Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego rok 2013 poz. 3461

Rozporządzenie nr 4/2013 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łańcucie

z dnia 25 października 2013r.

w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu łańcuckiego

Na podstawie art. 45 ust.1 pkt.1 pkt 3 lit. b pkt 4 pkt 8 pkt 10 oraz ust. 3 ustawy z dnia 11marca 2004 r o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008r. Nr 213, poz. 1342, z późn. zm.)

zarządza się, co następuje:

§ 1. Uznaje się  miejscowości:  Głuchów, Sonina,  oraz Kosina Dolna w gminie Łańcut, miejscowości Wola Dalsza, Dębina i Białobrzegi  po południowej stronie rzeki Wisłok oraz na zachód od drogi Kosina- Białobrzegi-Żołynia w gminie Białobrzegi, miejscowość Wola Mała w gminie Czarna oraz miasto Łańcut w powiecie łańcuckim za obszar zagrożony wścieklizną zwierząt i oznacza się go tablicami ostrzegawczymi o treści: „UWAGA! Obszar zagrożony  wścieklizną zwierząt”.

§ 2. Na obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt, o którym mowa w § 1, nakazuje się:

1) trzymanie psów na uwięzi ,a kotów w zamknięciu;

2) odstrzał sanitarny lisów wolno żyjących na zasadach określonych przez Powiatowego Lekarza          Weterynarii w Łańcucie;

§ 3. Na obszarze zagrożonym wścieklizną , o którym mowa w § 1, zakazuje się:

1) organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych;

2) organizowania targów, pokazów , wystaw lub konkursów zwierząt ;

3) przemieszczania psów i kotów bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łańcucie;

§ 4. Wykonanie postanowień  zawartych w § 1 w zakresie sposobu oznakowania obszaru zagrożonego poprzez umieszczenie tablic z napisem ostrzegawczym powierza się Wójtowi Gminy Łańcut , Wójtowi Gminy Czarna , Wójtowi Gminy Białobrzegi oraz Burmistrzowi Miasta Łańcut

§ 5. Wykonanie nakazów wymienionych w § 2 pkt 2 powierza się Zarządowi Koła Łowieckiego „Diana” w Łańcucie oraz Zarządowi Koła Łowieckiego „Ryś” w Łańcucie.

§ 6. Rozporządzenie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łańcucie


Leszek Bar


Uzasadnienie

Uzasadnienie do projektu rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łańcucie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu łańcuckiego.

W związku ze stwierdzeniem wścieklizny u lisa rudego na terenie posesji zabudowanej
w miejscowości Głuchów oraz mając na uwadze konieczność wyznaczenia obszaru zagrożonego niezbędne jest zastosowanie środków wymienionych w art. 45 ust. 1 pkt. 1 pkt 3 lit. b pkt 4 pkt.8 pkt 10, ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 z późn. zm.).

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus powodujący zmiany zapalne
w ośrodkowym układzie nerwowym i kończącą się zawsze zejściem śmiertelnym.

Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne, a także człowiek. Transmisja zakażenia następuje zazwyczaj poprzez pogryzienie, bowiem wirus znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia. Krążenie wirusa w środowisku naturalnym podtrzymywane jest przez zwierzęta różnych gatunków, które mogą stanowić zarówno wektor, jak i rezerwuar wirusa wścieklizny. Zwierzęta te charakteryzują się dużą wrażliwością na zakażenie oraz zdolnością do transmisji wirusa na inne zwierzęta. Teren zagrożony wścieklizną należy oznakować napisami ostrzegawczymi w celu poinformowania ludzi o zagrożeniu oraz zachowaniu przez nich ostrożności przed kontaktem ze zwierzętami dzikimi i o nieznanym pochodzeniu. Mając na uwadze zachowanie psów i kotów należy ograniczyć możliwość ich kontaktu ze zwierzętami wolno żyjącymi poprzez nakaz utrzymania psów i kotów pod pełną kontrolą właścicieli . Zakazy przeprowadzania polowań i odłowów zwierząt łownych mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzi, którzy mogą mieć kontakt ze zwierzętami. Wścieklizna jest chorobą podlegającą obowiązkowi zwalczania stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz.1342 z późn. zm.) stąd należało podjąć odpowiednie środki mające na celu likwidację choroby.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00