Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 425 poz. 3068

Uchwała nr L/266/2010 Rady Miejskiej w Grybowie

z dnia 12 lipca 2010r.

w sprawie Regulaminu Wynagradzania Nauczycieli

Działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U z 2001r Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 30 ust. 6, 6a , 33,34,49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r - Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz. U z 2006r Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) oraz rozporządzenia MENiS z dnia 31 stycznia 2005r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.) Rada Miejska w Grybowie uchwala, co następuje:

§ 1. Regulamin określa wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nagród, dodatku motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz szczegółowe warunki ich przyznawania, szczegółowe warunki przyznawania dodatku za wysługę lat,a także szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli.

§ 2. Ilekroć w regulaminie jest mowa bez bliższego określenia o:

1)szkole- należy przez to rozumieć :przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum

2)dyrektorze lub wicedyrektorze- należy przez to rozumieć : dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum

3)nauczycielach- należy przez to rozumieć: nauczyciela, dyrektora, wicedyrektora

4)Burmistrz - należy przez to rozumieć Burmistrza Miasta Grybów

§ 3. 1. Nauczycielowi przysługuje dodatek motywacyjny w zależności od osiąganych wyników. Przy ustalaniu prawa do tego dodatku oraz jego wysokości uwzględnia się:

1)uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno- wychowawczych potwierdzonych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach i olimpiadach,

2)umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki,

3)jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, a w szczególności:

a) dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub urządzeń szkolnych,

b) prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,

c) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych i powierzonych obowiązków,

d) posiadanie, co najmniej dobrej oceny pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego,

e) przestrzeganie przepisów prawa powszechnie obowiązującego,

f) przestrzeganie dyscypliny pracy,

g) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z rodzicami,

h) zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przeze szkołę,

4)zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust.2 pkt.2 i 3 Karty Nauczyciela a w szczególności:

a) aktywny udział w szkoleniach, nardach i konferencjach,

b) aktywny udział w realizacji innych zadań statutowych placówki,

c) udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych oraz środowiskowych,

d) promowanie szkoły na zewnątrz,

2. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony nie krótszy niż 1 miesiąc i nie dłuższy niż 6 miesięcy

3. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczycieli ustala dyrektor szkoły w granicach przyznanych szkole środków, a dla Dyrektora szkoły Burmistrz Miasta. Dodatek ten nie może przekroczyć 40% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego z tytułem zawodowym mgr z przygotowaniem pedagogicznym.

4. Wielkość środków budżetowych przeznaczonych na wypłatę dodatków motywacyjnych stanowi co najmniej 5% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego z tytułem zawodowym mgr z przygotowaniem pedagogicznym ustalonej na etat kalkulacyjny w skali roku. Wysokość środków jest proporcjonalna do liczby etatów w danej placówce.

1)Wysokość funduszu określa Burmistrz Miasta w ramach zaplanowanych środków w uchwale budżetowej na dany rok.

2)Wielkość środków przeznaczonych na dodatek motywacyjny dla nauczycieli stanowi 80% funduszu określonego w budżecie na ten cel , a dla dyrektorów 20%.

§ 4. 1. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły,albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły, przysługuje dodatek funkcyjny.

2. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora określa poniższa tabela.

Stanowisko

dodatek w %

Dyrektor szkoły (przedszkola) liczącej :
do 9 oddziałów
10-24 oddziałów
25 i więcej oddziałów


10-30%
20-60%
30-70%

3. Dodatek funkcyjny dla wicedyrektorów nie może przekroczyć 80% dodatku funkcyjnego dyrektora i nie może być niższy niż 50% dodatku funkcyjnego dyrektora

4. Dodatek funkcyjny dla innych stanowisk kierowniczych w szkole nie może przekroczyc 40% dodatku funkcyjnego dyrektora i nie może być niższy niż 25% dodatku dyrektora.

5. Dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielom, którym powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie. W tych przypadkach prawo do dodatku powstaje od pierwszego dnia po upływie jednomiesięcznego okresu pełnienia tych obowiązków i gaśnie z pierwszym dniem miesiaca następujacego po zaprzestaniu pełnienia tych obowiązków.

6. Dodatek funkcyjny przysługuje również nauczycielowi z tytułu:

1)sprawowania funkcji opiekuna stażu w wysokości 3%

2)powierzenia wychowawstwa klasy w szkole,przedszkolu w wysokości:

a) do 12 uczniów w oddziale 3%

b) od 13 do 24 uczniów w oddziale 4%

c) powyżej 24 uczniów w oddziale 5%

7. Dodatek funkcyjny przysługuje również z tytułu sprawowania funkcji doradcy metodycznego w wysokości od 5% do 20%

8. Za podstawę wyliczenia kwoty dodatków wymienionych w ust.2,6 i 7 przyjmuje sie minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy mgr z przygotowaniem pedagogicznym.

9. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektorów ustala Burmistrz Miasta ,a dla wicedyrektorów oraz innych nauczycieli uprawnionych do tego dodatku ustala dyrektor szkoły.

10. Dodatek funkcyjny przyznawany jest od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, a jeżeli powierzenie stanowiska nastąpiło pierwszego dnia miesiąca- od tego dnia.

11. Dodatek funkcyjny przyznawany jest na okres roku szkolnego.

§ 5. 1. Nauczycielowi, któremu z uwagi na wykonywanie zadania posiada prawo do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych dodatki te ulegają sumowaniu.

2. Dodatek funkcyjny wypłaca się w terminie wypłaty wynagrodzenia.

§ 6. 1. Nauczycielom poszczególnych stopni awansu zawodowego przysługuje dodatek za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych lub uciążliwych dla zdrowia warunkach, określonych w odrębnych przepisach w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego.

2. Wysokość dodatku za warunki pracy dla nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły- Burmistrz.

3. Dodatek za warunki pracy wypłaca się w całości, jeżeli nauczyciel realizuje w warunkach trudnych lub uciążliwych cały obowiązujący go wymiar zajęć. Dodatek wypłaca się w wysokości proporcjonalnej, jeżeli nauczyciel realizuje w warunkach trudnych lub uciążliwych tylko część obowiązującego wymiaru zajęć lub jeżeli jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin.

§ 7. 1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat począwszy od pierwszego dnia miesiaca kalendarzowego następujacego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca.

2. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługe lat za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

§ 8. 1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się . z zastrzeżeniem ust. 2 ,dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych i uciążliwych dla zdrowia) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.

2. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć na podstawie art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych dla zdrowia) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru zajęć.

3. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, określa się według wzoru: W=(x1+x2):/X1:y1)+(x2:y2)/ gdzie: W- oznacza tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć, x1,x2- oznacza liczbę godzin na poszczególnych stanowiskach przydzielona nauczycielowi w arkluszu organizacji szkoły, y1,y2- oznacza tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, opiekuńczych, wychowawczych okreslony dla stanowisk w art. 42 ustawy- Karta Nauczyciela oraz paragrafu 1 ustęp 6 i 7 uchwały Nr XLVIII/257/2010 Rady Miejskiej w Grybowie z dnia 27 kwietnia 2010r w sprawie ustalenia obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych dla dyrektorów,wicedyrektorów w przedszkolu i szkołach podporzadkowanych Radzie Miejskiej w Grybowie.

4. Wymiar, o którym mowa w ust. 3 przyjmuje sie w pełnych godzinach tak, że czas zajęć trwający do 0,5 godziny pomisja się a czas zajęć trwający co najmniej 0,5 godziny przyjmuje sie za pełną godzinę.

5. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w ust. 1-2 ustala sie mnożąc tygodniowy obowiązkowy lub realizowany wymiar zajęć przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć trający do 0,5 godziny pomija się, a czas zajęć trwający co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

§ 9. 1. Przez godzinę doraźnych zastępstw rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych za nauczyciela nieobecnego.

2. Doraźne zastępstwa, o których mowa w ust. 1 są płatne jak godziny ponadwymiarowe.

§ 10. Wynagrodzenia za godziny , o których mowa w paragrafie 9 wypłaca się w okresach miesięcznych na podstawie sporządzonego zestawienia zbiorczego zatwierdzonego przez dyrektora szkoły.

§ 11. 1. Ustala się,że fundusz nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno- wychowawcze stanowi, co najmniej 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, z czego do dyspozycji organu prowadzącego pozostaje 0,3% a 0,7% do dyspozycji dyrektora placówki.

2. Wysokość indywidualnej nagrody Burmistrza może wynosić nie więcej niż 80% nagrody Kuratora Oświaty, natomiast nagroda Dyrektora nie może być większa niż 80% nagrody Burmistrza.

3. Nagroda Burmistrza , Dyrektora ma charakter uznaniowy i może być przyznana nauczycielowi, dyrektorowi nie wcześniej niż po przepracowaniu 1 roku w placówce.

4. Do nagrody Burmistrza może być typowany nauczyciel, który posiada co najmniej dobrą ocenę pracy pedagogicznej ustaloną w okresie 5 -ciu ostatnich lat, a ponadto spełnia co najmniej 4 z następujących kryteriów:

1)osiąga dobre wyniki w nauczaniu potwierdzone w sprawdzianach i egzaminach uczniów ,przeprowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne,

2)podejmuje działalność innowacyjną w zakresie wdrażania nowatorskich metod nauczania i wychowania, opracowania autorskich programów i publikacji,

3)osiąga dobre wyniki w nauczaniu, potwierdzone zakwalifikowaniem uczniów do udziału w zawodach lub ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych, zajęciem przez uczniów I-III miejsca w konkursach, zawodach, przeglądach i festwiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich oraz w innych ponadszkolnych konkursach ,

4)posiada udokumentowane osiągnięcia w pracy z uczniami uzdolnionymi lub z uczniami mającymi trudności w nauce,

5)przygotowuje i wzorowo organizuje uroczystości szkolne lub środowiskowe,

6)organizuje imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne lub wypoczynkowe,

7)prowadzi znaczącą działalność wychowawczą w klasie, szkole, placówce poprzez organizowanie wycieczek, udział uczniów w spektaklach teatralnych, koncertach, wystawach i spotkaniach,

8)prawidłowo organizuje i prowadzi letni lub zimowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży,

9)promuje szkołę,przedszkole w środowisku,

10)podejmuje współpracę z instytucjami i organizacjami celem wspomagania działalności statutowej szkoły, przedszkola,

11)bierze udział w zorganizowanych formach doskonalenia zawodowego,

5. Nagrodę Burmistrza Miasta mogą otrzymać dyrektorzy spełniający co najmniej 4 z następujących kryteriów

1)bardzo dobra organizacja szkoły, przedszkola,

2)zapewnienie optymalnych warunków do realizacji zadań statutowych szkoły, przedszkola,

3)osiąganie przez szkołę bardzo dobrych wyników dydaktyczno- wychowawczych, liczny udział w olimpiadach, konkursach, zawodach sportowych,

4)inicjowanie rożnorodnych działań Rady Pedagogicznej służących podnoszeniu jakości pracy szkoły, przedszkola,

5)racjonalne i umiejętne gospodarowanie środkami finansowymi,

6)pozyskiwanie środków pozabudżetowych na rzecz szkoły ,przedszkola,

7)dbanie o bazę szkoły, przedszkola - remonty, prace wykonywane systemem gospodarczym,

8)wszechstronna współpraca ze środowiskiem szkoły, przedszkola,

9)promowania szkoły, przedszkola w środowisku,

10)współpraca z organizacjami i stowarzyszeniami oraz rodzicami w zakresie zapobiegania i usuwania patologii społecznej dzieci i młodzieży,

6. Nagrody Burmistrza oraz Dyrektora przyznawane są:

1)Z okazji Dnia Edukacji Narodowej,

2)Na zakończenie roku szkolnego,

3)Z innych ważnych okazji,

7. Z wnioskiem o przyznanie nagrody dla nauczycieli szkół, przedszkola występują dyrektorzy tych placówek.

8. Z wnioskiem o nagrodę Burmistrza dla nauczycieli szkół mogą wystąpić związki zawodowe po zaopiniowaniu wniosku przez dyrektora szkoły.

9. Z wnioskiem o nagrodę dla Dyrektora może wystąpić Rada Pedagogiczna, organ sprawujący nadzór pedagogiczny, pracownik prowadzący sprawy organizacyjne oświaty w urzędzie, związki zawodowe.

10. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie oraz wymaga zaopiniowania przez Radę Pedagogiczną.

11. Nagrodę Dyrektora szkoły, przedszkola, zwaną dalej nagrodą przyznaje Dyrektor szkoły, przedszkola.

12. Burmistrz Miasta może z własnej inicjatywy przyznać nagrodę nauczycielowi, dyrektorowi. W tym przypadku wniosek nie podlega zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną.

13. Wniosek o przyznanie nagrody Burmistrza należy składać w następujących terminach:

1)do dnia 31 maja - na zakończenie roku szkolnego,

2)do dnia 30 września - z okazji Dnia Edukacji Narodowej,

3)z dwumiesięcznym wyprzedzeniem- z okazji ważnych wydarzeń(święto szkoły, obchody jubileuszu, nadanie sztandaru,imienia szkole),

14. Nauczyciel, Dyrektor, któremu została przyznana nagroda otrzymuje dyplom potwierdzający jej przyznanie a jego odpis zamieszcza się w aktach osobowych.

§ 12. Regulamin został uzgodniony ze związkami zawodowymi.

§ 13. Kwoty wszystkich dodatków określonych w Regulaminie procentowo, po przeliczeniu zaokrągla się do pełnych złotych.

§ 14. Traci moc uchwała Nr XXXIII/164/2009 Rady Miejskiej w Grybowie z dnia 26 lutego 2009r w sprawie ustalenia Regulaminu Wynagradzania Nauczycieli.

§ 15. Wykonanie uchwały zleca się Burmistrzowi Miasta Grybów.

§ 16. Regulamin wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2010r.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Marek Obrębski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00