Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2012 poz. 4561

Uchwała nr XXII/197/12 Rady Gminy Cedry Wielkie

z dnia 12 grudnia 2012r.

w sprawie określenia zasad zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, dla którego Gmina Cedry Wielkie jest podmiotem tworzącym

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz.654 z późn.zm.) - Rada Gminy Cedry Wielkie uchwala, co następuje:

§ 1. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) Zakładzie - rozumie się przez to Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej dla którego Gmina Cedry Wielkie jest podmiotem tworzącym tj. Gminny Ośrodek Zdrowia w Cedrach Wielkich;

2) aktywa trwałe - środki trwałe, w tym w szczególności nieruchomości i mienie ruchome, a także wartości niematerialne i prawne oraz inwestycje w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.).

§ 2. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych Zakładu, nie może być dokonane na rzecz:

1) Kierownika Zakładu i jego zastępców;

2) osób trzecich, pozostających w jakimkolwiek stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa z osobami pełniącymi funkcje kierownicze w Zakładzie;

3) pracowników Zakładu;

4) osób prawnych, w których organach zasiadają:

a) Kierownik Zakładu lub jego zastępcy,

b) osoby fizyczne spokrewnione lub spowinowacone w jakimkolwiek stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa z osobami pełniącymi funkcje Kierownika Zakładu lub jego zastępcy.

§ 3. Zbycie, wydzierżawienie, wynajęcie, oddanie w użytkowanie, użyczenie aktywów trwałych zakładu nie może prowadzić do ograniczenia dostępności do świadczeń zdrowotnych, utrudniać działalności Zakładu, w tym uzyskania kontraktu na świadczenia zdrowotne - w zakresie określonym w statucie zakładu.

§ 4. 1. Zbyciu, wydzierżawieniu, wynajęciu, oddaniu w użytkowanie, użyczeniu mogą podlegać ruchome aktywa trwałe Zakładu, które są zbędne do prowadzenia jego działalności.

2. Ruchome aktywa trwałe mogą być uznane za zbędne dla Zakładu, w szczególności jeżeli:

1) nie są i nie będą wykorzystywane przez Zakład;

2) wykorzystywane są sporadycznie w stosunku do możliwości technicznych a Zakład dysponuje pełnosprawnym urządzeniem o tym samym przeznaczeniu;

3) są niesprawne technicznie a naprawa z uwagi na brak części zamiennych i podzespołów jest niemożliwa;

4) są technicznie przestarzałe, co uniemożliwia osiąganie pożądanych wyników;

5) nie nadają się do dalszej eksploatacji z uwagi na zły stan techniczny a ich naprawa byłaby ekonomicznie nieuzasadniona.

§ 5. 1. Zbycie, wydzierżawienie, wynajęcie, oddanie w użytkowanie, użyczenie ruchomych aktywów trwałych zakładu należy każdorazowo poprzedzić oceną techniczną i ekonomiczną sporządzoną przez Zakład, na podstawie której powinna być podjęta decyzja o przeznaczeniu do obrotu zbędnych ruchomych aktywów trwałych, zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki.

2. Ocena, o której mowa w ust. 1, powinna uwzględniać uzasadnienie celowości dokonania obrotu aktywem trwałym, jak również pełną analizę ekonomiczną, techniczną oraz wycenę wartości ruchomych aktywów trwałych przeznaczonych do obrotu.

3. Wstępnej wyceny ruchomych aktywów trwałych, o których mowa w ust. 2, dokonuje Zakład, uwzględniając rynkową wartość tych składników, biorąc pod uwagę przeciętne ceny stosowane w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku a także ich stan oraz stopień zużycia.

4. Wyceny wartości ruchomych aktywów trwałych, o których mowa w ust. 2, dokonuje Zakład, a gdy wartość przynajmniej jednego ze składników ruchomych aktywów trwałych ustalona w wyniku wyceny, o której mowa w ust. 3 przekracza 10.000,00 złotych, wyceny dokonuje rzeczoznawca.

§ 6. Zbycie, wydzierżawienie, wynajęcie, oddanie w użytkowanie, użyczenie ruchomych aktywów trwałych Zakładu o wartości ustalonej w wyniku wyceny powyżej 5.000,00 złotych wymaga zgody Wójta Gminy Cedry Wielkie.

§ 7. 1. Zbycie, wydzierżawienie, wynajęcie, oddanie w użytkowanie, użyczenie ruchomych aktywów trwałych Zakładu, następuje w drodze przetargu pisemnego lub ustnego, z zastrzeżeniem ust. 2..

2. Forma bezprzetargowa może nastąpić w przypadku:

1) gdy przetarg dwukrotnie nie przyniesie rezultatu;

2) udostępniania ruchomych aktywów trwałych, wskazanemu we właściwej uchwale Rady Gminy podmiotowi, który przejmuje realizację zadań statutowych w wyniku likwidacji Zakładu i na zasadach wskazanych w tej uchwale;

3) na rzecz podmiotów, które przejmują w trybie ustawy o działalności leczniczej zadania publicznego zakładu opieki zdrowotnej w zakresie udzielonego zamówienia przez Zakład.

3. W przypadku gdy I przetarg na sprzedaż ruchomych aktywów trwałych nie doprowadzi do wyłonienia nabywcy, cena wywoławcza w II przetargu może zostać obniżona, jednak nie więcej niż o 40% ceny wywoławczej.

4. W przypadku gdy II przetarg na sprzedaż ruchomych aktywów trwałych nie doprowadzi do wyłonienia nabywcy, aktywa trwałe mogą być zbyte z wolnej ręki za cenę nie niższą niż 40% ceny wywoławczej lub zostać poddane likwidacji.

§ 8. 1. Kierownik Zakładu składa wniosek o wyrażenie zgody, o której mowa w § 6, na zbycie, wydzierżawienie, wynajęcie, oddanie w użytkowanie, użyczenie ruchomych aktywów trwałych Zakładu wraz z dokumentami umożliwiającymi merytoryczne rozpoznanie wniosku pod kątem obowiązujących przepisów prawa oraz zgodności czynności prawnej z zasadami zbycia, oddania w dzierżawę, najmu, użytkowania oraz użyczenia ruchomych aktywów trwałych przez Zakład, ustalonymi w niniejszej uchwale.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:

1) nazwę i przeznaczenie oraz określenie proponowanych do zbycia, wydzierżawienia, wynajęcia, oddania w użytkowanie lub użyczenia ruchomych aktywów trwałych wraz ze szczegółowym uzasadnieniem;

2) określenie trybu w jakim nastąpi zawarcie umowy (przetarg lub tryb bezprzetargowy);

3) w przypadku trybu bezprzetargowego określenie podmiotu, na rzecz którego nastąpi zawarcie umowy;

4) określenie czasu, na jaki planowane jest wydzierżawienie, wynajęcie, oddanie w użytkowanie lub użyczenie ruchomych aktywów trwałych, o których mowa w ust. 1;

5) wysokość opłat, czynszu - w przypadku wydzierżawienia, wynajęcia, oddania w użytkowanie, użyczenia ruchomych aktywów trwałych lub cenę zbycia.

§ 9. 1. Zbyciu, wydzierżawieniu, wynajęciu, oddaniu w użytkowanie, użyczeniu mogą podlegać także inne niż ruchome aktywa trwałe Zakładu, które są zbędne do prowadzenia jego działalności, z zastrzeżeniem ust 2..

2. Zbycie, oddanie w najem, dzierżawę, użytkowanie lub użyczenie nieruchomości, w tym budynków i lokali lub ich części wymaga zgody Wójta Gminy Cedry Wielkie.

3. Zgodę na zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie innych niż ruchome, aktywów trwałych, w tym budynków i lokali lub ich części wydaje Wójt , na wniosek Kierownika Zakładu, po uprzednim uzyskaniu przez Kierownika Zakładu pozytywnej opinii Rady Społecznej.

4. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome aktywów trwałych, następuje w trybie przetargu, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Wójt może wyrazić zgodę na oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome aktywów trwałych, w trybie bezprzetargowym na okres 3-ch lat, po uprzednim uzyskaniu zgody Rady Społecznej.

§ 10. 1. Postępowanie w sprawie wyrażenia zgody Wójta na zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome, aktywów trwałych prowadzone jest na wniosek kierownika Zakładu. Kierownik Zakładu składa wniosek do Wójta, który zawiera:

1) nazwę i przeznaczenie proponowanych do zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome aktywów trwałych oraz uzasadnienie celowości takiego działania;

2) wskazanie wartości proponowanych do zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome aktywów trwałych, a w przypadku nieruchomości wskazanie ich powierzchni;

3) wskazanie okresu, na jaki planowane jest oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome aktywów trwałych;

4) oświadczenie kierownika Zakładu, że zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome aktywów trwałych nie ograniczy dostępności udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz nie obniży ich jakości;

5) oświadczenie kierownika Zakładu o niewystępowaniu okoliczności, o których mowa w art. 13 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

2. W przypadku wystąpienia przez kierownika Zakładu do Wójta o wyrażenie zgody na zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome aktywów trwałych, o których mowa w trybie bezprzetargowym wniosek, dodatkowo zawiera:

1) wskazanie okoliczności uzasadniających zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome aktywów trwałych w trybie bezprzetargowym;

2) wskazanie podmiotu, na rzecz którego ma nastąpić zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome aktywów trwałych w trybie bezprzetargowym.

3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się:

1) uchwałę Rady Społecznej opiniującą zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie innych niż ruchome aktywów trwałych;

2) projekt umowy - w przypadku oddania aktywów trwałych w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie.

4. W umowie należy w szczególności:

1) określić czas, na który umowa została zawarta;

2) określić wysokość, formę i termin płatności oraz zasady waloryzacji czynszu przy zastosowaniu wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w drodze obwieszczeń, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", z wyłączeniem umowy użyczenia;

3) określić zasady rozliczania kosztów eksploatacyjnych, w szczególności: energii elektrycznej, ciepła, wody, gazu, usuwania odpadów, kanalizacji, telefonów, podatku od nieruchomości;

4) określić sposób korzystania z przedmiotu umowy odpowiadający jego właściwościom i przeznaczeniu;

5) zastrzec, iż dzierżawca, najemca, użytkownik, biorący do używania mogą wprowadzać ulepszenia i zmiany w przedmiocie umowy tylko za pisemną zgodą kierownika Zakładu;

6) zastrzec, iż dzierżawca, najemca, użytkownik oraz biorący do używania nie mogą bez pisemnej zgody kierownika Zakładu podnajmować przedmiotu umowy ani oddawać go do bezpłatnego używania osobie trzeciej;

7) określić, w jakim stanie przedmiot umowy powinien zostać zwrócony Zakładowi po zakończeniu dzierżawy, najmu, użytkowania oraz użyczenia;

8) określić zasady rozliczania nakładów poniesionych w czasie trwania umowy;

9) określić zasady kontroli przedmiotu umowy.

5. W umowie najmu i dzierżawy należy określić:

1) terminy wypowiedzenia - jeżeli czas trwania najmu lub dzierżawy nie jest oznaczony;

2) wypadki, w których umowa może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem - jeżeli czas trwania najmu lub dzierżawy jest oznaczony;

3) wypadki, w których umowa może zostać rozwiązana bez zachowania terminów wypowiedzenia.

§ 11. 1. Wysokość opłat czynszu może zostać oznaczona w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju.

2. Podstawą ustalenia opłat, czynszu najmu, dzierżawy, użytkowania aktywów trwałych Zakładu oznaczonego w pieniądzach jest ich wycena.

3. Kalkulacja stawki opłat, czynszu z tytułu dzierżawy, najmu, użytkowania powinna uwzględniać między innymi takie koszty jak: amortyzacja, podatki, koszty eksploatacyjne, media i inne czynniki wpływające na wysokość czynszu.

§ 12. Kierownik Zakładu składa Wójtowi raz w roku w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku, informację o umowach zawartych w związku z realizacją niniejszej uchwały, za okres poprzedniego roku kalendarzowego.

§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Cedry Wielkie.

§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Przewodniczący Rady


Bożena Daszewska

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00