Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2013 poz. 4529

Uchwała nr XXXVIII/103/2013 Rady Gminy Pruszcz Gdański

z dnia 10 grudnia 2013r.

w sprawie zmiany uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013r., poz. 594 ze zm.) oraz art. 6k ust. 1 pkt 1, ust.2 i ust.3 w związku z art. 6j ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1399)

Rada Gminy Pruszcz Gdański
uchwala, co następuje

§ 1. W uchwale Nr XXV/118/2012 Rady Gminy Pruszcz Gdański z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2013 r. poz. 422) wprowadza się następujące zmiany:

1)w § 1 ust. 1 uchwały po wyrazach "określonej w art. 6j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391, ze zm.)" dodaje się wyrazy "z zastrzeżeniem ust. 3",

w § 1 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

Właściciele nieruchomości, na których prowadzone są jedno lub dwuosobowe gospodarstwa domowe mogą wnosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi według metody od gospodarstwa domowego, jeżeli łącznie zostaną spełnione niżej podane warunki:

1)zużycie wody na cele bytowe w ciągu sześciu ostatnich miesięcy w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym średniomiesięcznie nie przekracza 4 m3,

2)odpady pochodzące z nieruchomości będą zbierane i odbierane w sposób selektywny,

3)właściciel nieruchomości w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wskaże, że wybiera metodę ustalania opłaty od gospodarstwa domowego i że odpady pochodzące z nieruchomości będzie segregował oraz załączy do deklaracji dokumenty potwierdzające, że zużycie wody na cele bytowe w gospodarstwie domowym w ciągu 6 - miesięcy poprzedzających złożenie deklaracji, w przeliczeniu na jedną osobę średniomiesięcznie nie przekracza 4 m3.";

3)w § 2 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

W przypadku zastosowania opłaty od gospodarstwa domowego stawki różnicuje się w sposób następujący:

1)w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej dla gospodarstwa jednoosobowego opłata wynosi 20 zł miesięcznie,

2)w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej dla gospodarstwa dwuosobowego opłata wynosi 30 zł miesięcznie.".

§ 2. Pozostałe postanowienia uchwały pozostają bez zmian.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Pruszcz Gdański.

§ 4. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego i wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku.

Przewodniczący Rady


Marek Kowalski


Uzasadnienie

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1399) zobowiązuje Radę Gminy do podjęcia uchwały w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz stawki takiej opłaty. W przypadku, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny stawki powinny być niższe.

Z mocy prawa gminy zostały zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, natomiast nieruchomości niezamieszkałe mogą pozostać poza systemem i takie rozwiązanie ma zastosowanie na terenie Gminy Pruszcz Gdański.

Uchwałą Nr XXV/118/2012 z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty, Rada Gminy Pruszcz Gdański dokonała wyboru metody "powierzchniowej" stanowiące iloczyn powierzchni lokalu mieszkalnego oraz stawki opłaty.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach , która weszła w życie z dniem 6 marcu 2013 roku dopuściła stosowanie więcej niż jednej metody ustalenia opłat na obszarze gminy.

Po wstępnej analizie finansowej funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, uznano, że zasadnym byłoby wprowadzenie więcej niż jednej metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na obszarze gminy. Uznano, że najkorzystniejszą dodatkową metodą obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie metoda - "jedna stawka dla gospodarstwa domowego", która dotyczyć będzie gospodarstw jedno i dwuosobowych, o ile właściciele nieruchomości będą chcieli skorzystać z tej metody. Odpady z tych gospodarstw będą musiały być zbierane w sposób selektywny, a średniomiesięczne zużycie wody w tych gospodarstwach w przeliczeniu na jedną osobę nie przekroczy 4 m3.

Mając powyższe na uwadze, podjęcie uchwały jest uzasadnione.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00