Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego rok 2014 poz. 1087

Sprawozdanie Starosty Krośnieńskiego i Prezydenta Miasta Krosna

z dnia 7 marca 2014r.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU DLA MIASTA KROSNA I POWIATU KROŚNIEŃSKIEGO ZA 2013 ROK

I. WSTĘPKomisja Bezpieczeństwa w myśl art.38a ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 595 ze zm.) jest organem powołanym w celu realizacji zadań Starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami (stanowiącymi tzw. powiatową administrację zespoloną) oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Na podstawie porozumienia zawartego w dniu 26 lutego 2012 r. pomiędzy Prezydentem Miasta Krosna i Starostą Krośnieńskimutworzono wspólną Komisję Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Krosna i Powiatu Krośnieńskiegona trzyletnią kadencję. Komisja została powołana w celu realizacji zadań w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku i bezpieczeństwa obywateli.

II. ZADANIA KOMISJIDo zadań komisji należy:

1)               ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu,

2)               opiniowanie pracy Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straży, a także jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,

3)               przygotowywanie projektu powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,

4)               opiniowanie projektów innych programów współdziałania Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,

5)               opiniowanie projektu budżetu powiatu - w zakresie, o którym mowa w pkt 1,

6)               opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego i innych dokumentów w sprawach związanych z wykonywaniem zadań, o których mowa w pkt 1, 2 i 4,

7)               opiniowanie, zleconych przez starostę, innych niż wymienione w pkt 2 i pkt 4-6 zagadnień dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

III. SKŁAD KOMISJI
Zarządzeniem Nr 379/12 z dnia 15 marca 2012 r. Prezydent Miasta Krosna ustalił skład wspólnej Komisji.
Skład Komisji w 2013 r.

Przewodniczący
Jan Juszczak - Starosta Krośnieński, Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna,
Członkowie:

1. Bogdan Józefowicz - Radny Miasta Krosna,

2. Stanisław Kenar - Radny Powiatu Krośnieńskiego,

3. Andrzej Zawiślak - przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Krośnie,

4. Robert Głód - przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Krośnie,

5. Wacław Stój - przedstawiciel Starosty Krośnieńskiego,

6. Tomasz Wajdowicz - Komendant Straży Miejskiej Miasta Krosna,

7. Bogusław Michna - Kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego i Obronności Urzędu Miasta Krosna, W pracach Komisji uczestniczy prokurator Beata Piotrowicz z Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Kadencja Komisji kończy się 14 marca 2015 r. W minionym roku odbyło się 1 posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku na którym omówiono następujące zagadnienia:

1. Stan bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego.

2. Stan bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego.

3. Informacja o podjętych działaniach dotyczących utrzymania obiektów wielkopowierzchniowych w okresie zimowym.

IV. DZIALALNOŚĆ KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU W 2013 r.W minionym roku odbyło się 1 posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w dniu 15 lutego 2013 r. Podczas posiedzenia Komisja omówiła:

1) Stan bezpieczeństwa publicznegona terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego za 2012 r., który przedstawił - młodszy inspektorAdam PietrzkiewiczKomendant Miejski Policji w Krośnie.

2) Stan bezpieczeństwa epidemiologicznegona terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego za 2012 r., który omówiła -Pani Ewa SzybienieckaPaństwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie.

3) Informację o podjętych działaniach dotyczącychutrzymania obiektów wielkopowierzchniowychw okresie zimowym, którą przedstawiła -Pani Alicja BuczekPowiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

AD. 1)Jednym z tematów omawianych na posiedzeniu w 2013 r. był stan bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego w 2012 r. informacja dotyczyła między innymi działalności prewencyjnej krośnieńskiej Policji w 2012 r., rozpoznawania i zwalczania chuligaństwa na stadionach, przemocy w rodzinie. Przeprowadzono 3 328 interwencji domowych. W 545 przypadkach stwierdzono zjawisko przemocy w rodzinie i wdrożono procedurę Niebieska Karta. Wśród 653 ofiar przemocy było 80 kobiet, 494 mężczyzn i 79 dzieci. Wśród 550 sprawców przemocy było z kolei 488 mężczyzn, 60 kobiet i 2 nieletnich. Pod wpływem alkoholu było 371 sprawców przemocy, 298 z nich zatrzymano do wytrzeźwienia. Stwierdzono 81 przestępstw znęcania się nad członkami rodziny.
O ujawnionych przypadkach przemocy kierowano zawiadomienia do odpowiednich podmiotów (m.in. sąd rodzinny, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki pomocy rodzinie, zespoły interdyscyplinarne, komisje rozwiązywania problemów alkoholowych).Stan bezpieczeństwa na drogachW 84 wypadkach drogowych śmierć poniosło 12 osób, a 118 zostało rannych. Policja została powiadomiona o 1 521 kolizjach. W porównaniu z rokiem 2011:

- liczba wypadków spadła o 15,

- liczba rannych zmalała o 7,

- liczba zabitych zmalała o 1.  Wskaźnik ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na 100 wypadków wyniósł 10,1 przy 14,1 ofiar śmiertelnych w roku 2011.Odnotowano spadek kolizji o 269 zdarzeń.Pijani kierowcy spowodowali 7 wypadków. Pijani piesi byli sprawcami 8 wypadków.W ramach codziennej służby:Ujawniono 7431 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi na drogach.

§ 645. 645 sprawców pouczono, 5 834 ukarano mandatami karnymi, pozostałe sprawy przekazano do sądu. Poddano badaniu 13 604, ujawniono 582 kierujących pojazdami, będących pod wpływem alkoholu, w tym 439 pojazdami mechanicznymi.Poszukiwania osób ukrywających się przed organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości:Ilość spraw poszukiwawczych w prowadzeniu na podstawie listów gończych na koniec 2012 roku: 93 Ilość spraw w prowadzeniu na podstawie zarządzenia o ustalenie miejsca pobytu na koniec 2012 roku: 103 Wskaźnik skuteczności poszukiwań na koniec 2012 roku: 1,01% zrealizowane sprawy poszukiwawcze /dot. osób zaginionych/: 42 Poszukiwania zrealizowane pozytywnie na 48 spraw prowadzonych. Poszukiwane osoby zaginione /stan na 15.01.2013 r./: 6 osóbPriorytety służby kryminalnej na 2013 rok:Poprawa efektywności w zakresie pozyskiwania i wykorzystania informacji operacyjnych dot. sprawców przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Zwiększenie skuteczności ujawniania nieletnich sprawców czynów karalnych - ścisła współpraca z instytucjami poza policyjnymi /placówki oświatowe, świetlice terapeutyczne, internaty, bursy/. Uzyskanie poprawy w zakresie wskaźnika wykrywalności ogólnej oraz w kategorii przestępstw o charakterze rozbójniczym i uszkodzeniach rzeczy. Dalsze prowadzenie systematycznego rozpoznania w zakresie przestępczości pseudokibiców oraz osób stwarzających potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa imprez masowych. Systematyczna praca ukierunkowana na poprawę wskaźnika skuteczności oraz podniesienie poziomu odzyskania i zabezpieczenia mienia sprawców przestępstw. Ujawnianie i gromadzenie materiału dowodowego w zakresie przestępczości gospodarczej i korupcyjnej, ścisła współpraca z Prokuraturą w przedmiocie realizowanych czynności dot. wymienionej kategorii przestępstw.

AD. 2)Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna była stabilna. W 2012 r. zarejestrowano ogółem dla miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego - 14 422 zgłoszeń podejrzeń zachorowań na grypę (dla porównania w roku 2011 - 26 629 zgłoszeń podejrzeń/zachorowań na grypę).              W 2012 r. na terenie powiatu krośnieńskiego zgłoszono 10 ognisk zbiorowych zakażeń/zatruć pokarmowych, w tym:

- 4 w mieszkaniu prywatnym, wywołane przez Salmonella Enteritidis (zachorowało 11 dzieci).

- 2 w mieszkaniu prywatnym, wywołane przez Rotawirusy (zachorowało 4 dzieci).

- 1 w Sanatorium „Stomil - Ziemowit” w Iwoniczu Zdroju - wywołane przez Norowirus grupy genowej I/II (zachorowało 27 osób).

- 1 w Szpitalu Uzdrowiskowym Zimowit w Rymanowie Zdroju - wywołane przez Norowirus grupy genowej I/II (zachorowało 13 osób).

- 2 w Sanatorium „Anna - Staś” w Rymanowie Zdroju - wywołane przez Norowirus grupy genowej I/II (zachorowało 47 osób).  Na terenie powiatu krośnieńskiego wystąpiło 80 ognisk wścieklizny u zwierząt. Zaszczepiono 127 osób przeciwko wściekliźnie.  Na terenie miasta Krosna wystąpiło 15 ognisk wścieklizny u zwierząt. Zaszczepiono 28 osób przeciwko wściekliźnie.

AD. 3)Kolejnym tematem było omówienie przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa przez właścicieli obiektów „wielkopowierzchniowych”.              Na terenie powiatu krośnieńskiego jest zaewidencjonowanych 14 obiektów „wielkopowierzchniowych”. Corocznie przed okresem zimowym zarządcy tych obiektów otrzymują pisemne przypomnienie o obowiązku usuwania nadmiaru śniegu z dachów obiektów, komunikaty takie corocznie umieszczane są też w prasie przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, na stronach internetowych GUNB w Rzeszowie oraz na stronie internetowej powiatowego inspektoratu. Część zarządców posiada podpisane umowy z wyspecjalizowanymi firmami przygotowanymi do usuwania śniegu. W czasie posiedzenia zwrócono uwagę na dobrą współpracę Komendy Miejskiej Policji
z Urzędem Miasta i Starostwem Powiatowym w zakresie bezpieczeństwa.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00