Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2013 poz. 4528

Uchwała nr XXXVIII/102/2013 Rady Gminy Pruszcz Gdański

z dnia 10 grudnia 2013r.

w sprawie trybu, sposobu i terminu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego działających na terenie Gminy Pruszcz Gdański oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. Nr 594) oraz art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 r. Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami)

Rada Gminy
uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Z budżetu Gminy Pruszcz Gdański będą udzielane dotacje dla niepublicznych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego wpisanych do ewidencji placówek niepublicznych na terenie Gminy Pruszcz Gdański.

2. Ilekroć w uchwale jest mowa bez bliższego określenia o:

1) przedszkolu niepublicznym - należy przez to rozumieć także inne niepubliczne formy wychowania przedszkolnego tj. punkt przedszkolny i zespół wychowania przedszkolnego,

2) organie prowadzącym - należy przez to rozumieć osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące niepubliczne przedszkole i inne formy wychowania przedszkolnego,

3) uczniach - należy przez to rozumieć wychowanków,

4) gminie - należy przez to rozumieć Gminę Pruszcz Gdański

5) urzędzie - należy przez to rozumieć Urząd Gminy Pruszcz Gdański.

§ 2. 1. Dotacji udziela się na wniosek organu prowadzącego niepubliczne przedszkole na okres jednego roku budżetowego. Wniosek powinien zawierać:

1) nazwę i siedzibę niepublicznego przedszkola,

2) nazwę i siedzibę organu prowadzącego,

3) numer i datę wydania zaświadczenia o wpisie do ewidencji niepublicznych placówek oświatowych,

4) planowaną liczbę uczniów wraz z informacją o uczniach będących mieszkańcami Gminy Pruszcz Gdański i uczniach będących mieszkańcami poszczególnych innych gmin oraz o uczniach niepełnosprawnych i dzieciach objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju,

5) wskazanie numeru rachunku bankowego przedszkola niepublicznego, na który ma być przekazywana dotacja.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 składany jest Wójtowi Gminy nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 organ prowadzący składa w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański oraz rejestruje w systemie informatycznym udostępnionym przez Urząd.

4. Wzór wniosku określa Wójt w drodze zarządzenia zgodnie z ustalonym w ust. 1 zakresem danych.

§ 3. Środki na dotacje dla niepublicznych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego zabezpiecza budżet Gminy uchwalony na kolejny rok budżetowy.

§ 4. 1. Dotacja udzielana jest na każdego ucznia na zasadach opisanych w ust. 2 - 5.

2. Niepubliczne przedszkola otrzymują na każdego ucznia dotację w wysokości 75% ustalonych w budżecie Gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z zastrzeżeniem ust. 4.

3. Niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego otrzymują na każdego ucznia dotację w wysokości 40% ustalonych w budżecie Gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Dotacja na ucznia niepełnosprawnego przysługuje w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę.

5. Niepubliczne przedszkola i niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego, które zgodnie z art. 71b ust. 2a ustawy, prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują na każde dziecko objęte tym wspomaganiem dotacje w wysokości równej kwocie przewidzianej na ucznia objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę.

§ 5. 1. Stawka dotacji na jednego ucznia określana jest zarządzeniem Wójta Gminy Pruszcz Gdański na dany rok kalendarzowy zgodnie z podstawami obliczania wysokości dotacji wskazanymi w § 4 ust. 2 - 5.

2. W odniesieniu do stawek dotacji, o których mowa w § 4 ust. 4 i 5 do czasu uzyskania informacji o ostatecznych kwotach części oświatowej subwencji ogólnej przekazanej Gminie i podaniu w zarządzeniu Wójta stawek na jednego ucznia, dotacje wypłacane są według stawek z poprzedniego roku budżetowego.

3. Po podaniu w zarządzeniu stawek dotacji, o których mowa w § 4 ust. 4 i 5 następuje wypłata dotacji skorygowanych kwot, należnych w danym miesiącu lub roku budżetowym.

§ 6. 1. Dotacja udzielona dla niepublicznych przedszkoli przeznaczana jest na dofinansowanie realizacji zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki.

2. Dotacja może być wykorzystana na pokrycie wydatków bieżących przedszkola oraz zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych wymienionych w art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty.

3. Na dokumentach finansowych potwierdzających wydatki, które zostały sfinansowane ze środków udzielonej dotacji z budżetu Gminy należy umieścić opis: "Wydatek sfinansowany ze środków dotacji udzielonej z budżetu Gminy Pruszcz Gdański, w kwocie ….......... złotych" oraz opis przeznaczenia wydatku.

4. Organ prowadzący niepubliczne przedszkole zobowiązany jest do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji wydatków finansowanych z udzielonej dotacji z budżetu Gminy.

§ 7. 1. Dotację przekazuje się w 12 miesięcznych częściach w terminie do dnia 20 każdego miesiąca, z tym że w grudniu do 15, na rachunek bankowy niepublicznego przedszkola, po przedłożeniu przez organ prowadzący do dnia 5 każdego miesiąca wniosku o przekazanie miesięcznej części dotacji wraz z informacją o faktycznej liczbie uczniów uczęszczających w danym miesiącu oraz o uczniach niepełnosprawnych i objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju sporządzony na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej według stanu na pierwszy dzień miesiąca.

2. Wniosek o przekazanie miesięcznej części dotacji zawiera informację o nadpłacie lub niedopłacie dotacji za poprzedni miesiąc.

3. Dane wykazywane w comiesięcznych wnioskach, o którym mowa w ust. 1, organ prowadzący rejestruje w systemie informatycznym udostępnionym przez Urząd.

4. Wzór wniosku o przekazanie miesięcznej części dotacji na dany miesiąc określa Wójt w drodze zarządzenia zgodnie z ustalonym w ust. 1 i 2 zakresem danych.

5. W przypadku złożenia przez organ prowadzący wniosku, o którym mowa w ust. 1 po terminie, należna dotacja zostanie przekazana w terminie 14 dni od daty wpływu wniosku do Urzędu Gminy Pruszcz Gdański.

§ 8. 1. W miesiącach wakacyjnych - lipiec i sierpień - liczbę uczniów uprawnionych do dotacji stanowi faktyczna liczba uczniów uczęszczających do przedszkola niepublicznego w danym miesiącu wykazywana we wniosku, o którym mowa w § 7 ust. 1. W przypadku przerwy wakacyjnej pokrywającej się z pełnym miesiącem kalendarzowym, wysokość miesięcznej raty dotacji na ten miesiąc ustala się w oparciu o liczbę uczniów uczęszczających do niepublicznego przedszkola w czerwcu.

2. Przed planowaną przerwą wakacyjną osoba prowadząca niepubliczne przedszkole powiadamia pisemnie Gminę o dacie jej rozpoczęcia i zakończenia.

§ 9. Organ prowadzący niepubliczne przedszkole zobowiązany jest wykorzystać otrzymane dotacje do 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym ich udzielono, a kwoty niewykorzystane do tego terminu, zwrócić do dnia 31 stycznia roku następnego.

§ 10. 1. Organ prowadzący niepubliczne przedszkole zobowiązany jest do przedkładania do 5 każdego miesiąca sprawozdań za miesiąc poprzedni.

2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 powinno zawierać:

- informacje o uczniach będących mieszkańcami Gminy Pruszcz Gdański i uczniach będących mieszkańcami poszczególnych innych gmin oraz o uczniach niepełnosprawnych i dzieciach objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju,

- zestawienie wydatków poniesionych w ramach otrzymanej dotacji z wyszczególnieniem podstawy, daty, kwoty oraz przeznaczenia wydatku,

- numer rachunku bankowego przedszkola, z którego poniesiono wydatki,

- kwotę niewykorzystanej dotacji.

3. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 organ prowadzący rejestruje w systemie informatycznym udostępnionym przez urząd.

4. Wzór sprawozdania określa Wójt w drodze zarządzenia zgodnie z ustalonym w ust. 2 zakresem danych.

§ 11. 1. Organ prowadzący niepubliczne przedszkole zobowiązany jest do pisemnego, rocznego rozliczenia dotacji, dokonanego na podstawie faktycznej liczby uczniów uczęszczających do niepublicznego przedszkola i wykorzystania dotacji na cele określone w § 6 ust. 1 i 2 niniejszej uchwały w terminie do 15 stycznia roku następnego.

2. Rozliczenie, o którym mowa w ust. 1 powinno zawierać:

- informacje o uczniach będących mieszkańcami Gminy Pruszcz Gdański i uczniach będących mieszkańcami innych gmin oraz o uczniach niepełnosprawnych i dzieciach objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju,

- zestawienie wydatków poniesionych w ramach otrzymanej dotacji z wyszczególnieniem podstawy, daty, kwoty oraz przeznaczenia wydatku,

- numer rachunku bankowego przedszkola, z którego poniesiono wydatki,

- informację o nadpłacie lub niedopłacie wraz z wyjaśnieniem.

3. Rozliczenie, o którym mowa w ust. 1 organ prowadzący rejestruje w systemie informatycznym udostępnionym przez urząd.

4. Wzór rocznego rozliczenia określa Wójt w drodze zarządzenia zgodnie z ustalonym w ust. 2 zakresem danych.

5. Nadpłata podlega zwrotowi na konto Gminy w terminie do 31 stycznia następnego roku, natomiast wykazana w rozliczeniu rocznym niedopłata dotacji zostanie przekazana na rachunek bankowy organu prowadzącego niepubliczne przedszkole w terminie do końca marca następnego roku.

6. W przypadku zakończenia prowadzenia działalności przez dotowane niepubliczne przedszkole w trakcie trwania roku budżetowego, organ prowadzący niepubliczne przedszkole zobowiązany jest przedłożyć rozliczenie końcowe na zasadach określonych w ust.1 - 3 niniejszego paragrafu oraz zwrócić nadpłatę oraz niewykorzystaną część dotacji w terminie 30 dni od zakończenia działalności na konto Gminy.

§ 12. 1. Organowi udzielającemu dotację przysługuje prawo kontroli faktycznej liczby uczniów wskazanych we wnioskach miesięcznych i prawidłowości wykorzystania dotacji przyznanej na cele określone w § 6 ust. 1 i 2 niniejszej uchwały.

2. Na podstawie przedłożonych przez organ prowadzący sprawozdań za miesiąc poprzedni zawierających informacje o uczniach, którzy uczęszczali do przedszkola oraz zestawienia wydatków poniesionych w ramach otrzymanej dotacji organ dotujący dokonuje bieżącej kontroli.

§ 13. 1. Kontrole, o których mowa w §12 ust. 1 przeprowadzają pracownicy Urzędu Gminy Pruszcz Gdański na podstawie imiennego upoważnienia Wójta Gminy Pruszcz Gdański lub osoby przez niego upoważnionej.

2. Czynności kontrolne przeprowadza się w kontrolowanym przedszkolu w dniach i godzinach pracy obowiązujących w przedszkolu.

3. Podmioty zapewniają kontrolującym warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli, a w szczególności:

1) udostępniają pomieszczenie do przeprowadzenia kontroli oraz udostępniają dokumentację organizacyjną, finansową i dokumentacje przebiegu nauczania;

2) udzielają informacji i wyjaśnień w terminie wskazanym przez kontrolujących;

3) sporządzają niezbędną dla przeprowadzenia kontroli kserokopie dokumentów lub wyciągów z dokumentów i poświadczają je za zgodność z oryginałem.

4. Kontrolujący mają prawo:

1) wglądu do dokumentacji organizacyjnej, finansowej, przebiegu nauczania;

2) wstępu do obiektów i pomieszczeń podmiotów, o których mowa w ust.2;

3) przeprowadzania oględzin obiektów i składników majątkowych sfinansowanych z dotacji;

4) żądania ustnych i pisemnych wyjaśnień.

5. Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący sporządza protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, który podpisują kontrolujący i kontrolowany.

6. W terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania protokołu kontroli organ kontrolowany może złożyć dodatkowe wyjaśnienia co do ustaleń zawartych w protokole, do których organ udzielający dotacje ustosunkuje się w wystąpieniu pokontrolnym.

7. Podmioty kontrolowane mogą odmówić podpisania protokołu składając w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania protokołu pisemne wyjaśnienie o przyczynach tej odmowy.

8. Odmowę podpisania protokołu kontroli kontrolujący odnotowuje w protokole kontroli.

9. Odmowa podpisania protokołu nie wstrzymuje dalszego postępowania organu udzielającego dotację, w tym dochodzenia zwrotu dotacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.

§ 14. 1. Na podstawie ustaleń opisanych w protokole kontroli do podmiotów kontrolowanych kierowane jest wystąpienie, w którym zawarte są stwierdzone nieprawidłowości oraz wnioski. W przypadku wykazania w trakcie kontroli nieprawidłowości co do faktycznej liczby uczniów lub wykorzystania dotacji, wystąpienie pokontrolne zawiera wezwanie do zwrotu całości lub części udzielonej dotacji.

2. Nie sporządza się wystąpienia pokontrolnego w przypadku stwierdzenia w toku kontroli prawidłowej faktycznej liczby uczniów.

3. Podmioty kontrolowane w terminie 15 dni od dnia otrzymania wystąpienia pokontrolnego zawiadamiają organ dotujący o realizacji wniosków.

§ 15. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Pruszcz Gdański.

§ 16. Traci moc uchwała Nr XXXII/45/2013 Rady Gminy Pruszcz Gdański z dnia 11 czerwca 2013 r. w sprawie trybu, sposobu i terminu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego działających na terenie Gminy Pruszcz Gdański oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania oraz uchwała Nr XXXIII/60/2013 Rady Gminy Pruszcz Gdański z dnia 16 lipca 2013 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXXII/45/2013 Rady Gminy Pruszcz Gdański z dnia 11 czerwca 2013 r.

§ 17. 1. Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

2. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Przewodniczący Rady


Marek Kowalski


Uzasadnienie

Zgodnie z art. 90 ust. 4 ustawy o systemie oświaty Rada Gminy ustala tryb, sposób i termin udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

Niniejsza uchwała została sporządzona w celu uporządkowania zapisów zawartych w poprzednich uchwałach uwzględniających zmianę ustawy o systemie oświaty (tzw. "ustawa przedszkolna") oraz wprowadzeniu systemu informatycznego umożliwiającego składanie wniosków o dotację drogą elektroniczną. Wprowadzona aplikacja informatyczna przyczyni się do sprawnego i prawidłowego przekazywania przez organy prowadzące niepubliczne placówki przedszkolne wniosków o udzielenie i przekazanie dotacji oraz do bieżącej kontroli prawidłowości naliczenia i wykorzystania otrzymanej dotacji. Ponadto system informatyczny przyczyni się również do sprawniejszych rozliczeń obustronnych z gminami sąsiednimi, w których nasi mieszkańcy korzystają z miejsc w przedszkolach niepublicznych, jak i mieszkańcy innych gmin korzystających z usług niepublicznych placówek przedszkolnych na terenie naszej gminy.

Jednostka samorządu terytorialnego posiada na mocy ustawy o systemie oświaty istotne uprawnienia kontrolne związane z dotowaniem niepublicznych placówek przedszkolnych, konieczne w celu dbania o finanse publiczne. Ustawodawca zobowiązał jednocześnie organy dotujące do ustalenia trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji. Natomiast zakres danych niezbędnych do ustalenia prawidłowości wykorzystania dotacji obejmuje w świetle przepisów w/w ustawy dwa parametry: faktyczną liczbę uczniów uczęszczających do dotowanej placówki oraz jej wydatki związane z realizacją zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki.

W orzecznictwie sądowym podkreśla się również, że "z woli ustawodawcy organy stanowiące jednostkę samorządu terytorialnego zostały wyposażone w prerogatywę do stanowienia przepisów określających zasady kontroli. Gdyby bowiem prawo kontroli wykorzystania środków publicznych miało być realizowane wyłącznie poprzez prawo wglądu w dokumentację i prawo wstępu do przedszkoli, ustawodawca nie zawarłby w ustawie stosownej delegacji. Zatem (…) mocą przepisów ustawy,w ramachprzyznanego uprawnienia do kontrolowania prawidłowości wykorzystania dotacji, osoby prowadzące kontrolę mają prawo wstępu na teren przedszkola oraz prawo do przeglądania dokumentacji przedszkolnej. Jest to zatem zespół zagwarantowanych ustawowo uprawnień podmiotów kontrolujących, którym musi towarzyszyć obowiązek znoszenia takich działań przez podmioty podlegające kontroli. Niemniej jednak w ramach przyznanego prawa, zgodnie z ustawową delegacją, dopuszczalne jest określanie w aktach prawa miejscowego innych warunków niezbędnych do realizacji celu w postaci kontroli prawidłowości wykorzystania środków publicznych (…)

Należy także nadmienić, że prawo kontroli wykorzystania udzielonej dotacji pozostaje w ścisłym związku z wyrażoną w ustawie o finansach publicznych zasadą jawności i przejrzystości gospodarowania środkami publicznymi. Nie może bowiem budzić wątpliwości, że w odniesieniu do środków publicznych muszą obowiązywać szczególne zasady weryfikacji ich wydatkowania przez podmioty niewchodzące w skład sektora finansów publicznych. Cele te, w odniesieniu do dotacji oświatowych, są realizowane właśnie poprzez stanowienie aktów prawa miejscowego określających szczegółowo reguły, procedury i granice kontroli, zgodnie z ustawową delegacją zawartą w 90 ust. 4 ustawy o systemie oświaty." (wyrok Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 marca 2012 r. sygn. I SA/Gd 1321/11).

Wprowadzony system informatyczny usprawni prawidłowe realizowanie zadania nałożonego przez ustawodawcę na jednostkę samorządu terytorialnego w zakresie udzielania i rozliczania dotacji niepublicznym placówkom przedszkolnym oraz kontroli jej wykorzystania.

W uchwale ujęto również regulacje wprowadzone ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Z 2013 r. poz. 827) w zakresie sposobu naliczania dotacji dla niepublicznych placówek przedszkolnych oraz rodzaju wydatków poniesionych w ramach otrzymanej dotacji

Biorąc powyższe pod uwagę podjęcie uchwały jest zasadne i konieczne.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00