Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2013 poz. 4533

Uchwała nr 255/g234/P/13 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku

z dnia 28 listopada 2013r.

w sprawie stwierdzenia nieważności § 2 uchwały Nr XI/283/13 Rady Gminy Kościerzyna z dnia 6 listopada 2013r. w sprawie określenia stawki opłaty miejscowej oraz zasad i sposobu jej poboru

Działając na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 5 oraz art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1992r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2012r. poz. 1113), art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013r. poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.)

- Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku po rozpoznaniu uchwały Nr XI/283/13 Rady Gminy Kościerzyna z dnia 6 listopada 2013r. w sprawie określenia stawki opłaty miejscowej oraz zasad i sposobu jej poboru

orzeka nieważność § 2 badanej uchwały.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13 listopada 2013r. wpłynęła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku uchwała Nr XI/283/13 Rady Gminy Kościerzyna z dnia 6 listopada 2013r. w sprawie określenia stawki opłaty miejscowej oraz zasad i sposobu jej poboru, zaś w dniu 28 listopada 2013r. była przedmiotem badania tutejszego Kolegium.

W wyniku badania powyższej uchwały Kolegium Izby ustaliło, że w § 2 Rada Gminy postanowiła: "Zwalnia się od opłaty miejscowej pobyt dzieci i młodzieży uczącej się".

Rozpoznając powyższą uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku stwierdziło, że w części przedstawionej wyżej jest ona obarczona wadą o charakterze istotnego naruszenia prawa, polegającą na przekroczeniu uprawnień Rady Gminy, wynikających z postanowień art. 19 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z przywołanym przepisem rada gminy, w drodze uchwały, może wprowadzać inne niż wymienione w ustawie zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych. W związku z czym, w ocenie Kolegium Izby, Rada Gminy upoważniona jest wyłącznie do wprowadzenia innych niż przewidziane w ustawie zwolnień o charakterze przedmiotowym, przez co należy rozumieć również (jako działanie o mniejszych skutkach negatywnych dla wpływów podatkowych) różnicowanie stawek o charakterze przedmiotowym.

Tymczasem, w ocenie Kolegium tutejszej Izby, powyższe zwolnienie ma charakter przedmiotowo - podmiotowy.

Podobne stanowisko w przedmiotowej kwestii zajął, między innymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 15 grudnia 2008 roku sygn. akt I SA/Bd 581/08.

Kolegium Izby zwraca jednocześnie uwagę, że ustawodawca w art. 17 ust. 2 pkt 5 przywołanej wcześniej ustawy uwzględnił interes zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwolnienie ich z pobierania opłaty miejscowej.

Biorąc powyższe pod uwagę Kolegium postanowiło jak w sentencji.

Na niniejszą uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia, wnoszona za pośrednictwem tutejszej Izby.

Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku


Luiza Budner-Iwanicka

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00