Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2012 poz. 4483

Uchwała nr XXI/118/2012 Rady Gminy w Gardei

z dnia 28 listopada 2012r.

w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gardeja

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012, poz. 391) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kwidzynie, Rada Gminy w Gardei uchwala , co następuje:

§ 1.

Przyjmuje się Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gardeja,
w brzmieniu, jak w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi.

§ 3.

Traci moc uchwała Nr XXXIX/237/2006 Rady Gminy w Gardei z dnia 29 września 2006 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gardeja (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2007r. Nr 37, poz. 542).

§ 4.

Uchwałę podaje się do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Gardeja oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Gardeja.

§ 5.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Edward Cykał


Załącznik do Uchwały Nr XXI/118/2012
Rady Gminy w Gardei
z dnia 28 listopada 2012 r.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gardeja.

Rozdział 1.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości.

§ 1.

1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez selektywne zbieranie na nieruchomości następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, tworzywa sztucznego, metalu, szkła, opakowań wielomateriałowych, odpadów ulegających biodegradacji oraz odpadów zielonych i postępowanie z tymi odpadami w sposób opisany w niniejszym regulaminie.

2. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku również poprzez selektywne zbieranie pozostałych odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, zużytych opon oraz popiołu i postępowanie z tymi odpadami w sposób opisany w niniejszym regulaminie.

3. Selektywne zbieranie odpadów - polega na wyselekcjonowaniu z pośród powstających na nieruchomości odpadów komunalnych frakcji odpadów, o których mowa w ust.1 i 2 w taki sposób, aby frakcje te nie były pomieszane ze sobą, po za wyjątkiem określonym w ust. 4 pkt. 2a, 2b i 2c bądź ze zmieszanymi odpadami komunalnymi.

4. Selektywne zbieranie odpadów komunalnych winno się odbywać według następujących zasad:

1) spośród odpadów komunalnych należy wysegregować na nieruchomości: papier, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, metal, szkło oraz odpady ulegające biodegradacji w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz odpady zielone;

2) wprowadza się jednolitą kolorystykę pojemników lub worków na odpady, o których mowa
w pkt. 1:

a) papier i opakowania wielomateriałowe - kolor niebieski

b) tworzywa sztuczne i metale - kolor żółty,

c) szkło - kolor zielony,

§ 2.

Właściciele nieruchomości, prowadzący stałą lub sezonową działalność gastronomiczną
lub handlową branży spożywczej, zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez ustawienie na zewnątrz lokalu lub obiektu wystarczającej liczby pojemników na odpady (w tym pojemników lub worków na selektywną zbiórkę odpadów).

§ 3.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń części nieruchomości służących do użytku publicznego oraz pryzmowanie ich przy krawędzi tych nieruchomości.

§ 4.

1. Mycie i naprawa pojazdów mechanicznych winno się odbywać w miejscach do tego przeznaczonych tj. w myjniach i warsztatach samochodowych.

2. Dopuszcza się możliwość mycia pojazdów mechanicznych poza myjniami, czystą wodą, bez użycia środków chemicznych na terenie utwardzonych pod warunkiem, że jest to nadwozie pojazdu.

3. Dopuszcza się możliwość przeprowadzenia drobnych napraw pojazdów mechanicznych, takich jak np.: wymiana świec zapłonowych, żarówek, uzupełnienie płynów poza warsztatami naprawczymi. Naprawy takie są dozwolone na terenie nieruchomości tylko za zgodą właściciela nieruchomości i tylko wtedy, gdy nie są one uciążliwe dla sąsiednich nieruchomości i nie wywierają negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

Rozdział 2.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

§ 5.

1. Każda nieruchomość, na której powstają odpady winna być wyposażona w pojemniki na odpady, metalowe lub plastikowe, szczelnie zamykane, przystosowane do opróżniania sprzętem specjalistycznym.

2. Pojemniki powinny być ustawione w miejscu utwardzonym, łatwo dostępnym dla podmiotu odbierającego odpady komunalne, utrzymanym w czystości i nie stwarzającym uciążliwości dla mieszkańców oraz spełniającym wymagania określone w przepisach.

3. Pojemniki ustawione w miejscach publicznie dostępnych powinny być usytuowane w sposób umożliwiający bezpieczne i wygodne korzystanie z nich przez wszystkich użytkowników takich miejsc. Usytuowanie pojemników nie może powodować zagrożenia dla ruchu pojazdów i pieszych oraz utrudniać ich opróżnianie przez podmiot odbierający odpady komunalne.

4. Pojemniki przewidziane do zbierania odpadów na terenie gminy to:

1) pojemniki na odpady komunalne o pojemności: od 60 l do 240 l dla nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej,

2) pojemniki na odpady komunalne o pojemności od 110 l do 1100 l lub kontenery typu KP 7 - dla nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej;

3) pojemniki na odpady komunalne pochodzące z cmentarzy o pojemności 1100 l lub kontenery;

4) pojemniki na odpady komunalne o pojemności od 10 do 80 l - ustawiane w miejscach publicznie dostępnych takich, jak np.: placach zabaw, boiskach, przystankach autobusowych, ścieżkach pieszo-rowerowych;

5) pojemniki na przeterminowane leki i chemikalia - znajdujących się w punktach sprzedaży leków i ośrodkach zdrowia, o minimalnej pojemności 10 l;

6) pojemniki na zużyte baterie - znajdujące się w punktach sprzedaży detalicznej baterii, gminnych placówkach oświatowych oraz innych punktach dostępnych dla mieszkańców, o minimalnej pojemności 5 l;

7) kontenery przeznaczone na odpady budowlane i remontowe.

5. Dopuszcza się stosowanie pojemników, o których mowa w ust. 4 pkt. 1 dla nieruchomości
w zabudowie wielorodzinnej, pod warunkiem, że ich zastosowanie nie będzie stwarzało uciążliwości
dla mieszkańców.

6. Do segregacji odpadów komunalnych powinny być stosowane:

1) pojemniki o pojemności: od 60 l do 240 l lub worki o pojemności od 60 do 120 l, zgodnie z kolorystyką określoną w rozdziale 1 § 1 ust. 4 pkt. 2 niniejszego regulaminu - dla nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej;

2) pojemniki o pojemności 1100 l lub worki o pojemności od 60 do 120 l, zgodnie z kolorystyką określoną w rozdziale 1 § 1 ust. 4 pkt. 2 niniejszego regulaminu - dla nieruchomość w zabudowie wielorodzinnej;

§ 6.

1. Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy zobowiązani są do wyposażenia nieruchomości w pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych w ilości i o pojemności uwzględniającej: zakres i rodzaj prowadzonej działalności, ilości wytwarzanych na nieruchomości odpadów oraz częstotliwość i sposób ich pozbywania się .

2. Ilość i pojemność pojemników do gromadzenia odpadów powinna zagwarantować ciągłość gromadzenia powstających na nieruchomości odpadów.

3. Ilość i pojemność pojemników do gromadzenia odpadów powinna być adekwatna do liczby mieszkańców z uwzględnieniem ilości odpadów komunalnych powstających w gospodarstwach domowych lub w innych źródłach, tak, aby zapewnić prawidłowe gromadzenie odpadów
w pojemnikach, z uwzględnieniem częstotliwości ich opróżniania.

4. Właściciele nieruchomości zamieszkałych winni gromadzić zmieszane odpady komunalne w pojemnikach o minimalnej pojemności, uwzględniając następujące normy:

1) wskaźnik nagromadzenia odpadów komunalnych przypadających na jednego mieszkańca wynosi 66 litry/miesiąc;

2) pojemniki przeznaczone do gromadzenia odpadów komunalnych niesegregowanych winny być opróżniane nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu.

§ 7.

Właściciele nieruchomości winni utrzymywać pojemniki do zbierania odpadów komunalnych w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, w szczególności winni przeprowadzić okresową dezynfekcję tych pojemników nie rzadziej niż raz w miesiącu w okresie od maja do września, po tym okresie w miarę potrzeb.

Rozdział 3.
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych
z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

§ 8.

1. Opróżnianie zbiorników bezodpływowych z nieczystości ciekłych powinno następować stosowniedo ilości zużytej wody dla celów bytowych i pojemności zbiorników bezodpływowych tak, by nie dopuścić do ich przepełnienia.

2. Opróżnianie zbiorników oczyszczalni przydomowych z osadów ściekowych powinno następowaćw częstotliwości wynikającej z instrukcji ich eksploatacji.

§ 9.

1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do systematycznego zbierania i usuwania powstającychna nieruchomościach odpadów komunalnych.

2. Odpady komunalne zmieszane będą odbierane od właścicieli nieruchomości przez podmiot odbierający odpady komunalne, z częstotliwością zapobiegającą przepełnianiu się pojemników, nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu, w zabudowach zbiorowych odpady komunalne zmieszane winny być odbierane, co najmniej raz w tygodniu.

3. Odpady komunalne segregowane będą odbierane od właścicieli nieruchomości przez podmiot odbierający odpady komunalne w terminach określonych w harmonogramie ustalonym z tym podmiotem, z częstotliwością zapobiegającą przepełnianiu się pojemników lub worków, lecz
nie rzadziej niż:

1) tworzywa sztuczne, metale - raz w miesiącu;

2) szkło - raz w miesiącu;

3) papier i opakowania wielomateriałowe - raz na dwa miesiące.

4. Odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji i odpady zielone - należy kompostować na nieruchomość za pomocą przydomowego kompostownika, spełniającego wymagania określone w przepisach odrębnych. W przypadku braku technicznych możliwości wyposażenia nieruchomości w kompostownik odpady te należy zbierać w workach i pozbywać się ich z częstotliwością równą ich wytworzenia, poprzez przekazywanie do punktu selektywnego zbierania odpadów.

5. Odpady wielkogabarytowe (np. meble) - powinny być przekazywane lub wywożone z częstotliwością równą ich wytworzeniu:

1) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy zobowiązani są gromadzić odpady przed wyznaczonym terminem odbioru na terenie nieruchomości lub w innym wyznaczonym do tego miejscu w sposób umożliwiający swobodny dostęp podmiotu odbierającego bądź przekazywać te odpady bezpośrednio do punktu selektywnego zbierania odpadów;

6. Przeterminowane leki - powinny być przekazywane zgodne z częstotliwością równą ich wytworzeniu, poprzez ich dostarczenie do pojemników specjalnie oznakowanych, znajdujących się w punktach sprzedaży leków lub ośrodków zdrowia bądź do Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o. o. z siedzibą w Gilwie Małej. Właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy odpady takie mogą przekazywać również do punktu selektywnego zbierania odpadów.

7. Chemikalia (tj. farby, rozpuszczalniki, lakiery, pozostałości po środkach ochrony roślin itp.) - powinny być przekazywane zgodne z częstotliwością równą ich wytworzeniu, poprzez ich dostarczenie do punktu selektywnego zbierania odpadów - w przypadku wytwarzania tych odpadów przez właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy bądź poprzez przekazywanie takich odpadów podmiotowi odbierającemu odpady komunalne na podstawie zawartej umowy z tym podmiotem lub też innemu uprawnionemu podmiotowi - w przypadku wytwarzania tych odpadów przez właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy.

8. zużyte baterie i akumulatory - powinny być przekazywane, zgodne z częstotliwością równą ich wytworzeniu, poprzez ich dostarczenie do pojemników specjalnie oznakowanych, znajdujących się w punktach sprzedaży detalicznej baterii, gminnych placówkach oświatowych oraz innych punktach dostępnych dla mieszkańców. Zużyte baterie i akumulatory można również przekazywać do Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o. o. z siedzibą w Gilwie Małej lub do innego podmiotu uprawnionego do ich odbioru. Właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy mogą odpady te przekazywać także do punktu selektywnego zbierania odpadów.

9. zużyte opony - powinny być przekazywane, zgodne z częstotliwością równą ich wytworzeniu do Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. z siedzibą w Gilwie Małej lub do innego podmiotu uprawnionego do ich odbioru. Właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy mogą odpady te przekazywać także do punktu selektywnego zbierania odpadów.

10. Odpady budowlane i rozbiórkowe - powinny być gromadzone w odrębnych pojemnikach (kontenerach) przystosowanych do gromadzenia tego typu odpadów. Pozbywanie się odpadów powinno następować z częstotliwością równą ich wytworzenia tak, aby nie doprowadzić do przepełnienia się pojemnika bądź na indywidualne zgłoszenie dokonane podmiotowi zajmującemu się odbiorem odpadów komunalnych. Podmiot zajmujący się odbiorem odpadów oraz wykonawca robót remontowych powinni przekazać tego rodzaju odpady do Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o. o. z siedzibą w Gilwie Małej.


Właściciele nieruchomości zamieszkałych pozbywają się drobnych odpadów budowlanych i rozbiórkowych również poprzez ich dostarczenie do punktu selektywnego zbierania odpadów.

11. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - powinien być przekazywany lub wywożony
z częstotliwością równą jego wytworzeniu, nie rzadziej niż raz do roku:

1) właściciele nieruchomości zamieszkałych zobowiązani są gromadzić zużyty sprzęt przed wyznaczonym terminem odbioru na terenie nieruchomości lub w innym wyznaczonym do tego miejscu w sposób umożliwiający swobodny dostęp podmiotu odbierającego bądź przekazywać taki sprzęt bezpośrednio do punktu selektywnego zbierania odpadów lub
podmiotom zbierającym zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495, z późn. zm.);

12. Popiół - należy wykorzystywać na terenie nieruchomości, w przypadku braku takiej możliwości właściciele takiej nieruchomości, na których zamieszkują pozbywają się tych odpadów z częstotliwością równą ich wytworzeniu, jednakże nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu, poprzez ich przekazanie do punktu selektywnego zbierania odpadów.

§ 10.

Odpady komunalne z terenu budowy i odpady remontowe powinny być wywożone w taki sposób,
aby na terenie budowy zapewnić stały porządek.

§ 11.

1. Pojemniki ustawione w miejscach publicznie dostępnych powinny być opróżniane, co najmniej dwa razy w miesiącu w okresie od października do kwietnia.

2. Pojemniki na odpady ustawione przed lokalami, w których prowadzona jest stała lub sezonowa działalność gastronomiczna bądź handlowa branży spożywczej powinny być opróżniane
z częstotliwością zapobiegającą ich przepełnianiu, jednakże nie rzadziej niż raz w tygodniu.

3. Pojemniki na odpady ustawione na nieruchomościach, na których prowadzona jest działalność produkcyjna, handlowa lub usługowa - innej branży niż wymieniona w ust. 2, być opróżniane
z częstotliwością zapobiegającą ich przepełnianiu, jednakże nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu.

4. Pojemniki na odpady komunalne pochodzące z cmentarzy być opróżniane z częstotliwością zapobiegającą ich przepełnianiu, jednakże nie rzadziej niż raz w miesiącu lub częściej w miarę potrzeb.

Rozdział 4.
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

§ 12.

1. Według KPGO 2010 - 2014 w gospodarce odpadami przyjęto następujące cele:

1) objęcie zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych mieszkańców najpóźniej do 2015 r.

2) objęcie wszystkich mieszkańców systemem selektywnego zbierania odpadów najpóźniej do 2015 r.;

3) Zmniejszenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska odpadów, aby nie było składowanych:

a) w 2013 r. nie więcej niż 50 %

b) w 2020 r. nie więcej niż 35 % masy tych odpadów wytworzonych w 1995 roku.

4) zmniejszenie masy składowanych odpadów komunalnych max 60 % wytworzonych odpadów do końca 2014 r.;

5) przygotowanie do ponownego wykorzystania i recyklingu materiałów odpadowych, przynajmniej takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło z gospodarstw domowych na poziomie min 50 % ich masy do 2020 r.;

2. inne wymagania wynikające z WPGO.

Rozdział 5.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczaniem terenów przeznaczonych
do wspólnego użytku.

§ 13.

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do:

1) niezwłocznego sprzątania i usuwania odchodów pozostawionych przez te zwierzęta
w miejscach publicznych, w szczególności na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, jak również chodnikach, ulicach, placach zabaw i na terenach zieleni,

2) wyprowadzania psów wyłącznie na smyczy, a psów agresywnych oraz ras uznawanych
za agresywne dodatkowo w kagańcu; Zwolnienie psa ze smyczy możliwe jest, pod warunkiem, że ma on założony kaganiec i nie będzie stwarzał zagrożenia dla innych osób,

3) Sprawowanie nad nim stałego nadzoru w miejscach publicznych oraz dbałości o to, by zwierzęta nie zakłócały spokoju innym mieszkańcom.

§ 14.

Zabrania się:

1) pozostawiania zwierząt domowych bez dozoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz,

2) doprowadzania zwierzęcia przez drażnienie lub płoszenie do stanu, w którym staje się ono niebezpieczne.

Rozdział 6.
Wymagania dotyczące utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych
z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach
lub w poszczególnych nieruchomościach.

§ 15.

1. Na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej mogą być utrzymywane zwierzęta gospodarskie jedynie w ilościach ograniczonych do zaspokojenia potrzeb własnych gospodarstwa domowego właściciela nieruchomości.

2. Utrzymywanie zwierząt gospodarskich nie może być uciążliwe dla otoczenia, a w szczególności nie może powodować nadmiernego hałasu, nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczenia terenu.

3. Wprowadza się zakaz utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach nieruchomości użytku publicznego.


Rozdział 7.
Wyznaczanie obszarów podlegających obowiązkowi deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.

§ 16.

1. W przypadku wystąpienia populacji gryzoni, stwarzające zagrożenie sanitarne, Wójt określi w uzgodnieniu z Państwowym Inspektorem Sanitarnym, obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz termin jej przeprowadzenia.

Rozdział 8.
Postanowienia końcowe.

§ 17.

1. Do dnia 1 lipca 2013 roku - tj. utworzenia punktu selektywnego zbierania odpadów właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy przekazują odpady, o których mowa w § 9 ust. od 4 do 11, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne na podstawie umowy zawartej z tym podmiotem lub postępują z nimi w inny sposób opisany w niniejszym regulaminie.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00