Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 396 poz. 2795

Uchwała nr XXXVIII/278/10 Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem

z dnia 2 lipca 2010r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg

Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust.1, art. 41 ust.1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz.1591z późn.zm.) oraz art. 59 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz.1240 oraz z 2010r. Nr 28, poz.146) uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. Uchwała określa:

1) zasady, sposób i tryb udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Krościenko n.D lub jej jednostkom podległym, polegających na umorzeniu należności w całości lub w części, odroczeniu terminu spłaty całości lub części należności lub rozłożeniu na raty płatności całości lub części należności, wobec dłużników, którymi są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "dłużnikami",

2) warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną,

3) organ lub osoby uprawnione do udzielania tych ulg.

2. Uchwały nie stosuje się do należności cywilnoprawnych powstałych w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami.

§ 2. 1. Uprawniony organ lub osoba na wniosek dłużnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, może udzielić ulgi w spłacie należności głównej przypadającej Gminie Krościenko n.D lub jednostkom jej podległym poprzez:

1) )umorzenie należność w całości lub w części,

2) odroczenie termin spłaty całości lub części należności,

3) rozłożenie na raty płatność całości lub części należności.

2. Wniosek, o którym mowa w ust.1, powinien zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi oraz jej adresu rozumianego jako miejsce zamieszkania lub pobytu, siedziba albo miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, a nadto treść żądania wraz ze wskazaniem podstawy uprawniającej do zastosowania ulgi, a także dowody uzasadniające to żądanie.

3. Jeżeli wniosek dłużnika zawiera braki formalne, uprawniony organ lub osoba wzywa dłużnika do ich usunięcia w terminie 7 dni, z pouczeniem, że niewypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

4. Uprawniony organ lub osoba zawiadamia dłużnika w formie pisemnej o pozostawieniu jego wniosku bez rozpatrzenia.

5. W przypadku niedotrzymania terminu płatności odroczonej należności bądź terminu płatności którejkolwiek z rat na jakie została rozłożona należność, pozostała do zapłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami liczonymi od dnia następnego po upływie terminu płatności obowiązującego przed odroczeniem terminu płatności lub rozłożeniem na raty spłaty należności.

6. W stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami, stosowanie ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, o których mowa w § 3 ust.1, może stanowić pomoc de minimis w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu o pomocy de minimis (Dz.Urz. UE L 379/5 z dnia 28.12.2006 r.).

7. Podmiot, który chce skorzystać z pomocy de minimis zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:

1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

2) informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis - zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz.U. Nr 53, poz. 311).

§ 3. 1. Należności główne mogą być umarzane z urzędu w całości lub w części, jeżeli:

1) osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł,

2) osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,

4) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji.

2. W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w ust.1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 4. Przepisy o udzielaniu ulg w spłacie należności głównej stosuje się odpowiednio do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności ubocznych.

§ 5. Do stosowania ulg w spłacie należności są uprawnieni:

1) Wójt Gminy Krościenko n.D - bez względu na wartość należności,

2) kierownik jednostki podległej Gminie Krościenko n.D - w odniesieniu do należności przypadających tej jednostce, jeżeli wartość należności głównej nie przekracza kwoty 5.000 złotych.

§ 6. 1. Udzielenie ulgi następuje w formie pisemnej, na podstawie przepisów prawa cywilnego.

2. W przypadkach, o których mowa w § 3 ust.1, umorzenie należności następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli.

§ 7. Przed udzieleniem ulgi uprawniony organ lub osoba przeprowadza postępowanie wyjaśniające, w celu dokładnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności faktycznych, a zwłaszcza ustalenia podstawy do zastosowania ulgi.

§ 8. 1. Wójt Gminy Kroscienko n.D przedstawia Radzie Gminy w Krościenku n.D:

1) wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono ulgi, w roku budżetowym w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, ze wskazaniem rodzaju zastosowanej ulgi oraz wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia;

2) wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy de minimis.

2. Wykazy, o których mowa w ust.1, sporządzane są według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku i przedstawiane Radzie Gminy w Krościenku n.D w rocznym sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy.

§ 9. Traci moc uchwała Nr XLIII/263/2006 Rady Gminy Krościenko n.D z dnia 26 października 2006 r. w sprawie wierzytelności gminnych jednostek organizacyjnych.

§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Krościenko n.D.

§ 11. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Przewodniczący Rady Gminy w Krościenku n.D.

mgr Józef Błażusiak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00