Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2012 poz. 4470

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NK.VI.4131.73.2012.BS Wojewody Pomorskiego

z dnia 9 października 2012r.

w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr 11/XIX/255/2012 Rady Gminy Trzebielino z dnia 3 października 2012 r. zmieniającej uchwałę Nr 76/XIII/2012 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębach geodezyjnych: Cetyń, Poborowo, Starkowo

Działając na podstawie art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)

s t w i e r d z a s i ę n i e w a ż n o ś ć

uchwały Nr 111/XIX/255/2012 Rady Gminy Trzebielino z dnia 3 października 2012 r. zmieniającej uchwałę Nr 76/XIII/2012 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębach geodezyjnych: Cetyń, Poborowo, Starkowo.

U z a s a d n i e n i e

Dnia 10 października 2012r. do organu nadzoru wpłynęła uchwała Nr 111/XIX/255/2012 Rady Gminy Trzebielino z dnia 3 października 2012 r. zmieniająca uchwałę Nr 76/XIII/2012 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębach geodezyjnych: Cetyń, Poborowo, Starkowo.

Dokonując badania legalności przedłożonej uchwały organ nadzoru stwierdził, że w
§ 1 wyżej wskazanej uchwały dokonano zmiany § 9 uchwały Nr 76/XIII/2012 stanowiącego treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego poprzez nadanie mu nowego brzmienia określającego stawkę procentową służącą naliczaniu jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości objętych planem. Do przekazanej uchwały dołączone zostało pismo Wójta Gminy Trzebielino ORE.0711.17.2012 z dnia 4 października 2012r. wskazujące, że podjęcie uchwały uzasadnione było koniecznością skorygowania oczywistego i istotnego błędu w treści zmienianego aktu, jakim było pominięcie określenia stawki procentowej opłaty planistycznej, mimo że zapis dotyczący tej opłaty znalazł się w treści uchwały. Stanowisko Gminy zostało podtrzymane w piśmie z dnia 18 października 2012 r., w którym ponownie wskazano, że "kwestionowana uchwała służy istocie sprostowania oczywistego błędu w jej treści."

Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz. 647) zmiana studium lub planu miejscowego następuje w takim trybie, w jakim są one uchwalane. Tymczasem badana uchwała podjęta została bez uprzedniego podjęcia uchwały o przystąpieniu do zmiany planu, jak i czynności przewidzianych w art. 17 wyżej wskazanej ustawy. Orzecznictwo sądów administracyjnych jednoznacznie potwierdza, że jakakolwiek zmiana miejscowego planu, również zmiana częściowa dotycząca chociażby samego tekstu planu, nie może być dokonana z pominięciem trybu przewidzianego w ustawie. Uchwałą rozpoczynającą procedurę uchwalania zmiany planu miejscowego jest uchwała o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niezależnie od planowanego zakresu zmiany planu, uchwała ta musi być zgodna z przepisami regulującymi jej formę i treść (wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 lutego 2009 r. sygn. akt II SA/Kr 1270/08).

Ponadto, jak orzekł WSA w Krakowie w wyroku z dnia 17 grudnia 2010r. sygn. akt II SA/Kr 775/10, ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie przewiduje instytucji prostowania błędów lub oczywistych omyłek w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, będących aktami prawa miejscowego. Takie rozwiązanie przyjmują jedynie przepisy k.p.a. dla decyzji i postanowień administracyjnych, ale stosowanie tu jakiejkolwiek analogii jest wykluczone. Co więcej, ustawa wymaga, żeby zmiana planu miejscowego została dokonywana w takim samym trybie, jak uchwalenie planu. Każdą poprawkę, nawet uznaną przez organ planistyczny za sprostowanie "oczywistego błędu", należy traktować jako zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wymagającą przeprowadzenia procedury planistycznej. Brak takiej procedury prowadzi wprost do stwierdzenia nieważności podjętej uchwały.

W tym stanie rzeczy należało stwierdzić nieważność przedmiotowej uchwały w całości.

Od niniejszego rozstrzygnięcia nadzorczego służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w terminie 30 dni od dni jego doręczenia, za pośrednictwem Wojewody Pomorskiego.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00