Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego rok 2014 poz. 3614

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.184.2014 Wojewody Podkarpackiego

z dnia 3 grudnia 2014r.

dotyczące stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej w Strzyżowie z dnia 30 października 2014 r. Nr XLIV/424/2014 w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego przy ul. Sobieskiego w Strzyżowie

Na podstawie art. 85, 86 i 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( tj. Dz. U. z 2013r., poz. 594 z późn. zm. )

STWIERDZAM  NIEWAŻNOŚĆ

uchwały Rady Miejskiej w Strzyżowie z dnia 30 października 2014r. Nr XLIV/424/2014 w sprawie  uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego przy ul. Sobieskiego w Strzyżowie.

Uzasadnienie

Przedmiotową uchwałą Rada Miejska w Strzyżowie uchwaliła  miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Sobieskiego w Strzyżowie .

W toku badania jej legalności organ nadzoru stwierdził, iż uchwała została podjęta
z istotnym naruszeniem przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu zagospodarowaniu przestrzennym. W pierwszej kolejności należy wskazać, iż pomiędzy treścią, dodanego do uchwały zmienianej, § 15 a ust. 1 pkt 5 lit. a i b, a rysunkiem planu występuje niespójność.  Ustalone w treści uchwały nieprzekraczalne linie zabudowy nie zostały zachowane na rysunku planu dla części terenów, o których mowa w ww. przepisie, tj. dla terenu oznaczonego symbolem P2 i U-2.  Nieprzekraczalna linia zabudowy na rysunku planu na całej długości wzdłuż górnej krawędzi brzegowej cieku Różanka nie zachowuje ustalonej w treści uchwały odległości 15 m.

Kolejno dla terenu oznaczonego symbolem P5  na rysunku planu nieprzekraczalna linia zabudowy od granicy terenu kolejowego została ustalona w odległości mniejszej niż 20 m od granicy obszaru kolejowego.

Ponadto dla terenu P2 linia ta na rysunku planu nie została wyznaczona, natomiast nieprzekraczalna linia zabudowy dla tego terenu od drogi KD-D 11 i potoku Różanka została wykreślona do granicy obszaru kolejowego, co sugeruje możliwość zabudowy w granicy działki. Powyższe ustalenia są sprzeczne z art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym. Zgodnie z brzmieniem cytowanego przepisu budowle i budynki mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m.

Dodatkowo w treści przedmiotowej uchwały stwierdzono następujące nieprawidłowości:

Z § 18 pkt 4 uchwały zmienianej nie wykreślono terenu oznaczonego symbolem U-3, pozostawiono więc ustalenie dostępności komunikacyjnej dla terenu oznaczonego symbolem ZO-3 przez teren, który nie figuruje w planie. Ponadto dla terenu oznaczonego symbolem ZO-2 brak jest ustalenia dostępności komunikacyjnej.

W § 10 zmienianej uchwały zawarte są ustalenia w zakresie zasad rozbudowy i budowy systemów infrastruktury technicznej, w których znalazł się zapis „odprowadzanie ścieków i wód opadowych odbywać się będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci”, odnoszący się do wszystkich terenów objętych planem, w tym do terenu objętego zmianą planu, a w swojej treści wykraczający poza dopuszczalny zakres ustaleń planu, nie spełniający wymogów § 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W § 2 pkt 8 uchwały zmieniającej wprowadzono ustalenia do uchwały zmienianej, dodając § 15 a, w którym w ust. 1 pkt 5 lit. d tiret szóste, ustalono nieprzekraczalne linie zabudowy dla terenów oznaczonych symbolami P4 i P5 od linii rozgraniczającej drogę o symbolu KD-D 16. Tymczasem jednak zgodnie z rysunkiem planu to tereny oznaczone symbolami P4 i P6 graniczą z drogą KD-D 16, a nie teren P5.

Wskazane wyżej nieprawidłowości stanowią naruszenie zasad sporządzania planu miejscowego, co zgodnie z brzmieniem art. 28 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym skutkuje koniecznością stwierdzenia nieważności uchwały.

Mając na uwadze powyższe - zdaniem organu nadzoru należało stwierdzić nieważność przedmiotowej uchwały Rady Miejskiej w Strzyżowie z dnia 30 października 2014r. Nr XLIV/424/2014 w sprawie  uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego przy ul. Sobieskiego w Strzyżowie MPZP Strzyżów z powodu naruszenia przepisu art. 28 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 53 ust. 2 ustawy o transporcie kolejowym.

Na rozstrzygnięcie nadzorcze służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie ul Kraszewskiego 4 A za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego w terminie 30 dnia od daty jego otrzymania.

z up. Wojewody Podkarpackiego
Dyrektor Generalny Urzędu


Janusz Olech

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00