek Orła Białego - godło z herbu Województwa Małopolskiego według wzoru stanowiącego załącznik do uchwały Nr VIII/73/99 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 24 maja 1999 r., wpisane w otok z umieszczoną w jego górnym łuku dewizą w języku łacińskim pisaną majuskułą - "PALATINATUS POLONIAE MINORIS MERITI", a w dolnym łuku z przedstawieniem dwóch stylizowanych gałązek wawrzynu. Na odwrociu (rewersie) widnieje wizerunek św. Kingi trzymającej tarczę z Orłem Białym, okolony ornamentem z wici roślinnej z wyjątkiem dolnego łuku, w którym majuskułowy napis - "ŚW. KINGA". Na obrzeżu, z prawego boku, wytłoczony kolejny numer Medalu w danym stopniu.

Wzór miniatury Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa Małopolskiego

Miniatura Medalu za Zasługi dla Województwa Małopolskiego stanowi powielenie wzoru lica (awersu) Medalu Honorowego. Miniatura tłoczona jest w metalu w kolorze złotym, srebrnym lub brązowym w kształcie koła o średnicy 20 mm. Na odwrociu (rewersie) zamocowany jest słupek gwintowany z nakrętką menniczą.


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XLVIII/761/10
Sejmiku Województwa Małopolskiego
z dnia 30 sierpnia 2010 r.

Regulamin przyznawania Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa Małopolskiego

§ 1. Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego zwany dalej "Medalem" nadaje się osobom fizycznym, prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej, które całokształtem swojej działalności wybitnie przyczyniły się do rozwoju Województwa Małopolskiego.

§ 2. Medal posiada trzy stopnie:

a) stopień pierwszy, któremu odpowiada Medal Złoty,

b) stopień drugi, któremu odpowiada Medal Srebrny,

c) stopień trzeci, któremu odpowiada Medal Brązowy.

§ 3. 1. Medal może być przyznawany w następującej liczbie:

a) stopień pierwszy: maksymalnie jeden w ciągu roku kalendarzowego,

b) stopień drugi: maksymalnie cztery w ciągu roku kalendarzowego,

c) stopień trzeci: maksymalnie siedem w ciągu roku kalendarzowego.

2. Podmioty wymienione w § 1 wyróżnione Medalem niższego stopnia mogą być wyróżnione następnie jego wyższym stopniem po zaistnieniu uzasadniających okoliczności, jednak nie wcześniej niż po upływie trzech lat od ostatniego wyróżnienia.

§ 4. 1. Medal nadaje Sejmik Województwa Małopolskiego w drodze uchwały podjętej zgodnie z rekomendacją Komisji Medalu, której skład określa § 5 niniejszego Regulaminu. Projekt uchwały musi uzyskać pozytywną opinię Komisji Głównej Sejmiku Województwa Małopolskiego.

2. Podmiotami uprawnionymi do występowania z wnioskiem o nadanie Medalu są:

a) osoby fizyczne,

b) osoby prawne,

c) jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

3. Wniosek o nadanie Medalu może być złożony w dowolnym czasie, w formie pisemnej.

4. Komisja Medalu rozpatrująca wnioski zbiera się nie rzadziej niż raz na rok.

§ 5. 1. Przewodniczącym Komisji Medalu jest Marszałek Województwa Małopolskiego.

2. W skład liczącej dziesięciu członków Komisji Medalu wchodzą ponadto Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, trzej Radni Województwa Małopolskiego oraz członkowie mianowani przez Marszałka Województwa, a wskazani przez:

a) Konwent Starostów (1 członek),

b) Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski (1 członek),

c) Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (1 członek),

d) Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (1 członek),

e) Metropolitę Krakowskiego (1 członek).

3. Członkostwo w Komisji Medalu nie ma charakteru kadencyjnego, ustaje po rekomendowaniu innej osoby przez reprezentowany podmiot.

4. Komisja Medalu na pierwszym swoim posiedzeniu ustali zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy członków regulamin swojego działania.

§ 6. Rekomendacji nadania Medalu udziela Komisja Medalu na podstawie szczegółowych zasad określonych w swoim regulaminie działania.

§ 7. 1. Medal jest wręczany wspólnie przez Marszałka Województwa i Przewodniczącego Sejmiku Województwa, zasadniczo na Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego.

2. Wręczenie Medalu powinno mieć charakter uroczysty. Towarzyszy mu laudacja podkreślająca osiągnięcia i zasługi osoby wyróżnionej Medalem.

§ 8. 1. Każdy przyznany Medal otrzymuje kolejny numer w danym stopniu, który nanosi się na obrzeże, z prawego boku.

2. Wraz z medalem wręczana jest miniatura Medalu oraz pamiątkowa kopia uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego.

3. Miniaturę Medalu nosi się na ubiorze z kołnierzem wykładanym w butonierce (dziurce lewej klapy), na ubiorach o innym kroju na lewej stronie piersi na tej samej wysokości.

§ 9. 1. Ewidencję nadanych Medali oraz całokształt obsługi kancelaryjno - technicznej w tym zakresie zapewnia Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

2. Koszt wykonania Medalu oraz wydatki związane z jego nadaniem pokrywane są z budżetu Województwa Małopolskiego.

3. Wtórników Medalu, miniatury Medalu oraz pamiątkowej kopii uchwały nie wydaje się.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00