Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego rok 2010 nr 277 poz. 1834

Uchwała nr XLIV/410/10 Rady Miasta Bochnia

z dnia 29 kwietnia 2010r.

w sprawie: szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych Gminy Miasta Bochnia oraz jej jednostek organizacyjnych, do których nie stosuje sie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów lub osób do tego uprawnionych

Na podstawie art. 18, ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 59 ust 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240; zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146) Rada Miasta Bochnia uchwala co następuje:

§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady umarzania, odraczania terminu spłaty oraz rozkładania na raty należności pieniężnych przypadających Gminie Miasta Bochnia lub jej jednostkom organizacyjnym, do których nie stosuje się ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zwanych dalej "wierzytelnościami", wobec osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej "dłużnikami".

§ 2. 1. Wierzytelność może być umorzona w całości lub w części, a jej spłata odroczona lub rozłożona na raty w przypadku gdy:

1)w wyniku postępowania egzekucyjnego lub na podstawie innych okoliczności lub dokumentów stwierdzono, że dłużnik nie posiada majątku, z którego można by dochodzić należności,

2)wierzytelność nie została zaspokojona w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego, lub sąd odrzucił wniosek o ogłoszenie upadłości w związku z brakiem środków wystarczających na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego,

3)nie można ustalić miejsca pobytu lub siedziby dłużnika,

4)nie można ustalić dłużnika, dłużnik zmarł lub został wykreślony z właściwego rejestru podmiotów gospodarczych nie pozostawiając żadnego majątku lub w przypadku osób fizycznych pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów i nie można ustalić jego następców prawnych,

5)jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji,

6)ściągnięcie wierzytelności zagraża ważnym interesom dłużnika lub interesom publicznym,

7)zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu mającym na celu przymusowe zaspokojenie wierzytelności nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów postępowania,

8)wszczęcie egzekucji stało się niemożliwe albo byłoby bezcelowe wobec stwierdzenia, że kwota uzyskana z egzekucji nie pokrywałaby kosztów egzekucyjnych

9)kwota należności głównej i odsetek nie przekracza wysokości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską SA za przesyłkę poleconą,

10)egzekucja okazała się bezskuteczna.

2. W przypadkach uzasadnionych ważnymi względami społecznymi organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność społecznie użyteczną można umorzyć wierzytelność w całości lub w części, jeżeli:

1)w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniajacego wykażą, iż uregulowanie zobowiązania spowoduje znaczne ograniczenie lub zaprzestanie działalności statutowej,

2)niemożność świadczenia jest wynikiem czynników od nich niezależnych.

3. Umorzenie należności z przyczyn, o których mowa w ust. 2, może nastąpić tylko wówczas, gdy odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie należności na raty nie zapewnia spłaty tej należności.

4. Umorzenie wierzytelności w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 2 i 6 oraz ust. 2 może nastąpić na wniosek dłużnika, a w pozostałych - również z inicjatywy wierzyciela.

5. Umorzenie należności, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastapić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.

6. Decyzja o umorzeniu wierzytelności musi być poprzedzona postępowaniem wyjaśniającym, które wykaże przynajmniej jedną z przesłanek umorzenia wymienionych w ust. 1 i 2.

7. Jeżeli umorzenie dotyczy części wierzytelności, w decyzji należy określić termin spłaty pozostałej jej części. Decyzja o umorzeniu wierzytelności powinna zawierać postanowienie, że w razie niedotrzymania terminu spłaty pozostałej części wierzytelności następuje wygaśnięcie decyzji.

§ 3. 1. Do umarzania, odraczania terminu płatności lub rozkladania na raty wierzytelności przypadających gminie lub jej jednostkom organizacyjnym uprawnieni są:

1)Burmistrz Miasta Bochnia,

2)Dyrektorzy/Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy.

2. Przez wierzytelności, o których mowa w ust. 1, rozumie się należność główną wraz z odsetkami za zwłokę albo kary umowne według stanu na dzień umorzenia.

§ 4. 1. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, Burmistrz Miasta, Dyrektorzy, Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy, na wniosek dłużnika, mogą odraczać terminy zapłaty całości lub części wierzytelności lub rozkładać płatność całości lub części wierzytelności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes Gminy.

2. Od wierzytelności, której termin zapłaty odroczono lub, którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia złożenia wniosku o zastosowanie ulgi.

3. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości ustalonych rat, wierzytelność pozostała do zapłaty staje się wymagalna natychmiast wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

§ 5. 1. Umorzanie wierzytelności oraz udzielanie ulg, o których mowa w § 4, następuje:

1)w odniesieniu do wierzytelności o charakterze administracyjno prawnym - w drodze decyzji administracyjnej,

2)od wierzytelności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych - w drodze umowy cywilnoprawnej,

3)w odniesieniu do wierzytelności o charakterze administracyjnym i wynikajacych ze stosunków cywilnoprawnych w sytuacjach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9 w drodze jednostronnego oświadczenia woli osób wymienionych w § 3 ust. 1, składanego w celu dokonania odpisu w księgach rachunkowych.

2. Decyzja o umorzeniu lub udzieleniu ulgi w spłacie należności może byc cofnięta, a umowa rozwiązana, jeżeli wyjdzie na jaw, że dowody na podstawie, których wierzytelności umorzono lub udzielono ulg w ich spłacie, okazały się fałszywe albo dłużnik wprowadził uprawniony organ w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę wydania decyzji lub zawarcia umowy.

§ 6. Udzielanie ulg w formie umarzania, odraczania i rozkładania na raty na wniosek podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 z późn. zm.).

§ 7. Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miasta sprawozdanie dotyczące zakresu umorzonych wierzytelności oraz ulg w trybie określonym w niniejszej uchwale według stanu na 30 czerwca oraz 31 grudnia każdego roku budżetowego, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 1 do uchwały, w terminach odpowiednio do 30 sierpnia roku bieżącego oraz 30 marca następnego roku budżetowego.

§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.

§ 9. Traci moc Uchwała Rady Miejskiej w Bochni Nr XLV/437/06 z dnia 29 czerwca 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych Gminy Miasta Bochnia oraz jej jednostek organizacyjnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów lub osób do tego uprawnionych (Dz. Urz. Woj. Małop. Nr 536, poz.3428).

§ 10. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta, wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku.


Przewodniczący Rady Miasta

Ryszard Najbarowski


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLIV/410/10
Rady Miasta Bochnia
z dnia 29 kwietnia 2010 r.

Sprawozdanie z dokonanych umorzeń oraz ulg

1)półroczne - roczne

Lp

Wyszczególnienie

Tytuł zadłużenia

Nazwa dłużnika

Kwota wierzytelności ogółem

Kwota umorzenia, odroczenia, rozłożenia na raty

Termin odroczenia, rozłożenia na raty

Liczba rat

1

2

3

4

5

6

7

8

1.

Umorzenie

2.

Odroczenie

3.

Rozłożenie na raty

2)Główny Księgowy Kierownik Jednostki

PRZEWODNICZĄCY RADY MIASTA
RYSZARD NAJBAROWSKI

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00