Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2013 poz. 4551

Uchwała nr 277/g287/P/13 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku

z dnia 28 listopada 2013r.

w sprawie stwierdzenia nieważności § 1 ust. 1 pkt 2) lit. g. oraz § 2 ust. 3 uchwały Nr XIX/234/2013 Rady Gminy Tuchomie z dnia 8 listopada 2013 roku w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, opłaty od posiadania psów oraz opłaty targowej na terenie Gminy Tuchomie

Działając na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 5 i art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1992r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2012r. poz. 1113), art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013r. poz. 594 z późn. zm.), art. 5 ust. 3 i 4 oraz art. 19 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.)

- Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku po rozpoznaniu uchwały Nr XIX/234/2013 Rady Gminy Tuchomie z dnia 8 listopada 2013 roku w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, opłaty od posiadania psów oraz opłaty targowej na terenie Gminy Tuchomie

orzeka nieważność § 1 ust. 1 pkt 2) lit. g. oraz § 2 ust. 3 badanej uchwały.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 15 listopada 2013 roku do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku wpłynęła uchwała Nr XIX/234/2013 Rady Gminy Tuchomie z dnia 8 listopada 2013 roku w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, opłaty od posiadania psów oraz opłaty targowej na terenie Gminy Tuchomie, zaś w dniu 28 listopada 2013 roku była ona przedmiotem badania Kolegium tutejszej Izby.

W wyniku analizy treści badanej uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku stwierdziło, że Rada Gminy Tuchomie w § 1 badanej uchwały określiła wysokość stawek podatku od nieruchomości dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, w tym w § 1 ust. 1 pkt 2) lit. g. badanej uchwały Rada postanowiła, że od budynków pozostałych lub ich części, będących własnością lub w używaniu emerytów lub rencistów stawka podatku od nieruchomości wynosi 3,94 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

Natomiast w § 2 ust. 3 badanej uchwały Rada udzieliła zwolnienia z opłaty od posiadania psa o treści: "Zwalnia się z opłaty posiadanie jednego psa będącego własnością podmiotów gospodarczych opłacających podatek od nieruchomości.".

Analizując treść powyższego zapisu § 1 ust. 1 pkt 2) lit. g. uchwały Kolegium tutejszej Izby uznało, iż postanowienia Rady Gminy Tuchomie naruszają art. 5 ust. 3 i 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z przywołanymi przepisami rada gminy, przy określaniu wysokości stawek podatku od nieruchomości, może różnicować ich wysokość dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, uwzględniając przykładowe kryteria zawarte w przywołanych przepisach.

Zdaniem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku brzmienie przepisów nie pozostawia wątpliwości, że różnicowanie wysokości stawek podatku od nieruchomości jest dopuszczalne (w granicach stawek maksymalnych), jednak tylko ze względu na rodzaj przedmiotu opodatkowania. Co prawda, dotyczące tej kwestii przepisy art. 5 ust. 3 i 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych określają tylko przykładowe kryteria, którymi winna kierować się rada gminy różnicując stawki podatku od nieruchomości w ramach poszczególnych kategorii przedmiotów opodatkowania, jednakże są to kryteria dające podstawę jedynie do różnicowania wysokości stawek dla poszczególnych budynków, budowli i gruntów co do przedmiotu opodatkowania. Zatem różnicowanie stawek podatku od nieruchomości nie może być zależne od tego, w czyim posiadaniu, czy czyją własnością jest dany przedmiot opodatkowania (nieruchomość).

Tymczasem określone przez Radę Gminy Tuchomie w § 1 ust. 1 pkt 2) lit. g. badanej uchwały różnicowanie stawki podatku od nieruchomości ma charakter podmiotowy, do czego, w ocenie Kolegium tutejszej Izby, nie jest uprawniona rada gminy w świetle obowiązujących przepisów.

Podobne stanowisko w przedmiotowej kwestii zajął, między innymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 28 września 2010 roku sygn. akt I SA/Bd 674/10 oraz w wyroku z dnia 16 marca 2011 roku sygn. akt I SA/Bd 35/11.

Kolegium Izby stwierdziło ponadto, że udzielone przez Radę Gminy w § 2 ust. 3 zwolnienie podmiotów gospodarczych z opłaty od posiadania jednego psa wykracza poza udzieloną radzie gminy delegację ustawową i w sposób istotny narusza art. 19 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych upoważniający organ stanowiący gminy do wprowadzenia zwolnień jedynie o charakterze przedmiotowym, a nie o charakterze podmiotowym czy przedmiotowo - podmiotowym.

W ocenie Kolegium ustalone przez Radę Gminy Tuchomie zwolnienie ma charakter przedmiotowo - podmiotowy, jako że treść cytowanych wyżej zapisów uchwały wskazuje na zwolnienie podmiotów gospodarczych z opłaty od posiadania jednego psa, a zatem zwolnienie jest ograniczone do grupy podmiotów.

Tymczasem przywołany przepis ustawy o podatkach i opłatach lokalnych upoważnia radę jedynie do wprowadzenia zwolnień przedmiotowych, a wskazanie kręgu podmiotów przesądza o nadaniu zwolnieniu charakteru przedmiotowo - podmiotowego.

Podobne stanowisko w przedmiotowej kwestii zajął, między innymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 19 września 2012r. sygn. akt /SA/GL 578/12.

Biorąc powyższe pod uwagę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku postanowiło jak w sentencji.

Na niniejszą uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia, wnoszona za pośrednictwem tutejszej Izby.

Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku


Luiza Budner-Iwanicka

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00