Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 434 poz. 3185

Uchwała nr XLVI/336/2010 Rady Gminy Wielka Wieś

z dnia 1 lipca 2010r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacaniu należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Wielka Wieś i jej jednostkom organizacyjnym

Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (T. J.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) w związku z art. 59 ust. 1, 2, i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. nr 157, poz. 1240 ze zm.), Rada Gminy Wielka Wieś uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwała niniejsza określa szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg: umarzania oraz odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Wielka Wieś lub jej jednostkom organizacyjnym, zwanych dalej "należnościami" wobec osób fizycznych, osób prawnych orz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej "dłużnikami".

§ 2. 1) Należności cywilnoprawne mogą być umorzone w całości wyłącznie w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, jeżeli:

1. dłużnik będący osobą fizyczną - zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawił majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6 000 zł;

2. dłużnik nie będący osobą fizyczną - został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

3. zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

4. dłużnik będący jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej uległ likwidacji;

5. zachodzi ważny interes publiczny;

6. zachodzi ważny interes dłużnika

7. nie można ustalić dłużnika lub miejsca jego pobytu;

8. jest to uzasadnione szczególnie ważnymi względami społecznymi lub gospodarczymi;

9. zachodzi ważny interes dłużnika, w szczególności ściągnięcie należności zagraża egzystencji dłużnika lub jego rodziny albo dalszemu funkcjonowaniu.

2) Umorzenie należności z przyczyn wymienionych w ust. 1 pkt 1-8 może nastąpić z urzędu lub na wniosek dłużnika, a z przyczyn wymienionych w ust. 1 pkt 9 - wyłącznie na wniosek dłużnika.

3) Należności cywilnoprawne powstałe w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami mogą być umarzane wyłącznie z przyczyn wymienionych w ust. 1 pkt 1-5 i 9.

4) Wniosek o umorzenie należności powinien być należycie umotywowany. Przed umorzeniem należności należy przeprowadzić wszechstronne postępowanie wyjaśniające i podjąć próby ściągnięcia należności.

5) W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego zobowiązane są także inne osoby, należności, o których mowa w ust. 1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umorzenia spełnione są wobec wszystkich dłużników. Postanowienia ust. 2 i 3 stosuje się.

6) Należność może zostać umorzona w całości, jeżeli zastosowanie innej ulgi przewidzianej w niniejszej Uchwale jest niemożliwe lub niewystarczające.

§ 3. 1) W stosunku do należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny - na wniosek dłużnika - mogą być przyznane następujące ulgi:

1. należność może zostać umorzona w części;

2. termin spłaty całości lub części należności może zostać odroczony;

3. płatność całości lub części należności może zostać rozłożona na raty;

2) Ulgi wymienione w ust. 1 mogą zostać udzielone, jeżeli będzie to uzasadnione względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem publicznym.

3) Wniosek o udzielnie ulgi należności powinien być należycie umotywowany. Przed przyznaniem ulgi należy przeprowadzić wszechstronne postępowanie wyjaśniające.

§ 4. Umarzanie, odraczanie terminu spłat oraz rozkładanie na raty spłat należności wobec przedsiębiorców w rozumieniu przepisu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (T.J.: Dz. U. z 2007r., nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) stanowi pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (T.J.: Dz. U. z 2007r., nr 59, poz. 404 z późn. zm.).

§ 5. W przypadku braku możliwości zaspokojenia należności w formie pieniężnej należność może być, na wniosek dłużnika, zamieniona na świadczenie rzeczowe lub usługi, odpowiadające wartości należności. Postanowienia § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio. Ponadto należy brać pod uwagę realną wartość świadczeń rzeczowych i usług oraz ich przydatność dla Gminy

§ 6. 1) Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia złożenia wniosku o udzielenie ulgi do dnia zastosowania ulgi.

2) Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono albo nie spłaci w pełnej wysokości ustalonych rat, należność pozostała do zapłaty staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami liczonymi w pełnej wysokości do dnia zapłaty.

§ 7. Zastosowana ulga może być cofnięta, jeżeli wyjdzie na jaw, że dowody, na podstawie których udzielono ulga, okazały się fałszywe bądź ulga została przyznana w wyniku przestępstwa albo dłużnik wprowadził wierzyciela w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę zastosowania ulgi.

§ 8. 1) Do umarzania, odraczania terminu spłat oraz rozkładania na raty spłat należności uprawnieni są:

1. Wójt Gminy Wielka Wieś w zakresie należności Gminy Wielka Wieś oraz kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych - w zakresie ich należności, jeżeli kwota należności nie przekracza jednorazowo 5.000,00 zł (słownie: pięć tysięcy złotych);

2. Wójt Gminy Wielka Wieś w zakresie należności Gminy Wielka Wieś oraz kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych - w zakresie ich należności, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Budżetowej Rady Gminy Wielka Wieś, jeżeli kwota należności jednorazowo przekracza 5.000,00 zł (słownie: pięć tysięcy złotych).

2) Przez kwotę należności rozumie się wysokość należności głównej wraz z odsetkami, przyznanymi kosztami postępowania i innymi należnościami ubocznymi.

3) Kwoty należności tego samego dłużnika wynikające z różnych tytułów nie ulegają kumulacji.

§ 9. 1) Umarzanie należności i udzielanie innych ulg następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego - w formie pisemnej pod rygorem nieważności, w drodze porozumienia.

2) W przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1,2,4 i 5, umorzenie należności następuje w drodze jednostronnego oświadczenia woli.

§ 10. 1) Osoby uprawnione do umarzania, odraczania terminu spłat oraz rozkładania na raty spłat należności, po zakończeniu roku budżetowego przedstawią Wójtowi Gminy Wielka Wieś sprawozdanie dotyczące zakresu realizacji niniejszej Uchwały w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego - zgodnie z Załącznikiem Nr 1 do niniejszej Uchwały.

2) Wójt Gminy Wielka Wieś przedstawia Radzie Gminy Wielka Wieś w sprawozdaniu rocznym z wykonania budżetu pełny zakres umorzonych, odroczonych i rozłożonych na raty należności - zgodnie z Załącznikiem nr 2 do niniejszej Uchwały.

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Wielka Wieś.

§ 12. Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady

Stanisław Kasprzyk


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLVI/336/2010
Rady Gminy Wielka Wieś
z dnia 1 lipca 2010 r.

Lp.

Nazwa dłużnika

Tytuł dłużnika

Kwota zaległości

Realizacja Uchwały

Liczba rat

Termin odroczenia, rozłożenia na raty /ostatnia rata/

Kwota umorzenia

Kwota odroczenia terminu płatności

Kwota rozłożenia na raty

należność główna

odsetki i należności uboczne

należność główna

odsetki i należności uboczne

należność główna

odsetki i należności uboczne

należność główna

odsetki i należności uboczne

1

2

3

4a

4b

5a

5b

6a

6b

7a

7b

8

9

Przewodniczący Rady

Stanisław Kasprzyk


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XLVI/336/2010
Rady Gminy Wielka Wieś
z dnia 1 lipca 2010 r.

Lp.

Tytuł
zadłużenia

Ilość dłużników

Kwota zaległości

Realizacja Uchwały

Kwota umorzenia

Kwota odroczenia terminu płatności

Kwota rozłożenia na raty

należność główna

odsetki i należności uboczne

należność główna

odsetki i należności uboczne

należność główna

odsetki i należności uboczne

należność główna

odsetki i należności uboczne

1

2

3

4a

4b

5a

5b

6a

6b

7a

7b

Przewodniczący Rady

Stanisław Kasprzyk

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00