Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 277 poz. 1841

Uchwała nr XXIX-233/2010 Rady Gminy Zembrzyce

z dnia 26 kwietnia 2010r.

w sprawie: określenia wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca posiadający lub ubiegający się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli i opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 7 ust.3 i ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008 z późn. zm.) - Rada Gminy Zembrzyce uchwala co następuje :

§ 1. 1. Określa się wymagania , jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Zembrzyce, stanowiące załącznik nr 1 do uchwały.

§ 2. 1. Określa się wymagania , jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Zembrzyce, stanowiące załącznik nr 2 do uchwały.

§ 3. 1. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Zembrzyce.

§ 4. 1. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego .

Przewodniczący Rady

Krystyna Stypuła


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXIX-233/2010
Rady Gminy Zembrzyce
z dnia 26 kwietnia 2010 r.

Wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca posiadający lub ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Zembrzyce.

§ 1. 1. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie winien złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz posiadać zezwolenie właściwego starosty na prowadzenie działalności związanej z transportem odpadów, wydane na podstawie art. 28 ustawy z dnia27 kwietnia 2001r. o odpadach.

2. 2. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie Wójta Gminy Zembrzyce na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, obejmujące niesegregowane odpady komunalne, jest obowiązany również do odbierania wszystkich rodzajów selektywnie zbieranych odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych odpadów biodegradowalnych, odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

3. Przedsiębiorca winien przedłożyć wraz z wnioskiem, wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed terminem składania wniosku, zaświadczenie o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne.

4. 4. Świadczenie usług odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości może być prowadzone wyłącznie na podstawie umowy i na warunkach w niej określonych.

5. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawiania dowodów wykonania usługi (faktur VAT lub rachunków) z podaniem daty odbioru, ilości i rodzaju odebranych odpadów oraz ceny.

6. 6. Przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji zawartych umów z właścicielami nieruchomości i dowodów świadczenia usług, przy czym ewidencja umów powinna zawierać następujące informacje :

a) imię i nazwisko lub nazwę właściciela nieruchomości,

b) adres nieruchomości,

c) pojemność zbiornika bezodpływowego

d) częstotliwość opróżniania.

7. Przedsiębiorca zobowiązany jest do gromadzenia danych o świadczonych usługach przy użyciu systemu komputerowego albo udokumentowania zlecenia gromadzenia tych danych w systemie komputerowym poprzez przedłożenie stosownej umowy.

8. Przedsiębiorca zobowiązany jest do udostępniania ewidencji umów i dowodów świadczenia usług Wójtowi Gminy Zembrzyce.

9. Przedsiębiorca zobowiązany jest do kwartalnego przekazywania do Urzędu Gminy Zembrzyce wykazu właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim kwartale zawarł umowy oraz wykaz właścicieli, z którymi umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły.

10. Przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzania i przekazywania do Urzędu Gminy Zembrzyce, w terminie do końca kwartału za poprzedni rok kalendarzowy, informacji dotyczącej prowadzonej działalności, zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

11. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, powinien udokumentować gotowość ich przyjęcia przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, spełniającego wymagania odnośnie miejsc odzysku i unieszkodliwiania, o których mowa w art. 9 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach.

12. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wyposażenia pracowników w odzież ochronną z widocznym logo firmy.

§ 2. 1. Przedsiębiorca składając wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania stałych odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie gminy Zembrzyce powinien uwzględnić fakt, że na podstawie powołanej w § 1 ust. 7 niniejszego załącznika Uchwały Rady Gminy - działalność w tym zakresie realizuje Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Zembrzycach.

2. Mieszkańcy Gminy Zembrzyce zostali objęci opłatą, której maksymalną wysokość reguluje corocznie Uchwała Rady Gminy - w 2010 r. obowiązuje Uchwała nr XXV-202/09 Rady Gminy w Zembrzycach z dnia 20 listopada 2009 r. w sprawie ustalenia maksymalnych opłat za usuwanie i składowanie odpadów komunalnych stałych od mieszkańców Gminy Zembrzyce, z którą Przedsiębiorca winien się zapoznać przed złożeniem wniosku i ich bezwzględnie przestrzegać.

§ 3. 1. Pojazdy służące do odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości powinny spełniać wymagania techniczne określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) oraz dodatkowo :

1)powinny być czyste i posiadać estetyczny wygląd,

2)powinny być oznakowane w sposób trwały, a oznakowanie zawierać informację o przed-siębiorcy - nazwę, adres i telefon,

3)powinny być wyposażone w sprzęt umożliwiający sprzątanie miejsc odbioru odpadów w przypadkach ich zanieczyszczenia podczas wykonywania czynności odbioru odpadów

4)powinny być przystosowane do odbierania odpadów komunalnych zmieszanych i odpadów segregowanych w tym wielkogabarytowych, niebezpiecznych i biodegradowalnych

2. Konstrukcja i zabudowa pojazdów nie powinna powodować zanieczyszczenia środowiska poprzez samoistne, niekontrolowane wysypywanie, bądź rozwiewanie przewożonych odpadów, a także roznoszenia przykrych woni (odorów).

3. Liczba i stan techniczny posiadanych przez przedsiębiorców pojazdów musi zapewnić ciągłość i nieprzerywalnych usług odbioru odpadów komunalnych (niesegregowanych, zbieranych selektywnie od właścicieli nieruchomości.

4. Pojazdy powinny zapewnić odpowiedni standard bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrud- nionych przy świadczeniu usług.

5. Mycie pojazdów i ich dezynfekcja powinna odbywać się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż 1 raz na miesiąc.

6. Przedsiębiorca zobowiązany jest do posiadania dokumentów potwierdzających wykonanie czynności, o których mowa w ust. 5.

§ 4. 1. . Przedsiębiorca na zlecenie właściciela nieruchomości, z którym podpisał umowę na odbiór odpadów komunalnych, powinien zapewnić pojemniki lub kontenery na odpady w ilości zapewniającej odbiór odpadów komunalnych z częstotliwością wynikającą z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Zembrzyce.

2. Pojemniki i kontenery dostarczane przez Przedsiębiorcę, lub przez niego odbierane, muszą być trwale oznakowane, a oznakowanie zawierać co najmniej nazwę i numer telefonu Przedsiębiorcy.

3. Przedsiębiorca powinien zapewnić możliwość mycia i dezynfekcji pojemników na indywidualne zlecenie właściciela nieruchomości zgodnie z częstotliwością pozwalającą na utrzymanie pojemnika lub kontenera w czystości.

4. Przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia stałej konserwacji, naprawy pojemników i kontenerów dostarczonych właścicielowi w celu zapewnienia ich przydatności do obsługi zadań związanych z odbiorem odpadów komunalnych.

5. Pojemniki i kontenery oferowane przez Przedsiębiorcę właścicielowi nieruchomości, z którym zawarł umowę na odbieranie odpadów komunalnych (niesegregowanych, zbieranych selektywnie) powinny spełniać wymagania obowiązujących Polskich Norm lub posiadać deklarację zgodności wystawioną przez producenta (zgodnie z ustawa z dnia 30 sierpnia 2002r. o systemie oceny zgodności Dz. U. z 2004r. Nr 204 poz. 2087 z późn. zm.).

6. Przedsiębiorca starający się o świadczenie usług w zakresie zbierania i transportu odpadów zobowiązuje się tym samym do inicjowania i odbioru wszystkich rodzajów odpadów gromadzonych selektywnie.

7. Na terenie Gminy Zembrzyce usługi w zakresie zbierania i transportu odpadów, jak również dostarczania odpłatnego worków do segregacji odpadów realizuje Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Zembrzycach, zgodnie z uchwałą nr XXXIII-221/06 Rady Gminy Zembrzyce z dnia 24.010.2006 r. w sprawie: utworzenia Zakładu Budżetowego o nazwie Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Zembrzycach.

§ 5. 1. Przedsiębiorca ma obowiązek przekazywania odpadów komunalnych odebranych od właścicieli nieruchomości do miejsc odzysku i unieszkodliwiania wskazanych w powiatowym i gminnym planie gospodarki odpadami, zgodnie z dyspozycją art. 9 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach. Dla Gminy Zembrzyce właściwym miejscem unieszkodliwiania odpadów komunalnych jest Rejonowa Sortownia i Składowisko Odpadów Komunalnych w Suchej Beskidzkiej. .

2. Przedsiębiorca przed przekazaniem odpadów odebranych od właścicieli nieruchomości do miejsc wskazanych w ust. 1, może zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008 z późn. zm.) prowadzić sortowanie lub kompostowanie tych odpadów w instalacjach do których posiada tytuł prawny.

3. Przedsiębiorca ma obowiązek ograniczenia masy składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.

§ 6. 1. Wydane zezwolenie może być cofnięte bez odszkodowania w przypadku nie wypełniania przez przedsiębiorcę określonych wymagań, na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

2. Wygaśnięcie lub cofnięcie zezwolenia nie zwalnia przedsiębiorcy z wykonania obowiązków dotyczących wymagań sanitarnych i ochrony środowiska zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

3. Zastrzega się prawo nałożenia dodatkowych warunków prowadzenia działalności objętej zezwo-leniem, jeżeli wymagać tego będą względy ochrony środowiska lub inne, po przeprowadzeniu kontroli realizacji warunków zezwolenia.

4. Działalność przedsiębiorcy w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości winna być prowadzona zgodnie z Planem Gospodarki Odpadami dla Gminy Zembrzyce oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Zembrzyce uchwała nr XXXII-210/06 Rady Gminy Zembrzyce z dnia 26 września 2006r., a także zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i unormowaniami.

5. Opłaty pobierane przez przedsiębiorcę nie mogą przekroczyć stawek opłat wynikających z uchwały określającej górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości podjętej przez Radę Gminy Zembrzyce w trybie art. 6 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996r. (Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008 z późn. zm.).

Przewodniczący Rady

Krystyna Stypuła


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXIX-233/2010
Rady Gminy Zembrzyce
z dnia 26 kwietnia 2010 r.

Wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca posiadający lub ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych na terenie Gminy Zembrzyce.

§ 1. 1. Przedsiębiorca winien złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

2. Przedsiębiorca winien przedłożyć wraz z wnioskiem, wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed terminem składania wniosku, zaświadczenie o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne.

3. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych, powinien udokumentować gotowość odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną.

4. Świadczenie usług opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych może być prowadzone wyłącznie na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości i na warunkach w niej określonych.

5. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawiania dowodów wykonania usługi (faktur VAT lub rachunków) z podaniem daty odbioru, ilości i rodzaju odebranych odpadów oraz ceny.

6. Przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji umów zawartych z właścicielami nieruchomości, dowodów świadczenia usług oraz dowodów przyjęcia nieczystości ciekłych przez stację zlewną, przy czym ewidencja umów powinna zawierać następujące informacje

a) imię i nazwisko lub nazwę właściciela nieruchomości,

b) adres nieruchomości,

c) pojemność zbiornika bezodpływowego,

d) częstotliwość opróżniania.

7. Przedsiębiorca zobowiązany jest do gromadzenia danych o świadczonych usługach przy użyciu systemu komputerowego albo udokumentowania zlecenia gromadzenia tych danych w systemie komputerowym poprzez przedłożenie stosownej umowy.

8. Przedsiębiorca zobowiązany jest do udostępniania ewidencji umów i dowodów świadczenia usług Wójtowi Gminy Zembrzyce.

9. Przedsiębiorca zobowiązany jest do kwartalnego przekazywania do Urzędu Gminy Zembrzyce wykazu właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim kwartale zawarł umowy oraz wykaz właścicieli, z którymi umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły.

10. Przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzania i przekazywania do Urzędu Gminy Zembrzyce, w terminie do końca kwartału za poprzedni rok kalendarzowy, informacji dotyczącej prowadzonej działalności, zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

11. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wyposażenia pracowników w odzież ochronną z widocznym logo firmy.

§ 2. 1. Pojazdy stosowane do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinny spełniać wymagania techniczne określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908) oraz wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz. U. Nr 193 poz. 1617) oraz dodatkowo :

1)powinny być czyste i posiadać estetyczny wygląd,

2)powinny być oznakowane w sposób trwały, a oznakowanie zawierać informację o przed-siębiorcy - nazwę, adres i telefon,

3)powinny być wyposażone w sprzęt umożliwiający sprzątanie miejsc odbioru odpadów w przypadkach ich zanieczyszczenia podczas wykonywania czynności opróżniania zbiorników bezodpływowych.

2. Liczba i stan techniczny posiadanych przez przedsiębiorcę pojazdów zapewnić muszą ciągłość i nieprzerywalność usług opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

3. Pojazdy powinny zapewnić odpowiedni standard bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionych przy świadczeniu usług.

4. Mycie i dezynfekcja pojazdów służących do opróżniania zbiorników bezodpływowych i tran-sportu nieczystości ciekłych powinna odbywać się zgodnie z wymogami § 10 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych.

5. Przedsiębiorca zobowiązany jest do posiadania dokumentów potwierdzających wykonanie czynności o których mowa w ust. 4.

§ 3. 1. Przedsiębiorca powinien posiadać tytuł prawny do nieruchomości (terenu parkowania) lub inny dokument potwierdzający możliwość parkowania pojazdów.

2. Zabrania się parkowania pojazdów asenizacyjnych na ogólnodostępnych parkingach z wyłączeniem parkowania niezbędnego dla wykonania usług opróżniania zbiorników bezodpływowych.

§ 4. 1. Przedsiębiorca prowadzący działalność na podstawie zezwolenia Wójta Gminy Zembrzyce na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości płynnych nie może odmówić zawarcia umowy usuwania nieczystości ciekłych z właścicielem nieruchomości położonej w obszarze wykonywanej działalności z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008 z późn. zm.) oraz przepisów prawa miejscowego wydanych na podstawie tej ustawy, czyli regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Zembrzyce (Uchwała Nr XXXII-210/06 Rady Gminy w Zembrzycach z dnia 26 września 2006 r. w sprawie: Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Zembrzyce).

2. W treści umowy musi być zawarta informacja o posiadaniu przez przedsiębiorcę wykonującego usługi, wymaganego zezwolenia z przywołaniem organu, który wydał zezwolenie, jego znaku, daty wydania i okresu ważności, chyba że zezwolenie takie nie jest wymagane.

3. Przedsiębiorca wykonujący usługi ma obowiązek wystawiania rachunku, a na żądanie właściciela nieruchomości wystawiania faktur VAT za usuwanie nieczystości, w której zostanie określona ilość usuniętych nieczystości ciekłych.

§ 5. Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości płynnych ma obowiązek przekazywania ścieków do stacji zlewnych lub oczyszczalni ścieków, które posiadają pozwolenie wodnoprawne na przyjmowanie ścieków, wydane na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005r. Nr 239 poz. 2019 z późn. zm.) wydane przez starostę lub wojewodę. Na terenie Gminy Zembrzyce opróżnianiem zbiorników bezodpływowych zajmuje się Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Zembrzycach, a zlewnią jest oczyszczalnia ścieków w Zembrzycach .

§ 6. 1. Wydane zezwolenie może być cofnięte bez odszkodowania w przypadku nie wypełniania przez przedsiębiorcę określonych wymagań, na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

2. Wygaśnięcie lub cofnięcie zezwolenia nie zwalnia przedsiębiorcy z wykonania obowiązków dotyczących wymagań sanitarnych i ochrony środowiska zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

3. Zastrzega się prawo nałożenia dodatkowych warunków prowadzenia działalności objętej zezwoleniem, jeżeli wymagać tego będą względy ochrony środowiska lub inne, po przeprowadzeniu kontroli realizacji warunków zezwolenia.

4. Działalność przedsiębiorcy w zakresie odbierania ciekłych odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości winna być prowadzona zgodnie z Planem Gospodarki Odpadami dla Gminy Zembrzyce oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Zembrzyce / uchwała nr XXXII-210/06 Rady Gminy Zembrzyce z dnia 26 września 2006 r., a także zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i unormowaniami.

5. Opłaty pobierane przez przedsiębiorcę nie mogą przekroczyć stawek opłat wynikających z uchwały określającej górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości podjętej przez Radę Gminy Zembrzyce w trybie art. 6 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996r. (Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008 z późn. zm.).

Przewodniczący Rady

Krystyna Stypuła

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00