Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2012 poz. 4577

Uchwała nr 185/XXII/2012 Rady Miejskiej w Nowym Dworze Gdańskim

z dnia 29 listopada 2012r.

w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik

Na podstawie art.6k ust.1 i 3 oraz art. 6j ust.2, 3, 5 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j.Dz.U.2012 poz.391 z późn.zm.) oraz art.18 ust.2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U.2001 Nr 142 poz.1591 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego w przypadku nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy w wysokości 60 zł miesięcznie od jednego gospodarstwa domowego.

2. Ustala się niższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny, w wysokości 39 zł miesięcznie od jednego gospodarstwa domowego.

§ 2. Ustala się sposób obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne jako iloczyn liczby pojemników z odpadami powstałymi na danej nieruchomości oraz stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.

§ 3. 1. Ustala się następujące stawki opłaty za pojemnik:

1) w przypadku odpadów komunalnych zmieszanych:

a) o pojemności 120 l - w wysokości 32,50 zł

b) o pojemności 240 l - w wysokości 65 zł

c) o pojemności 1100 l - w wysokości 296 zł

d) w przypadku większych pojemników ustala się stawkę - w wysokości 269,50 zł/m3

2) w przypadku odpadów komunalnych zebranych selektywnie:

a) o pojemności 120 l - w wysokości 19 zł

b) o pojemności 240 l - w wysokości 38 zł

c) o pojemności 1100 l - w wysokości 174 zł

d) w przypadku większych pojemników ustala się stawkę - w wysokości 158,50 zł/m3

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Nowego Dworu Gdańskiego.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego z mocą obowiązującą od 1 lipca 2013 roku.

Przewodniczący Rady Miejskiej


Czesław Łukaszewicz


Uzasadnienie

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z późniejszymi zmianami zobowiązała radę gminy do podjęcia uchwały w zakresie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, stawki takiej opłaty oraz stawki opłaty za pojemniki o określonej pojemności. W przypadku, jeżeli odpady komunalne są zbierane w sposób selektywny stawki powinny być niższe.

W obrębie miasta i gminy występują także nieruchomości tzw. mieszane, które są de facto nieruchomościami zamieszkałymi, a jedynie na pewnej ich części mieszkańcy nie zamieszkują. Wynika z tego dla gminy obowiązek objęcia systemem odbioru odpadów komunalnych także takich nieruchomości - w oparciu o przepis art. 6c ust. 1 cyt. ustawy.

Zatem zastosowanie ma tu system naliczania opłat przewidziany art. 6j ust. 4 cyt. Ustawy, tj. przez wyliczenie sumy opłat za obiór odpadów z części, na której zamieszkują mieszkańcy i z części, na której mieszkańcy nie zamieszkują.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie z treścią art. 6j ww.

ustawy, stanowi iloczyn stawki opłaty ustalonej uchwałą oraz:

1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo

2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo

3) powierzchni lokalu mieszkalnego,

4) bądź określenie jednej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.

Mając do wyboru powyższe metody proponuje się, aby w Gminie Nowy Dwór Gdański metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowiła jedną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.

Pod pojęciem gospodarstwo domowe rozumie się zespół osób spokrewnionych lub niespokrewnionych, mieszkających razem i wspólnie utrzymujących się. Wśród gospodarstw domowych wyróżniamy jednoosobowe i wieloosobowe (2 i więcej osobowe) a także rodzinne i nierodzinne (pojęcie stosowane w badaniach statystycznych statystyki publicznej - wg Głównego Urzędu Statystycznego).

Spośród wymienionych, metoda ta jest stosunkowo prosta do weryfikacji, łatwa dla mieszkańców - nie będzie konieczne składanie deklaracji korygujących a opłata wyliczona na tej podstawie przy założeniu dużej ściągalności pokryje koszty funkcjonowania systemu.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy ma obowiązek ustalić niższe stawki, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny. W projekcie uchwały uwzględniono wymogi ustawowe, proponując obniżenie stawki opłaty, jeśli odpady zbierane są w sposób selektywny. Zastosowanie niższych stawek stanowi istotną zachętę dla mieszkańców do selektywnego gromadzenia odpadów. Wymieniona ustawa nakłada na gminy obowiązek osiągnięcia do 31 grudnia 2020 r. odpowiednich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia m.in. następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Zastosowanie niższych stawek w efekcie powinno pozwolić gminie na szybszą realizację tego celu.

Biorąc powyższe pod uwagę podjęcie niniejszej uchwały uznaje się za uzasadnione.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00