Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2016 poz. 1

Uchwała nr XIV/86/2015 Rady Powiatu Lęborskiego

z dnia 4 listopada 2015r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu powiatu lęborskiego dla niepublicznych szkół oraz niepublicznych placówek oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania

Na podstawie: art. 12 pkt. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. jed. Dz. U. z 2015 poz. 1445) oraz art. 90 ust. 4, ust. 8a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
(t. jed. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),

uchwala się, co następuje:

§ 1.

Ustala się tryb udzielania i rozliczania dotacji z budżetu powiatu lęborskiego dla niepublicznych szkół oraz niepublicznych placówek oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania, co stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.

Z chwilą wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc Uchwała nr IV/17/2015 Rady Powiatu Lęborskiego z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu powiatu lęborskiego dla niepublicznych szkół oraz niepublicznych placówek oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Lęborskiego.

§ 4.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Lęborku.

§ 5.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Przewodniczacy Rady


Waldemar Walkusz


Załącznik do Uchwały Nr XIV/86/2015
Rady Powiatu Lęborskiego
z dnia 4 listopada 2015 r.

I. Tryb postępowania o udzielenie dotacji.

§ 1.

Udziela się dotacji z budżetu Powiatu Lęborskiego niepublicznym szkołom oraz niepublicznym placówkom.

§ 2.

Dotacji udziela się na rok kalendarzowy.

§ 3.

Osoba prowadząca niepubliczną szkołę lub niepubliczną placówkę, zwaną dalej organem prowadzącym, ubiegająca się o udzielenie dotacji zobowiązana jest złożyć wniosek w siedzibie organu dotującego do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji zawierający planowaną liczbę uczniów. Wzór wniosku określa załącznik nr 1.

§ 4.

1. W okresie przekazywania dotacji należy do 10 -go każdego miesiąca dostarczyć do organu dotującego z zastrzeżeniem ustępu 2, pisemną informację o:

1) faktycznej liczbie uczniów, o których mowa w § 6, § 8 i § 9 według stanu na ostatni dzień miesiąca,
z wyjątkiem miesiąca września, kiedy informację o aktualnej liczbie uczniów szkół,
o których mowa w § 6 oraz placówek, o których mowa w § 8 należy składać według stanu na dzień 1 września. Informację należy ująć w załączniku nr 2.

2) liczbie uczniów, o których mowa w § 7 uczestniczących w co najmniej 50 % obowiązkowych zajęć edukacyjnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym naliczana jest dotacja
z wyjątkiem miesiąca września, kiedy stan uczniów należy wykazać, według stanu na dzień 1 września. Informację należy ująć w załączniku nr 3.

2. W miesiącu grudniu informacje, o których mowa w ust. 1 należy składać w terminie do 5 grudnia.

§ 5.

W postępowaniu o udzielenie dotacji stosuje się zasadę jawności, której realizację zapewnia ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy Starostwa Powiatowego w Lęborku następujących informacji:

- możliwość składania wniosków o udzielenie dotacji, zgodnie z § 3,

- wykaz podmiotów, którym przyznano dotację, z podaniem wysokości dotacji,

- rozliczenie dotacji.


II. Podstawa obliczania dotacji.

§ 6.

Niepubliczne szkoły o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu Powiatu Lęborskiego w wysokości kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez Powiat Lęborski.

§ 7.

1. Niepubliczne szkoły o uprawnieniach szkół publicznych, nie wymienione w § 6 otrzymują dotację z budżetu Powiatu Lęborskiego na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu, w wysokości 50 % ustalonych w budżecie powiatu wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju
w przeliczeniu na jednego ucznia z uwzględnieniem zastrzeżeń wynikających z art.90 ust. 3h i 3i ustawy o systemie oświaty. W przypadku braku na terenie powiatu lęborskiego szkoły publicznej danego typu i rodzaju podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższy powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu i rodzaju.

2. Podstawą obliczania dotacji dla szkół, o których mowa w ust. 1 są wydatki bieżące ustalone
w uchwale budżetowej powiatu przyjętej na dany rok budżetowy według stanu na początek roku budżetowego, ponoszone odpowiednio w szkołach i placówkach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez powiat.

3. W przypadku zmiany wysokości wydatków bieżących, o których mowa w ust. 1 będących podstawą naliczenia dotacji, ulegają również zmianie kwoty dotacji należnej podmiotom, którym dotację ustala się według tych wydatków. Ostatecznej korekty dotacji dokonuje Powiat Lęborski w terminie do 15 grudnia danego roku z uwzględnieniem zastrzeżeń, o których mowa art. 90 ust. 3 oraz 3h i 3i ustawy o systemie oświaty.

§ 8.

Niepubliczne placówki:

1. specjalne ośrodki szkolno - wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci
i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania,
a także ośrodki umożliwiające dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim udział w zajęciach rewalidacyjno wychowawczych organizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,

2. placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, w tym internaty,

otrzymują na każdego ucznia dotację w wysokości kwoty przewidzianej na jednego ucznia tego rodzaju ośrodków lub placówek w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Powiat Lęborski.

§ 9.

Niepubliczne ośrodki, o których mowa w § 8 pkt. 1, a także niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymają dotację
z budżetu powiatu w wysokości kwoty przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Powiat Lęborski.

§ 10.

Szkoły niepubliczne nieposiadające uprawnień szkoły publicznej oraz placówki niepubliczne:

1. placówki oświatowo-wychowawcze umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego,

2. placówki artystyczne - ogniska artystyczne umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych,

3. poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne udzielające dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także pomocy uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu,

4. biblioteki pedagogiczne,

mogą otrzymywać dotację.

III. Przekazywanie dotacji.

§ 11.

O wysokości planowanej dotacji, w tym ustalonej stawki przypadającej na jednego ucznia niepublicznej szkoły lub niepublicznej placówki, organ dotujący zawiadamia wnioskodawcę po otrzymaniu subwencji i po uchwaleniu budżetu Powiatu Lęborskiego na dany rok.

§ 12.

1. Do momentu, o którym mowa w § 11, kwota dotacji przewidziana na jednego ucznia pozostaje
w wysokości przyjętej w roku ubiegłym.

2. Wyrównanie kwoty nastąpi w miesiącu następującym po zatwierdzeniu wysokości dotacji.

§ 13.

1. Dotacje są przekazywane w 12 miesięcznych częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z tym, że część za grudzień jest przekazywana w terminie do 15 grudnia.

2. Wysokość dotacji miesięcznej dla niepublicznych szkół i niepublicznych placówek stanowi iloczyn kwoty przewidzianej na jednego ucznia, zgodnie z § 6, § 7, § 8, § 9 i liczby uczniów, przekazywanej na podstawie miesięcznego wykazu uczniów zgodnie z § 4, z zastrzeżeniem ust. 3 niniejszego paragrafu.

3. Dotacja dla szkół niepublicznych, o których mowa w § 7, za miesiąc październik zostanie skorygowana o liczbę uczniów wynikającą z różnicy liczby uczniów uczestniczących w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w miesiącu wrześniu w stosunku do przedstawionej liczby uczniów wg stanu na dzień 1 września.

4. Zwiększenie dotacji, spowodowane zwiększeniem liczby uczniów, słuchaczy lub wychowanków danej niepublicznej szkoły i niepublicznej placówki ponad stan wykazany na dzień 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji przez daną niepubliczną szkołę i niepubliczną placówkę, nastąpi w miesiącu następującym po miesiącu, w którym otrzymano informację o zwiększeniu, chyba, że będzie wiązało się to z przekroczeniem ogólnego limitu uczniów ze wszystkich szkół i placówek powiatu lęborskiego, stanowiącego podstawę uzyskanych środków z Ministerstwa Edukacji Narodowej dla powiatu lęborskiego. W takim przypadku zwiększenie dotacji dla danej niepublicznej szkoły i niepublicznej placówki nastąpi po uzyskaniu dodatkowych środków z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

§ 14.

Ustala się następujące zasady stwierdzania i dokumentowania stanu aktualnej liczby uczniów
i wychowanków w szkołach niepublicznych i placówkach niepublicznych, z wyjątkiem uczniów szkół, o których mowa w § 7:

a) za stan początkowy uczęszczania do szkoły lub placówki ucznia uznaje się:

- pierwszy dzień zajęć w miesiącu wrześniu, gdy uczeń zaczyna uczęszczać do szkoły z początkiem roku szkolnego, z wyjątkiem placówek, gdzie pierwszym dniem zajęć w miesiącu jest pierwszy dzień przyjęcia ucznia do placówki,

- pierwszy dzień miesiąca następuje po miesiącu, w trakcie którego uczeń podejmuje naukę,

b) za stan końcowy uczęszczania do szkoły lub placówki ucznia uznaje się:

- dzień 31 sierpnia (łącznie z miesiącami ferii letnich), gdy uczeń uzyskuje promocję do wyższej klasy,

- ostatni dzień miesiąca, w którym następuje skreślenie ucznia z listy uczniów w trakcie roku szkolnego.

§ 15.

Ustala się następujące zasady stwierdzania i dokumentowania stanu aktualnej liczby uczniów
w niepublicznych placówkach, wymienionych w § 8 pkt 2:

a) za stan początkowy pobytu ucznia w placówce uznaje się:

- pierwszy dzień miesiąca, w którym uczeń zamieszkał w placówce,

- pierwszy dzień miesiąca, następuje po miesiącu, w trakcie, którego uczeń zamieszka w placówce,

b) za stan końcowy pobytu ucznia w placówce uznaje się:

- ostatni dzień miesiąca, w którym następuje skreślenie ucznia z listy mieszkających w placówce.

IV. Dotacja na dofinansowanie kwalifikacyjnych kursów zawodowych prowadzonych przez niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne.

§ 16.

Niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe, otrzymają na każdego słuchacza kursu, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie danej kwalifikacji, dotację z budżetu Powiatu Lęborskiego w wysokości kwoty przewidzianej na jednego słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez powiat, jeżeli osoba prowadząca szkołę:

a) poda organowi właściwemu do udzielenia dotacji planowaną liczbę słuchaczy kursu nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji - wzór wniosku stanowi załącznik nr 1;

b) udokumentuje zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy kursu, w terminie 30 dni od daty ogłoszenia wyników tego egzaminu przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

§ 17.

1. Dotacja, o której mowa w § 16 jest wypłacana jednorazowo, w terminie 30 dni od dnia złożenia przez organ prowadzący szkołę niepubliczną zaświadczenia, odpowiednio o wydaniu dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe lub o zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy, którzy ukończyli kwalifikacyjny kurs zawodowy w tej szkole, wydanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, na wniosek organu prowadzącego szkołę.

2. Refundacja kosztów przeprowadzenia kwalifikacyjnego kursu zawodowego przez niepubliczną szkołę ponadgimnazjalną zostanie przekazana na podstawie wniosku, stanowiącego załącznik nr 4.

3. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku, gdy:

- organ prowadzący niepubliczną szkołę nie poda planowanej liczby słuchaczy kursu do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji według wzoru, o którym mowa §16 lit. a,

- nie udokumentuje zdania egzaminu, potwierdzającego kwalifikacje w zakresie danej kwalifikacji przez słuchacza kursu, w terminie 30 dni od daty ogłoszenia wyników tego egzaminu przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

V. Rozliczenie dotacji oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich pobrania
i wykorzystania.

§ 18.

1. Organ prowadzący niepubliczną szkołę lub niepubliczną placówkę lub osobę przez ten organ upoważnioną zobowiązuje się do terminowego sporządzania i przekazywania do Starostwa Powiatowego w Lęborku rozliczenia dotacji, w tym z liczby uczniów za poprzedni miesiąc, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 i 3:

- za okres styczeń - listopad do 10-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, za który rozliczamy dotację (np. rozliczenie za styczeń składamy do 10 lutego),

- za miesiąc grudzień do 5 dnia tego miesiąca.

2. Osoba prowadząca niepubliczną szkołę lub placówkę zobowiązana jest prowadzić dokumentację
finansowo-księgową:

1) w sposób umożliwiający jednoznaczne określenie wykorzystania dotacji,

2) zawierającą na dowodach księgowych adnotację o wydatku dokonanym z udzielonej dotacji ze wskazaniem kwoty i przeznaczenia wydatku zgodnie z opisem: Wydatek sfinansowany ze środków dotacji otrzymanej z budżetu Powiatu Lęborskiego, w kwocie ………… zł dotyczący …… (nazwa dotowanej placówki). Dotacja przeznaczona na ………..(jakie było przeznaczenie dotacji)" oraz pieczęć i podpis dyrektora lub osoby prowadzącej.

§ 19.

1. Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli prawidłowości pobrania dotacji, w tym faktycznej liczby uczniów dotowanego podmiotu oraz prawidłowości wykorzystania w zakresie pokrywania wydatków na kształcenie, wychowanie i opiekę, w tym profilaktykę społeczną przez podmioty, o których mowa w § 6, § 7, § 8, § 9.

2. Kontrola obejmuje:

- podstawę obliczania dotacji,

- prawidłowości danych zawartych we wniosku o udzielenie dotacji,

- prawidłowości wykorzystania dotacji,

- prawidłowości danych zawartych w rozliczeniu wykorzystania dotacji,

- termin i sposób rozliczenia dotacji.

§ 20.

1. Organ dotujący niepubliczne szkoły lub niepubliczne placówki przeprowadza kontrole,
o których mowa w §19 w oparciu o zatwierdzony przez Starostę roczny plan kontroli sporządzony w terminie do 31 grudnia poprzedzającego rok, w którym będzie przeprowadzona kontrola.

2. Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, kontrolujący przedkłada dyrektorowi niepublicznej szkoły lub niepublicznej placówki imienne upoważnienie do kontroli wystawione przez Starostę wraz z informacją o przedmiocie kontroli i planowanym czasie jej trwania.

3. O zamiarze kontroli Starosta informuje organ prowadzący niepubliczną szkołę lub niepubliczną placówkę pisemnie - nie później niż na 3 dni przed terminem rozpoczęcia kontroli.

4. Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie podmiotu kontrolowanego w dniach
i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanej jednostce.

5. W przypadku nieposiadania dokumentów, objętych kontrolą w siedzibie podmiotu kontrolowanego, organ prowadzący zobowiązany jest dostarczyć dokumenty i udostępnić je kontrolującym w miejscu i terminie uzgodnionym z kontrolującym - nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisemnej informacji o rozpoczęciu kontroli.

6. Organ dotujący w związku z przeprowadzeniem kontroli prawidłowości pobrania
i wykorzystania dotacji przez niepubliczną szkołę lub niepubliczną placówkę może przetwarzać dane osobowe uczniów kontrolowanych niepublicznych szkół i niepublicznych placówek, a także zatrudnionych w nich osób, jeżeli dotacja jest wykorzystywana na cele wynagrodzeń osobowych.

7. Kontrolujący ustala stan faktyczny na postawie dowodów zebranych w toku postępowania.

8. Dowodami są w szczególności: arkusze organizacyjne, dzienniki lekcji, dzienniki zajęć, listy obecności uczniów na zajęciach, arkusze ocen uczniów, oryginalne świadectwa ukończenia szkoły, protokoły egzaminów klasyfikacyjnych, księgi uczniów, statuty, uchwały rady pedagogicznej dotyczącej klasyfikacji i promowania uczniów oraz ukończenia szkoły, wyjaśnienia i oświadczenia pracowników, dokumenty organizacyjne, finansowe, rachunkowe oraz inne dokumenty i dowody księgowe.

9. Kontrolujący może sporządzić kopie dokumentów, które stanowić będą załączniki do protokołu z kontroli.

10. Załączniki, o których mowa w ust. 9 wraz z dowodami i innymi dokumentami dołącza się do protokołu kontroli w kolejności odpowiadającej dokonywanym czynnościom, numerując kolejno strony.

11. Załączniki służą wyłącznie do użytku służbowego, z zastrzeżeniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.

§ 21.

1. Kontrolujący zobowiązany jest sporządzić protokół z przeprowadzonych czynności kontrolnych.
W protokole winien przedstawić ustalenia kontrolne w sposób rzetelny, zwięzły i przejrzysty oraz zgodny ze stanem faktycznym.

2. Protokół, o którym mowa w ust. 1 jest podstawowym dowodem dokumentującym wykonanie kontroli i winien zawierać stwierdzone przez kontrolującego fakty dotyczące kontrolowanego przedmiotu.

3. Dyrektor lub organ prowadzący niepubliczną szkołę lub niepubliczną placówkę może także skorzystać z prawa złożenia zastrzeżeń, dokonując odpowiedniej adnotacji w protokole kontroli.

4. W przypadku podpisania protokołu z zastrzeżeniem, dyrektor lub organ prowadzący niepubliczną szkołę lub niepubliczną placówkę składa Staroście na piśmie szczegółowe wyjaśnienia w terminie 14 dni od daty podpisania protokołu.

5. Jeżeli osoba reprezentująca podmiot odmawia podpisania protokołu, protokół podpisują jedynie osoby kontrolujące, czyniąc w nim adnotację o odmowie podpisania protokołu oraz dołączają pisemne wyjaśnienie przyczyny odmowy podpisu.

6. Odmowa podpisania protokołu nie wstrzymuje wydania wniosków pokontrolnych oraz dochodzenia zwrotu dotacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.

7. Protokół kontroli należy sporządzić przynajmniej w dwóch egzemplarzach z przeznaczeniem po jednym egzemplarzu dla kontrolującego i kontrolowanego.

8. Wszystkie strony protokołu kontroli winny być parafowane przez kontrolującego oraz dyrektora lub organ prowadzący niepublicznej szkoły lub niepublicznej placówki .

9. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli nieprawidłowości mających wpływ na prawo do dotacji lub na wysokość dotacji, przysługującej kontrolowanemu podmiotowi, Starosta w terminie 21 dni od dnia podpisania protokołu lub wpływu wyjaśnień, o których mowa w ust. 4 i 5, kieruje do kontrolowanego podmiotu wystąpienie pokontrolne wzywające do zwrotu całości lub części przekazanej dotacji.

10. Wystąpienia pokontrolnego nie kieruje się jeśli Starosta Lęborski uwzględni wyjaśnienia,
o których mowa w ust. 4 i 5.

§ 22.

Dotacje udzielone z budżetu Powiatu Lęborskiego w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego na który została udzielona dotacja, podlegają zwrotowi do budżetu powiatu na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U.
z 2013 poz. 885 ze zm).

§ 23.

Dotacje udzielone z budżetu Powiatu Lęborskiego wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości, podlegają zwrotowi do budżetu Powiatu Lęborskiego na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 poz. 885 ze zm).

§ 24.

W przypadku stwierdzenia, że w rozliczeniu, o którym mowa w § 18 podana liczba uczniów jest niezgodna z liczbą uczniów wynikającą z przeprowadzonej kontroli, kwotę dotacji ustala się na podstawie w wyniku kontroli.

§ 25.

Zaprzestaje się przekazywania dotacji w przypadku:

1. zakończenia prowadzenia działalności przez niepubliczną szkołę lub niepubliczną placówkę,

2. utraty uprawnień szkoły publicznej lub placówki publicznej, o czym niezwłocznie powiadamia Starostę organ prowadzący szkołę niepubliczną lub placówkę niepubliczną.


Załącznik Nr 2 do załącznika Nr 1
Zalacznik2.pdf


Załącznik Nr 3 do załącznika Nr 1
Zalacznik3.pdf


Załącznik Nr 4 do załącznika Nr 1
Zalacznik4.pdf


Załącznik Nr 5 do załącznika Nr 1
Zalacznik5.pdf

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00