Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2011 nr 167 poz. 3633

Uchwała nr XI/76/11 Rady Gminy Choczewo

z dnia 14 listopada 2011r.

w sprawie ustalenia na terenie Gminy Choczewo miejscowości spełniających warunki, w których można pobierać opłatę miejscową

Na podstawie art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2010r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.), w związku z art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz § 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową (Dz.U. z 2007r. Nr 249, poz. 1851)

uchwala się, co następuje:

§ 1. Rada Gminy Choczewo ustala, iż miejscowości: Choczewo, Kopalino, Lubiatowo, Sasino, Słajszewo, Kierzkowo, Jackowo, Starbienino, Borkowo Lęborskie, Ciekocino, Ciekocinko, Osieki Lęborskie oraz Biebrowo odpowiadają wymogom i spełniają minimalne warunki klimatyczne, krajobrazowe oraz umożliwiające pobyt osób w celach turytycznych, wypoczynkowych oraz szkoleniowych, określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłate miejscową (Dz.U. z 2007r. Nr 249, poz. 1851).

§ 2. W miejscowościach, o których mowa w § 1, obowiązuje pobór opłaty miejscowej od osób fizycznych przebywających w tych miejscowościach dłużej niż jedną dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych.

§ 3. Stawki opłaty miejscowej oraz sposób jej poboru określa się w drodze odrębnej uchwały Rady Gminy Choczewo.

§ 4. Traci moc uchwała nr XIX/205/2008 Rady Gminy Choczewo z dnia 6 listopada 2008 roku w sprawie ustalenia na terenie Gminy Choczewo miejscowości spełniających warunki, w których pobiera sie opłate miejscową.

§ 5. Uchwała wchodzi w zycie z dniem 1 stycznia 2012 roku i podlega ogloszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.


Uzasadnienie

Zgodnie z art. 17 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych to Rada Gminy ustala listę miejscowości odpowiadających warunkom określonym w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.

Za miejscowości spełniające kryteria wymienione w w/w rozporządzeniu Rady Ministrów Rada Gminy Choczewo uznała miejscowości: Choczewo, Kopalino, Lubiatowo, Sasino, Słajszewo, Kierzkowo, Jackowo, Starbienino, Borkowo Lęborskie, Ciekocino, Ciekocinko, Osieki Lęborskie oraz Biebrowo kierując się następującymi przesłankami:

1. W/w miejscowości położone są na obszarze, na którym prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku pomiary i szacowane poziomy emisji nie wykazały przekroczeń dopuszczalnych wielkości stężeń zanieczyszczeń w powietrzu /pismo WIOŚ w Gdańsku nr WM.7016-1-37.11.js.4197 z dnia 08.06.2011r./;

2. w/w miejscowości położone są na terenie Województwa Pomorskiego- prowadzone przez WIOŚ pomiary wielkości pól elektromagnetycznych nie wykazały na terenie Województwa Pomorskiego przekraczania dopuszczalnych norm w tym zakresie /pismo WIOŚ w Gdańsku nr WM.7016-1-37.11.js.4197 z dnia 08.06.2011r./;

3. Wyznaczone miejscowości położone są na terenie Gminy Choczewo, na obszarze której:

1) lasy i użytki rolne (w rozumieniu przepisów o podatkach oi opłatach lokalnych) zajmują łącznie ponad 80% powierzchni gminy (92% gminy);

2) wystepują wody przybrzeżne (17km wybrzeża) oraz śródlądowe wody powierzchniowe w rozumieniu przepisów prawa wodnego- Jezioro Choczewkie i Jezioro Kopalińskie, rzeka Chełst;

3) wystepuje urozmaicona rzeźba terenu (teren polodowcowy- najwyższy punkt terenu gminy znajduje sie w części południowo- wschodniej i ma wysokość 120,3m);

4) wystepują liczne walory krajoznawcze:

a) zabytkowe budowle z XVIII, XIX i XX wieku (łącznie 140), w tym:

- 20 dworów i pałaców z przełomu XIX i XX wieku,

- ponad 100-letnia latarnia morska STILO,

- zabytkowe kościoły w Osiekach, Zwartowie i Ciekocinie,

b) cmentarzyska kurhanowe w Kopalinie i Lubiatowie- Szklanej Hucie,

c) obiekty i stanowiska archeologiczne (łącznie 88),

d) rezerwaty przyrody: "Mierzeja Sarbska" i "Choczewskie Cisy",

e) otulina Nadmorskiego Parku Krajobrazowego,

f) Nadmorski Obszar Chronionego Krajobrazu,

g) pomniki przyrody (37 sztuk),

h) wydmy porośnięte kosodrzewiną (tzw. kosówką),

i) ruchoma wydma k. latarni morskiej STILO,

j) głaz narzutowy,

k) infrastruktura turystyczna- oznakowane szlaki rowerowe, konne i piesze

5) organizowane są imprezy kulturalne, rekreacyjne i sportowe (koncerty plenerowe, festyny, dożynki);

4. W w/w miejscowościach istnieje baza noclegowa w obiektach hotelarskich i innych obiektach, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie, w rozumieniu przepisów o usługach turystycznych : kwatery agroturystyczne, pokoje gościnne, domki letniskowe, pola namiotowe, pokoje noclegowe.

Położenie, walory klimatyczne, krajobrazowe, baza noclegowa oraz gastronomiczna miejscowości: Choczewo, Kopalino, Lubiatowo, Sasino, Słajszewo, Kierzkowo, Jackowo, Starbienino, Borkowo Lęborskie, Ciekocino, Ciekocinko, Osieki Leborskie oraz Biebrowo powoduje, iż są to miejsca od wielu lat licznie odwiedzane przez turystów. Dlatego też jedną z form pozyskiwania środków na rozwój infrastruktury lokalnej (o której wnioskują zarówno mieszkańcy stali, jak i turyści) jest pobór opłaty miejscowej.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00