Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2013 poz. 160

Uchwała nr XXIX/186/12 Rady Miejskiej w Gniewie

z dnia 19 grudnia 2012r.

w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 8 oraz z art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j. t. Dz. U. z 2010r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.), uchwala się, co następuje:

§ 1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle zajęte na potrzeby komunikacji publicznej na terenie miasta Gniew na rok 2013 z zastrzeżeniem §2.

§ 2. Przez określenie "komunikacja publiczna" na potrzeby niniejszej uchwały określa się wyznaczone miejsce zatrzymania i postoju autobusu w celu umożliwienia pasażerom wejścia lub opuszczenia pojazdu (przystanek autobusowy).

§ 3. Zwolnienie z podatku od nieruchomości następuje w drodze decyzji Burmistrza Miasta i Gminy w Gniewie.

§ 4. Pomoc udzielana na podstawie niniejszej uchwały jest pomocą de minimis, a jej udzielanie następuje zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. WE L 379/5 z 28.12.2006r.).

§ 5. 1. Uchwały nie stosuje się do przedsiębiorców, dla których wartość planowanej pomocy de minimis udzielonej na podstawie niniejszej uchwały, łącznie z wartością pomocy de minimis uzyskanej przez danego przedsiębiorcę w różnych formach i z różnych źródeł, w okresie 3 kolejnych lat poprzedzających dzień jej udzielenia, przekracza kwotę stanowiącą równowartość 200 tys. euro brutto.

2. W przypadku gdy beneficjentem pomocy byłby podmiot prowadzący działalność w sektorze transportu drogowego, dopuszczalna kwota pomocy łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej w różnych formach i z różnych źródeł w okresie trzech lat kalendarzowych, nie może przekroczyć 100 tys. euro.

§ 6. Zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. h rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1998/2006 wyklucza się możliwość udzielania pomocy podmiotom gospodarczym w trudnej sytuacji ekonomicznej (w rozumieniu Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw - Dz. Urz. UE C 244 z 1.10.2004r).

§ 7. Podatnicy ubiegający się o pomoc de minimis są zobowiązani do złożenia dokumentów związanych z otrzymaną pomocą de minimis, tj.

1) wniosku o udzielenie pomocy de minimis wraz z określeniem powierzchni gruntów i budynków oraz wartość budowli przeznaczonych pod przystanek autobusowy,

2) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie podatnik otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,

3) informacji określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311).

§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gniew.

§ 9. 1. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego i ma zastosowanie do podatku od nieruchomości obowiązującego w 2013 roku.

2. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego oraz poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Gniewie


Walentyna Czapska


Uzasadnienie

Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt. 8 ustawy o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat. Art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych określa, że rada gminy może wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe. Zwolnienie z podatku od nieruchomości stanowi pomoc publiczną. Udzielenie tej pomocy następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 123, poz. 1291 z późniejszymi zmianami) oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych. Pomoc de minimis jest to pomoc, której kwota uzyskana przez przedsiębiorcę w ciągu trzech ostatnich lat nie przekracza 200 tys. euro. Natomiast w przypadku gdy beneficjentem pomocy byłby podmiot prowadzący działalność w sektorze transportu drogowego, dopuszczalna kwota pomocy łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej w różnych formach i z różnych źródeł w okresie trzech lat kalendarzowych, nie może przekroczyć 100 tys. euro Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy gruntów, budynków i budowli zajętych na potrzeby komunikacji publicznej na terenie miasta Gniew. Przez określenie "komunikacja publiczna" na potrzeby niniejszej uchwały określa się wyznaczone miejsce zatrzymania i postoju autobusu w celu umożliwienia pasażerom wejścia lub opuszczenia pojazdu (przystanek autobusowy). Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 4 ustawy o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy i w tym również sprawy związane z lokalnym transportem zbiorowym. Zwolnienie z podatku od nieruchomości na 2013 rok ma wpływ na zmniejszenie dochodów własnych gminy.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00