Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2010 nr 108 poz. 2075

Uchwała nr XLVII/438/10 Rady Miasta Malbork

z dnia 30 czerwca 2010r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych jednostek oświatowych oraz zakresu i trybu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 80 ust. 4 i art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - Rada Miasta Malborka uchwala, co następuje:

§ 1.

Uchwała określa tryb udzielania i rozliczania dotacji oraz zakres i tryb kontroli ich wykorzystywania dla publicznych prowadzonych przez osoby prawne inne niż Miasto Malbork lub osoby fizyczne oraz niepublicznych:

1) przedszkoli, w tym specjalnych lub z oddziałami integracyjnymi,

2) innych form wychowania przedszkolnego ( punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego),

3) szkół, w tym z oddziałami integracyjnymi.

§ 2.

1. Przedszkola publiczne otrzymują na każdego ucznia z budżetu Miasta Malborka dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych, z wyłączeniem przedszkola integracyjnego, prowadzonych przez Miasto Malbork, z zastrzeżeniem ust. 6.

2. Przedszkola niepubliczne otrzymują na każdego ucznia z budżetu Miasta Malborka dotację w wysokości równej 75% ustalonych w budżecie Miasta Malborka wydatków bieżących, ponoszonych w przedszkolach miejskich, z wyłączeniem przedszkola integracyjnego, w przeliczeniu na jednego ucznia, z zastrzeżeniem ust. 6.

3. Inne publiczne formy wychowania przedszkolnego otrzymują na każdego ucznia z budżetu miasta Malborka dotację w wysokości równej 50% wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez miasto Malbork z wyłączeniem przedszkola integracyjnego, z zastrzeżeniem ust. 6.

4. Inne niepubliczne formy wychowania przedszkolnego otrzymują na każdego ucznia z budżetu miasta Malborka dotację w wysokości równej 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez miasto Malbork, z wyłączeniem przedszkola integracyjnego, z zastrzeżeniem ust. 6.

5. Za wydatki bieżące przedszkoli publicznych, z wyłączeniem przedszkola integracyjnego, prowadzonych przez miasto Malbork rozumie się planowane wydatki bieżące działu 801 rozdział 80104 (przedszkola) wynikające z podjętej uchwały budżetowej na dany rok. W przypadku podjęcia uchwały budżetowej po 31 grudnia roku poprzedzającego, dotacje dla przedszkoli wypłaca się zaliczkowo w wysokości ustalonej na podstawie projektu budżetu. Wyrównanie nastąpi po uchwaleniu budżetu na dany rok.

6. Przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w § 1 pkt. 1 i 2 otrzymują na każdego ucznia niepełnosprawnego z budżetu miasta Malborka dotację w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej na ucznia przez miasto Malbork

7. Szkoły publiczne otrzymują na każdego ucznia z budżetu miasta Malborka dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez miasto Malbork. Dotacja na każdego ucznia nie może być jednak niższa niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

8. Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu miasta Malborka w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez miasto Malbork.

9. Publiczne i niepubliczne przedszkola, które zgodnie z art. 71b ust. 2a ustawy prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację na każde dziecko z budżetu miasta Malborka w wysokości równej kwocie przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

10. Za wydatki bieżące szkół publicznych prowadzonych przez miasto Malbork rozumie się planowane wydatki bieżące działu 801 rozdział 80101 (szkoły podstawowe) lub 80110 (gimnazja) w zależności od typu i rodzaju szkoły, wynikające z podjętej uchwały budżetowej na dany rok. W przypadku podjęcia uchwały budżetowej po 31 grudnia roku poprzedzającego, dotacje dla szkół wypłaca się zaliczkowo w wysokości ustalonej na podstawie projektu budżetu. Wyrównanie nastąpi po uchwaleniu budżetu na dany rok.

11. Liczba uczniów placówek publicznych w gminie wykazana w sprawozdaniu SIO według stanu na 30 września roku poprzedzającego rok przyznania dotacji stanowi podstawą do wyliczenia jej wysokości..

§ 3.

1. Dotacji udziela się na wniosek osób prowadzących podmioty, o których mowa w § 1, zawierający planowaną liczbę uczniów lub wychowanków, złożony w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, z zastrzeżeniem ust. 3. Wzór wniosku określa załącznik nr 1.

2. Osoba, o której mowa w ust. 1, zgłasza wszelkie zmiany danych zawartych we wniosku, w terminie 14 dni od dnia ich wystąpienia.

3. Niepubliczne: przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego oraz szkoły, o których mowa w § 1, otrzymują dotacje jedynie pod warunkiem złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, w terminie do 30 września roku poprzedzającego. Niezłożenie wniosku w terminie przez pozostałe - publiczne - dotowane podmioty spowoduje przyznanie im dotacji na podstawie danych z roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

§ 4.

1. Dotacje przekazywane są w 12 częściach, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy dotowanej szkoły, przedszkola lub placówki.

2. Osoba prowadząca dotowane podmioty składa w terminie do 10 dnia każdego miesiąca w Urzędzie Miasta Malborka informację o faktycznej liczbie uczniów lub wychowanków ustaloną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, według stanu na pierwszy dzień danego miesiąca. Wzór informacji określa załącznik nr 2 do uchwały.

3. Dotacje za miesiące lipiec - sierpień przekazywane są na podstawie informacji o średniej liczbie uczniów z miesięcy od stycznia do czerwca, z uwzględnieniem uczniów skreślonych z listy uczniów po złożeniu tej informacji.

§ 5.

1. Osoba prowadząca przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego oraz szkoły, o których mowa w § 1, jest obowiązana przekazywać do Urzędu Miasta Malborka pisemne rozliczenie przyznanej dotacji za okresy:

1) kwartalne - w terminie do 15 dnia, po zakończeniu każdego kwartału,

2) od stycznia do grudnia roku, w którym udzielono dotacji - w terminie do 31 stycznia roku następnego.

2. Wzór rozliczenia dotacji stanowi załącznik nr 3 do uchwały.

§ 6.

1. Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli faktycznej liczby uczniów dotowanej jednostki i prawidłowości wykorzystania dotacji w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej.

2. Kontrola obejmuje:

1) zgodność danych wykazywanych we wniosku o udzielenie dotacji, miesięcznej informacji o liczbie uczniów i w rozliczeniach dotacji - na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania,

2) prawidłowość wykorzystania dotacji zgodnie z przeznaczeniem, o którym mowa w art. 80 ust. 3d i 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty - na podstawie dokumentacji finansowo-księgowej kontrolowanej jednostki oświatowej.

§ 7.

1. Kontrolę przeprowadzają pracownicy Urzędu Miasta Malborka na podstawie imiennego upoważnienia Burmistrza Miasta Malborka i po okazaniu legitymacji służbowej.

2. Upoważnienie zawiera:

1) oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia,

2) wskazanie podstawy prawnej kontroli,

3) imiona i nazwiska oraz numery legitymacji służbowych upoważnionych pracowników,

4) określenie nazwy kontrolowanego podmiotu i organu prowadzącego,

5) określenie zakresu kontroli,

6) datę rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia kontroli,

7) podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska i funkcji.

3. Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie jednostki kontrolowanej (placówkach wymienionych w § 1) w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanej jednostce oraz w obecności pracowników tej jednostki. Podmiot kontrolowany zobowiązany jest udostępnić dokumenty oryginalne.

4. Kontrolujący mają prawo wglądu do dokumentacji, o której mowa w § 6 ust. 2 uchwały oraz do żądania dokonywania z niej odpisów i kserokopii. Kserokopie służące, jako załączniki do protokołu kontroli powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby reprezentujące kontrolowane jednostki.

§ 8.

1. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, który podpisują kontrolujący i przedstawiciele kontrolowanej jednostki.

2. Protokół kontroli powinien zawierać:

1) nazwę jednostki kontrolowanej w pełnym brzmieniu i jej adres,

2) wskazanie osoby prowadzącej,

3) imiona, nazwiska i stanowiska służbowe osób przeprowadzających kontrolę,

4) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

5) określenie przedmiotowego zakresu kontroli i okresu objętego kontrolą,

6) imię i nazwisko osoby reprezentującej kontrolowaną jednostkę i osoby pełniącej funkcję głównego księgowego,

7) opis dokonanych ustaleń faktycznych,

8) opis stwierdzonych nieprawidłowości z uwzględnieniem ich przyczyn i skutków,

9) opis dokumentacji dotyczącej przeprowadzonych dowodów,

10) informację o sporządzonych załącznikach stanowiących dowody w stosunku do ustaleń protokołu kontroli,

11) informację o powiadomieniu przedstawiciela kontrolowanej jednostki o przysługującym mu prawie odmowy podpisania protokołu i złożenia w terminie 3 dni od daty jego otrzymania pisemnych wyjaśnień, co do przyczyny tej odmowy,

12) dane o liczbie egzemplarzy protokołu oraz informację o doręczeniu jednego egzemplarza osobie reprezentującej kontrolowaną jednostkę,

13) podpisy osób kontrolujących oraz przedstawiciela kontrolowanego i głównego księgowego.

§ 9.

1. Jeżeli osoba reprezentująca jednostkę kontrolowaną odmawia podpisania protokołu - protokół podpisują jedynie osoby kontrolujące, czyniąc w nim adnotację o odmowie podpisania protokołu oraz dołączają pisemne wyjaśnienie przyczyn odmowy podpisu.

2. Odmowa podpisania protokołu nie wstrzymuje wydania wniosków pokontrolnych oraz dochodzenia zwrotu dotacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.

3. Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli.

4. Osoba reprezentująca jednostkę kontrolowaną może zgłosić Burmistrzowi Miasta Malborka w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu kontroli, pisemne wyjaśnienie, co do ustaleń zawartych w protokole.

§ 10.

1. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli nieprawidłowości mających wpływ na prawo lub wysokość dotacji przysługującej kontrolowanej jednostce Burmistrza Miasta Malborka w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu lub wpływu wyjaśnień, o których mowa w § 9 ust. 4, kieruje do kontrolowanej jednostki wystąpienie pokontrolne wzywające do zwrotu całości lub części przekazanej dotacji.

2. Wystąpienia pokontrolnego nie kieruje się, jeżeli Burmistrz Miasta Malborka uwzględni wyjaśnienia, o których mowa w § 9 ust. 4.

3. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości innego rodzaju, niż określone w ust. 1, Burmistrz Miasta Malborka kieruje do jednostki kontrolowanej wnioski zmierzające do ich usunięcia i usprawnienia działalności objętej kontrolą.

§ 11.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Malborka.

§ 12.

Tracą moc: - Uchwała Rady Miasta Malborka Nr 336/XL/01 z dnia 20 grudnia 2001 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli, szkół i placówek publicznych nie zakładanych i nie prowadzonych przez samorząd miasta Malborka, - Uchwała Rady Miasta Malborka Nr 25/IV/02 z dnia 30 grudnia 2002 r. zmieniająca uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli, szkół i placówek publicznych nie zakładanych i nie prowadzonych przez samorząd miasta Malborka, - Uchwała Rady Miasta Malborka Nr 176/XXIII/04 z dnia 27 maja 2004 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli i szkół niepublicznych, - Uchwała Rady Miasta Malborka Nr 318/XXXVII/05 z dnia 30 czerwca 2005 r. zmieniająca uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli i szkół niepublicznych, - Uchwała Rady Miasta Malborka Nr 403/XLVI/06 z dnia 6 kwietnia 2006 r. zmieniająca uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli i szkół niepublicznych, - Uchwała Rady Miasta Malborka Nr XLII/388/09 z dnia 17 grudnia 2009 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla innych form wychowania przedszkolnego, publicznych i niepublicznych, prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne na teranie Gminy Miejskiej Malbork.

§ 13.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Miasta Malborka

Arkadiusz Mroczkowski

Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLVII/438/10
Rady Miasta Malbork
z dnia 30 czerwca 2010 r.
Zalacznik1.doc

Załącznik nr 1

Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XLVII/438/10
Rady Miasta Malbork
z dnia 30 czerwca 2010 r.
Zalacznik2.doc

Załącznik nr 2

Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XLVII/438/10
Rady Miasta Malbork
z dnia 30 czerwca 2010 r.
Zalacznik3.doc

Załącznik nr 3


Uzasadnienie do Uchwały Nr XLVII/438/10
Rady Miasta Malbork
z dnia 30 czerwca 2010 r.

- Proponowana Uchwała umożliwia gminie kontrolowanie sposobu i prawidłowości wydatkowania dotacji udzielanych organom prowadzącym placówki oświatowe innym niż Samorząd Miasta Malborka. Prawo takie daje art. 80 ust 4 i art. 90 ust. 4 znowelizowanej Ustawy o Systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). W celu dogodnego posługiwania się prawem miejscowym dotyczącym dotowania wcześniej wspomnianych placówek oświatowych postanowiono wszystkie w tym zakresie dotychczas wydane Uchwały Rady Miasta Malborka uchylić i wydać nową Uchwałę ujmującą całość zagadnień związanych z dotowaniem placówek oświatowych.

Burmistrz Miasta Malborka

Andrzej Rychłowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00