Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2012 poz. 4595

Uchwała nr XXV/227/2012 Rady Miejskiej w Sztumie

z dnia 29 listopada 2012r.

w sprawie określenia metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (tekst jednolity w Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 6j ust. 1 pkt 1 i art. 6k ust. 1 pkt. 1 , ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity w Dz. U. z 2012 r. poz. 391) Rada Miejska w Sztumie uchwala, co następuje:

§ 1

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Miasta i Gminy Sztum powstającymi na terenie nieruchomości zamieszkałych stanowi iloczyn mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty określonej w § 2.

§ 2

1. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w wysokości 20 zł od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość;

2. Ustala się niższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości ,na których zamieszkują mieszkańcy, w wysokości 10 zł od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Sztum.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Sztumie


Czesław Oleksiak


Uzasadnienie

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku
w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 391 ze zm.) na gminy nałożono nowy obowiązek związany z prowadzeniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W ramach wnoszonych przez właścicieli nieruchomości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gmina ma obowiązek odbierania i zagospodarowania powstałych odpadów komunalnych. Zgodnie z art. 6k ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy określając stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi bierze pod uwagę: liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę, ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a także przypadki w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie i sezonowo. Ponadto zgodnie z dyspozycją art. 6k ust. 3 ustawy określono niższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku, kiedy są one zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Ustawodawca nałożył na gminy obowiązek uzyskania wysokich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła, odpadów budowlano-rozbiórkowych czy też odpadów ulegających biodegradacji. Mając powyższe na uwadze konieczne jest wypracowanie przez Gminę skutecznego mechanizmu gospodarowania odpadami komunalnymi, w taki sposób, aby osiągnąć wysoko określone przez ustawodawcę poziomy odzysku i uniknąć nakładania, przez uprawnione instytucje, kar finansowych na Gminę za nie osiągnięcie tychże poziomów, które byłyby finansowane ze wspólnych pieniędzy. Bez zaangażowania i pracy mieszkańców osiągnięcie poziomów odzysku będzie niemożliwe. Dlatego też określając stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zdecydowano się wprowadzić dużą obniżkę opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku, kiedy są one odbierane i zbierane w sposób selektywny. Tak wypracowany mechanizm obniżenia opłat za odpady segregowane ma za zadanie skutecznie zachęcić mieszkańców do prowadzenia segregacji, co zapewni osiągnięcie poziomów odzysku przez Gminę, a także stworzy mieszkańcom realne warunki do ponoszenia jak najniższych opłat za odpady.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00