Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 302 poz. 2063

Uchwała nr XXXVI/373/2010 Rady Gminy Czarny Dunajec

z dnia 28 maja 2010r.

w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Czarny Dunajec dla obszaru "Pieniążkowice - 3"

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717z późn. zm.) Rada Gminy w Czarnym Dunajcu, po stwierdzeniu zgodności projektu zmiany planu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Czarny Dunajec, uchwala, co następuje:

§ 1.

1. Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Czarny Dunajec, dla obszaru "Pieniążkowice - 3".

2. Granice obszaru objętego ustaleniami zmiany planu określa rysunek planu, stanowiący jako Załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, integralną część zmiany planu.

3. Uchwalając niniejszą zmianę planu, Rada Gminy w Czarnym Dunajcu, stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.), rozstrzyga jednocześnie o sposobie realizacji, zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz o zasadach ich finansowania.

4. Rozstrzygnięcia, o których mowa w ust. 3, zawarte są w Załączniku Nr 2 do niniejszej uchwały.

1)planie - rozumie się przez to zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Czarny Dunajec, dla obszaru "Pieniążkowice - 3", której ustalenia zawarte są w treści niniejszej uchwały oraz na rysunku planu,

§ 2.

1. Ilekroć w dalszej treści niniejszej uchwały jest mowa o:

1)planie - rozumie się przez to zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Czarny Dunajec, dla obszaru "Pieniążkowice - 3", której ustalenia zawarte są w treści niniejszej uchwały oraz na rysunku planu,

2)ustawie - rozumie się przez to przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.).

2. Użyte w planie pojęcia, których znaczenie określają przepisy odrębne, należy interpretować wg stanu prawnego obowiązującego w dniu uchwalenia planu.

3. Wszelkie zmiany zagospodarowania terenu, polegające w szczególności na rozbudowie, przebudowie lub lokalizacji nowych obiektów budowlanych, dopuszczalne są pod warunkiem zgodności:

1)z ustaleniami planu,

2)z przepisami powszechnie obowiązującymi oraz z przepisami prawa miejscowego.

§ 3.

Rysunek planu zawiera:

1)oznaczenia formalne: granice obszaru objętego ustaleniami zmiany planu, określenie skali rysunku planu i legendę,

2)oznaczenia dyspozycji przestrzennych ustaleń planu, w tym m.in. linie rozgraniczające tereny o określonym przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania wraz z oznaczeniami tych terenów oraz linie zabudowy,

3)oznaczenia o charakterze informacyjnym, nie będące ustaleniami planu,

4)wyrys ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Czarny Dunajec z oznaczeniem granic obszaru objętego ustaleniami planu.

§ 4.

1. W granicach obszaru objętego ustaleniami planu wyznacza się:

1)teren projektowanej oczyszczalni ścieków położony w obszarze bezpośredniego zagrożenia powodzią ("1.NO/ZZ"),

2)teren wód otwartych i zieleni ochronnej wzdłuż cieków ("1.RW").

2. Teren projektowanej oczyszczalni ścieków położony w obszarze bezpośredniego zagrożenia powodzią ("1.NO/ZZ") przeznacza się na cele realizacji komunalnej oczyszczalni ścieków wraz z niezbędnymi dla jej funkcjonowania obiektami i urządzeniami oraz dla towarzyszących urządzeń związanych z jej działaniem, jak np. punkt zlewny itp., a także dla zieleni o charakterze izolacyjnym i ochronnym.

3. Teren wód otwartych i zieleni ochronnej wzdłuż cieków ("1.RW") przeznacza się dla utrzymania i wprowadzania obudowy biologicznej wód płynących w postaci zieleni łęgowej, zadrzewień i zakrzewień oraz gospodarki wodnej związanej z właściwym utrzymaniem koryt oraz działań związanych z ochroną przeciwpowodziową i przeciwerozyjną.

4. W terenach, o których mowa w ust. 1-3, dopuszcza się lokalizację urządzeń komunikacji oraz infrastruktury technicznej dla potrzeb lokalnych, w tym nie związanych bezpośrednio z podstawowym przeznaczeniem terenu.

5. Ustala się poniższe zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego oraz ochrony krajobrazu:

1)z uwagi na silną ekspozycję obiektu oczyszczalni lokalizowanej w otwartej, niezabudowanej przestrzeni Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, należy stosować szczególnie staranne rozwiązania w zakresie układu zabudowy i formy obiektów; nie dopuszcza się form zagospodarowania agresywnych lub dysharmonijnych w stosunku do otaczającego krajobrazu;

2)budynki należy sytuować na działce szczytowo tj. dłuższym bokiem prostopadle do drogi wojewódzkiej, z uwzględnieniem nieprzekraczalnych linii zabudowy, których położenie określa rysunek planu,

3)w granicach inwestycji należy zachować co najmniej 30 % powierzchni terenu biologicznie czynnej,

4)należy wprowadzić skomponowany układ zieleni niskiej i wysokiej, ekranującej widokowo obiekty kubaturowe i urządzenia oczyszczalni; układ zieleni, głównie z gatunków rodzimych, powinien nawiązywać do charakteru istniejącego pasma zieleni wzdłuż potoku Piekielnik.

6. Ustala się następujące warunki kształtowania zabudowy:

1)forma architektoniczna obiektów budowlanych powinna być kształtowana w nawiązaniu do tradycyjnej architektury Podhala, z zastosowaniem tradycyjnych materiałów wykończeniowych,

2)liczbę kondygnacji nadziemnych budynków ogranicza się do dwóch, przy czym kondygnacja druga dopuszczalna jest wyłącznie jako poddasze użytkowe w kubaturze dachu,

3)wysokość budynków, liczoną od poziomu terenu do kalenicy dachu, ogranicza się do 9,0 m,

4)obowiązuje stosowanie tradycyjnych form dachów dwuspadowych, z dopuszczeniem dachów wielospadowych, jeśli forma ta wynika z rzutu budynku, z kalenicą równoległą do podłużnej osi budynku, o jednakowym kącie nachylenia głównych połaci dachowych, wynoszącym od 40O do 52O; pokrycie dachów w kolorze stonowanej zieleni,

5)w przypadku konieczności stosowania dachów o znacznej rozpiętości (powyżej 14 metrów), wynikającej z technologii obiektu, dopuszcza się zastosowanie dachu o zmniejszonym kącie nachyleniu połaci, wynoszącym co najmniej 25 O,

6)okapy dachu powinny być wysunięte poza lico budynku, na co najmniej 0,6 metra; linię okapu należy sytuować nie wyżej niż 3,5 m nad poziomem terenu,

7)nie dopuszcza się stosowania dachów o różnym kącie nachylenia głównych połaci w jednym budynku.

§ 5.

1. Cały obszar objęty ustaleniami planu uznaje się za obszar bezpośredniego zagrożenia powodzią w rozumieniu przepisów odrębnych, dotyczących ochrony przed powodzią,

2. Podstawę dla ustalenia ust. 1 stanowi linia zasięgu występowania zalewów powodziowych o prawdopodobieństwie przewyższenia p = 1 %, określoną w "Studium określającym granice obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią dla terenów nieobwałowanych w zlewni górnego Dunajca do ujścia Popradu", sporządzonym przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z siedzibą w Krakowie. Orientacyjną granicę zasięgu zalewów p = 1 %, przebiegającą poza granicami obszaru objętego ustaleniami planu, uwidoczniono na rysunku planu.

3. W obszarze bezpośredniego zagrożenia powodzią obowiązują zakazy, nakazy, dopuszczenia i ograniczenia wynikające z przepisów odrębnych dotyczących ochrony przed powodzią.

4. Realizacja działań objętych zakazami, o których mowa w ust. 3, może być dopuszczona wyłącznie w drodze decyzji dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej, jeżeli nie utrudni to ochrony przed powodzią.

5. Cały obszar objęty ustaleniami planu położony jest w obrębie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 440 "Dolina kopalna Nowy Targ". W celu ochrony zasobów wód podziemnych ustala się:

1)ochronę przed zainwestowaniem cieków wodnych oraz terenów ich obudowy biologicznej,

2)zastosowanie rozwiązań zabezpieczających przed zanieczyszczeniem wód, w tym wykluczenie możliwości dłuższego składowania i przeróbki osadów powstających w oczyszczalni, przy zabezpieczeniu przed przenikaniem ewentualnych odcieków do podłoża.

§ 6.

1. Cały obszar objęty ustaleniami planu położony jest w granicach Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, utworzonego rozporządzeniem Nr 92/06 Wojewody Małopolskiego z dnia 24 listopada 2006 r. w sprawie Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego Nr 806, poz. 4862).

2. Sposób zagospodarowania terenów powinien uwzględniać wymogi wynikające z rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, z których dotyczące obszaru objętego ustaleniami planu wymieniono poniżej:

1)ustalenia dotyczące czynnej ochrony ekosystemów, w celu zachowania ich trwałości oraz zwiększenia różnorodności biologicznej, dotyczące w szczególności:

a) w odniesieniu do ekosystemów nieleśnych:

- zachowanie i odtwarzanie korytarzy ekologicznych,

- zachowanie siedlisk chronionych i zagrożonych gatunków roślin, zwierząt i grzybów,

b) w odniesieniu do ekosystemów wodnych:

- utrzymania i tworzenia stref buforowych wzdłuż cieków wodnych jako naturalnej obudowy biologicznej, celem zwiększenia bioróżnorodności oraz ograniczenia spływu substancji biogennych,

- prowadzenia prac regulacyjnych cieków wodnych tylko w zakresie niezbędnym dla ochrony przeciwpowodziowej i w oparciu o zasady dobrej praktyki utrzymania rzek i potoków górskich,

- zachowania i odtwarzania korytarzy ekologicznych opartych o ekosystemy wodne, celem zachowania dróg migracji gatunków;

2)zakazy, z wyłączeniem przypadków określonych w rozporządzeniu, dotyczące w szczególności:

a) realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, w rozumieniu art. 51 ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006 r. Nr 129 poz. 902 i Nr 170 poz. 1217); zakaz nie dotyczy realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzona procedura oceny oddziaływania na środowisko wykazała brak niekorzystnego wpływu na przyrodę Obszaru,

b) likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych,

c) wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających środowisko.

§ 7.

Ustala się następujące zasady podziału nieruchomości:

1)podział nieruchomości uznaje się za zgodny z planem, jeżeli zapewnia możliwość wykorzystania powstających w wyniku podziału działek na cele zgodne z ustalonym w planie przeznaczeniem, przy spełnieniu wymogów planu dotyczących warunków zagospodarowania terenu oraz wymogów wynikających z przepisów odrębnych, w tym zapewnienia dostępu działki do drogi publicznej,

2)dopuszcza się wyłącznie podziały mające na celu uporządkowanie stanu własności oraz dostosowanie granic nieruchomości do wymagań planowanych inwestycji; w związku z powyższym nie określa się minimalnych lub maksymalnych wielkości wydzielanych nieruchomości.

§ 8.

Ustala się następujące zasady kształtowania systemów komunikacji i infrastruktury technicznej:

1)w zakresie obsługi komunikacyjnej:

a) obsługa komunikacyjna obszaru objętego ustaleniami planu odbywać się będzie za pośrednictwem przylegającej bezpośrednio do tego obszaru drogi publicznej,

b) lokalizacja i parametry techniczne włączeń do drogi publicznej (zjazdów) powinny odpowiadać warunkom określonym przez zarządcę drogi z uwzględnieniem przepisów odrębnych,

c) w granicach terenu inwestycji należy zapewnić miejsca parkingowe w ilości nie mniejszej niż 1 miejsce na 1 pracownika,

2)w zakresie zaopatrzenia w wodę:

a) obiekty należy wyposażyć w system wodociągowy, w oparciu o system zbiorowy zaopatrzenia w wodę lub własne ujęcie, z uwzględnieniem wymogów określonych w przepisach odrębnych,

b) przy budowie, rozbudowie lub modernizacji sieci wodociągowej winny być uwzględniane wymogi dotyczące przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego,

3)w zakresie gospodarki ściekowej:

a) projektowana oczyszczalnia ścieków stanowić ma końcowy element systemu odprowadzania ścieków z miejscowości położonych w północnej części gminy Czarny Dunajec (Dział, Odrowąż, Piekielnik, Pieniążkowice, Załuczne),

b) technologia obiektu powinna spełniać wymogi ochrony środowiska określone w przepisach odrębnych,

c) przewiduje się odprowadzenie oczyszczonych ścieków do potoku Piekielnik, graniczącego z obszarem objętym ustaleniami planu, na zasadach ustalonych na podstawie przepisów odrębnych w pozwoleniu wodnoprawnym,

d) gospodarka ściekami technologicznymi z oczyszczalni (woda zużyta do mycia kół pojazdów wjeżdżających do wnętrza obiektów, odbiór odwodnionego osadu, mycie urządzeń i.t.p.) powinna działać w systemie zamkniętym z odprowadzeniem do oczyszczenia,

4)w zakresie systemów energetycznych, gazowych i grzewczych:

a) dopuszcza się możliwość budowy, przebudowy i rozbudowy sieci i urządzeń energetycznych, stosownie do występujących potrzeb,

b) dopuszcza się możliwość realizacji sieci gazowych obsługujących tereny przeznaczone na cele inwestycyjne,

c) w zakresie systemów grzewczych należy stosować rozwiązania techniczne i media grzewcze nieuciążliwe dla środowiska, z zaleceniem ograniczenia paliw stałych,

5)w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi:

a) należy przewidzieć rozwiązania w zakresie zagospodarowania osadów powstających w oczyszczalni,

b) postępowanie z odpadami winno odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach odrębnych oraz w obowiązującym gminnym programie gospodarki odpadami,

c) odpady winny być gromadzone w wyznaczonych do tego celu miejscach oraz wywożone przez wyspecjalizowane jednostki na składowiska położone poza obszarem gminy,

d) należy stosować selektywną zbiórkę odpadów oraz wydzielenie odpadów niebezpiecznych ze strumienia odpadów komunalnych,

e) odpady niebezpieczne (niezależnie od sposobu powstawania - czy to wyodrębnione ze strumienia odpadów komunalnych czy też powstające w procesach technologicznych oczyszczalni) winny być gromadzone i usuwane zgodnie z właściwymi przepisami przez uprawnioną do tego firmę,

6)w zakresie odpadów powstających w oczyszczalni ścieków:

a) odpady powstające w procesie technologicznym oczyszczalni winny być gromadzone w szczelnych pojemnikach, w taki sposób aby w przypadku wystąpienia zagrożenia przez wody powodziowe mogły być wywiezione w trybie alarmowym,

b) w obszarze objętym planem nie dopuszcza się lokalizacji instalacji utylizacji (za wyjątkiem instalacji odwadniania osadu czynnego) i przerobu odpadów z oczyszczalni nawet jeśli byłyby one powiązane technologicznie z procesem oczyszczania,

c) usuwaniem odpadów winna się zajmować koncesjonowana firma.

§ 9.

Wysokość stawki procentowej służącej naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy, ustala się na 10 %.

§ 10.

W granicach obszaru objętego ustaleniami planu tracą moc ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Czarny Dunajec, uchwalonego uchwałą Nr VII / 59 / 2003 Rady Gminy w Czarnym Dunajcu z dnia 30 maja 2003 r. (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego Nr 193, poz. 2408, zm.: ), zmienionego uchwałą Nr XX/203/2008 Rady Gminy w Czarnym Dunajcu z dnia 2 grudnia 2008 r. (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z dnia 15 grudnia 2008 r. Nr 848, poz. 6297).

§ 11.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Czarny Dunajec.

§ 12.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodnicząca Rady

Beata Anna Palenik

Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXXVI/373/2010
Rady Gminy Czarny Dunajec
z dnia 28 maja 2010 r.
Zalacznik1.pdf

Zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Czarny Dunajec, dla Obszaru "Pieniążkowice 3"

Przewodnicząca Rady

Beata Anna Palenik


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXXVI/373/2010
Rady Gminy Czarny Dunajec
z dnia 28 maja 2010 r.

Rozstrzygnięcia Rady Gminy Czarny Dunajec o sposobie realizacji, zapisanych w zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Czarny Dunajec dla obszaru "Pieniążkowice - 3", inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania

Do inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "Pieniążkowice-3" na terenie gminy Czarny Dunajec, stanowiących zadania własne gminy, należy realizacja inwestycji stanowiącej podstawowy cel zmiany planu - tj. oczyszczalni ścieków w Pieniążkowicach wraz z końcowym odcinkiem kanalizacji sanitarnej oraz z innymi niezbędnymi dla funkcjonowania oczyszczalni systemami infrastruktury.

Sposób realizacji inwestycji:

Ze względu niewielką powierzchnię obszaru objętego ustaleniami uchwalanej zmiany planu, systemy powyższe stanowią składową systemów funkcjonujących bądź przewidzianych do realizacji na obszarze Gminy Czarny Dunajec.

Systemy infrastruktury technicznej będą zatem realizowane na zasadach określonych w obowiązującym planie miejscowym Gminy Czarny Dunajec, zaś w odniesieniu do obszaru "Pieniążkowice-3" na zasadach określonych w uchwalonej zmianie planu dla tego obszaru.

Zadania będą realizowane w okresie wieloletnim, z uwzględnieniem występujących potrzeb oraz możliwości finansowych gminy.

Zasady finansowania:

Inwestycje będą finansowane zgodnie z przepisami o finansach publicznych. Źródłami finansowania inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej będą dostępne środki, o których mowa w przepisach o finansach publicznych.

Przewodnicząca Rady

Beata Anna Palenik

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00