Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 389 poz. 2728

Uchwała nr XLVI/397/2010 Rady Gminy Babice

z dnia 21 maja 2010r.

w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Babice i jej jednostkom podległym, z wyłączeniem należności powstałych w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych Gminie ustawami

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 59 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.)

Rada Gminy Babice uchwala co następuje:

§ 1.

Uchwała określa zasady umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Babice lub jej jednostkom podległym, wobec osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zwanych dalej "dłużnikami" a także wskaże organ lub osobę do tego uprawnioną.

§ 2.

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1)decyzji - rozumie się przez to wyrażone na piśmie oświadczenie woli uprawnionego organu albo ugodę lub porozumienie w sprawie umorzenia należności pieniężnych, odroczenia terminu zapłaty lub rozłożenia na raty;

2)wierzytelności rozumie się przez to należność pieniężną (należność główną) przypadającą od jednego dłużnika wraz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia należności (należności uboczne) według stanu w chwili podejmowania decyzji, a jeżeli należność główna została zapłacona i pozostały do zapłaty odsetki i koszty - sumę tych należności ubocznych;

3)minimalnym wynagrodzeniu - rozumie się przez to kwotę minimalnego wynagrodzenia ogłaszaną corocznie w Monitorze Polskim przez Prezesa Rady Ministrów;

4)organie lub osobie uprawnionej - rozumie się przez to odpowiednio Wójta lub kierownika jednostki podległej Gminy Babice.

§ 3. 1. Wierzytelność mająca charakter cywilnoprawny może zostać umorzona w całości lub w części, jeżeli:

1)w wyniku postępowania egzekucyjnego (likwidacyjnego lub upadłościowego) lub na podstawie innych okoliczności lub dokumentów stwierdzono, że dłużnik nie posiada majątku, z którego można by dochodzić należności;

2)w wyniku egzekucji z majątku dłużnika, dłużnik lub osoby pozostające na jego utrzymaniu byliby pozbawieni niezbędnych środków utrzymania;

3)dłużnik zmarł nie pozostawiając majątku;

4)dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców;

5)jest oczywiste, że w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym tej wierzytelności nie uzyska się kwoty przewyższającej koszty dochodzenia i wydatki egzekucyjne;

6)nie można ustalić osoby dłużnika lub miejsca jej pobytu;

7)wierzytelności nie zostały ściągnięte w toku postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego, w tym ugody bankowej lub są przedawnione.

2. Wierzytelność może być również umorzona w całości lub części mimo braku okoliczności wymienionych w ust.1, jeżeli przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykaże, że za umorzeniem przemawiają szczególne względy gospodarcze lub społeczne.

3. Wierzytelność główna z tytułu odszkodowania za zagarnięcie mienia gminnego nie może być umorzona przed upływem dziesięciu lat od daty popełnienia tego przestępstwa, chyba że zachodzą okoliczności określone w ust. 1 pkt 3 i 4.

4. Wierzytelność główna z tytułu odpowiedzialności za niedobór mienia może być umorzona z powodu braku możliwości ustalenia osoby dłużnika.

§ 4. 1. Umorzenie wierzytelności, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik może nastąpić, gdy okoliczności określone w § 3 pkt. 1 uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich zobowiązanych.

2. Umorzenie wierzytelności głównej pociąga za sobą umorzenie wierzytelności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części wierzytelności głównej, w odpowiednim stosunku do należności głównej podlegają umorzeniu wierzytelności uboczne.

3. Jeżeli decyzja o umorzeniu dotyczy tylko części wierzytelności, w decyzji należy określić termin zapłaty pozostałej części wierzytelności. Jeżeli dłużnik nie dotrzymał terminu zapłaty, decyzja o umorzeniu może być w całości zmieniona.

§ 5. 1. W przypadkach gospodarczo uzasadnionych lub zasługujących z innych przyczyn na uwzględnienie upoważnia się, w przypadku Urzędu Gminy w Babicach - Wójta oraz w przypadku jednostek podległych - kierowników tych jednostek, do odraczania terminu zapłaty całości lub części wierzytelności, rozkładania na raty na wniosek dłużnika, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes wierzyciela

1)rozłożenie spłaty wierzytelności nie może przekroczyć 24 miesięcy;

2)przesunięcie terminu zapłaty wierzytelności nie może przekroczyć 12 miesięcy.

2. Od wierzytelności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, za okres od wydania decyzji do upływu terminu każdej raty określonej w decyzji, nie pobiera się odsetek za zwłokę.

3. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości rat ustalonych w decyzji, to pozostała do spłaty wierzytelność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę do dnia zapłaty.

4. Nie nalicza się odsetek za zwłokę, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby kosztów przesyłki poleconej.

§ 6.

W stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami, stosowanie umorzeń, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności stanowiących pomoc publiczną, odbywać się będzie w ramach pomocy de minimis z uwzględnieniem warunków określonych w Rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. WE L 379 z 28.12.2006 r.).

§ 7.

Wierzytelność może być umorzona na wniosek dłużnika w przypadku określonym w § 3 ust. 1 pkt. 2, 5 i 7 a w przypadkach określonych w § 3 ust. 1 pkt. 1, 3, 4-7 - również z inicjatywy wierzyciela. Odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie płatności wierzytelności na raty może nastąpić jedynie na wniosek dłużnika.

§ 8.

Organ uprawniony zmienia swoją decyzję o umorzeniu lub udzieleniu ulg w spłacaniu wierzytelności jeżeli wyjdzie na jaw, że dowody, na podstawie których wierzytelność umorzono lub udzielono ulg w jej spłacaniu okazały się fałszywe bądź, że decyzja została wydana w wyniku przestępstwa albo, że dłużnik wprowadził organ w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę decyzji.

§ 9.

Organami uprawnionymi do umarzania wierzytelności oraz odraczania i rozkładania na raty spłaty wierzytelności są:

1)Wójt - w stosunku do wierzytelności przysługujących Urzędowi Gminy w Babicach oraz w stosunku do wierzytelności przysługujących jej jednostkom podległym, jeżeli ich wysokość jest równa lub przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na rok, w którym podejmowana jest decyzja o udzieleniu ulgi,

2)Kierownicy jednostek podległych - w stosunku do wierzytelności przysługujących danej jednostce do kwoty nie przekraczającej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

§ 10.

Umorzenie może nastąpić po dokładnym wyjaśnieniu stanu faktycznego i stwierdzeniu istnienia okoliczności uzasadniających umorzenie. Każda sprawa wymaga indywidualnego rozpatrzenia.

§ 11.

Zobowiązuje się kierowników jednostek podległych Gminy Babice i kierowników właściwych merytorycznie referatów Urzędu Gminy w Babicach do kompletowania niezbędnych w sprawie dokumentów oraz w przypadku konieczności składania wniosków do Wójta, załączania ich do tego wniosku.

§ 12.

Podstawę do podjęcia decyzji o umorzeniu, odroczeniu lub rozłożeniu na raty wierzytelności stanowią następujące dokumenty:

1)Wniosek dłużnika wraz z załączonymi dokumentami uzasadniającymi wniosek (np. zeznanie podatkowe PIT, CIT, odcinek renty, emerytury, zaświadczenie z Urzędu Pracy, zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości wynagrodzenia, informacja z OPS i inne),

2)Uzasadnienie kierownika jednostki podległej Gminy Babice lub kierownika właściwego merytorycznie referaty Urzędu Gminy w Babicach.

§ 13.

Umorzenie wierzytelności nie uprawnia kierowników jednostek podległych Gminy Babice do wystąpienia o dotację z budżetu gminy z tytułu dokonanych umorzeń.

§ 14.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Babice oraz kierownikom jednostek podległych Gminy Babice.

§ 15.

Traci moc Uchwała Nr XLVII/390/2006 Rady Gminy Babice z dnia 27 października 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności Gminy Babice i jej jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja Podatkowa oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, a także organów do tego uprawnionych.

§ 16.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Babice

mgr Halina Sędzielarz

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00