Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2012 poz. 4509

Uchwała nr XIII/144/2012 Rady Gminy Tuchomie

z dnia 28 listopada 2012r.

w sprawie sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów

Na podstawie art. 6r ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. Nr 391) w związku z art. 18 ust 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami), Rada Gminy Tuchomie uchwala, co następuje:

§ 1.

Określa się szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie gminy Tuchomie i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Rozdział 1.
Ilość odpadów odbierana w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

§ 2.

Odpady komunalne zmieszane

1. Ustala się, że w zamian za uiszczoną opłatę z nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy przedsiębiorca na zlecenie gminy, odbierze odpady komunalne zmieszane w każdej ilości, która zostanie umieszczona w pojemnikach na odpady zmieszane.

2. Ustala się, że w zamian za uiszczoną opłatę, z nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, przedsiębiorca, na zlecenie gminy, odbierze odpady komunalne zmieszane w ilości wynikającej z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami tj. iloczynu liczby i wielkości pojemników oraz częstotliwości ich odbierania.

3. W przypadku wytwarzania większej ilości odpadów niż określono w ust 2, właściciel nieruchomości zawrze odrębną umowę na odbiór tych odpadów z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej.

§ 3.

Odpady komunalne selektywnie zbierane

1. Ustala się, że w zamian za uiszczoną opłatę, z wszystkich nieruchomości na terenie gminy, przedsiębiorca, na zlecenie gminy, odbierze odpady komunalne selektywnie zebrane takie jak: papier, szkło, tworzywa, metale, opakowania wielomateriałowe, w każdej ilości, która zostanie umieszczona w urządzeniach do zbierania odpadów selektywnie zebranych.

2. Uprawnienie do obniżenia opłaty za odbieranie odpadów w sposób selektywny przysługuje, gdy odpady: papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe są zbierane, co najmniej w ilości:

a) dla zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej -30% objętości odebranych odpadów zmieszanych,

b) dla nieruchomości gdzie nie zamieszkują mieszkańcy -30% objętości odebranych odpadów zmieszanych.

3. Ustala się, że w zamian za uiszczoną opłatę, z wszystkich nieruchomości na terenie gminy opalanych paliwem stałym, przedsiębiorca na zlecenie gminy, odbierze selektywnie zebrane popioły w sezonie grzewczym.

4. W odniesieniu do nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy ilość odebranych popiołów będzie proporcjonalna do ilości wytwarzanych odpadów komunalnych zmieszanych, lecz nie więcej niż 40% objętości odpadów komunalnych zmieszanych.

5. W przypadku umieszczania odpadów zmieszanych w urządzeniach do selektywnego zbierania, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je, jako zmieszane odpady komunalne i powiadomi o tym gminę.

6. Dwa kolejne lub trzy w ciągu roku kalendarzowego, powiadomienie gminy przez podmiot odbierający odpady, o umieszczaniu odpadów komunalnych zmieszanych w urządzeniach do selektywnego zbierania odpadów, będzie dla nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy, skutkowało naliczeniem opłaty jak za odpady zmieszane.

7. Jedno powiadomienie gminy, w ciągu roku kalendarzowego, przez podmiot odbierający odpady, o umieszczaniu odpadów komunalnych zmieszanych w urządzeniach do selektywnego zbierania odpadów, będzie dla nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, skutkowało naliczeniem opłaty jak za odpady zmieszane.

Rozdział 2.
Częstotliwość odbierania odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

§ 4.

Odpady komunalne zmieszane

1. Ustala się, że w zamian za uiszczoną opłatę, przedsiębiorca, na zlecenie gminy, odbierze odpady komunalne zmieszane z nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy z częstotliwością nie mniejszą niż - 1 raz na miesiąc.

2. Ustala się, że w zamian za uiszczoną opłatę, z nieruchomości gdzie nie zamieszkują mieszkańcy, w tym z nieruchomości wykorzystywanych sezonowo, przedsiębiorca, na zlecenie gminy, odbierze odpady komunalne zmieszane z częstotliwością określoną w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, lecz nie mniejszą niż: 1 raz na miesiąc.

3. Właściciel nieruchomości i gdzie nie zamieszkują mieszkańcy, w tym z nieruchomości wykorzystywanych sezonowo, może zadeklarować, w deklaracji o wysokości opłaty, częstszy odbiór odpadów.

4. Szczegółowy harmonogram odbioru odpadów, opracuje przedsiębiorca odbierający odpady, biorąc pod uwagę wielkość pojemników oraz oczekiwaną częstotliwość odbierania odpadów.

§ 5.

Odpady komunalne selektywnie zbierane

1. Ustala się, że w zamian za uiszczoną opłatę, z wszystkich nieruchomości na terenie gminy przedsiębiorca, na zlecenie gminy, odbierze odpady komunalne selektywnie zebrane; takie jak papier, szkło, tworzywa, metale i odpady wielomateriałowe z częstotliwością nie mniejszą niż:

1) w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej:

a) papier: jeden raz miesiąc,

b) szkło: jeden raz miesiąc,

c) tworzywa sztuczne , opakowania wielomateriałowe i metale: jeden raz na miesiąc,

d) popioły: jeden raz na miesiąc (od 2 listopada do 30 kwietnia).

2) z nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, w tym nieruchomości wykorzystywanych sezonowo:

a) papier: jeden raz na miesiąc,

b) szkło: jeden raz na miesiąc ,

c) tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metale: jeden raz na miesiąc,

d) popioły: jeden raz w miesiącu (od 2 listopada do 30 kwietnia).

2. Szczegółowy harmonogram odbioru odpadów selektywnie zebranych, opracuje przedsiębiorca odbierający odpady, biorąc pod uwagę ilość urządzeń do zbierania selektywnego, ich rozmieszczenie oraz poziom zapełnienia.

3. Harmonogramy, o których mowa w § 4 ust 4 i § 5 ust 2 zostaną podane do wiadomości mieszkańców, co najmniej poprzez umieszczenie na stronie internetowej gminy.

4. Odpady komunalne obejmujące przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, opony, odpady budowlane i rozbiórkowe, a także odpady zielone odbierane są w centralnym punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Rozdział 3.
Sposób świadczenia usług przez punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych

§ 6.

Brak treści

1. W zamian za uiszczoną opłatę, gmina organizuje punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (dalej PSZOK).

2. Lokalizacja PSZOK oraz terminy jego otwarcia zostaną umieszczone na stronie internetowej gminy.

3. Odpady do PSZOK należy dostarczyć własnym transportem.

4. PSZOK służy do odbioru odpadów selektywnie zebranych z wszystkich nieruchomości.

5. PSZOK przyjmuje odpady selektywnie zebrane takie jak: papier, szkło, tworzywa, metale odpady wielomateriałowe, leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, opony, odpady budowlano rozbiórkowe oraz odpady zielone.

6. PSZOK przyjmuje nieodpłatnie, wyżej wymienione odpady, z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy z zastrzeżeniem ust 8.

7. PSZOK przyjmuje nieodpłatnie, z nieruchomości na których nie zamieszkują, mieszkańcy w ilościach:

a) papier, szkło, tworzywa, metale odpady wielomateriałowe- w każdej ilości,

b) meble i inne odpady wielkogabarytowe- do 200 kg/nieruchomość /rok,

c) odpady zielone - w każdej ilości.

8. Do PSZOK można dostarczyć nieodpłatnie z wszystkich nieruchomości na terenie gminy odpady budowlano rozbiórkowe w postaci czystego gruzu. Odpady budowlano rozbiórkowe zanieczyszczone będę przyjmowane odpłatnie.

9. W przypadku dostarczenia odpadów wymienionych w ust 5 w formie zmieszanej, dostarczający jest zobowiązany do ich posortowania w PSZOK, jeżeli odmówi ich posortowania jest zobowiązany do uiszczenia opłaty zgodnie z cennikiem, o którym mowa w ust 13.

10. Wszystkie pojemniki, kontenery i urządzenia do gromadzenia odpadów są opisane i wskazują rodzaj odpadów, które należy w nich umieszczać.

11. Odpady dostarczone do PSZOK należy umieszczać w pojemnikach, kontenerach lub innych urządzeniach przystosowanych do gromadzenia poszczególnych rodzajów odpadów.

12. W przypadku mieszania odpadów lub umieszczania odpadów w pojemnikach, kontenerach lub urządzeniach niezgodnie z ich przeznaczeniem obsługa PSZOK, może odmówić przyjęcia odpadów nieodpłatnie i pobrać opłatę według cennika, o którym mowa w ust. 13.

13. Operator PSZOK umieszcza cennik za odbieranie i zagospodarowanie odpadów w PSZOK na wjeździe do PSZOPK oraz na swojej stronie internetowej. Cennik jest także dostępny na stronie internetowej urzędu gminy.

Rozdział 4.
Świadczenia gminy w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

§ 7.

1. Ustala się, że w zamian za uiszczoną opłatę, przedsiębiorca, na zlecenie gminy, dostarczy dla nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy oraz dla nie ruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy urządzenia do selektywnego zbierania odpadów komunalnych takich jak: papier i opakowania wielomateriałowe, szkło, tworzywa sztuczne i metale oraz popioły, w ilości dostosowanej do ilości zbieranych odpadów w sposób selektywny, biorąc pod uwagę sposób zbierania odpadów, określony w deklaracji o wysokości opłaty oraz wielkość urządzeń i częstotliwość opróżniania nie rzadszą niż określono w § 5 ust1.

2. Urządzeniami do selektywnego zbierania odpadów komunalnych są pojemniki, stanowiące lokalne punkty selektywnego zbierania oraz worki.

3. Urządzenia do selektywnego zbierania są oznakowane kolorem lub opisane, co do rodzaju zbieranych odpadów selektywnie.

§ 8.

1. W zamian za uiszczoną opłatę gmina wdroży i będzie prowadzić system administrowania gospodarką odpadami komunalnymi.

§ 9.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Tuchomie.

§ 10.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego z mocą obowiązującą z dniem 1 lipca 2013r.

Przewodniczący Rady Gminy


Wiesław Bezhubka


Uzasadnienie do Uchwały Nr XIII/144/2012
Rady Gminy Tuchomie
z dnia 28 listopada 2012 r.

w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów

Zgodnie z art. 6r ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Rada Gminy określa, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Uchwała miedzy innymi określa: ilość odpadów komunalnych odbieranych od właściciela nieruchomości, częstotliwość odbierania odpadów komunalnych od właściciela nieruchomości i sposób świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00