Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 449 poz. 3306

Uchwała nr LV/361/2010 Rady Miasta Mszana Dolna

z dnia 12 lipca 2010r.

w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie - Miasto Mszana Dolna oraz jej jednostkom podległym a także wskazanie organów do tego uprawnionych

Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 i art.40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zmianami), art. 59 ust.1, 2 i 3, art. 60 i art.61 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1240 z 2009r. ze zmianami) oraz art.4 ust.1 i art.13 ust.2 ustawy z dnia 20 lipca 2000r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektorych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2010r. Nr 17, poz.95) - Rada Miasta Mszana Dolna uchwala co następuje:

§ 1. Określa się szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty przypadających Gminie Miasto Mszana Dolna oraz jej jednostkom podległym, należności pieniężnych, mających charakter cywilnoprawny, od osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1. należności - oznacza to należność główną lub odsetki za zwłokę albo kary umowne, przy czym kwoty należności tego samego dłużnika wynikające z różnych tytułów - nie sumuje się.

2. dłużniku - oznacza to osobę fizyczną, osobę prawną, a także jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej

3. uldze - oznacza to rozłożenie na raty lub odroczenie terminu zapłaty należności

4. kosztach dochodzenia - oznacza to koszty sądowe, koszty zastępstwa procesowego, opłaty pocztowe, koszty egzekucyjne oraz inne niezbędne koszty poniesione w celu przymusowego dochodzenia zapłaty należności

5. kosztach egzekucji - oznacza to opłaty egzekucyjne i zwrot wydatków poniesionych w celu przeprowadzenia egzekucji

§ 3. 1. Do umarzania należności i udzielania ulg uprawniony jest Burmistrz Miasta.

2. Umarzanie należności przekraczającej kwotę 2.000,00zł wymaga uzyskania pozytywnej opinii Komisji Budżetowej Rady Miasta Mszana Dolna

3. Przez należność o której mowa w ust. 2 rozumie się należność główną wraz z kwotą naliczonych odsetek.

§ 4. Burmistrz Miasta Mszana Dolna jest również uprawniony do umarzania kwoty naliczonych odsetek oraz innych należności ubocznych z zastrzeżeniem §3 ust.2.

§ 5. 1. Należność może być umorzona w całości lub w części, jeżeli ustalone w toku postępowania wyjaśniającego okoliczności wykażą, że wymaga tego ważny interes dłużnika lub interes publiczny w szczególności:

a) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji należności

b) w wyniku postępowania egzekucyjnego stwierdzono, że dłużnik nie posiada majątku, z którego można by dochodzić należności

c) należności nie odzyskano w toku postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego

d) przed wszczęciem egzekucji okaże się, że dłużnik lub osoby pozostające na jego utrzymaniu byliby pozbawieni niezbędnych środków na utrzymanie

e) dłużnik zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub nie można ustalić jego następców prawnych

f) nie można ustalić miejsca zamieszkania dłużnika

g) przemawiają za tym uzasadnione względy społeczne i gospodarcze.

2. Należność może być umorzona na uzasadniony wniosek dłużnika.

3. Dopuszcza się możliwość umorzenia z urzędu, jeżeli podstawy umorzenia o których mowa w ust. 1 potwierdzone są dokumentami znajdującymi się w posiadaniu Urzędu Miasta lub jednostek organizacyjnych Miasta Mszana Dolna.

4. Umorzenie należności, za którą odpowiada więcej niż jeden dłużnik może nastąpić gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą wobec wszystkich dłużników.

5. Jeżeli umorzenie obejmuje część należności, wówczas wyznacza się termin zapłaty pozostałej do zapłaty należności. W takim przypadku dłużnik powinien być pouczony, że niedotrzymanie terminu zapłaty pozostałej części należności może skutkować odstąpieniem od umorzenia.

6. Umorzenie należności może także obejmować tylko odsetki

§ 6. 1. Na wniosek dłużnika można odroczyć termin zapłaty całości lub części należności, a także rozłożyć na raty płatność całości lub części należności jeżeli przemawiają za tym udokumentowane trudności płatnicze dłużnika, interes Miasta Mszana Dolna lub jednostek organizacyjnych Miasta nie stoi temu na przeszkodzie, a zastosowanie ulgi rokuje zapłatę należności w całości lub w części.

2. Od należności do której zastosowano ulgę w spłacie nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia udzielenia ulgi do dnia upływu terminu zapłaty.

3. Jeżeli dłużnik nie spłaci należności albo jej części w określonym terminie odpowiednio należność albo jej cześć staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami należnymi od dnia wymagalności.

§ 7. Umorzenie należności o których mowa w § 5 oraz udzielenie ulg o których mowa w § 6 następuje:

a) w odniesieniu do należności wynikających ze stosunków administracyjno - prawnych w drodze decyzji

b) w odniesieniu do należności wynikających ze stosunków cywilno - prawnych - w drodze umowy stron, zawartej w formie pisemnej.

§ 8. Sprawy w oparciu o złożone wnioski o umorzenie należności, oraz udzielenie ulg prowadzą właściwi merytorycznie pracownicy Urzędu Miasta.

§ 9. Ulgi dla przedsiębiorców stanowiące pomoc publiczną, mogą być udzielane jako pomoc de minimis na wniosek podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą spełniającego warunki określone w § 5 lub § 6 oraz warunki konieczne dla uzyskania takiej pomocy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006)

§ 10. Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc określoną w § 9 zobowiązany jest do przedstawienia Burmistrzowi Miasta Mszana Dolna, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy:

1)wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie oraz informacji o każdej innej pomocy niż de minmis w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych, w związku z którymi będzie udzielona niniejszą uchwałą pomoc de minimis ;

2)oświadczeń, że przedsiębiorca nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu pkt 9-11 Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. UE C Nr 244 z 1.10.2004 r.).

§ 11. W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania administracyjnego.

§ 12. Zobowiązuje się Burmistrza Miasta Mszana Dolna do informowania Rady Miasta o wydanych decyzjach dotyczących umorzenia należności w terminach półrocznych.

§ 13. Wnioski o umorzenie należności i udzielenie ulg złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały i będące w toku postępowania podlegają rozpoznaniu w trybie i na zasadach określonych dotychczas obowiązującą uchwałą.

§ 14. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Mszana Dolna.

§ 15. Traci moc uchwała Nr XXI/132/2008 Rady Miasta Mszana Dolna z dnia 21 stycznia 2008 r.

§ 16. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Miasta

mgr Eugeniusz Sieja

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00